Отиди на
Форум "Наука"

Съществува ли прераждането? Кога определена душа достига Нирваната? По какво се определя Кармата?


Recommended Posts

  • Потребител

Селинджър не трябва да се подценява като специалист - египтолог!

От неговия роман, човек може да научи много за египтяните.

Привеждам пример:

И не е само Селинджър,ами и много други има особено от френските египтолози,които свързват Париж с древноегипетската митология.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Сещам се как Дарт Вейдър разправяше apology accepted на някакъв току-що удушен провинил се офицерин wink.gif

Това налага използуването на безопасния синоним - excuses.

Мисля, че няма удушен офицерин с думите: "Your excuses have been accepted." bigwink.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Богданов, виждаш ли какви работи се мъдрят над постинга ти? На хапчета от сушени жаби ми мирише на мене...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Богданов, виждаш ли какви работи се мъдрят над постинга ти? На хапчета от сушени жаби ми мирише на мене...

Как няма да ти мирише.. Направо се забелязва предозиране.head_hurts_kr.gif

А предозирането с хапчета от сушени жаби е високо рисково... "...когато вярата се превръща в реалност ...".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре да продължим със списъка:

23. Селинджър става.

24. Древноегипетската религия.

25. ТАЛЕС - Той пръв започнал да се занимава с астрономия и предсказвал слънчевите затъмнения.

Пръв започнал да изказва мнението,че душата е безсмъртна.Аристотел и Хипий пишат,че той

и на неудошевените предмети приписвал душа,съдейки по свойствата на магнита и янтара. Най-

напред Талес открил пътя,който слънцето изминава от слънцестоене до слънцестоене,и пръв обявил,че големината на слънцето е една седемстотин и двадесета част от лунния път. Пръв на-

рекъл последния ден от месеца тридесети. Като приписва Талес за душата на неодушевените

предмети да споменем и МИТРА - Старо индо-персийско божество на светлината,роден бил из скала,

26. МИТРА -СТАРО-ИНДО-ПЕРСИЙСКО БОЖЕСТВО НА СВЕТЛИНАТА,роден бил из скала - Учението изповяд-

вало безсмъртието на душата,задгробния съд и възкресението и застъпвало седем степени на пос-

вещение в мистериите,най-напред чрез потапяне във вода и мед,белязане с главня,култово пирше-

ство с хляб,вода и вино. Култът проникнал през Вавилон,Армения и Мала Азия в Европа и преминал в Рим в края на I век.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

27. Древногръцката митология.

А Робърт Грейвз става ли в този случай?

Робърт Грейвз

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А Робърт Грейвз става ли в този случай?

Робърт Грейвз

Не съм чела нищо от този автор и не съм познавач за неговото мнение за прераждането,но според мен щом пише за древногръцката митология и келтската митология,макар че за древногръцката казват че е уникална,пък за келтската го критикуват,все пак според моето мнение щом пише за древните митологии вярва в прераждането - но ще попитам пак и моят духовен учител учител

Иеова за него.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм чела нищо от този автор и не съм познавач за неговото мнение за прераждането,но според мен щом пише за древногръцката митология и келтската митология,макар че за древногръцката казват че е уникална,пък за келтската го критикуват,все пак според моето мнение щом пише за древните митологии вярва в прераждането - но ще попитам пак и моят духовен учител учител

Иеова за него.

Пиши го смело в списъците с вярващите в прераждането. Всеки учен и/или писал за древни митологии, просто няма начин да не вярва в прераждането. По-интересно е в чие прераждане вярва, но това е друга тема...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пиши го смело в списъците с вярващите в прераждането. Всеки учен и/или писал за древни митологии, просто няма начин да не вярва в прераждането. По-интересно е в чие прераждане вярва, но това е друга тема...

Добре щом казваш ще го пиша смело,всички които пишат за древните митологии,в които съществува вярата в прераждането по една или друга причина пишат за тия неща и според

мен значи вярват и моят духовен учител Иеова го потвърди между другото,че е вярвал. Той

може да не се е изказвал смело за вярата си,но е вярвал.

28. Робърт Грейвз /британски писател,поет и учен/-род.24.07.1895 г.-поч.7.12.1985 г.

29. Индийската митология.

30. Келтската митология.

В ирландската сага "Ухажването на Етин" - кралица Етин живее поне три поколения,като

във всяко се преражда отново,преди да остарее. След всяко такова прераждане тя запазва

името си /много интересно още не съм я разглеждала келтската митология основно/ и всички

основни черти. В първото си превъплъщение тя е жена на бог Мидер,жител на sid,в следващото -

жена на Охад,митичния крал на Тара /столицата на Ирландия/, а в третото своя собствена

дъщеря. Значи и келтите вярват в превъплъщението на душите и едновременно с това убеждението

за безсмъртието на душата. Цезар пише,че според науката на друидите "душите не умират,а

влизат в други тела.Лукан казва нещо друго: "Ако вярваме на друидите,сенките не се отправят

към безмълвните селения на Еребу,към безжизнените царства на подземния Дис,а същият този дух

управлява нашето тяло в друг свят; смъртта е само средата на дългия живот. Възгледът на Цезар се споделя от Диодор Сицилийски и Валерий Максим,които смятат,че вярата в странствува-

нето на душите била внушена на келтите от питагорейците.Подобно на Лукан мислят Помпоний

Мела и Амиан Марцелин,който се позовава на Тимаген. Те също смятат,че дълбоката вяра в

безсмъртието на душата,свързана с представата за вечен щастлив живот в задгробния свят,буде-

ла у галите смелост и презрение към смъртта. Легендата за митичния герой Туан - бил живял

триста години като човек,следващите триста - като горски бик,сетне двеста - като див козел,

през следващите триста - като птица и накрая сто години като есетра. Тогава бил уловен от

един рибар и изяден от кралицата,жена на Миредах Миндберг и се преродил като техен син със

старото си име.Така цикълът се затворил. В същата поема хората се прераждат не само в живи

същества: "Аз съм вятър в морето,аз съм вълна в океана,аз съм шум на вълните,аз съм могъ-

щият бик на седемте битки, аз съм ястреб на скалата,аз съм капка роса,аз съм най-красивото

цвете,аз съм глиган изпълнен със смелост,аз съм морска лакерда и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Богданов,

Иеова и ученичката му очевидно разбират от ирония, колкото и от спасителна дейност в ръжта.

Редактирано от glishev
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Богданов,

Иеова и ученичката му очевидно разбират от ирония, колкото и от спасителна дейност в ръжта.

И ученичката и Учителя научиха нещо ново...:biggrin:

Малко ми е кофти...а как да не се пошегуваш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Този извод води до един въпрос. Ерудицията и/или интелектът прави ли по-щастливи притежателите им, сравнение с тези които и идея си нямат за какво иде реч?

Отговора го знаеш. Защото силният интелект е чисто огледало. Да не го ползваш, означава да "виждаш" чрез желаното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отговора го знаеш. Защото силният интелект е чисто огледало. Да не го ползваш, означава да "виждаш" чрез желаното.

Наполеон не е бил силен интелект?

Просто ми се изплъзна! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И ученичката и Учителя научиха нещо ново...:biggrin:

Малко ми е кофти...а как да не се пошегуваш?

Много добре разбирам от ирония и подигравки. Но все пак много съм как да кажа пак щастлива,

че тази тема за прераждането е много забавна и интересна за вас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да продължа със списъка на вярващите в прераждането въпреки иронията и подигравките:

31. Най-важният за мен човек - Елена Блаватска - все я споменаваме пък не я сложих най-напред в списъка - Тя в "Разбулената Изида" пише,че ако някой издаде религия или философия за

прераждането - християнството,мюсюлманството и настоящите религии ще останат безсмислени ре-

лигии и сектите също ще останат безсмислени в света. Може да прочетете тази информация в

"Разбулената Изида" - мисля,че беше I-ви том,но все пак ще видя кой том беше. Още тя пише в

III-ти том за Исус Христос,че е проповядвал прераждането и моят духовен учител Иеова ми пот-

върди това нещо и ми допълни още нещо,че именно заради това са го разпнали.

32. Значи Исус Христос също става.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Ти Илия ли си?" - така еврейските свещеници и левитите попитали Кръстителя /Йоан/.Тех-

ният Спасител преподавал на своите ученици тази велика истина на езотеричната философия,но

дори и неговите апостоли да са я овладели,изглежда никой друг така и не е стигнал до истинското й значение. Не е стигнал дори и Никодим,който на твърдението: "Ако някой не се е родил отново,той не може да види Царството Божие",отговаря:"Как може човек да се роди,

когато е стар?,за което и получава упрек със забележката: "Ти си учител на Израил и не

знаеш това?" - тъй като никой не е имал право да се нарече "Майстор" и Учител,без да е посве

тен в тайните: а/ на духовното възраждане чрез вода,огън и въздух и б/ на раждането отново

в плът. "Роден отново" означава "спуска се свише" - т.е. от своята Монада или Божественото

Его,седмият Принцип,който остава до края на Калпата ядро и в същото време осеняващ Принцип,

като Каранатма /Душа на причиността/на личността при всяко ново раждане.За т.б/ това не може да има някаква връзка с християнското кръщение,тъй като в дните на Никодим то не е

съществувало и поради това той не е можел да знае нещо за него,независимо че е бил "Майстор"

След това ето отговора на Исус към садукеите,"които отричат,че съществува възкръсение",

т.е.раждане отново,тъй като догмата за възкръсването на умрелия в плът сега се разглежда

като нелепост дори от разумното духонство: "Тези,които са оценени като достойни да получат

онзисвят/Нирвана/... не встъпват в брак...и не могат повече да умрат", което показва,че те

вече са умирали нееднократно.Т.Е.ето обяснението за това: Когато човек стане равен на

Ангелите или Дхиан Коганите - той е "син на възкръсението" и "не може повече да умре",тогава няма да има никакви бракове,тъй като няма да има разлика в половете.

И отново: "Че мъртвите възкръсват" дори и Мойсей е показал...той нарича Господа - Бог на Авраам и Бог на Исак,и Бог на Яков; тъй като той не е Бог на мъртвите,а на живите.".

Предположението "че мъртвите възкръсвът" явно се отнася към действителните тогава повторни

раждания на Яковците и Исаковците,а не към тяхното бъдещо възкръсение,тъй като в противен

случай те все още биха били мъртви в междинното време и за тях не би трябвало да се говори като за "живи". 33. Става Мойсей,той също се е учил от древноегипетските мъдреци.

"Учителю,/Апостолите питат Исус Христос/,кой е съгрешил,той или неговите родители,че се е родил сляп/за един човек по рождение сляп/?" Исус отговори: "Не е съгрешил нито този /слепият физически/човек,нито неговите родители; но това е,за да се явят на него делата на /неговия/ Бога."

Човекът е "жилището",само "зданието" на неговия Бог; и разбира се не храмът,а неговият обитател - носителят на "Бога" - е този,който е съгрешил в предишно въплътяване и е навлякъл

Кармата на слепота върху новото здание. Исус е говорел правилно, но и до днес неговите последователи отказват да разберат изканата с тези думи мъдрост.Последователите му показват,

че уж с тези думи и обяснение Спасителят е намеквал за предварително програмирано чудо.

Наистина и днес,както и през осемнайсетте века,Великият мъченик остава Жертва,всекидневно

разпъвана от своите ученици,от духовенството и от последователя миряни много по-жестоко,

отколкото това са можели някога да направят неговите алегорични врагове. Понеже такъв е

истинският смисъл на думите "за да се явят на него делата на Бога,в светлината на богослов-

ското тълкуване,като при това смисълът е много недостоен,ако се отхвърли езотеричното

обяснение. Несъмнено е,че казаното по-горе ще се разглежда като ново кощунство.

Информация от III-ти том "Тайната доктрина" - Елена Блаватска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

34. Свети Павел -"Първият човек е от земята,от пръстта; вторият човек /вътрешният,нашият по-

висш/ е Господ от небето... Виждате,казвам ви тайна." - Първият човек е от земя,земен;

вторият човек е Господ от небето... И това Ви казвам,братя,че плът и кръв не могат да наследят

царството Божие,нито тлението,може да наследи нетление.".

Павел към Коринтяните - "Вие сте храм на /този,или вашия/ Бог и Духът на /единия,или

Вашия/ Бог живее във вас.".

35. Тези думи точно предават същото значение,което и "наистина,аз съм Брахман" на ведантистите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много добре разбирам от ирония и подигравки. Но все пак много съм как да кажа пак щастлива,

че тази тема за прераждането е много забавна и интересна за вас.

Не съм се подигравал, а само се пошегувах с твърдението, при това съвсем незлобливо и съвсем добронамерено!

А сега да го прочетем отново, моля те.

***

все пак според моето мнение щом пише за древните митологии вярва в прераждането

***

Извини ме, ако смяташ, че постинга ми звучи обидно за теб.:head_hurts_kr:

Все пак, ако прочетеш постинга си внимателно ... сигурно и ти ще се разхилиш... убеден съм...:biggrin:

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:)):

Не съм се подигравал, а само се пошегувах с твърдението, при това съвсем незлобливо и съвсем добронамерено!

А сега да го прочетем отново, моля те.

Извини ме, ако смяташ, че постинга ми звучи обидно за теб.:head_hurts_kr:

Все пак, ако прочетеш постинга си внимателно ... сигурно и ти ще се разхилиш... убеден съм...:biggrin:

Поздрави Б.

:tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото да се върнем за Платон - как може някои хора да казват,че пише фантасмагории или да иронизира след като той самият казвал,че няма нищо по-приятно от това да слушаш истина-

та, а според други,казвал - да говориш истината." В "Законите" пише:"Прекрасна е истината,

мили приятелю,и вековечна,никак не е лесно да бъде внушена".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

36. Павликянство - с водач Хризомир /869-870/.

37. Константин Мананалис,живял по време на визант.импер.Констанс /641-648/ основал учението си

върху посланието на св.Павел - възстановява истинската църква,основана от св.Павел.

38. Тит - павликянски didaskalos,също бил екзекутиран като еретик,този път със сигурност чрез

изгаряне.

39. Месалиани - IV век - ок.350 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

40. Емилиан Станев - Превъплъщенията на човека в романа "Антихрист" - Прекъсвам за малко от

книгата"Талисман",понеже ми се отдаде случай да видя като търсих едни документи в една

книжка за теми по литература - от В.Тонева,Р.Стефанова,В.Симеонова -

трите превъплъщения на героя Еньо - детето и юношата поет,Антихриста; Теофил - монахът

исихаст,чиято цел е постигането на"Таворската" /светлина/; Житиеписеца,който прозира

истината за словото като единствена възможност да отрази вълненията на душата. В преслед-

ването на своите цели личността се превъплъщава в различни роли,за да реализира"голямата

истина" и да я съизмери със своето българско време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво се цели с този "списък"?

Какво значение има дали Платон (или който и да е) ВЯРВА в прераждането или не?

Това критерий за нещо ли е? Ще успокои някой ли? Или и той ще вземе да повярва?

Философията е повече логика отколкото наука. Обаче коя е правилната логика никой не може да каже. По точно, всеки може да каже каква е неговата логика. Ама някак предпочитаме да развеем Платон. Да има нещо зад което да застане.

Прочетох нагоре нещо за "истината".

Истината е тази, която определя действията ни. Това е единствената Истина - личната. Ние си имаме някаква логика (философия) и това определя действията/реакциите ни. И личното ни отношение (емоционалната ни (най-често ре-)акция). Какво става, когато развяваме някакви супер принципи, а действаме/реагираме далеч извън тях?!

А въпроса за прераждането е достатъчно невидим и "далечен" за да имаме отношение към него. Не сме наясно със собствените си истини, пък сме тръгнали за прераждането да спорим. И да вадим едни ... списъци.

...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Точно така, Сириус. А прераждане все пак не съществува.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...