Отиди на
Форум "Наука"

За някои предпол. такштъкси успоредици при съвр. българи


Recommended Posts

  • Потребител

Името Cin (چین), персийското име на китайците, е в основата на най-използваното име на Китай в Европа, включително използвано в мнозинството славянските езици (не включвам споменатите по-горе и още един-два).

Така де аз какво казвам ;)

Името Cin (چین) идва точно от династията на Цин Шъхуан:

http://en.wikipedia.org/wiki/Qin_Dynasty

По принцип се смята, че официалното име на китайската империя се е сменяло със смяната на династиите, а Cin (چین) предадено чрез персите остава популярното име от което днес имаме China :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 55
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Така де аз какво казвам ;)

Името Cin (چین) идва точно от династията на Цин Шъхуан:

http://en.wikipedia.org/wiki/Qin_Dynasty

По принцип се смята, че официалното име на китайската империя се е сменяло със смяната на династиите, а Cin (چین) предадено чрез персите остава популярното име от което днес имаме China :whistling:

Така де, ясно е какво казваш и мислиш....Аз пък казах по-горе, че ти се пообърка малко, явно защото смяташ че наименованието "Китай" произлиза от (свързано е с) "Cin", или от (с) "Qin_Dynasty" / Последното - в случай че приемем тезата, че персийското "Cin" произлиза от името на първия китайски император;) /..Е, обаче двете наименования - "Китай" и съответно "Cin" нямат никаква етимологична и историческа връзка и съответствия. "Китай" произлиза от името на киданите, и е заето в руския и украинския език от езика на кипчакоезичните народи (половци, татари), а "Cin" (вероятно) е свързано с името на първия император на китай, и е попаднало (вероятно) в множество езици след заемането му от персийския език..

Чат ли си вече за какво беше спора ни?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така де, ясно е какво казваш и мислиш....Аз пък казах по-горе, че ти се пообърка малко, явно защото смяташ че наименованието "Китай" произлиза от (свързано е с) "Cin", или от (с) "Qin_Dynasty" / Последното - в случай че приемем тезата, че персийското "Cin" произлиза от името на първия китайски император;) /..Е, обаче двете наименования - "Китай" и съответно "Cin" нямат никаква етимологична и историческа връзка и съответствия. "Китай" произлиза от името на киданите, и е заето в руския и украинския език от езика на кипчакоезичните народи (половци, татари), а "Cin" (вероятно) е свързано с името на първия император на китай, и е попаднало (вероятно) в множество езици след заемането му от персийския език..

Чат ли си вече за какво беше спора ни?

Цялата обърквация дойде оттам понеже аз реших (погрешно), че имаш предвид произхода на популярното по света име за Китай (China), да произлиза от киданите, а ти (също така погрешно) си помисли, че според мен руската, съответно българската дума Китай идва от "Cin" ;) Няма проблем, стават такива неща :drinks_cheers:

Сега като изяснихме тая дреболия може да приключим с офтопика, че май разводнихме темата ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Цялата обърквация дойде оттам понеже аз реших (погрешно), че имаш предвид произхода на популярното по света име за Китай (China), да произлиза от киданите, а ти (също така погрешно) си помисли, че според мен руската, съответно българската дума Китай идва от "Cin" ;)

Ти май пак нещо се объркваш (не е упрек, а е констатация). Аз какво съм решил, "за това какви ти си решил", няма значение, защото ти погрешно си ме информирал за това какво си мислил ;): по-горе съвсем ясно си пропонирал, опонирайки ми (и заявявайки, че греша), че името Китай произлиза от името на първия китайски император..

Аз пиша:

"всъщност, името "Китай" произлиза от името на Киданите, от името на тяхната страна"

Ти ми отговаряш на по този параграф на 01 April 2010 - 07:02 PM:

грешка - името Китай произлиза от ей тоя човек: първия китайски император

Цин Шъхуан

http://en.wikipedia....wiki/King_Zheng

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пиша:

Ти ми отговаряш на по този параграф на 01 April 2010 - 07:02 PM:

Добре щом държиш да продължи този глупав и безсмислен спор, за твое улеснение там където съм писал "името Китай произлиза от ей тоя човек: първия китайски император - Цин Шъхуан" предлагам да четеш "популярното днес по света име за Китай произлиза от...." Така става ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре щом държиш да продължи този глупав и безсмислен спор, за твое улеснение там където съм писал "името Китай произлиза от ей тоя човек: първия китайски император - Цин Шъхуан" предлагам да четеш "популярното днес по света име за Китай произлиза от...." Така става ли?

Защо не прочетеш началото и протичането на спора? "Глупавият и безсмислен спор" го започна ти приятел, и освен това - когато предложи да го прекратим, ме обвини в грешка, която не съм направил...Е, няма да се разберем по този начин..

Приемам предложението ти, със забележка че е като допълнение към моето съобщение..

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...