Отиди на
Форум "Наука"

сумиране на ел мощности


luboznatelnia

Recommended Posts

  • Потребител

Здр. може ли да се сумира ел мощността на 2 агрегата за променлив ток, например от агрегат с 220v 500w с още един такъв да стане 220v 1000w

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

може би има начин за съгласуване на фазите, нали във ел централи работят много генератори.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

пробвай, ако са еднакви и им се подава еднакво газ, доста вероятно да се самосинхронизират.

Здравей Зейфод , радвам се да те видя в тоя форум .. Как мислиш , ше се дотътрят ли и другите клубари от дир-бегето тука ?

Що се касае до синхронизирането на генераторите яз мога да обясня подробно като електроинженер.. Включването на синхронните генератори в обща система може да стане най просто по следния начин :Първият генеретор се оставя да работи произвеждайки мощност отдавана в мрежата на консуматорите на електроенергия, втория генератор се включва в режим на синхронен двигател да се развърти синхронно с първия (генераторите са синхронни джаджи) след което на втория генератор се подава тяга и нивото на тягата определя разпределянето на мощноста между генераторите .. Така , че напълно еднакви по тип и номинална мощност генератори могат да отдават в мрежата различна активна мощност .. Възможно е дори един генератор да работи синхронно в мрежата в режим на компенсатор без да отдава никаква активна мощност , в такъв случай имаме само обмен на реактивна мощност с мрежата (на ти - дай ми дето се вика и пито платено.. )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако питаш дали могат да се свържат заедно в една верига с кансуматори, мисля че няма да стане, защото не са съгласувани по фаза .

Е, ти па сега.. Не можело щото не били съгласувани по фаза .. От къде па накъде трябва да са несъгласувани.. Та нали когато единия синхронен генератор работи в мрежта с консуматорите винаги можем в тази мрежа да включим в режим на двигател на празен ход втория генератор и те ти го готово съгласуването по фаза.. после подавай тяга към втория генератор и произвеждай активна ел енергия на воля която ще се сумира с активната ел.енергия произвеждана от първия генератор, по скоро двата генератори ще си делят пропорционално на тягата активната ел .енергия която черпят консуматорите в мрежата.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи можело, ха ха ха, щото продават едни много евтини китайски по 160лв 220v 900w обаче уредът ми който искам да използвам в безтоково място е 1600w можеш ли ме инструктира как да ги свържа и синхронизира ,по подробно. :vertag::book::read::lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи можело, ха ха ха, щото продават едни много евтини китайски по 160лв 220v 900w обаче уредът ми който искам да използвам в безтоково място е 1600w можеш ли ме инструктира как да ги свържа и синхронизира ,по подробно. :vertag::book::read::lightbulb:

Може разбира се щом по цял свят електрическите генератори работят в обща мрежа..

А конкретно как да се справиш мога да ти кажа ако ми обясниш какъв е електрическия ти консуматор който искаш да включиш : - нагревател , двигател или някакъв друг.. за да ти опиша подходът по който да процедираш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Двигател , по точно ъглошлайф искам да ползвам, а може и помпа, имам бунгало язовирско е и няма наблизо ток , но ме интересува как става и за друг вид консуматор например скара , котлон , е имам печка на дърва за тази цел , но просто от любопитство искам да знам. Обясни по просто за схващане, за да разбера.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Двигател , по точно ъглошлайф искам да ползвам, а може и помпа, имам бунгало язовирско е и няма наблизо ток , но ме интересува как става и за друг вид консуматор например скара , котлон , е имам печка на дърва за тази цел , но просто от любопитство искам да знам. Обясни по просто за схващане, за да разбера.

Двигателят ти (ъглошлайф или па водна помпа ) консумират много малка мощност на празен ход в сравнение с номиналната им мощност .. Мощноста на празен ход на тия джаджи е много по малка номиналната им мощост..За центробежната помпа това не е проблем но за ъглошлайфа си е баш проблем.. Това е доста неприятен режим за системи с малка мощност и за тях такова нарастване на активната бързо периодическо променяне на мощноста на консуматорите може да не се откомпенсира от регулатора на гориво на двигателя куплиран с генератора и това ще предизвика така наречената лавина честота и лавина напрежение което може да доведе до нарушаване на честотата и не са изключени и повреди в самите електрически генератори и ъглошлайфа.. Ако си забелязал по улицата позват доста мощни генератори снабдени със двигатели с центробежни регулатори на оборотите за да захранват заваръчни агрегати които са също със променлива мощност на потребление както ъглошлайфа.. Тези центробежни регулатори отрегулирват тягата на двигателите много бързо според нарастващата мощност на консуматорите .. За да могат твоите (китайски ) агрегати да работят устойчиво в такъв променлив режим на консуматора на мощност (ъглошлайф) те трябва да са съоръжени с такъв тип центробежни регулатори на оборотите иначе просто няма да може да има устойчива работа в такава система..

За помпата няма проблеми .. тя има сравнително постоянен режим на потребявана мощност и затова при нея можеш да постъпиш ето как :

1.Пускаш единия генератор и присъединяваш втория генератор в режим на двигател в неговата мрежа .. ако се завърти не в правилната посока разменяш две от фазите.. След това присъединяваш и центропбежната помпа на празен ход към мрежата на двата генератори и пак проверяваш дали се върти в правилната посока и пак разменяш две опт фазите ако се върти на обратно.. По нататък отваряш постепенно крана на центробежната помпа и подаваш тяга на двигателите на генераторите като следиш за натоварването им да е равномерно разпределено горе долу.. При това положение помпата ще работи без никакви проблеми в мрежата на двата ти генератора.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля че любознателния трябва да даде повече инфо относно тези генератори от 160 лв.,ако се говори за конкретен случай.

Може да се окаже че генератора няма толкова много фази,че да ги разменят. :) .Т.е да е само една при 220 волта.

Или се бъркам нещо? :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля че любознателния трябва да даде повече инфо относно тези генератори от 160 лв.,ако се говори за конкретен случай.

Може да се окаже че генератора няма толкова много фази,че да ги разменят. :) .Т.е да е само една при 220 волта.

Или се бъркам нещо? :doh:

Не , не бъркаш .. най вероятно е да са именно монофазни..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де разбрах за ъглошлайфа , че неравномерно се натоварва , за разлика от помпата, И това маже да доведе до авария в агрегата, но не разбрах това дето казваш че единият от агрегатите можело да се завърти наобратно! как така да се завърти наобратно , нали двигателя го върти в една посока , а свързването как да стане , как да ги свържа в една мрежа , кой кабел с кой кабел трябва да се свърже. нали от агрегата излизат 2 извода като от контакт , тука няма + и - като при правия ток , кой извод на единия генератор да свържа с един от изводите на другия , като последователно свързване на батерии. Или се свързват успоредно два по два извода! Ти казваш че трябва първо да се пусне единият генератор а после другият , правилно ли съм разбрал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

или искаш да кажеш че като тръгне единият генератор от него ще протече ток във другия и той може да се завърти наобратно , както се завърта понякога синхронен електродвигател. Нали има и генератори на които като им се подаде ток стават електродвигатели и обратно като ги завъртиш започват да дават ток!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм сигурен как точно може да стане свързването.Мога да кажа само предположение,па дали е вярно...? :)

По принцип има два начина на свързване на източници на ел.енергия: паралелно и последователно.

Ако ги свържеш последователно ще получиш 440 волта (така мисля),което не ти върши работа,освен това в генераторите ще протича паразитен ток,понеже натоварването няма да е еднакво при падове на напрежението.Така че този вариант отпада.

При паралелното свързване, ще получиш 220 волта, с обща мощност от 1000W .Проблемът е че,ако просто свържеш вдете фази на едно и двете нули на едно и включиш генераторите,все пак ше има потенциална разлика във веригите на двата генератора,не съм сигурен,но мисля че това не е основния проблем.Проблемът е във честотата на тока,което вече няма да 50 Херца, а кой знае колко.

Може би има начин да се избегне това чрез изправяне на тока и след това пак да се направи променливо:

И на двата генератора поотделно се вързват мостове (май се казваше) 4 свързани по определен начин диода,за да изправят тоците.След това се свързват плюсовете на едно и минусовите на едно,при което получаваш общ прав ток, след това този общ прав ток трябва да се направи променлив с частотата 50 херца,и мисля че няма да има проблеми.Но как се прави последното не мога да ти кажа :tooth:

Що не си купиш направо 1000 вата генератор :biggrin: ,базикам се,най малкото е че създаващ тема за размисъл :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не че са ми притрябвали толкоз , Не шъ съ занимавам с това, ами просто, отварям тема по електричарство , за по разнообразие. Пък и знанието никога не е излишно на човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Петков обесняваше начина на свързване на трифазни генератори,което не значи че не е вярно,след като ти не си разбрал :) .

Аз го разбрах,но не съм сигурен ,дори след като успее да развърти двата генератора както трябва.Дали във тези фази честотата на тока ще остане 50 херца.Понеже получаваме във всяка фаза две синусоидални напрежения,като взяка е със 50 херца при съвпадането на синусоидите или обратното честотата се променя.Но може би се бъркам.Затова най добре някой специалист да обясни как става,хем и аз да съм наясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малка добавка.

Ако това което съм дал като мненията по горе е вярно.Дори и да имаш честота различна от 50 херца (която всъщност ще се променя постояно) , ще можеш да използваш консуматори само с активен товар. като например нагреватели (котлон и др.).Но няма да можеш да използваш консуматори с реактивен товар което се явява ъглошлайфа и водна помпа. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Петков обесняваше начина на свързване на трифазни генератори,което не значи че не е вярно,след като ти не си разбрал :) .

Аз го разбрах,но не съм сигурен ,дори след като успее да развърти двата генератора както трябва.Дали във тези фази честотата на тока ще остане 50 херца.Понеже получаваме във всяка фаза две синусоидални напрежения,като взяка е със 50 херца при съвпадането на синусоидите или обратното честотата се променя.Но може би се бъркам.Затова най добре някой специалист да обясни как става,хем и аз да съм наясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не не на трифазни той каза че трябва да са монофазни , Трифазните са по големи а аз обясних че тези са малки , ако бяха трифазни аз щях да обясня това

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честотата зависи от оборотите, на роторната намотка , и от броя на магнитите, а не от броя на включените източници , променливият ток се получава , когато намотка от проводници се върти перпендикулярно на магнитните силови линии , в маг поле. Тогава се индуцира е.д.н , електродвижещо напрежение, то е синусоидално защото следва максимите и минимумите на маг поле,като си сменя и посоките периодично,поради смяна на посоките на пресичане на маг силови линии.Един път от дясно на ляво за един полу оборот и един път от ляво на дясно за втория полуоборот. Така че за един пълен оборот токът сменя два пъти посоката си. Сам можеш да разбереш че честотата зависи от скороста на въртене. А също и от броя на магнитите защото когато са повече проводниците по начесто ще преминават през полетата им. Ако генераторите са с различна честота , ще се губи мощност, според моите разсъждения, Но това си е мое мнение , не казвам че непременно е така :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не не на трифазни той каза че трябва да са монофазни , Трифазните са по големи а аз обясних че тези са малки , ако бяха трифазни аз щях да обясня това

Прочети по внимателно постовете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честотата зависи от оборотите, на роторната намотка , и от броя на магнитите, а не от броя на включените източници , променливият ток се получава , когато намотка от проводници се върти перпендикулярно на магнитните силови линии , в маг поле. Тогава се индуцира е.д.н , електродвижещо напрежение, то е синусоидално защото следва максимите и минимумите на маг поле,като си сменя и посоките периодично,поради смяна на посоките на пресичане на маг силови линии.Един път от дясно на ляво за един полу оборот и един път от ляво на дясно за втория полуоборот. Така че за един пълен оборот токът сменя два пъти посоката си. Сам можеш да разбереш че честотата зависи от скороста на въртене. А също и от броя на магнитите защото когато са повече проводниците по начесто ще преминават през полетата им. Ако генераторите са с различна честота , ще се губи мощност, според моите разсъждения, Но това си е мое мнение , не казвам че непременно е така :hmmm:

Обеснението ти за честотата в общи линии е вярна.

Но ти имаш два генератора а не един.

Като ги вържеш в ена мрежа (паралелно),в тази мрежа получаваш две честоти (от двата генератора).Две синусоидални напрежения от 220 волта.И понеже не виждам как генераторите ше се движат по такъв синхронен (по между си)начин,че общата им честота в мрежата да е 50 херца,казвам че честотата няма да остане 50 херца.А ще се променя,в зависимост от начина по който тези две синосуиди се наслагват или се погасяват.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...