Отиди на
Форум "Наука"

Добро поле 1918 г- - ако настъплението на Антантата беше спряно


Recommended Posts

  • Потребител

Тук абсолютно не съм съгласен! Фердинанд съм го защитавал не веднъж заради това, че междусъюзническата война не е негова лична авантюра, а цели български народ и политиците я желаят (повечето), включително и цяла Македония.

Междусъюзническата война не е грешка. А е грешно направена! Без да си осигурим гръб и съюзници сами срещу всички. С една Гърция можехме да сме съюзници, нямаше какво да делим с тях. За нас оставаше и Кукуш и Кавала и Сяр и изт. и зап. Тракия. Да оставаха стотици хиляди българи в Солунско в Гърция, но в интерес на историческата истина при тези граници оставаха и 200-250 хил. гърци на наша територия. Така че за какво воювахме с Гърция? От фанатизъм ( и те с нас също) и ако имахме съюзен договор с тях срещу Турция, анадолците щяха да мируват (ако не заедно с Гърците щяхме да ги изпратим в кюрдистан за столетия). Ако бяхме направили и повече отстъпки на Румъния (защото ние отстъпваме Силистра). И тогава да оставаше да се справим с братска Сърбия - не Скопие, а в Белград щеше да се вее българско знаме.

Да тук е грешката на Фердинанд. Добрия държавник не тръгва на война сам срещу всичките си врагове на веднъж, та дори и народа му да го желае. Това е вината на Фердинанд, и на бг политиците по онова време. Българския народ може да има илюзиите, че справедливостта е на наша страна. Политиците такъв лукс немогат да си позволяват. Никой не дава нищо ей така заради справедливостта, пък камо ли в политиката и междудържавните отношения.

Та аз да се върна назад. За съюз между България и Гърция, поназад питах защо Стамболийски не се съюзява с Гърция в малоазиатската кампания срещу Турция за отстъпки в изт. и зап. Тракия. А той самия Стамболийски я има тая идея, нали?

Може ли някой да каже за какво става на въпрос? :)

Стинка, не е много точно.....Първо........Кавала нямаше да ни я върнат гърците, дори и да имахме силен съюз с тях.

Второ гърците В ЮЖНА МАКЕДОНИЯ ЗАПОЧВАТ КЪРВАВ ПОХОД НА ОГЪН И МЕЧ СРЕЩУ ВСИЧКО БЪЛГАРСКО!

Фанатизъм от наша страна няма....От тяхна има...

Да припомня ли съдбата на Кукуш, ,,Българофагосът" и стотиците изпепелени български села...

Пишеш ммного логично и определено ако зависеше от мен щях да те взема на експертна длъжност В ОТДЕЛА по балканска политика в МВнР! :biggrin:

ОБАЧЕ НЕ ОТЧИТАШ ОСНОВНОТО, А ТО Е.....

ГЪРЦИ И СЪРБИ ИМАТ СИЛНА ОБЕДИНИТЕЛНА КАУЗА И ТЯ Е АНТИБЪЛГАРИЗМА И ПОДЯЛБАТА И ОБЕ3БЪЛГАРЯВАНЕТО НА МАКЕДОНИЯ!

ГЪРЗЦИЯ С НАС НЯМАШЕ ДА ПРЕГОВАРЯ,ЗАЩОТО ИМА АПЕТИТИ СА ИСКОННО БЪЛГАРСКИ ЗЕМИ!А ЗА НЕЯ Е ВАЖНО ДА ГИ ЗАВЛАДЕЕ..СЪРБИТЕ ПО СЪЩИЯ НАЧИН! ЕТО ТОВА ГИ ОБЕДИНЯВА СРЕЩУ НАС И НЕ ВИЖДАМ ЛОГИЧНА ПРИЧИНА ГЪРЦИ И СЪРБИ ДА СИ РАЗ№ВАЛЯТ САТАНИНСКИЯ ОРТАКЛЪК, НАСОЧЕН СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ!

За мен Южна Македониа е не по-малко скъпа от Вардарска, не по-малко скъпа и от Западна Тракия...Там живееха много българи...

А че Междусъюзническата война е била неизбежна- ТАКА Е НЕИЗБЕЖНА Е, НО НЕ ПО ТОЯ ДИЛЕТантСКИ НАЧИН, КАКТО СМЕ Я ПРОВЕЛИ ОТ НАША СТРАНА!Без никаква подготовка...

Допуснати са и ужасни военно-стратегически грешки.

Въобще в резултат на победите на Българската армия, срещу Османската империя в Балканската война 1912-1913г. цялото ни общество е мегаломански настроено...Това надценяване на способностите ни е гибелно за нас....

Цялата тая мегаломания и надценяване в наве3че3ри4е3то на Междусъюзническата война, съчетани с липса на координация и адекватност от правителството и царя, за мене е повод за горчив размисъл и срам от нивото ни като нация.....

НЕ МИСЛЯ, ЧЕ СМЕ УМНИ!ДЪРЖАВНИЧЕСТВОТО ПОНЕ ПРЕЗ ХХ ВЕК НЕ НИ СЕ ОТДАВА КАТО УМЕНИЯ.

Редактирано от andreiS40
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 60
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

В Солун частта е малка и е избита до крак от гърците веднага след началото на Втората Балканска война.

Тук трябваше да има държавник.

Държавникът беше един и падна заклан на "Раковска" на 3/15 юли 1895 г. Евентуално още един предаде Бог дух от болест през 1901 г. Оттам нататък имаме една самозабравила се мека китка и пърхащи правенюта без идея за смисъла на политиката и "политическото".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Солун частта е малка и е избита до крак от гърците веднага след началото на Втората Балканска война.

Държавникът беше един и падна заклан на "Раковска" на 3/15 юли 1895 г. Евентуално още един предаде Бог дух от болест през 1901 г. Оттам нататък имаме една самозабравила се мека китка и пърхащи правенюта без идея за смисъла на политиката и "политическото".

Даммммм, много вярно, много честно и много ТЪЖНО, като констатация.......

Жална ни майка.....

Не знам защо никой от Вас не се осмелява да го изрече открито! :hmmm:

А то е следното:

КАТО НАЦИЯ СМЕ ЖАЛКИ!ГРЕШКИ, ГРЕШКИ, САМО ГРЕШКИ И СКОДОУМИЕ В РЕШАВАЩИТЕ СЪДБАТА НА ДЪРЖАВАТА И НАЦИЯТА МОМЕНТИ ПРЕЗ ХХ век.

Цитирам КГ 125

,,България за пореден път доказва невъзможността си да генерира читава политика"

Както казвам в съдебна зала- ,,Уважаеми/ема господин/жо председател(на съдебния състав) нямам доказателствени искания, нямам какво да добавя"!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КАТО НАЦИЯ СМЕ ЖАЛКИ!ГРЕШКИ, ГРЕШКИ, САМО ГРЕШКИ И СКОДОУМИЕ В РЕШАВАЩИТЕ СЪДБАТА НА ДЪРЖАВАТА И НАЦИЯТА МОМЕНТИ ПРЕЗ ХХ век.

Точно така!

Ние сме пълни убитаци и олигофрени! Не знам дори защо живеем още!

Защо живея аз самия...

Мамка му, отивам да си сложа въжето.

Отивам, защото загубихме Солун завинаги!

И Ню Йорк! И Ел Ей!

Не мога да го преживея!

Мръсни нещастници сме и това си е!

П.П. Ако повече не пиша в този форум вероятно това е, защото съм си турил въжето, задето пропиляхме Междусъюзническата и ПСВ войни... :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно така!

Ние сме пълни убитаци и олигофрени! Не знам дори защо живеем още!

Защо живея аз самия...

Мамка му, отивам да си сложа въжето.

Отивам, защото загубихме Солун завинаги!

И Ню Йорк! И Ел Ей!

Не мога да го преживея!

Мръсни нещастници сме и това си е!

П.П. Ако повече не пиша в този форум вероятно това е, защото съм си турил въжето, задето пропиляхме Междусъюзническата и ПСВ войни... :help:

Михов, саркастичният ти тон НЕ Е НА МЯСТО!

Не ме интересува Солун(това не е български град), а Кавала, Южна, Вардарска и Егейска Македония.Западна Тракия също!Обзбългарените земи, асимилираните българи, прогонените и останали без дом, поради варварските репресии на Гърция и Сърбия !Но и заради наши грешки от тук- от ,,Стара-свободна България"!

Нещо да добавиш?????

Нещо да добавиш питам????

Всичко казано от мен си е много на място, защото заради СОБСТВЕНОТО НИ СКОДОУМИЕ ПРЕ3 ХХ ВЕК СЕ ПРЕВЪРНАХМЕ В МАРГИНАЛНА, ТЕРИТОРИАЛНО ОСАКАТЕНА, МАЛКА, НЕЩАСТНА, БЕДНА ДЪРЖАВИЦА!

Ако ти отказваш да приемеш дайствителността и гледаш през розови очила, то АЗ СЪМ РЕАЛИСТ!

Приеми действителността такава, каквото е- един умен и достоен народ не би живял в такова положение, както ние!Не би слугувал и мил задниците(последното да се чете и разбира буквално) на гърците, защото няма икономика, не би допуснал да пропилее всичко, което е извоювал с кръв!

Аргументи чакам, аргументи, ама да са релевантни на дискусията, а не просто безпочвен сарказъм!

Послепис:

Не бързай още с въжето! :vertag:

Редактирано от andreiS40
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българите сме комплексиран народ. И то много. Обикновено сме без всякакво самочувствие. Робуваме на митологеми. Може би е крайно време да спрем да се вайкаме за щяло и нещяло. На нас ни е добре да сме нещастни и да се вайкаме.

Конкретно за националните катастрофи. Аз твърдя, че това, което се случи при Балканските войни беше най-логичното. Проблемът е, че ние сме в геополитическия център на Балканския полуостров, "затворен" отгоре от две Велики сили - Русия и Австро-Унгария. При това положение, Сърбия и Румъния са обречени да търсят разширяване на юг. В един момент интересите на сърби, гърци, румънци, че и турци се пресичат в България! Ситуацията през ПСВ е следствие от създалатото се положение през Междусъюзническата. Има грешки определено, но просто нямаше как да изпълним програмата си максимум. Да не говорим, че немци и унгарци са в същото положение като нас, а аз не бих нарекъл немците жалки или скудоумни.

Колкото до миенето на задниците на гърците, там мисля, че нещата са ясни. Мием ги, защото бяхме в сферата на влияние на СССР. Преди 09.09.1944 и с националните катастрофи пак не сме ги мили.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Андрей, само моля те не пиши с главни букви, ако трябва, наблягай на казаното ей по този или по този начин или по подобен начин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българите сме комплексиран народ. И то много. Обикновено сме без всякакво самочувствие. Робуваме на митологеми. Може би е крайно време да спрем да се вайкаме за щяло и нещяло. На нас ни е добре да сме нещастни и да се вайкаме.

Конкретно за националните катастрофи. Аз твърдя, че това, което се случи при Балканските войни беше най-логичното. Проблемът е, че ние сме в геополитическия център на Балканския полуостров, "затворен" отгоре от две Велики сили - Русия и Австро-Унгария. При това положение, Сърбия и Румъния са обречени да търсят разширяване на юг. В един момент интересите на сърби, гърци, румънци, че и турци се пресичат в България! Ситуацията през ПСВ е следствие от създалатото се положение през Междусъюзническата. Има грешки определено, но просто нямаше как да изпълним програмата си максимум. Да не говорим, че немци и унгарци са в същото положение като нас, а аз не бих нарекъл немците жалки или скудоумни.

Колкото до миенето на задниците на гърците, там мисля, че нещата са ясни. Мием ги, защото бяхме в сферата на влияние на СССР. Преди 09.09.1944 и с националните катастрофи пак не сме ги мили.

Ето това е мнение....Реалистично, смислено, без излишен сарказъм... :bigwink:

Най-важото е, че констатацията ти е вярна!

Няма как да не сме комплесксиран народ, защото от близо ,15 века история като народ и нация (впоследствие) сме изживели близо 700 години под чуждо владичество......

Комплексари сме, но това е логично, защото сме с нереализирана национална програма(в случая това е националното обединение),а настоящето ни е лошо.

Болшевизмът допълнително съсипа Родината ни! :help:

Простете за последното отклонение.....

Андрей, само моля те не пиши с главни букви, ако трябва, наблягай на казаното ей по този или по този начин или по подобен начин.

Админ, извинявам се....Това ми е дразнещ навик.

Много ще се постаря да не се повтаря! :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Това за 700 години робство не е баш така. Лично за мен първите 200 години са присъствие. Българите имат всички права каквито и гърците и върху тях не е упражнявано никакво насилие на национално ниво. Вече турското робство е нещо друго.

Андрей, не се обиждай на забележките за големите букви, просто е неестетично и реже очите. Ако си съгласен, може и модераторите да ги правим в болд, но все пак, не е добре да се месим в чужди постове. Казвал съм го и ще го повтарям отново и отново, ние сме демократичен форум, всеки може да пише каквото си поиска ( без спам, кръчмарски псувни и призиви за насилие) и никой не иска да те ограничи по никакъв начин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това за 700 години робство не е баш така. Лично за мен първите 200 години са присъствие. Българите имат всички права каквито и гърците и върху тях не е упражнявано никакво насилие на национално ниво. Вече турското робство е нещо друго.

Андрей, не се обиждай на забележките за големите букви, просто е неестетично и реже очите. Ако си съгласен, може и модераторите да ги правим в болд, но все пак, не е добре да се месим в чужди постове. Казвал съм го и ще го повтарям отново и отново, ние сме демократичен форум, всеки може да пише каквото си поиска ( без спам, кръчмарски псувни и призиви за насилие) и никой не иска да те ограничи по никакъв начин.

Фружин-Асен, по-горе употребих термина владичество(в смисъл на репресивно управление от чужд етнос/в рамките на чужда разбирай небългарска държава).

Роби не сме били, не и в онзи същински смисъл на римското частно право.

Това за робството ти го знаеш.

Византийското владичество ни съсипа държвата традиция......

Да не говорим, че в рамките на Византия сме практически беззащитни сруещу нахлуванията на печенегите и куманите.

Не омаловажавай вредните последици от византийското владичество.

Османското владичество.. е..ли са ни майката без извинение......Разкатали са ни просто.....

Това по-агресивна религия от исляма няма!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...