Отиди на
Форум "Наука"

За разширението на диалектната основа на българския книжовен език


nik1

Recommended Posts

  • Потребител

От Румъния.

Старославянизмите в руски език=старо(диалектно)българизми=>възможността да се използват и "млеко" и "мляко" и "ден(й)от" и "деният" не е толкова голяма нарушение, според мен. Освен това ще доприноси до по-голямо разбиратемост на българите и "македонците".

Това е интересно, в смисъл, че забелязвам българско етническо самосъзнание при теб, или греша?

Принципно си прав, но само принципно.

Когато е съставян българския книжовен език, никой не е виновен на "македонците", че имат слаб принос по онова време в общата българска книжнина. Съответно водещият диалект не е техния. Сега вече е късно за промени. Променливото я прави езика ни уникален.

П.П. Апропо, и сега македонците чудесно разбират българите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разстоянието между двете официални форми е един от аргументите на македонистите, така че ако в официален български език се въвъждат повече "западизми" това ще е само добре за "демакедонизирането" им. Иначе те вигани ще смятат сръбски език като по-звуцноподобен на "езика" им.

Чудесно е, че си ме цитирал.

Обърни внимание какво казвам накрая.

Въобще не ми дреме какви са "аргументите" на македонистите. Те търсят през девет кладенеца вода. Дори и да въведем "чист" македонски за книжовен, пак ще кажат, че сме татари. Болни хора!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами не знам, някакси възпитанието не ми позволява да съм груб. Поне до едно време. А може би съм по-търпелив по природа.

А и човекът не е от България. Нормално е да не е в час с някои неща. Но проявява интерес, това, в съчетание с чуждия му произход, го прави достоен за уважение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се сдържам, защото в историческия раздел не се правят опити за вкарване на темите в разумни граници :diespam:

ВСЕКИ нормален човек, дошъл тук да прочете нещо по темата за НАУКАТА, получава тежки морални щети от несанкционираните пристъпи на хора, които прожектират филми. Кой ще плаща :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Айде по-кротко. Михай казал нещо и айде да го изядем. Два постинга по-надолу си е изяснил позицията и толкова.

Ние си имаме нещо като емоционален проблем, защото македонските братовчеди наистина вбесяващо се правят, че не са ни никакви. Сърбите в момента имат подобен проблем с Черна Гора.

Михай, интересно ми е - румънците имат ли подобен проблем, примерно, с Молдова?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хора, децата сега не владеят сравнително лесния ни отечественофронтовски умерено фонетичен правопис, а представяте ли си какво ще стане, ако се въведе етимологичен такъв? Направо не ми се мисли каква неграмотност ще настъпи! И то повсеместна - и при млади, и при стари!

Защото има диалектични недоразумения. Твърдо го мисля.

От Румъния.

Старославянизмите в руски език=старо(диалектно)българизми=>възможността да се използват и "млеко" и "мляко" и "ден(й)от" и "деният" не е толкова голяма нарушение, според мен. Освен това ще доприноси до по-голямо разбиратемост на българите и "македонците".

млѣko и день. чисто равновесие в правописа.

само тук съм куц - членуването е деньТЪ, но се чете денЙЪТ. не би ли било по-правилно изписването деньЪТъ (по новому деньът)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Йоане, ако си върнем и йотуваната голяма носовка, проблемът с членуването ще се оправи от само себе си - ще пишем "денi&тъ" :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе малко или много в първи клас се учи, че се чете както се пише. И (малко или много) се пише както се чете и говори. Но децата първо знаят да гуворът, а посли да читът и пишът. И затва ни знайът и да пишът правилну. Шот фунетичната ни писменуст нье е фунетична, а е грознъ смесицъ от пруизнушения. Няа ги унея букви дет съ читът сякък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С твърд ер голям отзаде можеше и да съм праВ.

Ivan_Asen_2-coin-gold.JPG

IW АСѣНЬ ЦРЬ

Дори и на монетите, където мястото е злато, ерът е запазен, не е съкратен. 20% от буквите са ерове, щото сигурно били маловажни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ivan_Asen_2-coin-gold.JPG

IW АСѣНЬ ЦРЬ

Дори и на монетите, където мястото е злато, ерът е запазен, не е съкратен. 20% от буквите са ерове, щото сигурно били маловажни.

Ако погледнеш подписа на същия този Йоан Асен върху Дубровнишката му грамота, ще видиш следната любопитна картинка: 1 ер употребен правилно, 1 употребен неправилно и 4 пропуснати. В текста на самата грамота цари още по-голяма неразбория. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във Ватопедската по се вижда подписът, но пък пак си е същото. Като че ли "най-точно" си е в Св. св. Четиридесетте мъченици, макар че от съкращения пак е имало пир от (й)ер(ь)ове.

Нима малкият ер е толкова маловажен за днешния ни език? Защо съдите сложността на езика по правописа на населението? Къде остана инглишът с неговия случаен наизустяващ се правопис, който се знае повече от фонетичния роден?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нима малкият ер е толкова маловажен за днешния ни език? Защо съдите сложността на езика по правописа на населението? Къде остана инглишът с неговия случаен наизустяващ се правопис, който се знае повече от фонетичния роден?

В какъв смисъл да е маловажен? Обозначава меките съгласни.

А защо си мислиш, че "случайния наизустяващ се правопис" на английския се знае повече от нашия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде по-кротко. Михай казал нещо и айде да го изядем. Два постинга по-надолу си е изяснил позицията и толкова.

Ние си имаме нещо като емоционален проблем, защото македонските братовчеди наистина вбесяващо се правят, че не са ни никакви. Сърбите в момента имат подобен проблем с Черна Гора.

Михай, интересно ми е - румънците имат ли подобен проблем, примерно, с Молдова?

Да, но Черна Гора/Зета и Молдова са със стара история и не знам дали е точно да ги назоваваш сърби или съответно румънци. Славянската "Македония" обаче няма самостоятелна пред-1991 история.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Този синдром е напълно рационален. Ако жертвите не проявят някаква форма на разбиране към похитителите си, това - в случая с Македония - означава гражданска война, при което на първо време мнозинството ще пострада, но в перспектива работата е спукана за всички. Пълна лудост и тъй като там все пак живеят разумни хора, това не се случва. Трябва да стане ли?

Да благодарим, че там има стабилност. В Македония живеят във филм (заради което сравненията с Украйна и други са наистина неуместни), но и ние не сме по-добре. 20 години някой яхаше ли цялото общество, или не? Който малко поне следи новините, има отговор.

Не сме по-добре, по-умни, по-големи тарикати. Никак не сме. Просто сме като тях, или те като нас, няма значение.

По-горе констатирах само проблемите, без да коментирам "разумността" или "неразумността" на синдрома.

--

Ти какъв се явяваш тук да говориш за "разумност" и "рационалност"? Пишеш и пропонираш глупости, приятел - и ето ти доказателство, за да не излезе че говоря празни приказки: Израелците, никога не приеха и не се съгласиха с доктрината на нацизма, така че има народи и нации, за които такива нагласи не са "рационални" и "разумни"..Каква гражданска война, какви пет лева? Источически става дума за културен геноцид/етноцид - българите на са имали възможността да декларират и запазят българските си корени и същност по време на югосоциолиалистическата мелачка и пропаганда; въпросът е защо сега вече, когато са свободни - те не приемат българските си корени?

--

Синдромът съществува при фиромците, и той е продукт на съчетания между културни особености на македонците (на българите в Македония) и на исторически особености, а това е друга тема, доста обширна, и е за дискусия на друго място..Но щом си започнал в този дух, да продължа и аз...

С това, че ти смяташ македонизма за "разумен", доказваш тезата, че всъщност синдромът и нагласите на фиромците са причинен от "микса" - от определените културни особености на балканците - имам в предвид микса от високите проценти (нива) на "колективизъм", на "неравновластност", и на "високата тревожност" (високата степен на избягване на риска), и на т.н. "дългосрочната ориентация" в тези общества. Забележка - ние, българите от България, по тези културни особености (културни измерения по Ходстеде - Минков) не се различаваме от фиромците...Историческите особености (в тяхната история), могат да се свържат/опишат най-вече и преди всичко с периода на югосоциалистическото тоталитарно минало, защото антибългарски нагласи сред огромното мнозинство от македонците преди 1944 г. няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Епа то е показателно че дори нямаме железопътна връзка с тях. Но ние имаме релси до границата, те нямат. София - Скопие минава през Ниш. Върви обяснявай на сърбите че няма нужда българите за Македония да минават през Сърбия.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

"За разширението на диалектната основа на българския книжовен език и неговото обновление"

От Благой Шклифов

http://bulgari-istoria-2010.com/booksBG/Bl_Shkliov_ZDOBE.pdf

Какво мислите за идеите на покойния Шклифов?

Ха

Дружеството само ще се грижи да отровва богатствата на “всите наречия и поднаречия”
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...