Отиди на
Форум "Наука"

Съществува ли прераждането? Кога определена душа достига Нирваната? По какво се определя Кармата?


Recommended Posts

  • Потребител

Истината си е една, ако има и други истини то те не са истини а лъжи/илюзий. Какво поражда илюзията? Неосъзнатост, обърканост, а истината? Осъзнатост.(на кратко) ;) не ми се разтягат ластици. Който разбрал, разбрал който не, няма и да разбере.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

И какво се цели с този "списък"?

Какво значение има дали Платон (или който и да е) ВЯРВА в прераждането или не?

Това критерий за нещо ли е? Ще успокои някой ли? Или и той ще вземе да повярва?

Философията е повече логика отколкото наука. Обаче коя е правилната логика никой не може да каже. По точно, всеки може да каже каква е неговата логика. Ама някак предпочитаме да развеем Платон. Да има нещо зад което да застане.

Прочетох нагоре нещо за "истината".

Истината е тази, която определя действията ни. Това е единствената Истина - личната. Ние си имаме някаква логика (философия) и това определя действията/реакциите ни. И личното ни отношение (емоционалната ни (най-често ре-)акция). Какво става, когато развяваме някакви супер принципи, а действаме/реагираме далеч извън тях?!

А въпроса за прераждането е достатъчно невидим и "далечен" за да имаме отношение към него. Не сме наясно със собствените си истини, пък сме тръгнали за прераждането да спорим. И да вадим едни ... списъци.

...

Успокоява ме,че не само Платон вярва в прераждането - в истината,ами самият Исус Христос и

много други древни митологии от цял свят и много древни философи също така от цял свят -

макар че днешната наука го отрича,все пак никой не може да доказва и никой не може да отрече нещо съществуващо,което се дължи от информацията на много древни митологии,основатели

на разни религиозни течения и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво се цели с този "списък"?

Какво значение има дали Платон (или който и да е) ВЯРВА в прераждането или не?

Това критерий за нещо ли е? Ще успокои някой ли? Или и той ще вземе да повярва?

Философията е повече логика отколкото наука. Обаче коя е правилната логика никой не може да каже. По точно, всеки може да каже каква е неговата логика. Ама някак предпочитаме да развеем Платон. Да има нещо зад което да застане.

Прочетох нагоре нещо за "истината".

Истината е тази, която определя действията ни. Това е единствената Истина - личната. Ние си имаме някаква логика (философия) и това определя действията/реакциите ни. И личното ни отношение (емоционалната ни (най-често ре-)акция). Какво става, когато развяваме някакви супер принципи, а действаме/реагираме далеч извън тях?!

А въпроса за прераждането е достатъчно невидим и "далечен" за да имаме отношение към него. Не сме наясно със собствените си истини, пък сме тръгнали за прераждането да спорим. И да вадим едни ... списъци.

...

Ами тук във форума ме накарахте да вадя списъци,аз сама не съм го измислила,тук - ще потърся после по-горе точно кой ме беше накарал и ще го постна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но аз ще си я свърша докрай започнатото,сега никой не може да ме спре - в името на всички

изгорели хора,които са се борели в средновековието и в древността заради истината - в тяхно име ще се боря докрай заради истината.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дали и какво ми се е случвало - аз си знам. Обаче си оставам скептик и имам нелоши основания за това.

Платон не си чела, иначе щеше да знаеш, че той се подиграва с митологията и съставя собствени "митове".

Това, че Никейският събор е правил някакви страшни конспирации го пише именно в глупави книги. А не в сериозни. Дай няколко заглавия - с автори, преводач, издателство, град и година на издаване. Бас хващам, че повечето издания, които евентуално би посочила (а ти просто няма да го направиш, убеден съм), нямат предговор и коментар, нито пък някой от авторите сочи образованието си. Камо ли пък издателството да е академично.

За Никейския събор не намерих още точно къде пишеше,май може и по-напред от библиотеката

като съм взимала книги,но намирам друга информация /хайде да не казвам доказателство,защото все още се спори за това,въпреки информацията от древните източници/ за прераждането - списъка,който го правя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но аз ще си я свърша докрай започнатото,сега никой не може да ме спре - в името на всички

изгорели хора,които са се борели в средновековието и в древността заради истината - в тяхно име ще се боря докрай заради истината.

Ще.. се бориш? Как, с кой? За ко ти е да се бориш изобщо? И, какво си започнала? (ако може да попитам) :)

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Но аз ще си я свърша докрай започнатото,сега никой не може да ме спре - в името на всички

изгорели хора,които са се борели в средновековието и в древността заради истината - в тяхно име ще се боря докрай заради истината.

И кой е изгорял, заради прераждането, че не се сещам? :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И какво се цели с този "списък"?

Какво значение има дали Платон (или който и да е) ВЯРВА в прераждането или не?

Това критерий за нещо ли е? Ще успокои някой ли? Или и той ще вземе да повярва?

Философията е повече логика отколкото наука. Обаче коя е правилната логика никой не може да каже. По точно, всеки може да каже каква е неговата логика. Ама някак предпочитаме да развеем Платон. Да има нещо зад което да застане.

Прочетох нагоре нещо за "истината".

Истината е тази, която определя действията ни. Това е единствената Истина - личната. Ние си имаме някаква логика (философия) и това определя действията/реакциите ни. И личното ни отношение (емоционалната ни (най-често ре-)акция). Какво става, когато развяваме някакви супер принципи, а действаме/реагираме далеч извън тях?!

А въпроса за прераждането е достатъчно невидим и "далечен" за да имаме отношение към него. Не сме наясно със собствените си истини, пък сме тръгнали за прераждането да спорим. И да вадим едни ... списъци.

...

Имам забежка по отношение на използуваното понятие "логика".

Такова нещо, като субективна логика просто няма.

Персоналната гледната точка, разбирането и т.н. е напълно субективно, но логиката е строго дефинирано понятие /цяла наука е/, което може да има само две състояния - вярна логика и невярна /да пази Бог/.

В контекста на постинга разбирам много добре, какво точно има предвид сириус, но смятам, че използувания термин "логика" е крайно неподходящ.

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Истината си е една, ако има и други истини то те не са истини а лъжи/илюзий. Какво поражда илюзията? Неосъзнатост, обърканост, а истината? Осъзнатост.(на кратко) ;) не ми се разтягат ластици. Който разбрал, разбрал който не, няма и да разбере.

Разбирам какво иска да каже Богданов, но ето една логика. Моята логика е, че понеже всеки си има "истина", и често дори противоречи на нечия друга "истина", то Истина няма.

Дори за електрона, доскоро е нямало истина, а само догадки. Дори ме съмнява, че дори и сегашната истина за електрона може да се окаже неистина (имам в предвид истината в учебниците и лабораториите). Ами морала, който можеби е по-важен от материалния (доказуем) свят и определя по-голямата част от това което наричаме щастие в живота, там е пълно със защитници на едно или друго. Понякога готови и да убиват и съответно да бъдат убити. И Хитлер е имал истина, и Сталин ... и масите са ги подкрепяли.

Още един пример малко по-надолу.

Но аз ще си я свърша докрай започнатото,сега никой не може да ме спре - в името на всички

изгорели хора,които са се борели в средновековието и в древността заради истината - в тяхно име ще се боря докрай заради истината.

Ето я стъпката към насилието. "В името на Истината". Някой нещо му говори и е готов...

Може и да не му говори, но да смята че е открил истината и да тръгне да я налага на безхаберните. И такива хора си имат логика. И истина. А понякога намират и широка подкрепа.

DarkSlayer, ако ти се упражнява в писане, може да си попишем относно истината. Пък и за връзката и с осъзнаването.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Истината си е истина, тя не се доказва, просто си седи там за виждащите я, ако тръгваш да ддоказваш истина то помисли отново какво правиш.

ПС: Както искаш, сириус. Ще се опитвам да съм максимално кратък и ясен. Ще се радвам ако науча нещо ново.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбирам какво иска да каже Богданов, но ето една логика. Моята логика е, че понеже всеки си има "истина", и често дори противоречи на нечия друга "истина", то Истина няма.

Дори за електрона, доскоро е нямало истина, а само догадки. Дори ме съмнява, че дори и сегашната истина за електрона може да се окаже неистина (имам в предвид истината в учебниците и лабораториите). Ами морала, който можеби е по-важен от материалния (доказуем) свят и определя по-голямата част от това което наричаме щастие в живота, там е пълно със защитници на едно или друго. Понякога готови и да убиват и съответно да бъдат убити. И Хитлер е имал истина, и Сталин ... и масите са ги подкрепяли.

Още един пример малко по-надолу.

Ето я стъпката към насилието. "В името на Истината". Някой нещо му говори и е готов...

Може и да не му говори, но да смята че е открил истината и да тръгне да я налага на безхаберните. И такива хора си имат логика. И истина. А понякога намират и широка подкрепа.

DarkSlayer, ако ти се упражнява в писане, може да си попишем относно истината. Пък и за връзката и с осъзнаването.

Там е работата е че аз само пиша в името на истината,а не насилвам никого .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И кой е изгорял, заради прераждането, че не се сещам? :hmmm:

Ами не сте ли учили и по история за катари и богомили,до последния човек са ги изгорели живи

на клада и не само те.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще.. се бориш? Как, с кой? За ко ти е да се бориш изобщо? И, какво си започнала? (ако може да попитам) :)

Поздрави!

Започнах от 2005/2006 г. да пиша за миналите животи на хората и да разговарям с моят духовен

учител Иеова за прераждането и душата,защото оттогава го попитах за тях. Ако искаш на лични ще разговаряме. Пък ако искат и другите ще го пиша тук на всички. Аз оттогава го пиша по

форумите,но посрещам само неразбиране и въпреки това има голям интерес със запитвания за миналите си животи оттогава. А целта за тази религия или наука за прераждането по-добре

казано защото се обяснява научно погледнато е да се обединят народите в един духовен център.

И аз мисля,че имам скромен дял в този идеал чрез моят духовен учител Иеова и чрез информация

та,която той ми дава за хората от тези години и благодарствените писма от тях после към

моята личност и към моят духовен учител Иеова. Защото когато се каже,че сме брат или сестра на турчин или циганин ние българите няма да живеем в омраза към етносите и ние не трябва да

живеем в омраза към тези етноси въобще,защото България е и тяхна родина. Пък и друго да не

правим същите грешки от миналите си животи. Също така и особено за професиите за младото

поколение - когато научат от хобитата и интересите си за миналите си животи,вие младите

трябва да си избирате професия,това което най-много Ви привлича,това което най-много обичате

да правите,а не насила избрана професия. Също така за любовта и семейството - Защо има

толкова много разводи днес? - защото се събират хората чрез любов или чрез сметка - не се

гледат общите интереси и хобита - а трябва да се гледат именно общите интереси и хобита пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Там е работата е че аз само пиша в името на истината,а не насилвам никого .

Ти си представител на истината ли? Кое те прави такава? Списъка ли?

Като пълниш форума със списък някакъв, без значение дали се води от Христос или от Платон, истината по-пълна ли става?

Всеки ли може да излага истината (си) пред предразположена (или не) аудитория?

Какво става когато некадърен лектор излага Истината пред непредразположена аудитория? Дали няма само да "изложи" истината?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти си представител на истината ли? Кое те прави такава? Списъка ли?

Като пълниш форума със списък някакъв, без значение дали се води от Христос или от Платон, истината по-пълна ли става?

Всеки ли може да излага истината (си) пред предразположена (или не) аудитория?

Какво става когато некадърен лектор излага Истината пред непредразположена аудитория? Дали няма само да "изложи" истината?

Аз не съм казала,че съм представител на истината,въобще не искам да ме разбирате погрешно.

Всеки човешки индивид не може да докаже вярата за прераждането,както и всеки човешки

индивид не може да докаже,че прераждането не съществува. Не ми се спори въобще,защото

моят духовен учител Иеова ми каза да не споря и да не се карам. Само пиша и не карам никого

да ми вярва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

41. Ацтеки - Кеатцалкоатл - техният главен бог и Кортес - испанския конкистадор,известният

пътешественик и завоювател на ацтекската империя в Мексико живял в периода 1485-1547 г.

- Намерих превъплъщенията им в един бивш колега миналата година,името няма да казвам поради

лични съображения и поради личността на човека. Питам моят духовен учител Иеова за легендата на ацтеките защо вярвали,че Кеатцалкоатл се превъплъщава в Кортес - защо техният главен бог се превъплъщава в техния унищожител? - Ето неговото обяснение: - Понеже като бог разрушител и на раждането на нови епохи той е пригоден неговата душа е пригодена в подсъзнанието му да ражда и да създава нови епохи и също така да разрушава старите - само това помни подсъзнанието му да създава ново начало и да разрушава старото,а не помни в коя държава е била душата му и каква личност е била защото душата нали както знаеш е под номера,а не под имена - значи душата му не помни че е била в минал живот при този народ при ацтеките - и аз защото задрасках моята мисъл и той ми каза,че е правилна да не задрасквам моята мисъл,че той ми каза - разбирам те,че не искаш да стоиш над мен,но аз те възприемам ра действието. Именно заради това искам хобитата и интересите в настоящето,когато разглеждам за миналите животи на хората.Именно заради това продължи моят духовен учител Иеова при вас човешките индивиди това непомнене става някой път обратното действие вместо

създаване на ново начало,само става разрушител на собствената си нация от минал живот.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

" Само пиша и не карам никого..."

и малко по-нагоре: "в тяхно име ще се боря докрай заради истината"

Ако само си пишеш, каква е тази борба тогава?

Тук никой не е попаднал случайно само за да си реди буквички, ей така, да мине времето.

И е по-добре да си даваме сметка. Какво правим тук. Защо го правим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами само пиша,никого не карам насила да ми вярва на мен и моят духовен учител Иеова. Не искам нито да споря нито да се карам с никого. Наистина и никой не е попаднал тук случайно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

42. Пак спирам с ацтеките списъка от Талисман и от Животът на философите и Диалозите на Платон и продължавам пак чрез малко отклонение за:

Николай Рьорих

43. Елена Рьорих

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

42. Пак спирам с ацтеките списъка от Талисман и от Животът на философите и Диалозите на Платон и продължавам пак чрез малко отклонение за:

Николай Рьорих

43. Елена Рьорих

44. Симон Мага.

45. Хипатия.

46. Козимо ди Медичи.

47. Марсилио Фичино.

48. Валентин от Египет - велик християнски гностик - Фраза на Тим Фреке и Питър Ганди отбеляз-

ват"Посветените гностици също разбирали,че онези,които се идентифицират с физическото си

тяло,са духовно мъртви и трябва да се преродят за вечен Живот.".....

49. Роберто ди Роси - виден учен от когото се е учил Козимо ди Медичи.

50. Солон също е научил от древните египтени тайната.

51. Херодот.

52. Диодор Сицилийски.

53. Прокъл Диодох също са се учили от египетските жреци.

54. Дейм Франсес Йейтс /29.11.1899 - 29.10.1981 г./английски историк

55. Лазарели - който превел "Дефинициите на Асклепий" бил твърдо убеден,че Хермес Трисмегист

бил по-древен.

56. Адриен Турнебу - ок.1544 издал I-то издание на "Херметика"

57. Петър Павел Вергерий - теолог -

58. Франсоа Фоа дьо Кандал -епископ на Ер - също издал Херметика" /той посветил изданието

на рим.имп.Максимилиан II/1564-1576/.

59. Франческо Патрици - също включил "Херметика" ок.1591 г. в труда си "Nova de universis

Philosophica"

60. Пико дела Мирандола - флорентински учен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Простете невежеството ми ама да питам...help.gif

И масоните ли се прераждат?blink.gif

Все си мислех, че като си построят храма, не е необходимо да се мъчат да живеят по още някой друг живот...lac.gif

Поздрави Б.

П.С. Този въпрос е провокиран от публикувания списък на Марушка, съдържащ имена на масони.

Сега намерих източник за масоните,че трудно могат да бъдат проследени в историческите извори. В "Старите задължения" от Дж.Робъртс масон,който публикувал там - четем:

"Единият камък бил наречен мрамор и не можел да се изгори с огън. Другият бил наречен

латерас и не можел да потъне във водата. Сега ще Ви разкажем как и по какъв начин били

открити камъните,върху които били записани занаятите. Гъркът Херменес бил син на Куш,а

Куш бил син на Сим,сина на Ной. Въпросният Херменес,който след това бил наречен Хермес,

Отецът на мъдреците,намерил двата стълба,върху които били записани знанията,и ги предал

нататък..." Разбира се "гъркът Херменес" е Хермес /или Тот у египтяните и Меркурий у

римляните/. Що се отнася до "Хермес,Отецът на мъдреците" едва ли може да има съмнение,че

прозвището се отнася за Хермес Трисмегист. След това идва - Вавилон,преселението на Авраам

в Египет /където научил египтяните на седемте науки"/ и накрая най-важният момент в масон-

ската история - построяването на Соломоновия храм в Йерусалим.След това в Европа през

Франция,и най-сетне до Англия "по времето на св.Олбан". С интерес отбелязваме и факта,че

"Старите задължения" сочат"Отецът на мъдреците" Хермес като откривател и разпространител

на изгубеното знание. А един друг ранен източник на масонството бил патриарх Ламех,

до живелия преди Потопа и тримата му синове Иавал,Иувал и Тувал Каин и дъщеря му Ноема -

Иавал - създателят на геометрията,Иувал - на музиката,Тувал Каин - на металургията и кова-

чеството,а Ноема -а на тъкачеството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Буда се произнася, че прераждане няма. Няма какво да се прероди. Темата е приключена.

Будистите вярват , че самият Буда преди своето раждане в образа на Гаутама е преминал дългата

редица на преражданията,че в предишните си въплъщения той е бил и човек от всички касти и

занятия,и бог , в това число и самият Брама. Само той пръв от хората достига нирвана,след която свършват всякакви прераждания.

Според палийските източници в миналите си въплъщения Буда е бил 85 пъти цар,83 пъти - браман-

отшелник,5 пъти - роб,3 - парий,4 - змия,10 - лъв,18 - маймуна и т.н.

Източник - Боговете на лотоса от Еремей Парнов

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Марушка тук си изрежда разни уж вярващи в прераждането и уж мясони. И сред тях чета името на Джован Пико дела Мирандола. Марушке, ти чела ли си Пико дела Мирандола? Щото "Реч за достойнството на човека" е на две педи разстояние вляво от бюрото ми и те уверявам, че там за прераждане изобщо не става дума. Човекът все пак е бил католик.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Марушка тук си изрежда разни уж вярващи в прераждането и уж мясони. И сред тях чета името на Джован Пико дела Мирандола. Марушке, ти чела ли си Пико дела Мирандола? Щото "Реч за достойнството на човека" е на две педи разстояние вляво от бюрото ми и те уверявам, че там за прераждане изобщо не става дума. Човекът все пак е бил католик.

Сега първо за масоните ще допълня обяснението от книгата "Талисман" от Греъм Хенкок и Робърт

Бовал - това са исторически факти,а не фантазия. За масоните - По време на френската революция от другата страна на Атлантика - във Вашингтон на бъдещия Капитолий се състояла друг вид церемония ,на която присъствали хиляди масони: -

"Съзвездието Дева играе важна роля в доминиращия над града астрологичен символизъм. Проучих две церемонии по основаването,при които този елемент заема централно място. ... Значението на съзвездие Дева и връзката му с богинята Изида било познато на посветените още от зората на американското масонство. Френският астроном Жозеф Лаланд е бил виден масон и трудовите му били популярни сред американците от края на ХVIII век. Още през 1731 г. Лаланд отбелязва,че "Дева е посветена на Изида,както Лъв е посветен на съпруга й Озирис. Сфинксът,

представляващ лъв и девица,се използвал да отбелязва течението на Нил... Поставяли житни

класове в ръцете на Девата,за да изразят идеята на месеците." Джорд Вашингтон е бил масон -

погребението му било извършвано според масонските обичаи. Ковчегът бил покрит с масонската

престилка,дадена му от събрата революционер и масон маркиз Дьо Лафайет,а присъстващите масо-

ни хвърляли акациеви клонки,символизиращи както възкръсението на Озирис,така и неминуемото

възкръсване на самия Вашингтон в царството на египетския бог.

А както знаете древноегипетската религия е свързана с превъплъщенията,преражданията - тъй че и те вярват в тези неща.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...