-
Брой отговори
4340 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
89
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev
-
Погледнах я. По въпроса заради българите ли е създадена Юстиниана Прима може да се дискутира. По въпроса българско население ли е имала днешна Македония през VI век - също. По въпроса имали ли са българите държава в днешна Македония през VI век - също. Но по въпроса писал ли е Анастасий Библиотекар, че българският народ по времето на Валент е връхлетял и заел всички страни по Дунав, обединявайки по този начин своето отечество съгласно родствено право, няма какво да се дискутира. Анастасий Библиотекар не е писал такова нещо.
-
Това схващане е неприемливо по две причини: 1.На латински "варвари" не се пише с "v", a c "b". 2.Aко трябва да схващаме, че от Зиези произхождат варвари, то останалите в текста какви са? Да не би да са гръко-римляни? От гледната точка на античен автор от Римската империя варвари са всички извън нея.
-
Не е нито античен, нито метълски. Имах точно същия тип в детските си години и понеже си играех с него, го загубих. Беше сребърен.
-
Естествено, не смятам, че Константин IV е оголил източната си граница в чест на българите. Но е могъл да изтегли и прехвърли на Балканите поне част от тагмите, разположени във вътрешността на Мала Азия. Те, разбира се, не са брояли много десетки хиляди души, но такива части все пак е имало.
-
Велики владетелю на българите, това, което пишеш, няма как да е вярно по отношение на Кирил и Методий и мисията им в Моравия. За Моравия те заминават най-рано в края на 862г., а съюзът Людовик Немски / Борис е сключен преди това. Няма как двамата съюзници да са предвидили моравската мисия, която е инцидентно събитие и за самата Византия.
-
Не само тях. Теофан споменава изрично, че Константин Погонат "заповядал всички тагми да се прехвърлят в Тракия". В гръцкия текст е използван глагол, чийто смисъл е "прехвърлям през вода (по море)", така че става дума за прехвърляне на военни части от Азия в Европа, а това се прави при големи военни кампании.
-
Информация за числеността (в смисъл - ясни данни) няма. Но не е била малка, след като самият император я възглавява и след като Теофан във връзка със събитията отбелязва: "Българите, като видели тези гъсти и многобройни редици, отчаяли се за спасението си..." Дали обаче под "многобройна" следва да разбираме 20-30 000 или 40-60 000 души - не се наемам да определям.
-
Не са погледнали безотговорно, естествено. Ако бяха, нямаше да организират толкова многобройна армия. Но не мога да се съглася, че Константин Погонат бил преценил, че загубата щяла да е неминуема и изчезнал оттам "за да си спести позора". Това виждане е напълно несъстоятелно още от момента на формулирането си през 1954г., макар че оттогава упорито шества из литературата.
-
Мисля, че относно държавния характер на Кубратова България едва ли си струва да се спори. В миналото се лансираше твърдението, че била военно-племенен съюз, но не за друго, а защото трябваше Дунавска България да е първата българска (е, в онази интерпретация - славянска) държава. Че България на Кубрат е държава показва не толкова договорът от 635, а фактът, че властта в нея е наследствена. И, моля ви, стига с тая Фанагория - никаква българска столица не е била!
-
Мисля, че мнението на Иванко е съвсем коректно. Този знаменит договор не е признание в смисъла, който нашата историческа наука му приписва, за да може чрез него да датира "основаването". Източната империя въобще не е давала признания в смисъл на международно "узаконяване на съществуването" или "държавна легитимация". Тя признава не държави, а владетели - чрез раздаване на титли.
-
Дунавска България е създадена около това време време - да. След Кубратовата смърт българската държава се разпада на части и Дунавска България представлява един фрагмент от нея + разширение за сметка на част от имперските балкански територии. Но да се сочи 681г. като "рождена година" е нелепо. Впрочем историческата наука приема тази година само като условно, а не абсолютно начало на Дунавска България. Учебниците - това е друг въпрос. Там нещата са еднопластови и категорично представяни, макар това да е дълбоко погрешно. Именно от учебниците обаче произлиза твърдението, че българската държава била основа в 681г.
-
Според друга хипотеза Нармер, Скорпион и Аха са владетели, под чиято власт Горен и Долен Египет са били инцидентно обединявани, след което пак са се разделяли на две държави. Едва по-късно (времето - също много спорно) Менес постига сравнително трайно обединение на двете части.
-
Кой въобще тук твърди, че исихастите са се вторачили в една точка и нищо не ги интересува - дори бомби да падат наоколо? Би било същото, както ако някой твърди, че монасите (неисихасти) не престават да молитствуват по 24 часа в денонощие. Подобни практики никога не е имало на Балканите. Но няма как и да се съглася с твърдение, че "св.Евтимий до последно брани столицата", както казва Рицарят. Подобен израз не подхожда за духовен водач, а точно за военачалник. Истината е, че много хора си представят точно по този начин Евтимий в дните на обсадата - като командващ гарнизона. И за тази представа основна заслуга имат тъкмо заявления от типа на горецитираното.
-
Жената на Смилец не е дъщеря на Михаил VIII Палеолог. Негова племенница е - баща й, севастократор Константин, е брат на този василевс. Собственото й име остава неизвестно - в изворите я наричат обикновено "Смилцена", т.е. Смилецовица.
-
Харамия, моля ти се! Това е несериозно. Аз не знам дали М.Варшавски е Владикин, пък и това едва ли има особено значение. Познавам обаче както източниците, така и похватът "да се доказва" предпоставена теза, а в случая имаме работа дори не с теза, а с дебела и опашата лъжа. Обърни внимание най-напред в кой период е издавана въпросната книга. Всъщност истинското име на втората съпруга на Иван Александър е неизвестно. Името „Сара” е много късно засвидетелствано и е абсолютно легендарно – то не се споменава в никой източник нито през XIV, нито през XV век. А пък твърдението, че „била таен агент на Синедриона” е напълно смехотворно. Кой извор дава подобна информация – „Гр. лет. XIV в. т. III, стр.81”? Никога не е публикувано подобно издание – още по-малко преди 1933г. Който не вярва, да провери в Националната библиотека – там разполагат с данни за всяко издание на български език от 160 години насам, дори да не притежават въпросното издание (книжното тяло). Който е написал това, няма представа от българска средновековна история. Манастири не се подаряват нито в България, нито във Византия. Нещо подобно (но не в такава форма) има в Западна Европа – обаче в доста по-късен период. Tова твърдение е 100% голословно. Посочените селища (въпреки, че селище „Бая” на Балканите аз поне не съм срещал) не са под българска, а под ромейска власт и дори при най-голямо желание жената на Иван Александър няма как да „съдейства за заемането им”. Но да приемем, че е имало как. Къде, в кой източник е отбелязано това „съдействие”? Защото нито в гръцките, нито в българските, нито пък в турските се споменава такова нещо. Може би в някоя много потайна папска енциклика, която никой, освен мистериозният Варшавски, не е нито виждал, нито чел? За договора, който давал на турците юридически права да организират бойни отряди, но не на българска, а на чужда територия – да не говорим. Чудесно! А каква е изгодата за Сара от подобно нещо? Вероятно в името на конспиративния Синедрион си е мечтала децата й да бъдат избити или доведени от просешка тояга, а тя самата – изнасилена и заклана от ожидания час по-скоро в Търново турски поробител. Представите на автора на този текст, който и да е той, от крепости, обсади и превземания, са чисто литературни. Явно той въобще не знае, че ключовете на един град са само символно понятие и че крепостните порти не се „заключват” Явно не знае също тъй, че нито на Царевец, нито в цялото средновековно Търново няма „площад”. Очевидно е обаче, че и посочените „Гр. лет. XIV. век‚ том IV. стр. 318”, които тъй подробно и услужливо са го снабдили с информация кой къде е бил по стъгди и площади, докато посред бял ден турците стояли „скрити до самите стени на града”, без никой да ги види, не знаят това. Измишльотините продължават с пълна пара и още по-пълно пренебрежение към фактите: тук изведнъж вместо споменатият по-горе Челеби Сюлейман, начело на турците в Търново внезапно цъфва сам Баязид I. Както разбираме, той е дошъл там от Константинопол, където се и връща, натирен от еврейските банкери според мистериозна енциклика на покойния вече към този момент (1393) Урбан VI, който очевидно е подписал енцикликата от гроба си. Дребна подробност на този фон е това, че Константинопол става турски в 1453г. и Баязид I, който е умрял през 1403г., никога не е стъпвал там. Дали има смисъл да продължаваме?
-
"Загубата на Пловдив" е само хипотеза, на това отгоре доста маловероятна. В надписа се говори за преговори и нищо повече. Моля да бъда извинен за вметката.
