Отиди на
Форум "Наука"

Черната Атина


Recommended Posts

  • Потребители

Cave Internetum, казваше покойният Станислав Лем. Той създава чувството, че си проучил някакъв въпрос. Всъщност, ако не внимаваш, се оказва, че си проучил няколко мнения на други хора, които са проучили повечко мнения на по-стари любители, които пък евентуално може и да са попрочели няколко реда от предговор към ученическо издание на "Старогръцки легенди и митове"...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 238
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Страбон за произхода на данайците:

Данай довежда хората си от Египет

Страбон, География – кн. 7 – 7, 1

http://antichniavtori.wordpress.com/2008/11/13/sgk7c7/

...

Данай наложил закон всички наричани дотук пеласги да се наричат данайци

Страбон, География – кн. 8 – 6, 9

http://antichniavtori.wordpress.com/2008/11/13/sgk8c6/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тъй... да вярваш или да не вярваш. Туй е въпросът. Страбон е чудесен извор, но как да се отнасяме към него, когато тълкува мит в исторически опит? Това винаги е труден въпрос.

Всички пеласги да бъдат наричани данайци... мда, а пеласгите също ли са дошли от Египет? А заварено население има ли? А ахейците данайци ли са първоначално? И пеласги ли са? И дали наричането на ахейците данайци не е от по-късна епоха спрямо тази на Данай (ако изобщо го приемем за историческа личност)? И кои тогава са пък дорийците? А еолийците? Ами - в крайна сметка - елините?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От текста става ясно, че "Данай" е преименувал завареното население (пеласги) в земите където той е владял (всъщност Страбон пише "в Елада").

Дали ахейците са данайци? - един добър въпрос. Както и за останалите древни племена в южните Балкани, които днес обикновено се определят за "гърци".

Оттам и тезата, че същинските "гърци" в началото са данайците, които се отличават по произход от всички останали, обявени по-късно за "елини".

(Понеже Омир като описва противниците на Троя, ги нарича най-често именно данайци и по-рядко като говори за техния лагер споменава и ахейци.)

Самият факт, че за така наречения водач "Данай" има сведения и в египетски източници, които описват неговата предистория там (и на племето му) е показателен. Това съвпада и с писаното от старогръцките автори, а и със самата гръцка митология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има ли сведения за Данай в египетски източници? Къде? Това е любопитно.

А ако наистина приемеш Данай за исторически цар и вожд (което аз не бих направил), щом той е прекръстил местното население на свое име, значи това население няма същия произход като него. И ако Данайе от Египет, тогава пеласгите няма да са данайци по произход, а само по име...

Впрочем, само Страбон поставя знак за равенство между данайци и пеласги.

А старозаветните книги наричат елините Yevanim, йонийци. Ами сега? Кой кой е в древна Гърция и дали евентуалният египетски произход се отнася за всички? Тукидид твърди, че атиняните са си автохтонно население.

Има ли сведения за Данай в египетски източници? Къде? Това е любопитно.

А ако наистина приемеш Данай за исторически цар и вожд (което аз не бих направил), щом той е прекръстил местното население на свое име, значи това население няма същия произход като него. И ако Данайе от Египет, тогава пеласгите няма да са данайци по произход, а само по име...

Впрочем, само Страбон поставя знак за равенство между данайци и пеласги.

А старозаветните книги наричат елините Yevanim, йонийци. Ами сега? Кой кой е в древна Гърция и дали евентуалният египетски произход се отнася за всички? Тукидид твърди, че атиняните са си автохтонно население.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-нагоре - египетския историк Манетон:

http://www.sigilla.com/manetho.html

Армаис (Хермаис) се прекръства на Данай, напуска Египет, пристига в Елада, завладява Аргос и властва над аргосците.

За предисторията на Армаис, взел племенното име Данай има мнения, че е племенен еврейски вожд след периода, когато евреи и други семити властват в Египет. Става въпрос за хиксосите - пастири - според Манетон.

Историята на Манетон заслужава внимание.

Йосиф Флавий, който го цитира е съгласен, че тези чужденци са юдеите.

...

Кой кой е в древна Гърция и дали евентуалният египетски произход се отнася за всички? Тукидид твърди, че атиняните са си автохтонно население.

Точно за това става въпрос. Сведенията са, че данайците са преселници от Египет. Не останалите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не данайците, а някакъв преименуван Данай, за когото не знаем съществувал ли е, или това е мит. Освен това, едно физическо лице не е равно на народ. А накрая - цветът на този Данай може да е бил лунно бял като на трамваен светофар, той да е истински ариец и да е дошъл само нейде откъм Египет. Впрочем, и това, че е дошъл от Египет не говори откъде е. Може само да е минал през Египет, да не му е харесало /и аз да съм, няма да ми хареса, разбирам го човекът/ и да е продължил на Север.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не данайците, а някакъв преименован Данай, за когото не знаем съществувал ли е, или това е мит. Освен това, едно физическо лице не е равно на народ. А накрая - цветът на този Данай може да е бил луннобял като на трамваен светофар, той да е истински ариец и да е дошъл само нейде откъм Египет. Впрочем, и това, че е дошъл от Египет не говори откъде е. Може само да е минал през Египет, да не му е харесало /и аз да съм, няма да ми хареса, разбирам го човекът/и да е продължил на Север.

Този Данай може да е от Туаха де Данан, божествената северна раса от ирландската митология, готини арийци, владеещи магически способности. biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аспандиате, ще те банна за десет години напред, задето будиш нечисти помисли у автохтонците :tooth:

Такааа... случайно имам тук превода на Манетон от Петьо Ангелов, поместен в Omnia vincit amor и какво виждат очите ми:

Превод от старогръцки и латински

[...]

Чрез цитатите в техните трудове (на Юлий Африкан, Евсевий Кесарийски, Йоан Малала и Георги Синкел), макар частично, да бъде възстановявано съдържанието на оригиналния труд на Манетон. Точно опит за подобно максимално пълно възстановяване на "Египтика" е настоящият превод. (Стр. 523)

Тоест изобщо не става дума за собствено египетски източник, както и самият преводач, впрочем мой добър познат, би потвърдил.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аспандиате, ще те банна за десет години напред, задето будиш нечисти помисли у автохтонците :tooth:

Те изобщо главите им са така размътени, че една нечиста мисЛА отгоре - все тази. biggrin.gif

Всъщност данайците може и да са дошли от река Дон или пък от Днепър (Данапр) или дори от Данубиус, все имена с иранския корен "дан-" "река, вода". Демек "водните хора, речните хора". А не са преминали през "великата вода", сиреч Средиземно море, но пак са си воден народ. Всъщност шумерският Оан, изплувал от водите на Персийския залив, за да учи диваците от Месопотамия на науки и изкуства, също ще да е бил данаец като воден тип. tooth.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Затова в Родопите на "близка вода" се казва "водана". А даните/датчаните са си морски народ отвсякъде... Ех.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Затова в Родопите на "близка вода" се казва "водана". А даните/датчаните са си морски народ отвсякъде... Ех.

Мисля, че постепенно напипваме нещата. post-49835-1119740250.gif Един суперетнос от "водни хора", основали различни цивилизации и култури през последните 3500-4000 години. post-49835-1119740250.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Взимам днес в ръце един местен вестник и попадам на следната забавна реклама:

"80% от съдържанието мозъка е вода. Сами вземете решение каква вода да има в главата ви. Изберете минералната вода с марка..." И така нататък...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От което изводът е, че българите са гола вода.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...