Отиди на
Форум "Наука"

Прабългари и келти - етнографски и лингвистични паралели


Recommended Posts

  • Потребители
Думата кана е стара китайска заемка (куан, хуан - владетел, по-късно хуан-ди - император).

Интересно твърдение. Означава ли това, че според теб, древните келти са имали контакти с древните китайци?!

Лично на мен ми се струва малко вероятно. От чисто езикова гледна точка келтското "Кеаннас" и доста по-близо до прабългарското "Каннас", в сравнение с китайското "хуан - ди".

Предлагам да говорим за реални неща.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

Темата е интересна и си струва да бъде подновена.

Да видим отново думите, които до този момент споменахме като израз на езикови паралели между прабългари и келти:

Върховната владетелска титла при прабългарите е КАННАС (в старобългарски „кънензь” - княз). Оказва се, че тя има невероятно много семантични съответствия в келтските езици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Темата е интересна и си струва да бъде подновена.

Да видим отново думите, които до този момент споменахме като израз на езикови паралели между прабългари и келти:

Върховната владетелска титла при прабългарите е КАННАС (в старобългарски „кънензь” - княз). Оказва се, че тя има невероятно много семантични съответствия в келтските езици. Освен споменатото:

1. ирл. Ceannas (управление) - прабълг. Cannas (управник), бих желал да спомена и следните примери:

2. ирл. Ceannasai (командир) – прабълг. Каннас (владетел)

3. ирл. Ceann (глава, главен) – прабълг. Каннас (владетел)

http://www.irishdictionary.ie/dictionary

4. шотл. Ceann (шеф, глава, връх) – прабълг. Каннас (владетел)http://www.lexilogos.com/english/gaelic_scottish_dictionary.htm

Очевидна е семантичната връзка на прабългарската владетелска титла с думи за управление, командване, възглавяване в келтските езици.

5. Kanász (кънас)- унгарси- човек който пасе свинете...

:whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
В отделни публикации и интернет сайтове може да се срещне твърдението за съществуването на преки или косвени исторически и лингвистични паралели между прабългари и келти.

В тази връзка, смятам, че една подобна тема би била интересна.

Да започнем от гаелската (ирландска) дума за управление

Ceannas – управление.

Думата съществува в съвременния ирландски език.

В тази дума – нейната фонетична и морфологична структура, а също и семантика, би могло да се търси паралел с титлата на върховния владетел на прабългарите Канас.

И така Ceannas (управление) - Kanas (върховна владетелска титла).

Според мен, по лингвистичен път би могло да се докаже, че и прабългарското произношение на думата „канас (ювиги)” е предполагало изговарянето на думата с двойно „НН”, при което аналогиите по форма и значение не биха могли да бъдат пренебрегвани:

ирл. Ceannas (управление) - прабълг. Cannas (управник)

Поздрави

Хайде и аз да се включа..Значи нищо повече не казвам и не пропонирам, освен това:

Ибн-Фадлан описва един странен обичай (ритуал) на жертвоприножения при Волжските българи, които е непознат за арабите, алтайците, иранците, славяните и угрите, но е широко известен и практикуван при келтите от Британия..(не знам за каелтите изобщо ) : Българите обесват човека (хората), когото (които) са припознали и избрали да служи (служат) на боговете си..Дали Фадлан си е измислил тази история (този ритуал) или е сбъркал?. Трудно е да се каже, но като цяло почти пунктуалните му наблюдения и описания на тюрки, българи и руси намират потвърждения, и се смята от почрти всики съвременни изследватели че той наистина е бил във Волжска България с тази си мисия..(..описанията от арабските писатели, учени и изследователи през средновековието се смятат за достоверни източници, може да има съмнения само в случаите когато те преразкават или компилират истории - такъв пример е Масуди, въпреки това добросъвестността им не се поставя под съмнение.)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Означава ли това, че според теб, древните келти са имали контакти с древните китайци?!

Лично на мен ми се струва малко вероятно. От чисто езикова гледна точка келтското "Кеаннас" и доста по-близо до прабългарското "Каннас", в сравнение с китайското "хуан - ди".

Предлагам да говорим за реални неща.

Онези прочути мумии в китайската пустиня, дето са облечени в шотландски карета са от период от 3000 години в Такламакан ли беше, дали нямат нещо общо с келтите?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Онези прочути мумии в китайската пустиня, дето са облечени в шотландски карета са от период от 3000 години в Такламакан ли беше, дали нямат нещо общо с келтите?

Или с родопските одеяла, а?...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ами като ги гледам, доста келстки вид имат :)

http://www.centralasiatraveler.com/cn/xj/c...uq_fabric_2.jpg

Много по-нашенски имат. Това не е келтско каре. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Онези прочути мумии в китайската пустиня, дето са облечени в шотландски карета са от период от 3000 години в Такламакан ли беше, дали нямат нещо общо с келтите?

Точно българо-келти са ;). Не, всъщност са трако-фриго-българо-хуни-skitoalano-masageno-eftaliti-geti, понеже шапките им са фригийски ;)

Кан с окончанието"-ас" си идва от "каг(х)ан", китайско "ке-хуан", през протомонголски "ка(г)ан" > "кан"..(изчезва средното "г"/"х"- виж монголското ба(а)тор - от багатур, Улан Батор)

Немалка част от прабългарските титли са с китайски произход: "кавкан" идва от китайското "kap-kwan" -първи чиновник (демек премиер), "зоопан"/жупан произхожда от китайското "tsou-pan" - секретар, канцлер, администратор.

Имаме и хубави прабългарски монголски именца: Баян ("богат" в монголския), съвременно българско Боян; Токту, (Тогтохо http://www.google.bg/search?hl=bg&clie...mp;aq=f&oq= ) , но всъщност има и други значения в монголския:

Eva Csaki: Middle-Mongolian loan verbs as they appear in Karachay-Balkar, p.57

http://mtad.humanity.ankara.edu.tr/III-4_A..._3-4_ECsaki.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Уф, егати кашата.

То като сме я докарали дотука, китайците имат същия обичай с децата да им правят прощапълниик, ама едно към едно почти.....

Но това са парчета, които не могат помогна лесно за цялата мозайка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Уф, егати кашата.

Няма начин, брате. Като живееш в съседство с Централна Азия, "Вагината на народите", която постоянно ги бълва на нови и нови вълни, в един момент става пълен миш-маш.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители
Хайде и аз да се включа..Значи нищо повече не казвам и не пропонирам, освен това:

Ибн-Фадлан описва един странен обичай (ритуал) на жертвоприножения при Волжските българи, които е непознат за арабите, алтайците, иранците, славяните и угрите, но е широко известен и практикуван при келтите от Британия..(не знам за каелтите изобщо ) : Българите обесват човека (хората), когото (които) са припознали и избрали да служи (служат) на боговете си..Дали Фадлан си е измислил тази история (този ритуал) или е сбъркал?. Трудно е да се каже, но като цяло почти пунктуалните му наблюдения и описания на тюрки, българи и руси намират потвърждения, и се смята от почрти всики съвременни изследватели че той наистина е бил във Волжска България с тази си мисия..(..описанията от арабските писатели, учени и изследователи през средновековието се смятат за достоверни източници, може да има съмнения само в случаите когато те преразкават или компилират истории - такъв пример е Масуди, въпреки това добросъвестността им не се поставя под съмнение.)

Интересен паралел, напълно в унисон с темата да се търсят не само лингвистични съответствия между прабългари и келти. :good:

Бих желал да бъде цитиран източник описващ келтските жертвоприношения с обесване и описанието на Ибн Фадлан, с цел нагледност и сравнение.

Доколкото зная келтите в Британия, а също и на континента са принасяли хора в жертва на боговете, при което набелязаният човек е бил умъртвяван символично по три различни начина едновременно:

1. Удар с тежък предмет по главата (някакъв вид оръжие), който в повечето случаи е бил смъртоносен;

2. Символично поставяне на примка на врата на вече изпадналата в безсъзнание или мъртва жертва;

3. Символично удавяне във водоем (изхвърляне на тялото във водата).

Този тип принасяне на човешки жертви е потвърден и от археологически находки, намерени в торфените пластове на днешна Англия и Шотландия.

Лично аз не съм чувал за нещо подобно при прабългарите като ритуал при жертвоприношенията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Интересен паралел, напълно в унисон с темата да се търсят не само лингвистични съответствия между прабългари и келти. :good:

Бих желал да бъде цитиран източник описващ келтските жертвоприношения с обесване и описанието на Ибн Фадлан, с цел нагледност и сравнение.

Доколкото зная келтите в Британия, а също и на континента са принасяли хора в жертва на боговете, при което набелязаният човек е бил умъртвяван символично по три различни начина едновременно:

1. Удар с тежък предмет по главата (някакъв вид оръжие), който в повечето случаи е бил смъртоносен;

2. Символично поставяне на примка на врата на вече изпадналата в безсъзнание или мъртва жертва;

3. Символично удавяне във водоем (изхвърляне на тялото във водата).

Този тип принасяне на човешки жертви е потвърден и от археологически находки, намерени в торфените пластове на днешна Англия и Шотландия.

Лично аз не съм чувал за нещо подобно при прабългарите като ритуал при жертвоприношенията.

http://groznijat.tripod.com/fadlan/fadl_17.html

"Ако [те] срещнат или видят човек, притежаващ енергичност и гъвкавост и познание за нещата, [те] казват: "Този има право да служи на нашия Господ." И така вземат го, слагат му на врата въже, закачват го на дърво, държат го, докато не издъхне.

Преводачът на царя ми разказа, че някакъв синдиец [5] се спрял в страната им и отседнал при владетеля продължително време, като му прислужвал. Той бил много ловък и му сечало пипето. А на една група от жителите на страната й се приискало да тръгне на гурбет. Синдиецът поискал от царя разрешение да се присъедини към тях. Царят му забранил. А синдиецът продължил да настоява, докато накрая царят се съгласил и му дал разрешение. Речено-сторено. Той тръгнал с тях на кораба. Те забелязали, че той е подвижен и пресметлив, договорили се помежду си и рекли: "Този човек превъзходно може да служи на нашия Бог, нека го пратим да му служи." Продължили пътя си покрай гора и те вкарали синдиеца в нея, надянали му въже на шията, вързали го на върха на едно високо дърво, оставили го там и продължили пътя си."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

http://groznijat.tripod.com/fadlan/fadl_17.html

"Ако [те] срещнат или видят човек, притежаващ енергичност и гъвкавост и познание за нещата, [те] казват: "Този има право да служи на нашия Господ." И така вземат го, слагат му на врата въже, закачват го на дърво, държат го, докато не издъхне.

Преводачът на царя ми разказа, че някакъв синдиец [5] се спрял в страната им и отседнал при владетеля продължително време, като му прислужвал. Той бил много ловък и му сечало пипето. А на една група от жителите на страната й се приискало да тръгне на гурбет. Синдиецът поискал от царя разрешение да се присъедини към тях. Царят му забранил. А синдиецът продължил да настоява, докато накрая царят се съгласил и му дал разрешение. Речено-сторено. Той тръгнал с тях на кораба. Те забелязали, че той е подвижен и пресметлив, договорили се помежду си и рекли: "Този човек превъзходно може да служи на нашия Бог, нека го пратим да му служи." Продължили пътя си покрай гора и те вкарали синдиеца в нея, надянали му въже на шията, вързали го на върха на едно високо дърво, оставили го там и продължили пътя си."

Склонен съм да приема (или по-скоро допускам) че връзването, или увесването по клоните на дръвчетата на мартеничките, които обективно са човешки фигурки, след края на месец март, е ритуал, който произлиза или е свързан с предходния: Обесването на някого, за да отиде при всевишния - като в случая се прави ритуално обесване на символите (героите).... Смятам че мартеничките имат прабългарски произход. Ако бяха със славянски такъв - то те мисля щяха да присъстват поне при някои от другите славяни..Ако пък бяха тракийски, то те мисля, щяха да имат своето разпространение при днешните албанци..

http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=...=20070809094826

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%...enitsa-tree.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Martenitsa_magnolia.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители
Смятам че мартеничките имат прабългарски произход. Ако бяха със славянски такъв - то те мисля щяха да присъстват поне при някои от другите славяни..Ако пък бяха тракийски, то те мисля, щяха да имат своето разпространение при днешните албанци.

Мартениците са разпространен обичай и след днешните власи, известни още като румънци. Не мисля, че обичаят има нещо общо с обесването на когото и да е.

Както отбелязаха и други форумци, по друг повод, обичаят мартеница, свързан с пожелание за здраве и хубави неща, заслужава отделна тема, една интересна тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ахххааа, питайте д-р Вачкова, тя веднага ще се ухили широко и ще заяви, че белгите са болги, а ирландските Фир Болг са българи. Само не разбирам дали и келтите са от иранската езикова група и как се връзват тези българо-келтски вечни дружби с най-най-най-новейшите британски уйдурми, че келтско заселване на Британските острови не е имало изобщо...

Разбира се, тези от вас, които са чели "В търсене на истинското Средновековие", с изненада са прочели, че първият владетел, за когото се разказва, че имал вълшебен меч, не е нито крал Артур, нито Арагорн, камо ли пък някой си Роланд, а нашият княз Борис.

A furore historicorum libera nos, Domine!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ахххааа, питайте д-р Вачкова, тя веднага ще се ухили широко и ще заяви, че белгите са болги, а ирландските Фир Болг са българи. Само не разбирам дали и келтите са от иранската езикова група и как се връзват тези българо-келтски вечни дружби с най-най-най-новейшите британски уйдурми, че келтско заселване на Британските острови не е имало изобщо...

Разбира се, тези от вас, които са чели "В търсене на истинското Средновековие", с изненада са прочели, че първият владетел, за когото се разказва, че имал вълшебен меч, не е нито крал Артур, нито Арагорн, камо ли пък някой си Роланд, а нашият княз Борис.

A furore historicorum libera nos, Domine!

Ами време беше някой да разбута блатото в българската историография. Във фактологията на Вачкова има известни неточности, но тезите й направо размазват съшитите с игла и конец теорийки за късно и азиатско идване на българите на Балканите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ами време беше някой да разбута блатото в българската историография. Във фактологията на Вачкова има известни неточности, но тезите й направо размазват съшитите с игла и конец теорийки за късно и азиатско идване на българите на Балканите.

Не, моля, Рицарю, пощади ме :) Не може и траките - българи, и келтите - българи, и шумерите - българи, и готите -българи. Това не е Третата епоха на Средната земя, та Дунеданците да даянят под едно и също име и с една и съща култура по три хиляди години :crazy_pilot: Да не бъркаме историята на света с историята на България. И планетата се казва Земя, а не Тракия.

Освен това г-жа Вачкова мъъъничко си противоречи - тя иначе поддържа иранската теза за произхода на българите, така че не е и баш от твоята партия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не, моля, Рицарю, пощади ме :) Не може и траките - българи, и келтите - българи, и шумерите - българи, и готите -българи. Това не е Третата епоха на Средната земя, та Дунеданците да даянят под едно и също име и с една и съща култура по три хиляди години :crazy_pilot: Да не бъркаме историята на света с историята на България. И планетата се казва Земя, а не Тракия.

Освен това г-жа Вачкова мъъъничко си противоречи - тя иначе поддържа иранската теза за произхода на българите, така че не е и баш от твоята партия.

Даже си нямате и логична представа за понятието ''иранска'' теза.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Що, иранците траки ли са? Или са келти?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...