Отиди на
Форум "Наука"

Битката на Иван Асен II с татарите


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Това някакви аргументи ли се води, че трябва да са? Не ми казваш нищо друго освен това, че чисто теоретически е възможно да се случи. И какво от това?!

През 1241 Бату е в Чехия и Австрия, няма как да е станало, точно той да е командвал въпросния отряд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

През 1241 Бату е в Чехия и Австрия, няма как да е станало, точно той да е командвал въпросния отряд.

Tuka pishe maj drugo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Mohi

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hungary_1241.png

http://en.wikipedia.org/wiki/Muhi

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ники дори армията да е водена от някой от регентите / което не е задължително/ тя отива на война от името на царе.Както през 1944 г. България обявява война на Германия от името на Симеон Сакскобурготски.

Точно това имам в предвид в отговора си към Warlord , като в случая допускам, че водачът е бил един от регентите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е хубаво, виж го къде е мястото на битката, някъде на съвременната граница между Унгария и Словакия се пада. Това все пак не е България.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами и според мен е така и би трябвало да е водена от регент.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Започвам да си мисля че цялата работа е кьорфишек, и в случая Моске под "краля на земята на власите" е имал в предвид Крал Бела, и въпросното му сражение...В противен случай (ако наистина е визиран Иван Асен Втори, или някой от регентите) приемам че е имало второ немалко* сражение в унгарските земи/Трансилвания или Влашко..

*Иван Асен (или посочен от него човек, ако той е бил на смъртно легло) следва да се е насочил с отряда си на север (което не е прецедент за него) и да е ударил (да се е срещнал с) някои от татарските формирования (или с немалка част от тях), да ги е победил, така щото те да решили, че е по добре да се съберат с другите или продължат на запад..Това явно следва да е станало след победата на татарите срещу Бела, но в преди смъртта на Иван Асен..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Маджарите да печелят срещу татарите?пълен абсурд - всъщност са напълно разбити.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Маджарите да печелят срещу татарите?пълен абсурд - всъщност са напълно разбити.

:) Ок, предполагам в тази си хипотеза, че авторът прави един вид хипербилизация, и че "радостното" в случая идва от това че някой се е опълчил на татарите и се е сражавал с тях, и (вероятно) ги е спрял или един или друг в нашествието им на Запад?

Разбира се, в случая който предлагате, трябва да приемем че новината за смъртта на Иван Асен Втори е пристигнала до Муске с около една година закъснение (не е невъзможно), но тогава въпросите за това сражение остават, мисля..Едва ли Западът би се зарадвал чак толкова от една незначителна победа на месен аристократ над татарски отряд, щото Муске да напише "кралят на земята на власите почти ги разбил"?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Както се казва СТОП. Нашите владетели са императори, не крале. Това изсключва вероятността да става въпрос за цар Иван Асен ІІ, който отгоре на всичко е хегемон на балканите. Едва ли такъв значим владетел би наречен просто "Краля на земята на власите".

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

Някъде бях чел в 1 руска книга-че когато монголите си свършват работата,отделят 1 отряд дето е трябвало да плени краля на маджарите!Та краля доста се поиспотил от бягството-едва когато се скрил на някакъв остров(мисля някъде около Дубровник)си отдъхнал!И монголския отряд след 1 или 2 опита се отказал-и неговия път минавал през(навярно нашите земи)южната част на Дунава!Мисля че имаше и информация ,че са изоставили част пленниците,за се придвижва по=бъро!Та ми се струва възможно нашите да са ги клъцнали между Белград и Видин(там където се очаквал форсаж през Дунава)!

И е много вероятно Александър да е предвождал нашата войска!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...