Отиди на
Форум "Наука"

Препоръчайте книга!


Recommended Posts

  • Администратор

Скоро започнах да поръчвам да ми носят антикварни стари книги от Варна. Наистина се сдобих с много ценни и стари творби както научна така и художествена литература.

Бих искал да предложите книги, които са наистина ценни и е добре човек да ги има и прочете. Случайно се сдобих с 13 том от поредицата "Имена от вековете" казва се "Покриви на живота" (за архитекти от XXIX в. пр. Хр. до наши дни), ако знаете някой том и ви е направил добро впечатление кажете :) . Преподавателят ми по история спомена, че има Христоматия за българска история съдържаща откъси от съвременници от 680 до Турското робство (май така беше). Мисля, че това наистина ще е много ценно, но нямам никакви допълнителни данни (година, издателство, автор). Моля, ако помогнете!

:post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Честно казано и аз нямам представа. Може и преди години да е имало подобно издание и сега отново с нови твърдения и т.н. ,но тази книга ще я потърся на книжния пазар.

Благодаря @Goddess :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Преди години и аз имах една христоматия по История на България, но изчезна. Иначе има и по-старо издание на тази христоматия в две части. Аз започнах моето следване през 1994г., а тези книги бяха издадени преди това. Възможно е новото издание да е допълнено и осъвременено. Така че не се претеснявай за това.

Що се отнася до книгите, които заслужават да бъдат във всяка една библиотека те :book::book: са много. Ако започна да ти ги изброявам ще се оформи един дълъг списък. Ако случайно искаш следващия път ще ти дам някои заглавия. :book::book::book:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Да бих желал да предложиш някой заглавия. Ако може да се спреш главно на научни трудове, които да бъдат интересни както на мен така и евентуално на другите потребители.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това за архитектурата е страхотна книга, много ми се ще да я прочета и аз :w00t:

Иначе много добри книги има много, незнам от къде да започна, кажи горе-долу в каква област искаш да четеш, история ли, изкуство...?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Това за архитектурата е страхотна книга, много ми се ще да я прочета и аз :w00t:

Не се притеснявай намислели сме нещо, ще има възможност ;)

Иначе много добри книги има много, незнам от къде да започна, кажи горе-долу в каква област искаш да четеш, история ли, изкуство...?

Ако е история антична - Египет, Вавилон, Китай ; средновековие - инквизиция, великите географски открития ; ренесанс - развитие от всякакъв мащаб.

Изкуство - архитектура от античността до ренесанса, медни, златни, сребърни, дървени и дори метални изработки. И т.н.

Както виждаш това въобще не е малко и може да се дадът хиляди книги за тези периоди. Но все пак това което искам няма да се ограничи само с моето четене, а ще се постарая да бъде достъпно по един или друг начин и на читателите на сайта/списанието. Дано поне малко съм те упътил към някоя книга :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Не се притеснявай намислели сме нещо, ще има възможност  ;)

Ако е история антична - Египет, Вавилон, Китай ; средновековие - инквизиция, великите географски открития ; ренесанс - развитие от всякакъв мащаб.

Препоръчвам "Богове, археолози, гробници" на Керам. Невероятна книга свързана с разкриването на най-сензационните археологически находки и древни цивилизации, както и от ерата на географските открития. Стила в който е написана е много увлекателен, няма начин да не те грабне (тук в София я има за 15 - 20 лв.)

Друго интересно - "Библейски сказания" - много добре изнесен текст с изцяло историческо-аналитичен поглед и обяснение за библията и това как и защо е била писана.

"Изкуството на войната, древнокитайски трактати" - тази също съдържа уникална по обем и качество информация, макар и да е написана в малко тежък за четене стил. Но има досрловно преведени мъдрости и съвети за водене на война и политика от учителите Лао Дзъ, Кун дзъ (Конфуций), Син дзъ и др.

Изкуство - архитектура от античността до ренесанса, медни, златни, сребърни, дървени и дори метални изработки

За това както и за Египет, Вавилон и ренесанса има тонове изписана литература, не се сещам по-известни и стойностни заглавия в момента, но ти препоръчвам да се насочиш към специализирана научна литература по-въпроса, енциклопедии има страшно много по библиотеките. В София сега отвориха една нова триетажна книжарница, от която неможах да си тръгна 4 часа, както и да преценя кое по-напред да си купя, парите ми стигнаха само за три книги, но на следващата заплата (която е скоро ;) ) ще ходя пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Предполагам, че става дума за някоя от тези

Вж. Библиография, христоматиии

Най вероятно е тритомника - т.1 е ПБЦ, т. 2 е ВБЦ и т.3 ХІV-ХVІІІв:

Христоматия по история на стария свят , под ред. На Хр. Данов, София, 1976 г.

Христоматия по история на България – том 1, 2 и 3, ред. Петров, Гюзелев

Наскоро излязоха и 2 тома в голям формат - Г. Бакалови компания - те са І и ІІ царство, като има и за Волжка България, ама не съм ги включил още в библиографията.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Христоматия по история на стария свят , под ред. На Хр. Данов, София, 1976 г.

Тази си я закупих с големи мъки вчера... :)

А мисля, че трябва да има подобна, но за България...??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На първо място бих препоръчала " Жива старина " на Димитър Маринов. Ако намериш из антикварните книжарници томовете на " Сборника за народни умотворения, народопис и книжнина " - СбНУ . няма да сбъркаш. Там има публикувани не само историко-етнографски, но и археологически, географски, фолклористични и други изследвания. :book::book::book: Той е много ценен. :v:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Администратор
Христоматия по история на България – том 1, 2 и 3, ред. Петров, Гюзелев

Вече се здобихме и с два тома от Христоматия по история на България -2 и 3 том. Втори том е точно от Петров, Гюзелев(78г.), а трети Ц. Георгиева и Д. Цанев(82г.)

Има наистина много ценно съдържание ;):v:

Първи том все още се издирва :read:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Няколко линка за он-лайн книжарници,които доставят антикварни книги :

http://www.alba-books.com/index.php?go=pages&pid=1

http://www.bgold-books.com/

http://www.bg-magazini.com/objects.php?cid=3

:smokeing::117:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Българският Великден-Т. Жечев

Българско Възраждане- Н. Генчев

Записки по българските въстания- З. Стоянов

Строители на съвременна България- С. Радев

Германия, мръсна приказка- В. Пасков

Всичко от Борис Христов( поете, не певеца!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Ето една Христоматия по история на България. Ново издание е, в един том.

http://www.books.bg/book.php?ISBN=95477515...61jgpfvn03plop7 :good:

А относно книгите, които човек трябва да има и да е прочел - няколко ще изброя само, тъй като те наистина са много:

Александър Дюма - Граф Монте Кристо

Оскар Уайлд - Портретът на Дориан Грей

Оскар Уайлд - Колко е важно да бъдеш сериозен

Ярослав Хашек - Приключенията на добрия войник Швейк

и много, много, много други :book:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Препоръчвам Верблюд на Йордан Радичков-много забавно и интересно четиво.

Малък откъс от началото:

В старите черказки хроники е записано, че верблюдът живее навсякъде: в пясъка, във водата ( имало водни верблюди ), на небето; който може да погледне в слънцето, ще види в неговото око верблюд. Записано е още, че той е дошъл най – напред от луната – опустошил там всичко и когато нямало повече какво да пасе и потънал навсякъде в прах до гърди, се разпръснал из вселената. Според същите хроники треви и храсти ще се появят на луната едва след хиляда години и чак тогава ще може да се пасе.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Препоръчвам "Богове, археолози, гробници" на Керам. Невероятна книга свързана с разкриването на най-сензационните археологически находки и древни цивилизации, както и от ерата на географските открития. Стила в който е написана е много увлекателен, няма начин да не те грабне (тук в София я има за 15 - 20 лв.)

Друго интересно - "Библейски сказания" - много добре изнесен текст с изцяло историческо-аналитичен поглед и обяснение за библията и това как и защо е била писана.

"Изкуството на войната, древнокитайски трактати" - тази също съдържа уникална по обем и качество информация, макар и да е написана в малко тежък за четене стил. Но има досрловно преведени мъдрости и съвети за водене на война и политика от учителите Лао Дзъ, Кун дзъ (Конфуций), Син дзъ и др.

За това както и за Египет, Вавилон и ренесанса има тонове изписана литература, не се сещам по-известни и стойностни заглавия в момента, но ти препоръчвам да се насочиш към специализирана научна литература по-въпроса, енциклопедии има страшно много по библиотеките. В София сега отвориха една нова триетажна книжарница, от която неможах да си тръгна 4 часа, както и да преценя кое по-напред да си купя, парите ми стигнаха само за три книги, но на следващата заплата (която е скоро ;) ) ще ходя пак.

Присъединявам се, но ще направя 1-2 поправки:

На Керам книгата е "Богове, гробници и учени" - има ново издание за 20лв.

"Библейски сказания" (ако говориш за книгата на Зенон Косидовски) не ми се струва нищо особено. Нещо като преразказ на случки от Библията. Едно по-задълбочено изследване по въпроса е "Библейска археология" на Николай Шиваров, но тя се намира трудно и за доста пари. Обаче си струва всеки лев : )

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От Пловдивския археологичен музей изкараха страхотна книга. Възстановка на Пловдив от преди 2 хиляди години - албума на историците Елена Кесякова и Димитър Райчев “Филипопол”. Сборникът съдържа 3D визуализации на античния театър, стадиона, обществените и жилищни сгради във Филипопол от преди 20 века. За първи път в Европа се прави подобна възстановка. Авторите коментират, че компютърният формат е изключително професионален и изображенията изглеждат като истински снимки, а не като историческа визуализации. Аналогични албуми са правени единствено за Рим и Александрия, но в по-малък формат...

Уникална е. Пригответе си 50 лева. Има я навсякъде в книжарниците.

базиликата

http://www.stroitelstvo.info/showimg.php?f...x500_591849.jpg

стадиона

http://www.duma.bg/2008/1108/251108/snimki/1501-2.jpg

източната порта

http://www.duma.bg/2008/1108/251108/snimki/1501-3.jpg

театъра

http://www.duma.bg/2008/1108/251108/snimki/1501-4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Ако имах 50лв и нямах около десетина заглавия с книги, които трябва да си купя, бих си я взел с удоволствие. Добрата новина при този тип луксозни издания е, че не се изчерпват бързо : )

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дам, вероятно и аз скоро ще си я взема, идеята е супер добра и изпълнението страшно много ми харесва, особено като видях пожълтелите постройки, а не както винаги ги изтипосват в блестящо бял чистък-бърсак мрамор.

Е можеше повечко народец да сложат тук таме, особено на хиподрума, че така града изглежда като след газова атака, ама айде.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребители

Милен Русков, "Джобна енциклопедия на мистериите" (книга със забавни словоблудства),

същият автор, "Захвърлен в природата" (роман),

Кирил Мерджански, "Епитафии от късната Римска империя" (стихове),

Иван Теофилов - всякакви стихове от него.

Трима отлични български автори. Без глупости и превземки, нищо, че са живи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...