Отиди на
Форум "Наука"

Личности от българската история около 1200 г.


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

От доста години не съм поствал (а и посещавал) във форума, но докато четях сега, реших да направя една тема с молба за помощ. Надявам се, че е в правилния раздел, тъй като все пак се отнася за средновековна България.

Та, въпросът ми е следният: Знаете ли някои други личности свързани по някакъв начин с България около годината 1200 (плюс-минус някоя и друга година), освен долуописаните? Причината да се нуждая от колкото се може повече личности е проучване за един мод (Europe 1200) за една игра (Mount & Blade), където всяка допълнителна информация е добре дошла. България беше включена като фракция в предишната версия на мода, но сега ще го разширяват доста повече, а нашите „лордове" все още са сравнително малко.

Мъже:

- Калоян, цар на България, роден около 1168-1169 г.

- Василий/Витлеем, син на Калоян, около 1204 г. пратен в Рим да бъде утвърден като съвладетел на баща си, непълнолетен.

- Йоан Асен и Александър, синове на цар Асен, вероятно родени между 1190 и 1195 г.

- Алексий Слав, племенник на цар Асен и Калоян, има хипотеза, че е син на цар Петър, вероятно роден между 1180-1183 г.

- Борил и Стрез, синове на ненаименувана сестра на „Асеневци"

- Иванко и Мито, братя, братовчеди на цар Асен, през 1200 г. Иванко е съюзник на Калоян (по-късно през годината бива убит)

- Белота, княз/princeps/севаст, има хипотеза, че владее Браничево, син на болярина Алцеко и брат на по-ранна съпруга на Калоян наречена Мария (което май се основава най-вече на роман на Фани Попова-Мутафова, засега не намирам реално потвърждение за тезата)

- Добромир Хръс, полу-самостоятелен (или напълно?) владетел в Македония, съюзник на Калоян

- Манастър, велик войвода или протостратор, вероятно християнизиран куманин, има хипотеза, че е брат на царица Анна

- Чъсмен (Ецуисмен, Цузмен), войвода/севаст/протосеваст?, владее Просек след Добромир Хръс

- Врана, велик дук, през 1204 г. укрепва крепостта Крицува в Македония

- Сергий, коместабул, изпратен на дипломатическа мисия до Рим през 1203 г.

- Мануил Камица, ромейски протостратор, тъст на Добромир Хръс, бунтовник срещу императора (след като бил пленен от Иванко, а императорът, вместо да му плати откуп, му конфискувал имотите)

- Йоан Спиридонаки, владее Смолян, бяга при Калоян през 1201 г.

- Василий Вамбулин (Вамбулинос/Вампулин), севаст, назначен в Мелник през 1205 г. от Калоян

- Владимир и Франгос, севасти, ктитори на църквата Св. Николай Мирликийски в Мелник, вероятно през 1211 г., когато църквата е обновена по заповед на деспот Алексий Слав.

Жени:

- Анна, царица на България, съпруга на Калоян, родена около 1179-1184 г., куманка

- Ненаименувана евентуална дъщеря на Калоян

- Елена, царица и съпруга на Асен, и сестра й

- Дъщеря (р. около 1195 г., погрешно наричана Мария) и съпруга на Борил, ненаименувани

- Виола/Венцислава/Велеслава, вероятно родена около 1200-1204 г., омъжена през 1218 г. за Казимир I, княз на Ополе, не се знае нищо за произхода й (предполага се, че е братовчедка на Йоан Асен II)

- Тамара, според „Легенда за Изабела" – сестра на Калоян и майка на Алексий Слав

- Анна, дъщеря на цар Асен от първата му съпруга Мария, майка на Виола?

- Ненаименувана сестра на Калоян и майка на Борил и Стрез

- Ненаименувана съпруга (и синове) на Белота

- Теодора Ангелина, дъщеря на Анна Ангелина и Исак Комнин, съпруга на Иванко

- Ненаименувана съпруга на Добромир Хръс, дъщеря на Мануил Камица

- Ненаименувана съпруга на Мануил Камица

Духовни лица (засега още не е включена религиозна система, но все пак и тях ги събирам):

- Василий, архиепископ (примас след 1204 г.)

- Константин, презвитер, баща на Витлеем/Василий, изпратен на дипломатическа мисия до Рим през 1203 г.

- Власий, епископ на Браничево

Другото, върху което се концентрирам в момента, е събирането на по-важните градове и крепости в българските предели от онова време. Това е картата с предложенията ми за предишната версия на мода (в лилаво са градовете, в зелено – крепостите, в синьо – „селата"), а в новата версия гъстотата ще се увеличи до това (сравнение като големина с предишната версия), т.е. ще ни трябват около 3 пъти повече населени места.

Впрочем, тук съм качил и цялото си проучване (на английски) за предишната версия, ако на някой му е интересно.

Ако имате предложения и/или корекции, върху която и да е част от проучването, ще съм ви много благодарен, ако ги споделите тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако искаш да те насочим към научна литература по темата, ето:

- Иван Божилов, "Фамилията на Асеневци - 1186-1460 г. (генеалогия и просопография)" - приложено е огромно родословно дърво на рода Асеневци

- Иван Божилов "Българите във Византия"

- Йордан Андреев, Иван Лазаров, Пламен Павлов, "Кой кой е в средновековна България"

- Веселин Игнатов, "Българските царици"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А така, за Божилов и аз се сетих.

Модването на игри с инфо за България е благородно занимание :)

Найк, колко точно инфо ти трябва - само имената ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Карач

През 1213 г. във Видинско избухва въстание срещу узурпатора Борил, който не разполагал с достатъчно сили да го потуши и поисква помощ от маджарите, като за отплата им предава Белградската и Браничевската област. изпратената срещу бунтовниците маджарска войска е командвана от граф Ивашин и е съставена от маджари, саксонци, власи, сикули и печенеги. Въстаниците, под началството на трима кумански воеводи, пресрещат Ивашин при река Огоста и претърпяват пълно поражение. Двама от воеводите падат в боя, а третият на име Карач (Karaz) е пленен.

П.П. Само като правите мода, да не ги изпозапишете имената на шльоковица както в Bulgaria Total War, където имаше един "шедьовър" Ioan Zavoevatelq. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако искаш да те насочим към научна литература по темата, ето:

- Иван Божилов, "Фамилията на Асеневци - 1186-1460 г. (генеалогия и просопография)" - приложено е огромно родословно дърво на рода Асеневци

- Иван Божилов "Българите във Византия"

- Йордан Андреев, Иван Лазаров, Пламен Павлов, "Кой кой е в средновековна България"

- Веселин Игнатов, "Българските царици"

Мерси за литературата, но в момента съм... хмм, без библиотечен достъп, ако мога така да се изразя, а от четирите изброени имам само "Българските царици". Другата литература, която съм използвал, е "100 мита от българската история. V-XIV век" пак на Веселин Игнатов, "Българска военна история през Средновековието /X-XV век/" на Д. Ангелов и Б. Чолпанов (главно за крепостите), "Българските ханове и царе от Хан Кубрат до Цар Борис III" на Й. Андреев и М. Лалков, "История на българския народ" на П. Мутафчиев, "История на българите. Том V - Военна история", както и отделни по-кратки студии ("Бунтари и авантюристи в средновековна България" на П. Павлов, "Одринската битка от 1205 г." със съставител В. Гюзелев и някои други). "Кой кой е в средновековна България" отдавна желая да си я купя, но все не ми се удава случай.

Коча - предводител на куманите в битката при Одрин 1205 г.

Коча (или "Бегбарс от рода Кочоба" според Павлов) не е ли самостоятелен кумански предводител отвъд Дунава? Аз поне така мислех, та затова го бях предложил сред куманските "лордове" (че при тях информацията пък е съвсем оскъдна). Въпреки че това ме навежда към друг, неизяснен за мен, въпрос относно властта в Кумания/Влахия, която засега съм я оставил извън българските предели (по картите районът е изобразен като зависима територия, но никъде не намирам убедителни доводи за някаква реална власт на Калоян отвъд Дунава).

А така, за Божилов и аз се сетих.

Модването на игри с инфо за България е благородно занимание smile.gif

Найк, колко точно инфо ти трябва - само имената ли?

Имената са най-важни, според мен, титли могат да се "измислят". Естествено, всяка допълнителна информация е добре дошла, тъй като всеки лорд в играта (по-точно експанжъна) има и съответни добри/лоши отношения с другите лордове (например, Мануил Камица ще е в добри отношения с Добромир Хръс и лоши с василевса).

Карач

През 1213 г. във Видинско избухва въстание срещу узурпатора Борил, който не разполагал с достатъчно сили да го потуши и поисква помощ от маджарите, като за отплата им предава Белградската и Браничевската област. изпратената срещу бунтовниците маджарска войска е командвана от граф Ивашин и е съставена от маджари, саксонци, власи, сикули и печенеги. Въстаниците, под началството на трима кумански воеводи, пресрещат Ивашин при река Огоста и претърпяват пълно поражение. Двама от воеводите падат в боя, а третият на име Карач (Karaz) е пленен.

П.П. Само като правите мода, да не ги изпозапишете имената на шльоковица както в Bulgaria Total War, където имаше един "шедьовър" Ioan Zavoevatelq. tongue.gif

За Карач мислех, че е като с Коча - "наемен" вожд (от друга страна, ако не се лъжа, пък беше споменато, че бунтовниците са сродници на Борил, може би роднини на разведената вече Анна/Анисия).

А за Zavoevatelq поемам вината, въпреки че не помня точно кой правеше trait-овете.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това, което дадох за Карач, е по Васил Златарски. За съжаление той не се занимава повече с този бунт и не разглежда възможните роднински връзки между Карач и Борил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

царица Маргьорит /Маргарита/ - "французойка", съпруга на цар Борил - "Българските царици", Пламен Павлов

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Значи мене според мен куманските владения са били на изток от Днестър.Територията на север до Дунав до Карпатите и Днестър си е част от България.А иначе Коча /независимо кой е той/ е наемник или дори съюзник на Калоян но в никакъв случай негов васал.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За крепостите може да погледнеш и книгата "Каменните щитове на България" от Борис Чолпанов. Можеш да погледнеш също и книгите "Българският средновековен град" (Стр. Лишев), "Укрепеният български средновековен град - XII - XIV век" (М. Харбова), "Средновековният български град" (БИД, Научни конференции, 1980 г.), "Средновековният български град през XIII - XIV век" (Дмитрий Поливянни), "Средновековният замък в българските земи" (мисля, че е от авторски колектив)...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Nike, я кажи, тази игра ка точно се казва, браузърна ли е или е на CD или DVD, откъде може да се закупи, ако е необходимо, и колко струва тя, в такъв случай?

Защо питам - за да може учителите по история да карат учениците си за домашна работа да играят на нея. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Nike, я кажи, тази игра ка точно се казва, браузърна ли е или е на CD или DVD, откъде може да се закупи, ако е необходимо, и колко струва тя, в такъв случай?

Защо питам - за да може учителите по история да карат учениците си за домашна работа да играят на нея. :-)

Mount & Blade е стандартна игра (сиреч, не е браузърна), продава се на дискове (за България не знам къде, тъй като аз си я купих преди години, когато още не беше завършена и се продаваше само онлайн), но може да се дръпне и от сайта. Ако се дръпне от сайта, в началото е само демо-версия (т.нар. "try before you buy") и, бидейки част от RPG жанра, можеш да играеш пълната игра (без да е орязано каквото и да е), докато стигнеш някъде около 7-мо ниво на героя си или минат 30-тина дни игрово време. След което можеш да си направиш нов герой и да започнеш нова игра или да въведеш серийния номер, ако си я купил онлайн (в сайта им май има раздел за онлайн покупка само на експанжъна) и играта се "отключва" без понататъшни ограничения.

Самата игра е често наричана "симулатор за средновековни битки" (макар че има още какво да се желае) и дължи популярността си най-вече на изключителното количество модове за нея. Сред историческите модове, препоръчвам Hegemony 268BC, на който скоро се очаква нова версия за експанжъна на играта (в линка има доста теми на ealabor (създателя на мода) с превюта на различните фракции (например,

на даки срещу римляни) и градове (виртуален тур на
)).

П. П. Само да вметна, че оригиналния Mount & Blade (т.е. без модове) не е исторически базиран, а си представлява една измислена страна (Калрадия) с измислени фракции, които бегло напомнят на реално-историческите такива. За щастие има известно количество исторически или исторически-инспирирани модове, макар и никой да не може да се мери по детайл на проучванията като гореспоменатия Hegemony (за съжаление, и Europe 1200 все още е по-"лек" в историческо отношение).

Впрочем, това е и

на сегашната версия на Europe 1200.

---

Иначе, списъкът с лицата май остава такъв, като само добавям митрополитите Анастасий Велбъждски и Сава Преславски. Куманите (Коча/Бегбарс и Карач) ще зависят от това дали ще включим цяла Влахия (или пък цяла Олтения, без Мунтения) или ще са част от куманската фракция в мода (и създателите още се двоумят по въпроса). Засега ни пределите ще са по тази карта и се заемам да ги запълвам с 30-40 селища.

Мерси много за помощта, идеите и препоръките!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

След битката при Одрин мощите на св. Филотея били екскортиранни до Търново от отряд от 300 "отбрани воини", командвани от Теодор.

Останалите май са дадени.

А епископата пи по това време е следният (някои ще го повторя, ама иначе ще изпусна някой от покрай допълненията:

Анастасий - митрополит на Велбъжд

Сава - митрополит на Преслав

Марин - епископ на Скопие

Аврам - епископ на Призрен

Кирик - епископ на Ниш

Климент - епископ на Видин

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

- Владимир и Франгос, севасти, ктитори на църквата Св. Николай Мирликийски в Мелник, вероятно през 1211 г., когато църквата е обновена по заповед на деспот Алексий Слав.

Този Владимир може и да е брат на Алексей Слав.В началото на ХХвек Павел Делирадев записва легенда за трима братя - Славко,Владимир и Ладко управлявали Мелник.Ако приемем че Славко е Слав то тогава излиза че е имал още двама братя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След битката при Одрин мощите на св. Филотея били екскортиранни до Търново от отряд от 300 "отбрани воини", командвани от Теодор.

Останалите май са дадени.

А епископата пи по това време е следният (някои ще го повторя, ама иначе ще изпусна някой от покрай допълненията:

Анастасий - митрополит на Велбъжд

Сава - митрополит на Преслав

Марин - епископ на Скопие

Аврам - епископ на Призрен

Кирик - епископ на Ниш

Климент - епископ на Видин

Ей, супер, Теодор е много добро допълнение!

А епископите вече ги записах, просто не се сетих да спомена и останалите тук. Но пак мерси!

брей, пробвали сте се да копирате RTW.

В смисъл? Ако имаш в предвид M2TW, с него има повече прилики (особено първата версия на мода), но и разликите са немалко.

Впрочем, модът не е български, а интернационален. Създателят е датчанин, texturer-а е каталунец, модельорът е литовец, а писателят е британец. Отделно аз помагам с информация за България (и малко за куманите), а един руснак - за русите (и, надявам се, повече за куманите). Български проекти има само три - един готов за Троянската война (или по-точно за филма с Брад Пит), един в процес на разработка за Априлското въстание (засега не върви много добре) и един наш хиберниращ за османското нашествие.

- Владимир и Франгос, севасти, ктитори на църквата Св. Николай Мирликийски в Мелник, вероятно през 1211 г., когато църквата е обновена по заповед на деспот Алексий Слав.

Този Владимир може и да е брат на Алексей Слав.В началото на ХХвек Павел Делирадев записва легенда за трима братя - Славко,Владимир и Ладко управлявали Мелник.Ако приемем че Славко е Слав то тогава излиза че е имал още двама братя.

Да, точно заради тази хипотеза (че Франгос е Алексий Слав) всъщност съм ги и включил, въпреки че не е много вероятна (Алексий Слав например е бил деспот по това време, не севаст, пък и едва ли брат му би го нарекъл Франгос само заради брака му с фръзката Изабела). Но за легендата не знаех, мерси.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

"Моление на Божия раб севаст Владимир брат на севаста Франгос".Същия е от църквата "Свети Николай" в Мелник.

Ето го точния надпис.Въобще не става въпрос за ктиторство.както и за датиране.Напдиса може и да е десетилетия след обновявавнето на църквата от Алексей Слав.Поспивам си главата с пепел - няма шанс този Франгос да е идентичен с Алексей Слав.

http://photo-cult.com/showpic.php?gal=21&aut=arhangel&id=408664 изображение на църквата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хмм, все пак ще ги оставя (Слав, Владимир и Ладко) като възможност (плюс Владимир и Франгос като евентуално припокриване), отбелязвайки, че е съвсем несигурно сведение основано на легенда и недатиран надпис, пък създателите да решат дали да ги включат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нещо целта на играта /свелих си хегемонията 268 г./ ми убягва. Но аз играя предимно на стратегии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Включи към духовните лица и Павел Клавдиополит -митрополит на Мелник.

Малко е късен, но ще го включа и него. Мерси!

Нещо целта на играта /свелих си хегемонията 268 г./ ми убягва. Но аз играя предимно на стратегии.

Самата игра по принцип няма цел, тя е от т.нар. sandbox игри - без сюжет, без ограничения, ти си създаваш играта. Някои модове добавят и сюжетна линия, но са малко (особено за настоящата версия на играта).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Самата игра, по принцип, няма цел, тя е от т. нар. sandbox игри - без сюжет, без ограничения, ти сам си създаваш играта. Някои модове добавят и сюжетна линия, но за сметка на това са малко (особено - за настоящата версия на играта).

А как така - без сюжет, без разказвач...? Как си създаваш играта? Нещо като в книгите-игри - под формата на тест ли става това?

Примерно - заставаш на кръстопът и те пита в коя географска посока ще продължиш?

Или искаш да кажеш, че сам решаваш дали да (не) направиш нещо - примерно - да (не) дадеш монета на просяк? (Ако не му дадеш, ти дава грешна информация, да речем, ако си го попитал за пътя до замъка или до пещерата на дракона, или пък те напада в гръб...)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В игра без магьосница няма да минеш.Сложи си Асла,прочутата магьосница на българите ,баба на Ладика.То сега и Ладика ще трябва да я сложиш,ама тъкмо и чехите ще играят

абе направо изпраскай играта по легендата за Ладика и тва е .

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...