ramus
Потребител-
Брой отговори
2375 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
8
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ ramus
-
Не съм съгласен с тезите ви. Държава... не значи ИМПЕРИЯ. Нито показателите са "само два" ... Но това е най-малкото в несъгласието ми. Въобще - преразказването на исторически събития в глобален мащаб през призмата на лично мнение, не го намирам за сериозно. Не визирам нищо лично - просто геополитиката е хибридна игра, твърде сложна, с твърде много променливи и много вариативна... И опитите да се играе с "ненулева сума" не са особено успешни, за да взема сериозно една или друга частна гледна точка... А и не съм само аз така, без това да пречи на всеки да си преразказва според пристрастията си своята си историческа и геополитическа приказка.
-
може би... Не съм фен на това понятие и досега не съм забелязал някой сериозно да го ползва за сериозни концепции. Иначе - сигурен съм че е твърде клиширано, защото е удобно... но всъщност за мен не всички удобства са практични... Има и нещо друго - чии "ЕЛИТИ", какво значи това точно и сред какъв контекст е валидно - оставяме настрани. Но да приемем че е с обикновеното ежедневно значение от клишето. В такъв случай - ЕЛИТИТЕ няма как да са неспособни/неадаптивни... ( поне спрямо моя пълнеж на това понятие)
-
разбира се, и то не какви да са. Съпротивата към всяко ново етапно изменение е естествено защитно поведение... И се основава на атавизми и инстинкти. Проблемът е отново във високата степен на дезадаптивност сред голяма част от популацията. Все пак - нещо/някой/някои са призвани да я 'води напред' и да се изменя и развива. Всичко това - докато за същото тече съпротива в други. Двете дуални тенденции са взаимопаритетни и всяка на другата го играе своеобразен регулатор. И все пак - векторът е налице и той е статистически възможен за извеждане.
-
Моето лично мнение, че сегашните събития са нещо като "залитане", преди да се продължи напред. Няма да се върнем назад трайно и "древните инстинкти" не са основание за здрави и силни държави и нации. В човешката история са били проблем именно "древните инстинкти" и процесът наречен "възпитание" е част от тяхната асимилация и извеждане от тяхното влияние. За мен нещото наречено "патриотизъм" е израз и резултат от обикновени човешки атавизми и неговата функция е обречена да е затихваща в посоката на развитие към окрупняване на човешките групи. Да, при кризи по време на преходни етапи, именно атавизмите са основните опорни точки на "най-безсилните и най-обърканите"... и най-неадаптивните... Но това не е векторът на развитието, а само "патерички за Залитналите". ... Образуването на каквото и да е, основано на "инстинкти" няма как да съществува в днешните човешки реалности и това не е просто мое вярване, а е обобщение на социалните и исторически тенденции, през моята синтезна призма.
-
и за "традиционалистите" ще са отново "спасителна сламка". Всичко това са преходни положения. Ние тук, всеки един, сме също част от тази преходност. Времето и развитието имат един вектор. Клишето че "всичко ново било забравено старо" е именно заради тия, дето непрекъснато дърпат да живеят "в отминалото" и това да се опитват да запълват своето 'сега' с повторения на "отминало". В общ план - всичко това е като нужната успокоителна спирачка и е с функция на регулатор за да обуздават прекаленото темпо на измененията. Така или иначе - в отминалото светът няма да се върне. И това го намирам за чудесно... Не че цивилизацията в сегашната й форма ще е вечна и в нея няма периоди на "упадък" или 'възход'... Лично аз намирам сегашните години на промени, като "вълшебни" и им се възхищавам, като с това съм дълбоко благодарен на "случайността" че съм се родил и имам късмета да наблюдавам през своите екзистенциални години това "вълшебство". Заради тази "случайност" се родих във времена, когато чернобялата Опера беше мода ( и единствена възможност) докато имаше БТ само в няколкото вечерни часа всеки ден от седмицата ( без понеделник). Сега носим компютрите в джоба си, като те са и в ролята на комуникатори с целия свят, на фотоапарати, рекордъри... и че с тях участваме дори и в това сега, тук, сред този форум... :говорим си с ИИ" и с учудване виждам че ChatGPT4 има ниво на интелигентност много по-висока от "форумните спасители" в ролята на интелигенти.
-
разговор въобще не се е състоял. А няма как да "приключи" нещо, което не се е състояло.
-
не ме интересуват нито тия, нито другите ви... препоръки. И кой знае защо си приписвате някаква важност да си играете на "настоятелна препоръчителност", и само защото е "много важен някакъв си традиционалист", дето имал... някакви идеи, дето щели да спасят някого от упадък. Това за мен са глупости - идеите за някого водят до упадък, докато същото за други - до възход. И какво от това - Упадъчните сънуват че светът загивал, че всичко било в криза - ми не е. Да си сънуват или играят на размислителства. Тук е форум за рационално познание, а не за пропагандни идеологични игрички. Ама кой какъв бил умник и как му нараствала популярността - мен не ме интересува, защото не намирам в сегашния свят упадъчното, а само "упадъчни". От както го има ХОМО някъде в него все има някакви, дето играят на "спасения". Все някой е застрашен, все има драма - даже и вселенска, за по-сигурно и по-неуязвимо. Демокрация и консерватизъм - няма как да просъществуват вечно и рано или късно това се пропуква. Драматизмът на консерваторите е без всякакво значение освен за тях си. Хубавото е, че все още няма "вечни" и консерваторите постепенно ги "взима природата" и на тяхно място идват други - да се опитат да живеят в крак с "времето си". Времето задава условията и промените. Има хора които не издържат на темпото и си остават да си "сънуват" великото отминало и колко бил упадъчен света, че чак и с мисия "че го спасявали"... Това е. Който има проблеми със света, не му е проблем света. Имаше едно популярно клише за "ракетата и кривия космос"... .
-
Упадък... и Възход... са две условни категории - като "напред-назад" и "горе-долу". Недоумение в мен се породи от "призива да се зачетял " някой си, който иначе бил мислител и философ... обаче ставал "все повече популярен"... сред някакви си. Популярността на някого въобще зависи от настройките и проекциите на масата в популиса. Тия настройки и проекции - нямат никакво отношение към мислителството, визионерството и философията. Сред хора, които самите те са в упадък е много важно да го проектират някъде извън себе си. Също друго много важно е - да си намерят и осигурят взаимни рефлексии за проекциите си. Разбира се - консервативните субекти са такива заради адаптивни дефицити. Психичните фундаменти на личността им са застрашени от промяната на условията в екзистенцията, както в личен, така и в групов план и няма как тия промени да се неглижират. Така, че се улавят за "(от)миналото" и го идеализират, проектирайки в тия идеали колко "хубаво и добро" е било... на фона на контраста от "упадъка". ПАДАТ техните устои, техните разбирания, представи, идеали... защото се компрометират като такива. И личностите стоящи на тия "пясъчни кули" са застрашени... Затова се спасяват като се уловят за някаква форма на валидирана и стабилна опора, която те обявяват като "вечна" и "непреходна", като често я абсолютизират прекомерно. Някъде има упадък, другаде има възход. Дори сред рамките на един единствен човек докато нещо в него е в упадък, друго е във възход. В друг момент от времето - дори може да е наобратно... Така, че - упадък няма, нито има възход. И двете са условни дуални категории, спомагащи за менталните процеси по схематизиране, концептуализиране, моделиране... Докато нещо от тия се 'преживява' като истинско - това вече няма стойността му за "МИСЛИТЕЛЯ", а само за хора изгубени сред проекциите и преживяванията си ( и кризите си на идентичност)
-
Ролята на "окото" се поема от входящата информация, която се подава на невроните. Все пак - ИИ е просто симулация на разбирането на човека за неговата собствена природна система от същото. Така, че схемата се запазва - подава се информация и невронната мрежа я обработва. Дали ще са биологични невронни клетки, или същото направено от силициеви схеми - през тях преминава входна информация, след тях - се генерира друга, вече обработена по някакви критерии. Предложението ми е да отворите оригиналната статия - тази е с популярна цел и не е за специализиран таргет, а има само обща насоченост. Аз също не съм тесен специалист, а само любител в тия научни области, въпреки че част от тях са ми професия. Но се уча... Тук има други хора, които са повече компетентни точно по тази тема.
-
Ок, вие вероятно вярвате на това, защото някъде сте го прочели... Само дето не отговаря на действителността, а само на вярването ви. Правя предположение че вие не сте прочели внимателно горната статия - може би заради предварителния дисонанс, който се е породил още в заглавието... Както и да е - това си е ваша работа и не ми е до спорове. Но е пример - как повярваното заменя знанието и докъде стига това. Принципно имате два типа поведение, което да изберете - единия е да преразгледате вярванията си. Другия е - да се впуснете да ги защитавате и отстоявате... В единия от двата случая е налице защитно поведение и има психични причини за него, които не са обект на темата или раздела, а само ваши си. В другия случай - давате възможност да оставите нещо, за да го надградите или замените с друго... Това е когнитивния подход и той е с вектор към развитие...
-
това е само информация. Признавам си, че малко ме озадачихте Не виждам никаква нужда или смисъл да се 'вярва' , още повече че би трябвало да разбирате това - сред сайта за наука и рационално познание. Има си линк към оригиналната статия, може да се "чекне" за фейк...Но дори и след проверката - няма нужда от "повярване"... Това са знания, с тях не се работи като "им се вярва".
-
Учени отгледаха малък човешки мозък, свързан с компютър.....
темата публикува ramus в Изкуствен Интелект
https://3dnews-ru.translate.goog/1097341/iz-tkaney-chelovecheskogo-mozga-uchyonie-sozdali-neyronniy-kompyuter-on-reshal-uravneniya-i-raspoznaval-na-sluh-yapontsev?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=bg Учени отгледаха малък човешки мозък, свързан с компютър - той бързо се научи да решава уравнения и да различава хората по глас Нова работа с живи човешки мозъчни клетки показа обещанието за комбиниране на жива тъкан с компютър. Колония от живи неврони се обучава по-бързо от изкуствените модели с почти същия резултат. Като оставим настрана етиката, която все още е далече, живите човешки мозъчни клетки биха могли да надминат настоящите и бъдещите невронни мрежи, работещи на силициеви чипове, както по отношение на производителност, така и по отношение на икономиката. Източник на изображението: Nature Electronics Използвайки стволови клетки, учените отгледаха така наречения мозъчен органоид - триизмерна колония от клетки, които възпроизвеждат структурата на невроните и техните връзки в мозъка. Това не е първият и със сигурност не е последният експеримент с живи клетки, заимствани от хората. Преди това мозъчният органоид, например, беше научен да играе понг, което успешно завърши. В такива изследвания най-трудното нещо е да се предаде информация на „мозъка“ и да се прочете. Групата на професор Гуо Фен от университета на Индиана в Блумингтън (САЩ) предложи доста просто решение - те отгледаха органоида върху масив от електроди с висока плътност. Електродите, а това всъщност е компютърен интерфейс, въвеждат данни в клетките на „мозъка“ и четат резултата от последващата му дейност. Така на практика беше реализирана такава пикова ( импулсна ) архитектура на невронна мрежа като резервоарна. Учените не знаеха какво се случва в масива от неврони, но условно живият модел показа способността за бързо учене и изчисляване. Учените нарекоха своята невронна мрежа Brainoware. Системата беше обучена в продължение на два дни върху набор от 240 аудиозаписа на осем японски мъже, произнасящи гласни звуци. След това тя успя да разпознае конкретен глас със 78% точност. Системата също успя да реши уравнения, използвайки карти на Henot с приблизително същата точност. Това отне още четири дни обучение. Освен това решението на диференциалните уравнения беше извършено с по-голяма точност, отколкото в случая на изкуствена невронна мрежа без блок от дълга верига от елементи на краткосрочната памет . Brainoware мозък на 7, 14, 28 дни и няколко месеца по-късно (долният ред е увеличен) Живият изкуствен "мозък" не беше толкова точен, колкото изкуствените невронни мрежи с дълга верига от елементи на краткосрочната памет, но всяка от тези мрежи премина през 50 етапа на обучение. Мрежата Brainoware постигна почти същите резултати за по-малко от 10% от времето за обучение, прекарано в обучение на изкуствени вериги. „Може да минат десетилетия, преди да бъдат създадени универсални биокомпютърни системи, но това изследване вероятно ще даде фундаментална представа за механизмите на обучение, невронното развитие и когнитивните последици от невродегенеративните заболявания“, мечтаят авторите на статията, публикувана в списанието Nature Electronics. . източник: Sciencealert -
в идеологическите опорки на руската пропаганда. Важен е - това е дума, която отключва система от негативни паметови записи в руския човек. Записи от война, нищета, мизерия... И именно това се използва като плашило. Малка думичка, но с богато емоционално съдържание - според масовия таргет. В този смисъл - думичката ФАШИЗЪМ има едно съдържание в контекста на историята и познанието, но в специфично създаден човешки контекст, подготвен с емоционални и допълнителен набор от сугестии, то има съвсем друго значение... Втората визирана опорка - да помогне на руснаците в нея... е също натоварена със смисъл, подготвен от пропагандата. Години наред всичко това беше организирано внимателно и систематично... Така е и относно "третата опорка" - ВОЙНАТА СЪС ЗАПАДА... Всички тия изглеждат гротескно в познавателен контекст, но те имат значение за т.н. "руска гледна точка". Доколко тя е манипулатовно зададена - е съвсем друга тема, но Непрекъснато трябва да се има предвид, че всяко понятие, всяка думичка... всяко преживяване... имат различни значения и са контекстуално и условно зависими. Хората сме много и различни, сред много и различни социални условия, сред които се формираме ние самите... формираме мирогледа си, идентичността си, принадлежността си... Разумните хора, хората на познанието - трябва да са наясно с различията в пълнежа на понятията, и да ги имат предвид по време на комуникация. Неслучайно едно от първите условия за всеки интелигентен контакт и обмен е нужно първо да се зададат и уточнят смислите и съдържанието на основните понятия... докато се изяснят и останалите елементи сред контекста... и т.н.
-
https://dnes.dir.bg/svyat/za-moskva-mirat-oznachava-neutralna-ukrayna-s-oryazani-yuzhni-i-iztochni-teritorii ...." Москва разчита също на "неутрален статут" на Украйна - нещо, което би я отдалечило от съюзниците ѝ от НАТО, които руското правителство разглежда като екзистенциална заплаха. Освен това тя повтори отново официалната позиция на Кремъл, че на 24 февруари 2022 г. Русия е започнала войната, за да се защити от Запада и да помогне на рускоговорещите украинци, допълва БТА. "Ние няма да позволим съществуването на нацистка държава до нашите граници, чиято територия би представлявала източник на опасност за Русия и за съседните страни", увери говорителката. Според нея Русия, макар и воюваща страна, не е отговорна за липсата на мирен процес, защото "няма никаква политическа воля в полза на мира, било в Киев или на Запад". Захарова отхвърли категорично мирния план, предложен миналата година от украинския президент Володимир Зеленски, който предвижда пълно изтегляне на руските войски от неговата страна. Силите на Москва окупират близо 18 % от украинската територия. Според говорителката на руската дипломация искането на Украйна за защита на нейния суверенитет и териториална цялост "реално няма никакво отношение към мира". "Става дума за серия от ултиматуми, отправени към Русия, за да оправдаят продължаването на бойните действия", заяви тя. "Киев не иска да се съобразява със сегашните реалности и следва целта да накара, с помощта на Запада, нашата страна да капитулира", добави тя...."
-
Ми... всъщност парадоксът е, че дори "плоскостите" хората се опитваме да ги създадем, за да решим някои технически ограничения. Пример за това са откритията за въглеродна двумерна "решетка", чрез т.н. "графен" и как в него продължава да има проблеми... Плоскостите са само абстракции в геометрията - за по-лесно. То и Плоскоземците са си така... - за по-лесно. Между другото - странен е този напън към 'плоското', но от друга страна - има твърде много хора с "двумерно мислене"... Така си обяснявам как хора с тримерни тела, се напират да се уверяват помежду си, за някакъв "плосък" свят. Та те самите не биха били възможни сред него... А и даже обяснения имали - само дето пак плоски - като в горния цитат, дето "всички планети били кръстени на католически богове.." Така, че парадоксът от рода - триизмерно тяло, с двуизмерно мислене, е вероятно нов еволюционен трик на природата - нещо като шега, като намигване че еволюцията може да няма "само един вектор"...
-
Продължава да я има само тази идеология, която е изменчива и адаптирана спрямо промените на реалностите. За целта са нужни хора, които да разбират от тия хибридни науки - на които се крепи пропагандата. Иска се и организация, при това в мащаби... Ето на това слагам акцента си, а не на това коя и каква точно е поредната идеологична приказка. Тя в случая изглежда гола само за тоя, който не е под нейната магия. За облъчения, за сугестирания, протичат психични процеси, които са на много широк фронт, за да потъне в сугестирания от пропагандата филм, да формира от този филм своята идентичност, оттам - личност, и да бъде накарана да "служи" според сценария от филма. За да "работи" всичко това, се обезпечава от много сложна система, работеща многопластово - защото днешните реалности, информационна обезпеченост и достъпност са вече с глобален характер. Но се справят - не само в Русия...
-
няма значение каква е манджата, а механизмите с която се предлага на празните и гладните гушки. И ето я сегашната реалност - отиват си, умират си, идат още - пак така... Идат още - и пак така. И ще си го изберат пак вожда, щото той е 'спасителят им' да не ги поробят злите западняци... Няма значение каква е идеологията - при критичен анализ всяка идеология съдържа нелепици. Но задачата и значението на идеологията не е да се възприема критично... Именно в това са добри - в механизмите, насочеността, организацията, средствата - това има наука, има методики, има непрекъснато развитие, за да се адаптира към естествените изменения и тенденции...
-
Това е народопсихология, идваща на фона на хилядолетни традиции. В тия точки на света т.н. "демокрация", дори и да я има ( като в ЮК и Япония) си е по тяхному... Така си върви инерцията и това няма да се промени. Винаги е имало ВОЖД и идол за кланяне и послушанието и подчинението към вожда са заложени исторически от хилядолетия. Но не е само това - руснаците имат най-силната идеологична школа в света. Това е нация създадена и функционираща основно чрез идеологична митология, създадена за да ги крепи, оправдава и обяснява колко са велики. Така, че - и в последното обръщение бащицата им отново им внуши че той е тяхното спасение, че войните са против западното зло, което иска да ги пороби и разграби техните природни богатства... Всеки, който нарушавал целостта на империята... е злото и трябва да се борят със всички сили, за да ги има, за да възтържествува доброто, вселената, истината... и бла-бла.
-
точно с тази цел публикувах това, тук. Както вече написах на друго място, в историята дори не мога да се нарека "любител", но материалът ми се стори любопитен и за мен е малко изненадващ. ПОтърсих нещо за авторът му - оказа се журналист от Казанлък. Не ми е познат с нищо, но е възможно написаното да има някаква стойност, освен за популярния си таргет.
-
https://www.marica.bg/balgariq/obshtestvo/carica-katerina-szdala-moshna-blgarska-drjava-v-mala-aziq Царица Катерина създала мощна българска държава в Мала Азия ОТ Петър Марчев Докато хипотезите на съвременните историци търсят първите български следи в империята на Атила, достоверни исторически източници доказват, че древните българи са имали свои държави и в Мала Азия, още преди близо 2000 години. От арменски източници (Мовсес Хоренаци, Ашхарацуйц) е известно, че първите древнобългарски поселения в Анатолия датират още от Античността (II в. сл. Хр.) и са на т. нар. Вундови българи, които са преселници от Имеон или Севернокавказките степи на арменската територия, наречена от Хоренаци Вананд. Днес в България живеят хиляди потомци на малоазийските българи, които са прогонени от земите си след Междусъюзническата война от 1913-а. През цялото Средновековие, чак до началото на ХХ век, в Мала Азия се заселват българи - те са заточени там от византийци и турци или са се преселили доброволно, бягайки от кърджалийския произвол и размирици в балканските български земи. В края на 7. век император Юстиниан заселил 30 000 пленени българи от Македония в Киликия, за да ги използва като щит срещу сарацините (арабите). Друг документ сочи за други 208 000 българи, които по времето на кан Телец са заселени от византийците във Витиния в околностите на днешна Бурса. При появяването на турците селджуци в Мала Азия те заварват там освен Византия и една друга голяма държава - Караманската. Караманците били основният съперник на османските турци в Анатолия. Те били християни, както и малоазийските българи. От караманските хроники научаваме повече за българските държави в Мала Азия. В Караманското шахнаме (царственик) се говори за две български държави в Южен Анадол в полите на Булгар-даг (Българска планина), разклонение на веригата Торос. За държава в Мала Азия с името Булгар се споменава още в летописна бележка на Санджар, а в повествованието „Сказание за Малик Данишменд“ също се говори за българската държава в Булгар-даг с център Ерменак. Едната е просъществувала до разбиването на българските войски (водени от българската царица Катерина) от войските на османския султан Селим I преди похода му до Египет и Арабия през 1516 г., а другата Булгар е унищожена от селджуците след две години. В летописа на Абу Мансур ал Хазини се споменават „славянските страни Сувар, Булгар и Анкара“. „Историята на Караман“ хвърля обилна светлина върху българите във и около Българската планина и техните военни действия в Мала Азия от началото на XIII в. до началото на XVI в. Има сведения, че периодично тук са идвали през вековете още преселнически вълни - българи от Кавказ, Балканите, Приазовието, Средна Волга, Долна Кама. Когато караманците идват в Южен Анадол около 1217 г., влизат във войни с България от Тороските планини. След едногодишна война те заживяват в съюз до разбиването им от Селим І. В немалко източници се споменават средновековните държави Версак, Сувар, Булгар и Анкара като български. След битката на Косово поле (1380) султан Баязид Йълдъръм (Светкавицата), бъдещият поробител на Търновска България, се видял подсигурен в Европа и решил да уреди несигурното си положение в Мала Азия. Но емирът на караманците Алаедин ІІ и българите от Булгар-даг и Тюркмени се събрали на съвещание. Сблъсъкът с Баязид бил неизбежен Водачът на българите от Тюркмени с 10 000 “българи каменохвъргачи” и 6000 гюлнарци връхлетял върху войските на турския стратег Демир Таш. В боя се хвърлил и султан Баязид, но се намерил в опасност и се принудил да сключи мир - през 1391 г. Въпреки забраните на Корана Баязид посягал често към чашката с алкохол. Вероятно поради тази причина (според историците мюсюлмани) през 1402 г. монголският хан Тамерлан напада и разгромява войските на Светкавицата Баязид. Самият поробител на България е заловен от Тамерлан, затворен в клетка като маймуна и развеждан по тържища и мегдани за подбив от всички. Малоазийските българи останали неутрални при този сблъсък и се прибрали в своята непристъпна област. Заради това им благосклонно поведение хан Тамерлан останал доволен от тях и “върнал на българите всичко, що било българско”. Царственикът на караманците съобщава за още една българска държава - в непристъпната планина Еренкелов (Еренколоф - вероятно това е днешната планина Еренлер с височина 2319 м, която се намира на североизток от Бейшехир). Там в края на 14. и началото на 15. век управлявала българската царица Катерина. Турският проф. Асъм бей (изследовател на караманския царственик) пише за нея: “Понеже била умна, тя станала много богата. Тя не ходила на плячка, а войската си използвала за обработване на земята. В една хубава местност тя имала чифлик и дворец, който наричали Алтън сарай, т.е. “златен”, защото стените му отвън били със златни покривки. Водата за него била хваната отдалеч и доведена с водопровод”. По нейно време, изтощени от вековните войни с турците, караманците се били оттеглили при българите в Булгар-даг и цялото население от границите на Коня до границите на Бейшехир останало под властта на царица Катерина. През това време султан Селим водел войни в Египет, но понеже тилът му бил постоянно смущаван от караманците и българите от Ерменак, той решил веднъж завинаги да се разправи с тях. За тази цел изпратил своя пълководец Абдулах Кемал паша срещу Катерина. Тя обаче отлично се защитавала с въоръжените си с прашки войници и оръдия, разположени по височините около двореца <210>. Имала успех - Кемал паша паднал убит в сражението, а войските му се върнали в безредие в Кония. Но по-късно султан Селим обградил Алтън сарай, бомбардирал го и го разрушил. Катерина се отдръпнала в планината и поставила в пещерите в прохода войници, които обстрелвали турците, те с големи жертви овладели прохода. Там успели да поставят артилерия, която довършила българите. Царицата, войската и част от населението загинали, а останалите се разпръснали. Според надписа на гроба на Кемал паша тези битки се водили около 1413 - 1414 г. Каква е била по-нататъшната съдба на българите от двете български държави, не е известно. Останали са “много старини” от крепостта "Ерменак", но до тях не можело да се иде, а развалините на двореца на кралица Катерина стояли чак до 19. век, според преписвача на шахнамето Ибрахим Аджизи. Те образували могила, която местните наричали Хатун сарай - Женски дворец. Най-късните български поселници в Мала Азия са бежанците Високата порта, подобно на Византия, за да отслаби България, започнала да заселва в Добруджа, Делиормана и на други места селджуци и други турци. В България станало несигурно заради кърджалии, черкези и други бандити. Много българи се принудили да търсят спокоен живот по-близо до централната османска власт. Така се появили най-новите български селски и градски махали в Мала Азия - от 17. до 19. в. Те са запазили българския език, нрави, носия, лични и фамилни имена, песни и обичаи. Занимавали се със земеделие, пчеларство, бубарство, скотовъдство. Българските преселници преобладаващо били заможни и беден човек между тях рядко имало - всеки род притежавал средно по 100 декара земя. Багдадските българи Западни учени пишат, че българите имат вродена склонност да колонизират. Така една част от малоазийските българи стигат чак до... Багдад! И по-точно до планинската му околност. Те се занимавали с обработване на горите, селата им били чисти, без инородци и иноверци. През 19. век те говорели български и знаели за съществуването на българи и българска държава в Европа. По селата си багдадските българи си построили каменни черкви. Към края на 19. век в България пристигнал един багдадски калугер, който събирал помощи за един тамошен български православен манастир, който те си устроили. ================================================================================================
- 5 мнения
-
- 2
-
-
трябва да отговори някой, който е на високо ниво в английския език - за да е налице компетентност. Аз не съм такъв.
