Отиди на
Форум "Наука"

Съществува ли прераждането? Кога определена душа достига Нирваната? По какво се определя Кармата?


Recommended Posts

  • Потребител

Честита НГ и на вас, сите - и вярващите в прераждането, и неварвящите - да сте живи и здрави и да добрувате! :)

Тамън четях мнение №872 от Марушка и се питах "где е прераждането в случая," като накрая достигнах до нейното обяснение. Ми никакво прераждане, дори и загатване за такова, Марушке, не виждам в този текст. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Честита НГ и на вас, сите - и вярващите в прераждането, и неварвящите - да сте живи и здрави и да добрувате! :)

Тамън четях мнение №872 от Марушка и се питах "где е прераждането в случая," като накрая достигнах до нейното обяснение. Ми никакво прераждане, дори и загатване за такова, Марушке, не виждам в този текст. :)

Куна,

лошо, много лошо... Ама така е като не ти говорят боговете у главата или гуруто тоже... :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, таман скоро четох тая глава по друг повод :)

Марушке, очевидно четеш протестантска Библия, правена по издание на Цариградската, както и предполагах.

Князете на финикийския град Тир наистина са били успешни търговци и много влиятелни в Палестина и Финикия по времето на Иезекиил.

Колкото до "херувим", това е всъщност "керуб", тоест най-общо казано силен дух, могъщо същество. Князът на Тир определено е силен.

Това за Еден, тоест Божията градина, е просто метафора за богатството на Тир.

И като знаем, че израилтяните изобщо не вярват в прераждането, а по-скоро в слизането на душите в Шеол, излиза, че в Библията изобщо не пише за никакво прераждане.

Да не говорим, че ако ще цялата Библия да беше пълна с приказки за прераждането (а не е така), то тук има хора, за които Библията не е авторитет и не доказва нищо.

Хе хе хе, това е вярно. Както и има хора, които си събират от историята каквото им хареса (щото историята е огромно богатство и в нея може да се намери ВСИЧКО) и си скалъпват доказателства за хипотезата (която всъщност само им харесва).

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, таман скоро четох тая глава по друг повод :)

Марушке, очевидно четеш протестантска Библия, правена по издание на Цариградската, както и предполагах.

Князете на финикийския град Тир наистина са били успешни търговци и много влиятелни в Палестина и Финикия по времето на Иезекиил.

Колкото до "херувим", това е всъщност "керуб", тоест най-общо казано силен дух, могъщо същество. Князът на Тир определено е силен.

Това за Еден, тоест Божията градина, е просто метафора за богатството на Тир.

И като знаем, че израилтяните изобщо не вярват в прераждането, а по-скоро в слизането на душите в Шеол, излиза, че в Библията изобщо не пише за никакво прераждане.

Да не говорим, че ако ще цялата Библия да беше пълна с приказки за прераждането (а не е така), то тук има хора, за които Библията не е авторитет и не доказва нищо.

Не пише според Вас,защото не ги разбирате.

Как да не е за прераждането?

Този стих даже снощи го написах без да попитам моят духовен учител Иеова - показа ми го един комшия,който взе да вярва в прераждането според мен,щом ми помага за намирането на такива стихове - днес попитах моят духовен учител Иеова дали се отнася за прераждането и ми каза,че точно е така и че се отнася за прераждането.

Точно тези думи: Ти си печат на съвършенство, ти бе в Божията градина,в Едем, ти беше

херувим,ти бе съвършен, от много голямата ти търговия /значи бил и търговец/,ти омърси

светилищата - това доказва,че безсмъртната душа е била в няколко тела и в най-различни състояния.

Библията си ми е свещено писание на стария и новия завет - вярно и точно преведена от

оригинала - Библейско Дружество и даже има и кръстче,но не отпред,а на белите страници - отзад пише год.1998,а на комшията,който ми показа - неговата е различна от моята - по-дебела е с повече страници и отпред има кръст. :vertag:

Евреите не вярват да и Свидетелите на Иеова също не вярват в прераждането.

Марушке,

Има огромна разлика между учен,начетен човек и зубрач.Висшето образование не гарантира наличието на което и да било от тези неща,но го предполага донякъде,тъй като обикновено хората завършили такова са чели известни количества литература,било то по природни или технически науки и при това на различни автори,които са утвърдени имена в света на науката и би могло да им се има доверие.Но както винаги съм твърдяла,човек може да изказва мнение по подобна тема,само след като е прочел голямо количество информация,от което е синтезирал най-важното (което включва обмисляне на тази информация,проверка и т.н.)и може да се изказва по темата без да рискува да стане за смях.Човек,не е в състояние да знае всичко за всичко,но винаги може да прочете информация по въпроса,да чуе мнението на други хора и да извлече най-важното.Когато ти казах,че ако те попитам за будизма ще ми кажеш нещо от уикипедия намекнах,че това няма да има нищо общо с реалността,защото уикипедия се прави от обикновени хора,а не от учени или професори и затова има огромни разминавания между някои от нещата,които се публикуват и истината.Когато не знаеш дали нещо е вярно,по-добре не го казвай,защото това не говори добре за теб.Липсата ти на елементарна култура на писане,липсата ти на проверени факти и наслагването на много количества информация,които нямат очевидна връзка помежду си не ти помага да изразиш вярата и мисленето си.Това не са неща,с които би трябвало да се гордееш.Ако смяташ себе си за българка на първо място то би трябвало да уважаваш родния си език - българския,което означава,че би трябвало да умееш да пишеш правилно,защото ако не го умееш,това би означавало,че не уважаваш езика на дедите си.Мен лично би ме било срам от това да правя елементарни правописни грешки,защото в миналото и моите предци са давали живота и кръвта си,за да запазят живи езика и културата ни.Неуважението към което и да било от двете за мен са равносилни на неуважение към тях - хората дали живота си,за да мога сега аз да живея във своята родина и да говоря на своя език.

Нямам какво повече да ти кажа,освен може би едно.В будизма е казано,че правилната реч е първата стъпка към добродетелното действие,което спомага за израстването на духа по пътя му към просветлението.И не е казано напразно.

Благоразумният човек мълчи,а безумният изнася речи. :vertag:

Хе хе хе, това е вярно. Както и има хора, които си събират от историята каквото им хареса (щото историята е огромно богатство и в нея може да се намери ВСИЧКО) и си скалъпват доказателства за хипотезата (която всъщност само им харесва).

Всичко се събира от историята,но историята има всичко наистина,а за доказателствата за хипотезата си скалъпват наистина. Аз никога не съм настоявала да ми вярват за моите доказа-

телствени хипотези. :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мой коментар: Този стих показва,че се отнася за прераждането пак - Като казва за Тирския цар,че бил и в Едем,и херувим и съвършен и търговец и т.н. - Значи ето как и Библията показва това!

Освен ако не е страдал от раздвоение или разтроение на личността. post-49835-1119740250.gif

А сега сериозно. За близкоизточния район има едно сведение от Херодот, който изрично пише, че египтяните вярвали в прераждането. И то по подобие на индийците - човек може да се прероди в животно, а не само в човек. Но конкретния откъс ме мързи да го търся сега, в описанието на Херодот за нравите и обичаите на египтяните е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Куна,

лошо, много лошо... Ама така е като не ти говорят боговете у главата или гуруто тоже... :w00t:

Ти пък защо реши, че не ми говорят? :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Освен ако не е страдал от раздвоение или разтроение на личността. post-49835-1119740250.gif

А сега сериозно. За близкоизточния район има едно сведение от Херодот, който изрично пише, че египтяните вярвали в прераждането. И то по подобие на индийците - човек може да се прероди в животно, а не само в човек. Но конкретния откъс ме мързи да го търся сега, в описанието на Херодот за нравите и обичаите на египтяните е.

Аз знам,че египтяните вярват в прераждането,чела съм много за тях и съм писала най-напред в темата - обърни внимание на първите ми постинги - не помня точно страницата,коя е,но и нямам

време сега да я търся.

А пък за евреите не че не вярвали в прераждането,а че те не са разбирали техните пророци -

като Мойсей,Енох и т.н.няма смисъл да изброявам.

Честита НГ и на вас, сите - и вярващите в прераждането, и неварвящите - да сте живи и здрави и да добрувате! :)

Тамън четях мнение №872 от Марушка и се питах "где е прераждането в случая," като накрая достигнах до нейното обяснение. Ми никакво прераждане, дори и загатване за такова, Марушке, не виждам в този текст. :)

Ами и ти не ги разбираш май защото,защото Елена Блаватска в Тайната доктрина пише,че не всеки ги разбира тези неща. :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами щото не ти... личи. :laugh:

Аааа, благодаря :laugh: Така, старая се да се прикривам :laugh: /Шттт бе, пиша сега, не ме закачайте! Уф, нахални гласове.../

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми, Марушке, щом евреите не вярват в прераждането, как евреинът Иезекиил ще пише за него :laugh:

Стихът си се отнася до очевидно казаното в него, ама нейсе. Вярвай си, никому не пречиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами и ти не ги разбираш май защото,защото Елена Блаватска в Тайната доктрина пише,че не всеки ги разбира тези неща. :vertag:

Марушке, чадо Йеовино (да не се бърка с Еовинино, че тя е елфка), посочи ми къде в деветте книги от българското издание на "Тайната доктрина" баба Блаватска говори, че евреите вярвали в прераждането. Нещо ми се губи тази мисла на баба Блаватска.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

. . .

Благоразумният човек мълчи,а безумният изнася речи. :vertag:

. . .

Тази пък сентенция какво означава? Визирам post #887

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благоразумният човек мълчи,а безумният изнася речи. :vertag:

Именно Марушке :bigwink:.Ти досега не показваш признаци на благоразумие :book:.Все пак нека не забравяме,че ти пишеш по два/три постинга с хиляди и хиляди цитати от какви ли не "научни" томове,за да докажеш твърденията си :post-70473-1124971712:.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
да не се бърка с Еовинино, че тя е елфка

Спандю, процедурно: Еовин не е елфка, а роханка, да се има предвид :umnik:

Апропо, освен Хенри Пети, в някой от миналите си животи (а защо не и в бъдещ) сто на сто съм бил/ще бъда роханец.

Сега остава да установим дали роханците са проторованионски, прарунски или първоериадорски народ (а може би са нуменорско-каленардонско автохтонно население).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А аз съм бил и японски нинджа, и мрачен елф, ама това е друга тема. Нали знаеш, Маноле, че съм на 737 години...Видное на аватара ми.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На аватара ти е видно, че си един бая известен Маяр с тютюнджийски навици :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ама аз не пуша. А какво е маяр?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Олях те се. :w00t: Марушка напълно дескридитира доктрината за прераждането... Само да припомня, че в будизма например, не става дума за превъплъщаването на някаква перманентна и субстанционална същност (атман/душа), а за зависимо възникване (pratītyasamutpāda).

Редактирано от MARK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Олях те се. :w00t: Марушка напълно дескридитира доктрината за прераждането... Само да припомня, че в будизма например, не става дума за превъплъщаването на някаква перманентна и субстанционална същност (атман/душа), а за зависимо възникване (pratītyasamutpāda).

Е, сега аз като Стинката, ще се осмеля да кажа, че нищо не разбрах :laugh: Особено от това "зависимо възникване". Би ли обяснил?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля,че не е възможно да се обясни по прост начин значението на прераждането според будизма,защото това означава знания по основни будистки текстове,което е практически невъзможно за един непрактикуващ или незаинтересуван от будизъм човек.Ако бъде обяснено без наличието на тези знания ще стане пълна каша и никой нищо няма да е разбрал.

Тук ще спомена нещо за Нирвана:

Думичката "Нирвана" на санскрит означава просто "угасване". Нирвана не е изчезване, нирвана е просто преминаване отвъд самсара. Според ученията дори може да се каже, че нирвана е обратното на самсара.

Тук трябва да се има предвид нещо много важно. Според по-висшите будистки школи - Махаяна и Ваджраяна - нирвана е нежелателно състояние, което се счита за крайно и се избягва. Нирваната на един архат е състояние на прекратяване, което се намира извън самсара, но това не е състоянието на Буда, което е целта на Махаяна.

Редактирано от madlady
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Историк, тоя на аватара ти пуши лула и е маяр :) "Маяр" ще рече полубожество, ангелче, херой, вълшебник в измишльотините на Толкин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля,че не е възможно да се обясни по прост начин значението на прераждането според будизма,защото това означава знания по основни будистки текстове,което е практически невъзможно за един непрактикуващ или незаинтересуван от будизъм човек.Ако бъде обяснено без наличието на тези знания ще стане пълна каша и никой нищо няма да е разбрал.

Toва е вярно... Относно Нирвана възгледът на Махаяна е, че между самсара и Нирвана няма разлика от гледна точка на тяхната природа, която е пустота (Шунята). Разликата се поражда от това дали сме схващаме или не схващаме това. В първия случай говорим за незнание (авидя), а във втория за мъдрост (праджня)... Както и да е. Това, което ме провокира да пиша е, че представата на Марушка за прераждането, която се дискутира тук, няма нищо общо с разбирането не само в будизма, но и в другите индийски даршани. Това е някаква съвременна теософска интерпретация, към която не можем да се отнасяме сериозно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно Марушке :bigwink:.Ти досега не показваш признаци на благоразумие :book:.Все пак нека не забравяме,че ти пишеш по два/три постинга с хиляди и хиляди цитати от какви ли не "научни" томове,за да докажеш твърденията си :post-70473-1124971712:.

Само че аз не изнасям дълги речи като теб тук аз говоря за себе си,че съм благоразумна,защото не разтягам локуми като теб - дълги речи като теб. :crazy_pilot:

Ми, Марушке, щом евреите не вярват в прераждането, как евреинът Иезекиил ще пише за него :laugh:

Стихът си се отнася до очевидно казаното в него, ама нейсе. Вярвай си, никому не пречиш.

Благодаря. :book:

Марушке, чадо Йеовино (да не се бърка с Еовинино, че тя е елфка), посочи ми къде в деветте книги от българското издание на "Тайната доктрина" баба Блаватска говори, че евреите вярвали в прераждането. Нещо ми се губи тази мисла на баба Блаватска.

Добре ще пиша точния цитат,но сега искам да Ви напиша първо от Библията нещо пак:

Пък ако щете ми се смейте пак,хич не ми пука - Послание към Галатяни - Гл.6:15

Защото в Христа Исуса нито обрязването е нещо,нито необрязването, а новото създание.

Мой коментар: За новото създание - това е новото тяло,защото много точно е казано,

защото за новото тяло нито обрязването е нещо,нито необрязването,защото просто новото тяло не помни преражданията си.

Попитах и моят духовен учител Иеова и той ми отговори,че е точно така скъпа ми приятелко Марушке, както си го мислиш! :vertag:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой знае ли каква е религиозната идея за обрязването при евреите?

А и от горният цитат и тълкуването му, излиза че само мъжете ще се прераждат (не съм чувал еврейките да се обрязват или греша?).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...