Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос относно трите свещени езика в християнството


Recommended Posts

  • Потребител

Като вярващ християнин си зададох днес един въпрос. Гледах трейлър на филма "Страстите Христови". В един от откъсите срещнах плочката над кръста на Исус Христос и трите свещени езика, на които по-късно трябва да се проповядва християнството. То е ясно кои са трите езика - гръцки, еврейски и латински. Но защо тогава не е признат за свещен език и арамейският. Нали на него е говорел Исус. Ще ми бъде интересно да чуя мнения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Като вярващ християнин си зададох днес един въпрос. Гледах трейлър на филма "Страстите Христови". В един от откъсите срещнах плочката над кръста на Исус Христос и трите свещени езика, на които по-късно трябва да се проповядва християнството. То е ясно кои са трите езика - гръцки, еврейски и латински. Но защо тогава не е признат за свещен език и арамейският. Нали на него е говорел Исус. Ще ми бъде интересно да чуя мнения.

Всъщност, от 9 век насам свещените езици са 4 - влиза и славянският.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Alvassareiro, сега се замслих. Ти казваш, че са четири от 9 век свещените езици. Съгласен съм. Но какво определение трябва да дадем за коптски и готски език. Нали все пак и на тези езици е превеждана Библията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Alvassareiro, сега се замслих. Ти казваш, че са четири от 9 век свещените езици. Съгласен съм. Но какво определение трябва да дадем за коптски и готски език. Нали все пак и на тези езици е превеждана Библията.

Коптския, готския както и славянския църковно редактирани езици (с прибавени религиозни термини в комплект със предварително съставена специално за кръщението писменост) е пректика, целяща гръцка експанзия и влияние чрез подчинени на Константинопол епископии и църкви.

Link to comment
Share on other sites

Коптския, готския както и славянския църковно редактирани езици (с прибавени религиозни термини в комплект със предварително съставена специално за кръщението писменост) е пректика, целяща гръцка експанзия и влияние чрез подчинени на Константинопол епископии и църкви.

Малко пресилено е да се каже, че църковните езици на основата на коптски и готски са за да се подпомогне експанзията на гръцката православна църква. Не са били съвсем инфатилни и глупави хората едно време - знаели са например, че апостолски седалища са Йерусалим, Антиохия, Александрия и Рим и че Константинопол изобщо не може да се мери с тях! И коптския и готския са езици на които се е проповядвало истинското Христово учение много преди мръсните лицемерни и подли гърчета да успеят да наложат техния шибан език като официален в Империята; което става със сигурност след 5 в. сл. Хр. - защото през 6-и век вече имаме гонене с огън, меч и разрушение на изконните скитски (християнски) църкви из цялата империя! И нашето, българско покръстване през 9-и век (864) не е нищо друго освен клякане от страна на княз Борис І пред гърците и ПРЕкръстване от старото, българско християнство в новото "гръцко" православие! А "гръцко" слагам в кавички, щото съм убеден, че никой днес не може да ми каже каква, аджеба, е тая жирафа!

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

пламене, терминът "еврейски език" е неточен, защото арамейският също е "еврейски език" и е бил говоримия език в юдея по времето на иисус, а езикът на стария завет и официалния език на юдаизма, както и официален език в израел е иврит. в стария завет има и книги написани на арамейски. иначе има и други "еврейски езици".

влад, езикът, на който е написан новия завет е гръцки, макар, че има данни че някои текстове са превод от арамейски. на коптски пък се е пишело с гръцки букви (плюс още 6 знака).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...