Отиди на
Форум "Наука"

Римските пътища


ISTORIK

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

ОТ: А забелязвате ли няколко траксийски топонима сред наименованията на фортовете?

Самирзегетуза, Кумудава, Буридава, Сукидава...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ОТ: А забелязвате ли няколко траксийски топонима сред наименованията на фортовете?

Самирзегетуза, Кумудава, Буридава, Сукидава...

Това не е рядкост. Виж фортовете покрай Адриановия вал, градовете в Галия.

http://www.historyofwar.org/Maps/maps_hadrians_wall_overview.html

Римляните често оставяли местните наименования. Белите колонисти в Сев. Америка - също. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
  • Потребител

Преди ок. 2 години изкачих връх Ботев с двама приятели от северната страна(от Априлци). Още в началото на изкачването, навлизайки в гората попаднахме на път заслан с камъни и обрасъл с трева. Ясно личаха контурите на пътя, който беше с широчина около 1,5-2 метра и в много прилично състояние. Възможно ли е да е римски път или е от по нови времена. Ако някой има информация ще съм признателен да сподели. Ако е римски път вероятно започва от Дунав, минава през Плевен-Ловеч-Троян-Априлци и продължава на юг или е успореден на Стара планина? Картата на Аеций включва ли всички римски пътища или само най-важните? Може би съм попаднал на отсечка от пътя Ловеч-Хисаря?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Напълно възможно е да сте попаднали на римски път. Хората така са строяли, че и след 2000 години гората още не може да надделее. Римски път Долни Главанак:

7.jpg

3.jpg

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Като я гледам тая карта и си викам - браво на Момзен. Човекът е бил прав. Наистина Апенините са отворени на запад, а Балканите - на изток. По-големите пристанища са на тиренския бряг, пътят от Анкона до Рим почти няма успоредици, а адриатическите пристанища са главно в северната част на крайбрежието (докато пък Брундизий е относително отдалечен от Рим).

Мисля, че за това голямо значение има непрохдимата чукареста Далмация и - от другата страна - достъпната от изток Дунавска равнина ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Пътят от Априлци до билото е бил строен от родната ни армия до някакво секретно поделение. Няма нищо общо с римляните. На картите, които видях за територията на България липсват главни и второстепенни римски пътища (за останалите да не говорим). Римската пътна мрежа на нашата територия не е проучена много добре. Има много бели петна. Друг проблем е, че не си дават труд да изучат кой калдаръм е османски и кой римски.

Но общо взето римската пътна мрежа е превъзхождала сегашната по всички показатели- мостове (само над Дунав са били 3 на наша територия, а сега има един), първокласни пътища (например дунавския първокласен път в момента липсва, второкласни и локални пътища. Другото, което е любопитен факт, нашите съвременни мостове на 30- 40 години падат (знам поне 3 такива над Янтра), а римските стоят, даже когато реките отнасят и бреговете. Също римските пътища в някой части на България още се използват активно (както и някой мостове), а сегашните пътища след 30 години употреба без ремонт не стават за нищо. Много интересна тенденция бих казал.

А в Рим всички антични мостове които все още стоят се използват активно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разбира се 'античните мостове' в Рим са реновирани постоянно, така че от тях не е останало много от първоначалния вид. Иначе нашите 'римски мостове' са турски.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Някой може ли да посочи технологията (вкл. по етапи) за строеж на римските пътища (до колкото е известна, разбира се)?

навремето бях писал една тема по въпроса:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=11649&st=0&p=172132&hl=+%F0%E8%EC%F1%EA%E8%F2%E5%20+%EF%FA%F2%E8%F9%E0&fromsearch=1&#entry172132

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря! Много добро и подробно описание!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не всички наши "римски" мостове са турски. Има и такива, които си седят от римско време и до ден днешен, на пътища неизползвани по време на Османската империя и мисля, че е неправилно да се наричат "турски". Всичко свързано с Османската империя трябва да е османско, а не турско. Прекалено се вдига по тоя начин рейтинга на турците и им се преписват заслуги, с които те нямат нищо общо, както мостовете например.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

дай пример за непокътнат римски мост на територията на България. Аз съм виждал такива, но в чужбина. Иначе османците градят по римски маниер, това си е факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето за патриотите българска карта с имената на пътните станции, която бях пускал по повод на късноантичните граници:

post-5121-1267188736.jpg

Тази карта май е направена по метода "свивакис" (основен способ за правене на чалгийски) - сиреч копирана е западна карта и е побългарена само легендата. Само Романа покрива критериите за патриот при един такъв бинарен българо-латински вариант. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В неделя бях на Дискодуратера. Там са направили екопътека, която изцяло върви по римския път Нове- Никополис ад Иструм- Августа Траяна. Над една рекичка римския мост си стоеше. Този път (както и мостът) са доказано римски от историците и археолозите. Искаш ли снимки на моста?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В неделя бях на Дискодуратера. Там са направили екопътека, която изцяло върви по римския път Нове- Никополис ад Иструм- Августа Траяна. Над една рекичка римския мост си стоеше. Този път (както и мостът) са доказано римски от историците и археолозите. Искаш ли снимки на моста?

задължително. За пръв път чувам че има мост там, а и че изобщо съществува такова трасе!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как и къде да ти ги пратя? А за пътя се майтапиш нали?! По линията от Свищов за Стара загора точно този историците го пишат за път номер 1, макар, че се води второстепенен римски път.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Как и къде да ти ги пратя? А за пътя се майтапиш нали?! По линията от Свищов за Стара загора точно този историците го пишат за път номер 1, макар, че се води второстепенен римски път.

имах предвид, че за мен е новост, че са създали екопътека.

Иначе ето списък на оцелялите до наши дни римски мостове:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Roman_bridges

Има както руини, така и поддържани такива, но видоизменени.

Ще съм благодарен, ако ми посочиш името на книгата. Иначе снимки можеш да качиш в темата.

Ползвай или приспособлението за прикачване към мнението долу, или ги качи някъде в нета и пусни линк.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Книгата се казва "Римски пътища в България", автор: Митко Маджаров, издадена 2009 г. В. Търново.

Снимките сега ги качвам на албум, след малко ще ти пратя линка.

А това в Уйкипедия въобще не са всички римски мостове. За пример ще ти посоча, че липсва най- стария мост в Рим, наполовина взривен от Димитър Общи по времето на Гарибалди и въобще на Уикипедия много, много не вярвай защото всеки може да пише в нея (включително и аз съм писал там).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Снимките на моста, пътя и крепостта са тук: http://tyrsa4a.snimka.bg/travel/diskoduratera.665353

Благодаря за името на книгата и снимките. За уйкито си прав, даже и аз съм дращел навремето:)

За - моста - трябва да се отиде и да се проучи тая работа. Не мога да преценя.

http://tyrsa4a.snimka.bg/travel/diskoduratera.665353.26740301

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами заповядай, мога и да те поразходя малко по римските пътища наоколо. Защото тук има доста от тях. Между другото ми прави впечатление, че различните пътища нямат много общо визуално един с друг (например римските пътища в Рим при форума и тия тук в България).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...