Отиди на
Форум "Наука"

Куберови българи във византийската армия през 837 г.


Recommended Posts

  • Потребител

ملك الصقالبة (بلقار الفولجا).

Цар на "Саклаб" (Булгар Волга).

http://ar.wikipedia.org/wiki/%D8%A3%D8%AD%...%84%D8%A7%D9%86

أحمد بن فضلان

Ибн Фадлан

Няма ли стар текст на арабски по Фадлан? Нали имахме арабист във форума, да даде връзка ако може...

п.с. мисля, че и трябва да смяташ че арабската дума-термин по Фадлан трябва да е изписана "саклаб" и да се чете балкас или да е изписана "балкас" и да се чете значи саклаб. Трети вариант няма, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако е само в 2 книги и на френски заглавието се превежда като CHAINE DES CHRONIQUES, значи току що съм го свалил от нета :bigwink:

Същото е май. Текстът е приписван на Масуди, но има дискусия дали наистина е негова работа. Виж това

Древнейшие государства на территории СССР. Материалы и исследования. 1981. – М.: Наука, 1983.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
ملك الصقالبة (بلقار الفولجا).

Цар на "Саклаб" (Булгар Волга).

http://ar.wikipedia.org/wiki/%D8%A3%D8%AD%...%84%D8%A7%D9%86

أحمد بن فضلان

Ибн Фадлан

Няма ли стар текст на арабски по Фадлан? Нали имахме арабист във форума, да даде връзка ако може...

п.с. мисля, че и трябва да смяташ че арабската дума-термин по Фадлан трябва да е изписана "саклаб" и да се чете балкас или да е изписана "балкас" и да се чете значи саклаб. Трети вариант няма, нали?

Защо пък изобщо реши, че балкас трябва да се чете като саклаб или саклаб да се чете като балкас?!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Защо пък изобщо реши, че балкас трябва да се чете като саклаб или саклаб да се чете като балкас?!?

Ти не знаеш ли как пишат и четат арабите? Ето така: "овял ан онсяд то". Познай какво ти пиша на български, но по начина на писане на арабите...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ти не знаеш ли как пишат и четат арабите? Ето така: "овял ан онсяд то". Познай какво ти пиша на български, но по начина на писане на арабите...

Те пишат от дясно наляво, но не четат от ляво надясно. Така че недей да търсиш под вола теле, под точно под вола влахи/балхи. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Добре, Иванко, но как така САМО ТАЗИ ДУМА в цял текст трябва да се обръща? Това питам??

Имаш текста на Фадлан ли? Дай поне изречение, където фигурира думата "саклаб" /т.е. четем "балкас"/ или "балкас" /т.е. четем "саклаб"/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те пишат от дясно наляво, но не четат от ляво надясно. Така че недей да търсиш под вола теле, под точно под вола влахи/балхи. :bigwink:

Това ли е проблема? Да не е видял и Фадлан "блахи" / влахи в Средна Азия южно и около Паскатир, в областта Магна Блахия /Велика Влахия? :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имаш текста на Фадлан ли? Дай поне изречение, където фигурира думата "саклаб" /т.е. четем "балкас"/ или "балкас" /т.е. четем "саклаб"/.

А "сакалиба", варианта на "саклаб", как ще го четеш - "абилакас" ли? :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А "сакалиба", варианта на "саклаб", как ще го четеш - "абилакас" ли? :biggrin:

"Сакалиба" ли е в текста на Фадлан? Или е "вариант" в текста на руски или френски?

основи на арабското писмо:

"На арабски (освен числата) се пише от дясно на ляво.

Сега ще дадем един пример:

باب Това е думата която означава врата (Баб) с дълго ударение

Не забравяйте да четете отдясно наляво.

Моето поздравление...Вече знаете една арабска думичка.

Днес ще научим заедно още две букви:

د- Това е нашето Д

ر- Това е нашето Р

Тези са две лесни за научаване букви защото си имат почти една форма ..

Всъщност си имат и друга форма само като се свързват с другите букви ако са в средата или в края на думата..но тези са подробности които не ни интересуват сега

Нека научим една нова думичка

دار

Това е ДАР което означава (къща)."

http://tworchestwo.forumandco.com/forum-f25/topic-t83.htm

Арабска азбука

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
"Сакалиба" ли е в текста на Фадлан? Или е "вариант" в текста на руски или френски?

Сакалиба или саклаб, или саклабийа са традиционните варианти в арабските текстове. Ама кой да го знай... :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сакалиба или саклаб, или саклабийа са традиционните варианти в арабските текстове. Ама кой да го знай... :biggrin:

Поне ти това можеш да го дадеш: Нямаше ли венециански или генуезки документи, където е изписано името на брата на деспот Добротица Балик? Ако ги имаш на лесно, пусни връзка. Може пък да е от полза във връзка с темата и назоваването на различните клонки на българите с различни, но еднакви по същността им имена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Херодот ни обяснява,че елините са наричали племената на север от Черно море,скити,а те самите на техния си скитски език се наричат сколотой,сколоти. Всички роби които арабите закупуват са от тези сколоти ,това са сакалиби-те. Става и синонуим на роб,след като навлиза и в Италия през 12 век. Това са също саки другаде и шопи на трето място.

Името на големия враг на Рим на скитски език ,царя на Понтус, този на който тези които днес наричат "гърци" без да са гърци,отиват при него и му се молят да ги спаси от Рим,има и такъв цар в Скитското северно черноморско царство е ,Митра Дат, Даден от Митра.

Четеме в научната литература,че на стар персийски значело изпратен от Митра.

В годината 135 пр. н.е. една звезда се появила на небето толкова ярка ,че изглеждала съперник на слънцето.Това по случайност е и годината на раждането на Митридат IV Еупатор Дионис в Синоп,столицата на Понтус.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

О, Господи! Шопите са саки и са арабски роби на италианците?! Натан, не спираш да ме забавляваш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
О, Господи! Шопите са саки и са арабски роби на италианците?! Натан, не спираш да ме забавляваш.

О,свещена Простота! По същия "глишевски" начин италианците(западноевропейците) разбрали отговора на арабите "манкусо" сиреч гравирани.Арабите помислили,че ги питат за гравюрите на дирхемите им ,а те ги питали как се казват.И така висококултурните западноевропейци започнали да наричат и наричат арабските дирхеми манкуса,които са парите на Европа до 12 век

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В годината 135 пр. н.е. една звезда се появила на небето толкова ярка ,че изглеждала съперник на слънцето.Това по случайност е и годината на раждането на Митридат IV Еупатор Дионис в Синоп,столицата на Понтус

Tоя Митридат след малко бог ще го изкарате. Ето забавна творба посветена на 'безсмъртието' му:

http://abursh.sytes.net/abursh_page/Kluger/mitridat.asp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
В годината 135 пр. н.е. една звезда се появила на небето толкова ярка ,че изглеждала съперник на слънцето.Това по случайност е и годината на раждането на Митридат IV Еупатор Дионис в Синоп,столицата на Понтус

Tоя Митридат след малко бог ще го изкарате. Ето забавна творба посветена на 'безсмъртието' му:

http://abursh.sytes.net/abursh_page/Kluger/mitridat.asp

Митридат - шопски цар... Мдааа... :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Понеже два дена ме нямаше и чета темата нацяло, докъдето е стигнала:

Мисля, че Aspandiat е попаднал на щастлива находка - тези данни са наистина неизвестни в нашата историография, защото арабските и арменските източници не са много използвани заради езиковата бариера. Едва в последните години излязоха повечко арабски откъси на български. Преведените дотогава бяха превеждани не от оригинал, а в повечето случаи от западни преводи.

Мисля, че е добре на първо време да се съсредоточим върху възможността в Теофиловата армия през 837г. да е имало помощни български войски и да оставим прението за зороастризма (което обхваща втората част от постовете по темата) за след това, защото така се получава разводняване.

Ще трябва да прегледаме всички източници за тази кампания - не изключвам да се открие някакво потвърждаващо указание, което до момента не е било забелязано или пък не е правилно изтълкувано.

Възможността да става въпрос за Куберови българи си е много реална - към 837г. нямаме представа под чия точно власт е била дн. Македония. Приема се (абсолютно хипотетично обаче), че около това време тя е присъединена към Дунавска България, но ясни данни няма. Напълно изключвам бълнуванията за "сливане" на Аспаруховата и Куберовата Българии в някакво по-ранно време - това са измислици и презумпции.

Известието на надписа от Филипи в частта му за посоката на акцията е достатъчно ясно: смоляните, а не българите на Кубер. Какво точно е станало, за да стигне кавхан Исбул чак до Филипи, е вече въпрос на интерпретации.

Чудно ми е, че Ка40 поставя въпроса за различните имена на българите от различни групи (държави). Всъщност това е много разпространено и причините за него са отдавна формулирани в науката - някои бяха изтъкнати по-горе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Чудно ми е, че Ка40 поставя въпроса за различните имена на българите от различни групи (държави). Всъщност това е много разпространено и причините за него са отдавна формулирани в науката - някои бяха изтъкнати по-горе.

А още по-чудно е защо в един и същи извор дунавските българи присъстват под две различни имена?

Колкото за участието на Куберови българи във византийската армия през 837г. - за това първо трябва да се докаже че през 837г. все още съществували като етническа група. :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Защо дунавските? Аспандиат е дал три варианта за идентификация и според мен това е максимумът в случая.

А как ще коментираш този извор:

"16. BURJĀN, a province with a district (shahr) called Thrace (spelt: B.rqiya); it is a nourishing place, much favoured by nature but having little wealth (khurram va bisyār-ni'mat va kam-khwāsta). Taking it altogether it is steppe and cultivated lands (va dīgar hama ṣaḥrā-st va kisht-u-barz). It is a prosperous place and has running waters. It is a part of Rūm and (its people) pay land-taxes (kharāj) to the king of Rum.

17. CHRISTIANIZED SLAVS (al-Ṣaqāliba al-mutanaṣṣira), a province of Rūm, in which live the Slavs who have become Christians (Ṣaqlābī-yi tarsā gashta). They pay land-taxes (kharāj) to the king of Rūm. They are wealthy (tuvangar) people and their country is pleasant and safe.

18. BULGHARĪ, is the name of a people living on the mountain Bulghārī (qaumī-st bar kūh-i Bulgharī nishinand) to the north-west of Rūm. They are infidels (kāfir). They too are Rūmī, but are"

:post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

Чудно ми е никой ли от вас не се сеща за топонима Добруджа? Моделът на възникването му е същият, както У-Краина, следователно за някакъв период някои са наричали българите бурджани, какво толкова чудно?!

На КГ125 - името в оригинала малко трудно четем Исбул, което пък е от друг източник и изобщо проблемите в надписа са колкото си искаш!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Чудно ми е никой ли от вас не се сеща за топонима Добруджа? Моделът на възникването му е същият, както У-Краина, следователно за някакъв период някои са наричали българите бурджани, какво толкова чудно?!

Топонимът Добруджа възниква от името на Добротица, така че невидам какво общо може да има с Украйна или с бурджаните? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
А как ще коментираш този извор:

"16. BURJĀN, a province with a district (shahr) called Thrace (spelt: B.rqiya); it is a nourishing place, much favoured by nature but having little wealth (khurram va bisyār-ni'mat va kam-khwāsta). Taking it altogether it is steppe and cultivated lands (va dīgar hama ṣaḥrā-st va kisht-u-barz). It is a prosperous place and has running waters. It is a part of Rūm and (its people) pay land-taxes (kharāj) to the king of Rum.

17. CHRISTIANIZED SLAVS (al-Ṣaqāliba al-mutanaṣṣira), a province of Rūm, in which live the Slavs who have become Christians (Ṣaqlābī-yi tarsā gashta). They pay land-taxes (kharāj) to the king of Rūm. They are wealthy (tuvangar) people and their country is pleasant and safe.

18. BULGHARĪ, is the name of a people living on the mountain Bulghārī (qaumī-st bar kūh-i Bulgharī nishinand) to the north-west of Rūm. They are infidels (kāfir). They too are Rūmī, but are"

post-70473-1124971712.gif

Не бих бързал да отсъждам.

Както за болшинството наши историци и за мен арабските извори не са стихия. За да бъда категоричен в преценката би трябвало основно да ги познавам (не само откъси, в които се споменава за българи), да ми е ясна "кухнята" им, стилът и начинът на изразяване, информираността и взаимната им обвързаност..., а аз нямам това самочувствие. Ето защо предпочитам да бъда предпазлив, но и да не затварям вратата към една добра възможност, каквато ми се струва, че се открива във връзка с находката на Аспандиат. За които и българи да говори този текст, трябва да опитаме да изясним какво съобщава всъщност той - не мислиш ли?

Редактирано от T.Jonchev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А още по-чудно е защо в един и същи извор дунавските българи присъстват под две различни имена?

Колкото за участието на Куберови българи във византийската армия през 837г. - за това първо трябва да се докаже че през 837г. все още съществували като етническа група. :post-70473-1124971712:

Аз ти дадох още в първия пост по темата сведението на Амартол за Михаил Българина (българина Михаил). Ако можеш да ме убедиш, че този човек е пратен от Плиска, че е кавхан Исбул или бъдещият Борис І, който по това време още е минавал прав под масата, давай. За капак на всичко въпросният Михаил, съдейки по името, е бил християнин. Аз искрено се съмнявам, че през 838 г. в Плиска са назначавали християни на важни постове.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...