Отиди на
Форум "Наука"

Ако България бе приела католицизма...


Recommended Posts

  • Потребител

http://forum.boinasl...st&t=11313.Това е тема взета от форум "Бойна слава".

(А ако не е позволено да да се публикуват теми от чужди форуми, моля да бъда извинен и модераторите да закрият темата.)

Сега, мен лично ме вълнува, какво би станало с развитието на България на север и северозапад (На юг ясно, там ще се тепаме, га има възможност. Важи и за двете страни - ИРИ и България).

Аз смятам че е възможно териториално разширение (трайно такова) на север, към земите на настоящата полска държава (а защо не - и излаз на Балтийско море, хе хе.Ех мечти), както - и в североизточно направление, но там - по слабо поради наличието на силни държави (Хазарския хаганат и впоследствие Киевското княжество).Тук маджарите като фактор ги изключвам, тъй като надали биха могли да устоят под ударите приемаме условно (макар, че тогава все още разделението не е факт) на католическите държави.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Позволено е всичко цитирай си и си пиши спокойно:):) С някои малки изключения, които не са проблем за никого. :good: Нито пък току така се трият теми.

Мисля, че си прав - на север и запад българските територии можеха трайно да се разширят, вероятно нямаше да съществува Сърбия.

В този сценарий България или щеше да е унищожена, или щеше да е изместена на запад, а днешните територии щяха да са византийски. Но това пък би значело повишена мощ на Византия...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Позволено е всичко цитирай си и си пиши спокойно:):) С някои малки изключения, които не са проблем за никого. :good: Нито пък току така се трият теми.

Мисля, че си прав - на север и запад българските територии можеха трайно да се разширят, вероятно нямаше да съществува Сърбия.

В този сценарий България или щеше да е унищожена, или щеше да е изместена на запад, а днешните територии щяха да са византийски. Но това пък би значело повишена мощ на Византия...

Благодаря. Не мисля, че България би била унищожена. Все пак налице е почти сигурен тил (като преден авантпост на католицизма, вероятно бихме били любимци на папите и трудно друга католическа държава би се съгласила на съюз с ИРИ), обширни територии (верно - ненаселени, но даващи възможност за оперативно отстъпление.) По скоро ситуацията би била на приливи и отливи (присъединяване на териториите ту към единия или другия) до 1204 г., когато пада Константинопол. С образуването на Латинската империя би могло да се даде възможност на България да прилапа част от византийските земи, а след разпада на Латинската империя да претендира и за нейното наследство (макар че то е едно наследство, по скоро - пладнешки обир).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Латинската империя, Епир, Никея и България воюват за наследството на разпарчетосана Византия.

Колкото до трапезундците, те си имат други проблеми и не ламтят да възстановяват империята.

57 години трае тази борба. И, въпреки, че никейците възстановяват Византия, възстановената държава вече е като сянка на предишното си величие и започва да върви по пътя на своя залез.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Латинската империя, Епир, Никея и България воюват за наследството на разпарчетосана Византия.

Колкото до трапезундците, те си имат други проблеми и не ламтят да възстановяват империята.

57 години трае тази борба. И, въпреки, че никейците възстановяват Византия, възстановената държава вече е като сянка на предишното си величие и започва да върви по пътя на своя залез.

Епир и Никея трудно биха просъществували в този сценарий мисля.Епир ще бъде апетитна хапка за българите, а латинците биха преживели загубата на тези територии, ако това им даде възможност да консолидират силите си срещу Никея.

P.S Сега видях грешката си в по горния пост.Да се чете разпада на Латинската империя, а не Византия.Моя грешка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наистина, православна България е буфер между Византия и всеки неин северн враг. Докато католическа България.... наистина щеше да е любимка на папите и дори падането на Константинопол можеше да се разиграе по друг сценарий. Но от друга страна, натискъте на Византия нямаше да е малък, защото тя по времето на покръстването е твърде силна държава.

Насъска едни унгарци и България завинаги загуби тила си отвъд Дунава, а какво ли щеше да се изсипе тука, ако бяхме католици....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а какво ли щеше да се изсипе тука, ако бяхме католици....

Вся номадская сволач из североизтоке, руските княжества(тея са под въпрос, влиянието на Византия ако България е католическа ще е по слабо, а и някои от тях може да преминат в лоното на католицизма) и сигурно викинги за цвят :w00t:.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всички атеисти са криптокатолици, ако съдя по възторжения ретрофутуризъм, който се лее в темата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всички атеисти са криптокатолици, ако съдя по възторжения ретрофутуризъм, който се лее в темата :)

Кат не прокопсахме с едните, дай да не мечтаем какво щяло да бъде с другите :biggrin:.Ако адаша в Рим не се бе направил на велик и бе одобрил Формоза за глава на Българската църква, кой знае коловоза на историята в коя посока би поел.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, в това отношение и точно по отношение на България от това време повече гъвкавост и свобода за неофита би била много, много от полза...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всички атеисти са криптокатолици, ако съдя по възторжения ретрофутуризъм, който се лее в темата :)

Всъщност всички български атеисти /just like me/ дълбоко в себе си имат православен уклон, ако не за друго, то понеже/обаче/защото ценят изкуството и обичат всичко родно. Западенските измишльотини на галфона, провъзгласил се за наследник на Петър, малко ни интересуват. Както и калвинистките глупости на шепа оръфляци, въобразили си, че могат да тълкуват Светите писания, както им отърва. :bigwink:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, традицията трябва да се уважава, а православието е българска традиция. Останалото си е лична работа на всеки човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Значи - да уточня: българският атеист е католик по политически убеждения, православен по естетически предпочитания и българин по религиозна принадлежност :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи - да уточня: българският атеист е католик по политически убеждения, православен по естетически предпочитания и българин по религиозна принадлежност :tooth:

"И от тази алмагама, са и.........ба нашта мама."

Да вкараме малко римуван оффтопик в темата.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Е, традицията трябва да се уважава, а православието е българска традиция. Останалото си е лична работа на всеки човек.

Православието не е българска традиция, все пак не сме го измислили ние. българската традиция е православна.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Позволете на мен невежият да попитам:

Как Борис I може да приеме католическо , вместо православно християнство /Така темата е дефинирана в БС/

След като великата схизма се случва през 1054г ???

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

http://forum.boinasl...st&t=11313.Това е тема взета от форум "Бойна слава".

(А ако не е позволено да да се публикуват теми от чужди форуми, моля да бъда извинен и модераторите да закрият темата.)

Сега, мен лично ме вълнува, какво би станало с развитието на България на север и северозапад (На юг ясно, там ще се тепаме, га има възможност. Важи и за двете страни - ИРИ и България).

Аз смятам че е възможно териториално разширение (трайно такова) на север, към земите на настоящата полска държава (а защо не - и излаз на Балтийско море, хе хе.Ех мечти), както - и в североизточно направление, но там - по слабо поради наличието на силни държави (Хазарския хаганат и впоследствие Киевското княжество).Тук маджарите като фактор ги изключвам, тъй като надали биха могли да устоят под ударите приемаме условно (макар, че тогава все още разделението не е факт) на католическите държави.

В "мегапредствите" ми днешна България щеше да е едно източно копие на съвременна Испания, без или с колониално минало*, и без или с блясъка и разкоша на дворците и катедралите. В "микропредставите" ми - днешна България щеще да е едно източно копие на Португалия, без колонониално минало, и бивша балканска провинция на голяма средноевропейска/източноевропейска католическа империя..

Смятам също, че "източният ни въпрос" (и доколкото би имало такъв) нямаше да стои по начина, по който стои сега..

*с вероятни бивши колонии/провинции, намиращи се в Мала Азия, и/или в Средния Изток, и населени с неславяноговорящо население, чиято стара религия е била исляма

Отдавна се изкушвам да запитам - а какво би станало, ако Аспарух беше покорил земите на Скандинавия..? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Позволете на мен невежият да попитам:

Как Борис I може да приеме католическо , вместо православно християнство /Така темата е дефинирана в БС/

След като великата схизма се случва през 1054г ???

Горе-долу по времето, когато ние приемаме християнството, се случва първата схизма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, така наречената Фотиева. В стара католическа пропаганда съм се начел на мрънкане по адрес на фотий :) Пък и вече е имало известни разлики между Рим и източните църкви, нищо че до Великата схизма са оставали двеста години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно, фотиевата схизма, от...876 ако се не лъжа или там някъде по повод на Филиоквето.

От Великата схизма не започват различията. С нея свършват. Тя е кулминация, формално разцепление след вече достатъчно натрупани различия. А формалният повод за нея - с квасено или неквасено тество да е хостията.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А и тук се преплита и политически момент. Може и да е нямало схизма, но първо културните разлики между Изтока и Запада вече са факт, както и политическото съперничество. Та въпросът би бил просто Рим или Константинопол. Да не схващаме католицизмът и православието като актове, стартирали внезапно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не знам някой тук да възприема католицизмът и православието като актове, стартирали внезапно. това е доста странна концепция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Струва ми се, че съдбата ни нямаше да е много по-различна.

По времето на Юстиниан І имаме архиепископията на Първа Юстиниана, която е била подчинена на папата. И с диоцеза и същото, дето е станало с епархиите подчинени на цариградския патриарх.

После пък си имаме Латинската империя и останалите след нея франкски държавици и династии. Е и, пак нищо по-различно.

По това време си имаме и уния при Калоян. Е, и - войни с Лат. империя, обтегнати отношения с Унгария, накрая е сложен край и на това.

После пък Византия си има Лионска уния, от която също нищо.

После си имаме покатоличване на Страцимир - е, и? Турците му взели държавата и го отвели като пленник.

После е Фераро-Флорентинската уния и турците превземат Цариград.

После си имаме католици в Чипровско, едно въстание ... и драстично намаляне на броя на католиците в Осм. империя.

После си имаме униатски патриарх Йосиф Соколски ... и пак нищо.

Та както се вижда имало е много опити да се види, дали може да се постигне нещо повече под чехъла на папата и нито един не се е оказал успешен.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...