Отиди на
Форум "Наука"

Последните Снимки


Recommended Posts

  • Потребител

Титан, погледнат през пръстените на Сатурн. Кликнете върху снимката за по-голямо изображение:

060609sight.jpg

Редактирано от Spirit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галактиката Арп 220 и нейните супер масимни ръкави. Синкавите точки на снимката са ръкавите, които са два пъти по-масивни от най-големия ръкав в Млечния път. Натиснете на картинката за по-голяма снимка:

small_web.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Останки от 4 супернови от Големия магеланов облак, снимани от ренгеновия телескоп Шандра:

4snr_med.jpg

На снимките се вижда газ с температура няколко милиона градуса, нажежен от ударните вълни от експлозиите. По часовниковата стрелка от горе ляво до долу ляво останките са на 600, 1 500, 10 000 и 13 000 години.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Мамка му, не мога да изтегля видеото от Хюйгенс, отваря ми се само аудиото, ама то не е от най-интересните. лМай, че ми лпсват някакви кодеци. Някой ако може да ми обясни какъв е проблема или да ми даде друг линк.

А да - и нямаш ли снимки от сондата, много искам да ги видя, особено след като прочетох описанията на ландшафта и атмосферата. Сайта за Титан е страхотен :good: поздравления. Правил ли си и за други планети подобни неща?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мамка му, не мога да изтегля видеото от Хюйгенс, отваря ми се само аудиото, ама то не е от най-интересните. лМай, че ми лпсват някакви кодеци. Някой ако може да ми обясни какъв е проблема или  да ми даде друг линк.

Кое точно филмче неможеш да видиш?

А да - и нямаш ли снимки от сондата, много искам да ги видя, особено след като прочетох описанията на ландшафта и атмосферата.

Снимки на самата сонда или снимки направени от сондата? Освен това от коя сонда - Касини или Хюйгенс?

Сайта за Титан е страхотен :good: поздравления.

Благодаря :)

Правил ли си и за други планети подобни неща?

Не, но сериозно почвам да се чудя, дали да не направя нещо за Куиперовия пояс. Това местенце от Слънчевата система е доста неизвестно, а на последък доста планети взеха да откриват там. Според новите правила още 53 обекта чакат да бъдат одобрени за планети. Един от тях е Седна. Хората знаят много малко неща за транснептуниевите обекти, а и все повече и повече такива се откриват. През януари изстреляхме и мисията Нови хоризонти до Плутон и Харон. Но за сайт все още обмислям.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Кое точно филмче неможеш да видиш?

Нито едно не ми се отваря! Просто неще да тръгне, нямаш ли ги в друг формат или ако можеш да ги направиш...

Снимки на самата сонда или снимки направени от сондата? Освен това от коя сонда - Касини или Хюйгенс?

Е то имаше и на сондата и малко на пейзажа ама много малки и много малко :read:

Тия от Касини сигурно са доста по-далечни, за това ще са ми по-интересни от втората, нали се споменаваше, че тя е кацнала на повърхността и е снимала планини, корита на реки и някаква мрачна долина. Та тва искам да видя най-вече :) е естествено и каквито и да е други снимки.

Не, но сериозно почвам да се чудя, дали да не направя нещо за Куиперовия пояс.

Това със сигурност ще е доста интересно. Аз имах предвид за другите спътници, за всеки да си има отделен сайт с галерии и статии. Не знам дали можеш да напишеш и събереш толкова и за останалите луни на Сатурн, но ще бъде много добро ако се навържат в общ сайт най-накрая или нещо такова. Може и за луните на Юпитер, които са ми не по-малко интересни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За повечето филмчета ще ти е нужен QuickTime Player + iTunes.

Снимките като влезнеш тук скролирай страницата надолу и си свали файла Saturn.zip. Снимките са много и ще ми отнеме цял ден да ги кача поотделно.

Работата с другите спътници е там, че на тях нама какво да им се открива. Виж Енцелад е изключение, а на Юпитер в момента нямаме апарат и там не се правят открития. Пък за Енцелад имаме много малко информация, за да се прави цял сайт. Мога да направя за черни дупки, неутронни звезди, квазари и т.н., ноо пък там няма да мога да смогна да ъпдейтвам сайта, особено ако е качен към BG-Science, щото нямам акаунт за достъп.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • 2 месеца по късно...
  • Администратор

011007_s770014.jpg

Title:

"50 Years of Space Race"

Credit:

DETLEV VAN RAVENSWAAY/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Caption:

Sputnik 1, the world's first artificial satellite, was launched by an R-7 Semyorka rocket from Tyuratam military range in Kazakhstan on 4 October 1957. It orbited the Earth at a height of 250 kilometres for 21 days, gathering information about the electron density of the ionosphere. The launch of Sputnik 1 prompted the US to enter the Space Race with the launch of the Explorer-1 satellite four months later.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето с какво се занимават БГ астрономите от Звездното Общество:

http://forum.starrydreams.com/viewtopic.ph...620&start=0

Това са едни от най-добрите снимки на МКС правени от земята, който съм виждал, и са правени от българия :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Удивително! Това наистина ли се вижда така? Винаги съм мислим, че МКС е просто нещо там горе, далеч... а то се виждало!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да се гледа е много трудно, защото се движи по небето много бързо и трябва много бързо да движиш телескопа за да я следиш. Но с фотография, ако се правят много кадри все на някой може да се улови. Освен това тяхната техника е много сериозна. За нас простолюдието, МКС си остава ярка движеща се точка на небето.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Здравейте! На 6 септември, по случай националния празник :bg: , посетих космическия център на НАСА, в близост до град Хюстън, Тексас. За мен е удоволствие да споделя с вас малко снимков материал под формата на една импровизирана разходка:

И така, на първата снимка виждаме град Хюстън, който застрелях най-безцеремонно през предното стъкло на автобуса:

007439943-big.jpg

Посреща ни двойка Т-38 на пост пред центъра:

007439949-big.jpg

Здравей, НАСА :crazy_pilot: :

007439993-big.jpg

Туристическото влакче ("синята линия"), с което ще обиколим огромната база:

007440021-big.jpg

Сградата, в която се помещават залите за ръководство на полетите:

007440024-big.jpg

Поглед през стъклената стена над Контролна Зала 1, където денонощно тече информация за полета на МКС. В момента обаче космонавтите (двама руснаци и един американец) спят, за това и залата е празна:

007440055-big.jpg

Ясно се вижда, че в момента МКС подхожда Южна Америка от запад:

007467039-big.jpg

Работното място на най-важния човек в залата:

007467181-big.jpg

Картина от камерите на МКС в реално време - Земля в илюминаторе:

007467204-big.jpg

Поглед към Контролна Зала 2:

007467670-big.jpg

Тренировъчна площадка за космонавтите с пълномащабни копия на модулите на МКС:

007467697-big.jpg

Руският санитарен модул "Звезда" (пълномащабен модел):

007468494-big.jpg

Совалка тренажор за отработване на различни стандартни и аварийни процедури:

007468583-big.jpg

007468651-big.jpg

Космо-моделизъм:

007468854-big.jpg

Сградата на "Lockheed Martin" на територията на базата:

007469006-big.jpg

Части от външната експозиция:

007469015-big.jpg

007469016-big.jpg

Поглед към соплата и петте двигателя на първа степен на ракетата носител "Сатурн V":

007469018-big.jpg

Между първа и втора степен;

007469130-big.jpg

007469201-big.jpg

Добре се виждат втора и трета степен на ракетата:

007493914-big.jpg

Първа и втора степен:

007493920-big.jpg

Лунен, инструментален и команден (в челото) модули на кораба Аполо:

007493925-big.jpg

В НАСА подобни символи на съвместната работа са доста често срещани, така и трябва да бъде:

007493933-big.jpg

Поглед към приборното табло на макета-тренажор "Adventure":

007493941-big.jpg

Странно хвърчило - герой от "Star Wars":

007493955-big.jpg

Катапултна седалка от "Columbia":

007493981-big.jpg

Преди да си тръгнем успявам да докосна този къс лунна скала (на 3,8 милиарда години):

007514828-big.jpg

Ще се върна... :bigwink: :

007493986-big.jpg

Искрено се надявам да съм ви зарадвал с разходката. Поздрави!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

сега снимах нещо и се опитвам да го прикача. изглежда много странно, надявам се не е просто размазан фокус, щото няколко пъти едно и също се вижда

post-2479-1228499899.jpg

post-2479-1228499905.jpg

post-2479-1228499908.jpg

post-2479-1228499914.jpg

post-2479-1228499939.jpg

post-2479-1228499988.jpg

post-2479-1228499992.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...