Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

T.Jonchev

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    4340
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    89

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev

  1. Множественото число в устата на библейския бог, срещащо се на разни места из библията, сочи, че сам той (така поне са го представили съставителите на тези текстове) не се чувства единствен, а част от общност на сродни и равни божества. Това показва или ранен политеизъм у евреите, еволюирал постепенно до монотеистичен култ, или заимстване на едно божество от чужд политеистичен пантеон заедно с част от космогоничните схващания. Ако съдим по усвоените в библията по-ранни митологични елементи, този пантеон най-вероятно е месопотамски.
  2. Съпоставено с претенциите на лицето това е доста забавно....
  3. Поставя я, естествено. И - както сам разбираш - точно това е непоносимото.
  4. Този артефакт е един от доста материални аргументи в полза на схващането, че евреите са заимствали наготово редица елементи, свързани със сътворението и последвалите го събития, от митологията на Месопотамия. Дори самият рай, описан в библията, е ситуиран в Месопотамия - до Ефрат и Тигър.
  5. Ребека, Нищо не съм те питал, а и от теб отговори не търся. Твоят начин на дискутиране ми е ясен още от твърденията за "заедното" съдене и екзекутиране на съпругата и тъщата на Ирод. Освен това може би не си забелязала, но темата е в раздел "История на религиите" от подфорум "Наука и религия", а не в "Теология". Не, не бих. Този въпрос ни най-малко не ме занимава.
  6. Не ти хареса, нали? Е, можеше да се очаква. Но всъщност аз отговарям на Дорис, така че няма защо да подскачаш като ужилена. А ако не си съгласна - опровергай ме, вместо тутакси да изместваш въпроса.
  7. Възможно е, разбира се. Но ако евреите са копирали глава 2 на "Битие", то трябва да са копирали и глава 1, тъй като двете глави са неразривно свързани. А ако това е така, то означава, че не изконният еврейският бог е създателят, а някое от божествата на чужд за тях политеистичен пантеон, което впоследствие евреите са започнали да почитат като свой бог - евентуално единствен.
  8. В Битие ΙΙ.22 Бог употребява местоимението "нас". Дали трябва да смятаме, че е имал предвид себе си + месопотамските божества (примерно) или че това е следа от ранен политеизъм у евреите?
  9. Какъв Пловдив пада през 836? Кой източник твърди подобно нещо?
  10. Много приятен в езиково и стилово отношение. Достъпен и дори интересен за малки ученици. Научната му страна обаче е по-скоро архаична.
  11. Най-общо казано? Да, знам.
  12. За доста неща. Кое по-точно?
  13. Т.е. отклоненията в официалния текст на еврейската библия спрямо първообраза на частите й (доколкото си спомням, се смята, че тя е съставена през VII век пр. Хр.) са не по-малко възможни от тези в новозаветните евангелия. Дори повече, защото евангелските редакции са правени в края на IV век, т.е. между 250 и 300 години след създаването им, а масоретските текстове отстоят на почти 16 века от времето на компилирането на старозаветните книги, началото на чието списване се отнася към времето на Мойсей, т.е. още около 600 години по-рано.
  14. Ако самите богомили слушаха, нямаше да се познаят. С това, което се каза за Петър, е просто върхът на сладоледа.
  15. Кои собствено старозаветни книги са запазени в древен оригинал на иврит, а не в късни преписи и преводи на гръцки, освен Кумранските текстове?
  16. Даже още от 1910г. Но макар че е особено активен, Ценов следва идеи, появили се още в първата половина на XIX век.
  17. Точно така смяташе покойният професор Емил Георгиев - той има цяла книга по тази тема.
  18. Makebulgar, Няма защо да укоряваш капитана, Ребека и Аби. Грешката не е в тях, а в структурирането на тази част от форума. Създавайки раздел "Теология", админите вероятно са имали предвид проблемите тук да се обсъждат от позициите на съвременната светска наука, а не от чисто религиозни. Само че теологията е наука, в чиято основа стои аксиомата за съществуването и абсолютното могъщество на съответния бог. Пренията, коментарите и обсъжданията в теологията не засягат въпроса има ли бог или не - това се приема обичайно и по презумпция за доказано. Темата е формулирана в съответствие с този принцип - че евреите са богоизбрани, се счита презумптивно за факт, а обсъждането се очаква да изясни причините, поради които СА богоизбрани. Иначе казано: потребители, който не приемат базовите религиозни постулати, не трябва да коментират в този раздел, независимо дали са прави или не в това, което биха написали. Или пък - като алтернативен вариант - заглавието на раздела би трябвало да се коригира. Казвам всичко това в името на форумната хигиена.
  19. Мда... Още на третия ред се кипри симптоматична грешка: Лъв Дякон вместо Павел Дякон. Е, мерси.
  20. Vorfax, нека не изостряме повече диалога. И без това се стигна твърде далеч!
  21. Фружине, моля те! Макар и на мен да ми се случва да вдигна градуса, длъжни сме да бъдем въздържани. Родолюбието може да се разбира и да се проявява по най-различни начини, но темата не е подходящият терен да уточняваме кой какъв е.
  22. Както виждам, тази тема бодро крачи към алтернативния раздел.
  23. Съвсем излишно е да очакваш конкретен отговор. Освен това фараон гони евреите в Библията - защото в собствените си очи те са най-значими. Погледни какво пишат за изхода други източници. Много е възможно фараонът въобще да не си е давал труд да се тръска в колесница подире им.
  24. Не трябва, естествено. Но обикновено с лаиците така се получава. Всъщност има лаици и лаици, както има специалисти и специалисти. В тази тема аз най-често визирам т.нар. войнстващи лаици - именно те харесват или отхвърлят от раз. В останалото си напълно права.
  25. Водка в бирени чаши. А горното твърдение не е мое - чувал съм го от самите руснаци. Но може да е било само в началното училище.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.