Отиди на
Форум "Наука"

Видните български културни дейци от XIV-XV век


Recommended Posts

  • Потребител

Предлагам да направим списък на български просветни дейци, които творят през XIV-XV век. Сещам се за патриарх Евтимий, Ромил Видински, Киприян, Григорий Цамблак, Теодосий Търновски, Константин Костенечки, Димитър Кантакузин, Владислав Граматик. Може би има и още. Но моят по-важен въпрос не е това.

Според вас, можем ли да наречем тези дейци ренесансови? Моето мнение е, че всъщност Ренесанс - или Възраждане, има в България, но този процес е прекъснат от османците, а през XVIII-XIX век е преоткрит за нас. С други думи - има две епохи на Ренесанс по нашите земи. Може би не казвам нещо ново, вероятно бъркам и е некоректно, но какво мислите по този въпрос?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въй, ти ма уби! :biggrin:

Пустия му Ренесанс, защо трябва да е рзцъфтял и у назе?! Баш ми е на акъла, че Евтимий е нашия Петрарка или по точно Петрарка е италианския Евтимий!

Всеки който твърди, че у нас има ренесанс, предренесансови наченки и пр. е шарлатанин! Това което се случва през 19 век е ПРОСВЕЩЕНИЕ, а не РЕНЕСАНС. Паисий и останалите не са Бокачо, Бруно и Микеланджело, разберете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета, извинявам се. Просто исках да предложа нещо различно, нещо ново. Но не се получи. Няма проблем, затворете темата. Никакъв Божидар Димитров не съм чел, да знаете.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Това за спрения български ренесанс от турците, прозвуча бетер по Божовски :whistling:

Може да се говори за известен културен подем през 14 век в България но нищо повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То си има цяла книга и за просвещенските влияния у нас в ХІХ в. (много интересна), и за предренесансови процеси във ВБЦ (пълна простотия).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Адаш, що си губиш времето и най-важното искрата измежду тези циници тук?

То за тях всичко българско е за смях и второстепенно.

Разбира се, че се забелязва духовен подем и ренесанс, ако щете.

Ами ако не беше така щеше ли Русията да се радва на двамата Цамблака, които запалиха искрата на културата им, по която сега цял свят дивее?

Та нали Киприян им вдъхва кураж на русите срещу татарите! Ами без това българско книжовно влияние сега русите щяха да са или юдеи или мюсилмани. А и ние барабар, щото едва ли щяха да се бият с османците!

Тези личности родени в период на исихазъм и духовно израстване са много по-важни, от ренесансови такива.

Как според вас да го наречем този период, господа Глишевци!?

Питам и отговор не търся!

Пламене, много ти е хубава темата, не се отказвай толкоз бърже!

Поздрави

Пламен

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Адаш, що си губиш времето и най-важното искрата измежду тези циници тук?

То за тях всичко българско е за смях и второстепенно.

Не с лошо де :v:

Разбира се, че се забелязва духовен подем и ренесанс, ако щете.

Ами ако не беше така щеше ли Русията да се радва на двамата Цамблака, които запалиха искрата на културата им, по която сега цял свят дивее?

Ами без това българско книжовно влияние сега русите щяха да са или юдеи или мюсилмани. А и ние барабар, щото едва ли щяха да се бият с османците.!

Ренесанс :crazy_pilot: ... Именно Русията се възползва от двамата Цамблака, те са част от нейния културен разцвет. Значи бъркаш малко периодите брато, бракята роси не стават "юдеи или мюсюлмани" зарад българите, а щот ги кръстят другите бракя византийци през X в.. Виж, ако споделяш мнението на П. Добрев (неговото е клиничен случай), простено ти е.

Как според вас да го наречем този период, господа Глишевци!?

Питам и отговор не търся!

Период на упадък и разпад.

Пламене, много ти е хубава темата, не се отказвай толкоз бърже!

Вярно не се отказвай. Прочети "Кой кой е в средновековна България" на доц. Пламен Павлов, ще ти е любопитна сигурен съм.

Поздрави

Пламен

Червеното е мое.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че преди да се коментира има или няма нещо у нас, първо трябва да се каже аджеба какво е самото нещо. Е Ренесанс е ясно какво - скъсване със средновековния църковен догматизъм в изкуството във всичките му измерения и обръщане към античното наследство. Интересно какво общо имат Г. Цамблак, П. Евтимий, Т. Търновски и т.н. с античността? За изкуството - няма какво да се коментира. Добре че е една Боянска църква, пък и ня е една мизеррия - най-обикновен селски параклис. Нищо повече. В България много се превъзнася, ама то е щото няма друго. И като каза по-горе П. Евтимий, да не забравяме, че този православен фундаметналист е събрал старите български книги и ги изгорил.

За пишман "патриотите" - човек обича народа си и родината си не заради нейното славно минало, реално или въображаемо. Поради тази причина истинкият патриот няма нужда да си измисля история и да си приписва чужди заслуги. Той просто си обича родината такава, каквато е. Останалото са комплексарски псевдопатриотични изцепки. Както един византийски историк -"с делата на предците си се хвали този, който не може да се похвали със собствените си дела".

П.П. Египет и Ирак без съмнение имат изключително древна история с огромен принос в световната история и развитието на човечеството. Канада, Австралия и Нова Зеландия имат нямат 200 години история и никакъв принос в развитието на цивилизацията. Дълбоко се съмнявам обаче, че обикновеният канадец е по-малко патриот от обикновения египтянин или иракчанин

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета, вижте, нека да не се караме. Сбърках, наистина. Така е. Моя е грешката. Моля да ме извините. Просто исках да предложа нещо интересно, нещо, погледнато от друга гледна точка. Но тук не се получи. Искам реален поглед на историята. Вижте - аз съм едва на 23 години, още се уча. И има още какво да науча - при това - доста. Моля, забравете тази тема.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета, вижте, нека да не се караме. Сбърках, наистина. Така е. Моя е грешката. Моля да ме извините. Просто исках да предложа нещо интересно, нещо, погледнато от друга гледна точка. Но тук не се получи. Искам реален поглед на историята. Вижте - аз съм едва на 23 години, още се уча. И има още какво да науча - при това - доста. Моля, забравете тази тема.:)

Що да си сбъркал? Че темата си е интересна, стига да не търсим под вола теле. :117:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Връзката е, че те са първите учители на българския исихазъм, което си е чиста реформация на богомилството, което пък от своя страна си е чиста реформация на орфеизма и така стигаме до античността.

Е не е буквално приписване не ценностите на античността както западните ренесансовите папагали, а по-скоро еволюция. И от там дори по-ценно.

Ха-ха, ама верно подобни писаници са на една плоскост с тези на... тюрко-татаро-тенгристите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Връзката е, че те са първите учители на българския исихазъм, което си е чиста реформация на богомилството, което пък от своя страна си е чиста реформация на орфеизма и така стигаме до античността.

Е не е буквално приписване не ценностите на античността както западните ренесансовите папагали, а по-скоро еволюция. И от там дори по-ценно.

Вий не ги виждате тези връзки (все още), ама то всяко нещо с времето си.

:doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Щърбов, не можеш да сбъркаш, питайки. Изобщо не си сбъркал. А че мненията на повечето от нас са скептични (поздравленията ми за Качо), това е от четене. Който трупа знания, трупа печал.

Зелас, аман от тебе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Православен фундаменталист. Интересно стана ,честно не се заядждам . Чудя се как ли ще ми анализираш , тогава Стоглавия събор в Русия ???

Кои са от съвременна гледна точка ''фундаменталистите'' ? Старообрдяците, които 400 години по-късно се вливат в редовете на болшевиките или официозите на руското Православие, които пък са гонели истинския исихазъм с неговите представители , като Максим Грек , да речем ... ?

Изворите може и да преекспонират , но логиката говори, че капитана е бил на поста си до потъването на кораба . Гоце, бате Бойко или Мостов ще го направят ли ??? Ти ще го направиш ли ??? На всички им режат зелките, а ти отиваш и се караш на екзекутора , че впървом с тебе трябвало да наченат .... да през призмата западняшки идеологизъм, това си е чиста проба действие на камикадзе , но .... историята как го приема ?

И какви ли стари книги е изгорил, св. Евтимий ??? Дай да излезем от либералния обскурантизъм и неопейоративното отношение към исихастите , дето си гледали само пъпа и да погледнем аналитично на патриаршеските действия, а не като преписваме като папагали от рода на Пл. Цветков , загубили чуство за свян и нравствено-нормативна норма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От друга гледна точка , отказвам да призная всякакви аналогии между Богомилство и Исихазъм.

Двете са на диаметрално различни полюси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що бре Ризаре? Същината си е една, медитация и аксетизъм за достигане на по-голяма близост с Бога.

Разлика е, че богомилите са жестоко преследвани, щото са в ранния период на християнството в България, а исихастите получават земя ,манастири ,пари и крепостни, щото са били богаташки синове и дъщери и са имали лукса да лентяйстват по скъпи манастири. Нещо като хипитата през 60те години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Що бре Ризаре? Същината си е една, медитация и аксетизъм за достигане на по-голяма близост с Бога.

Разлика е, че богомилите са жестоко преследвани, щото са в ранния период на християнството в България, а исихастите получават земя ,манастири ,пари и крепостни, щото са били богаташки синове и дъщери и са имали лукса да лентяйстват по скъпи манастири. Нещо като хипитата през 60те години.

Хипитата , каиш , а /????

Не стъпваш на изворова основа братче - справка житие на св. Ромил Бдински . Посред зимата Ромил е газил във водата да вади риба на своя учител .

А ,че имало луксозни манастирчета си е напълно вярно и е индикирано отново в същия извор.

Но , да наричаш ''ранно християнство" богомилството през 14 век. си е пълна грешка . Това са ранни хипи комуни и гей клубове за разюздано и животинско надмощие на ''свободния дух'' .

Или не си запознат с духа на такива секти като адамитите или просто си манипулираш en gros (на едро).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

В пренията между варлаамитите и исихастите през 14 век, на мен варлаамитите са ми много по-симпатични. Ако някой въобще е носел предренесансови тенденции, то това са били те.

Евтимий си е нещо като ранен патриарх Никон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В пренията между варлаамитите и исихастите през 14 век, на мен варлаамитите са ми много по-симпатични. Ако някой въобще е носел предренесансови тенденции, то това са били те.

Евтимий си е нещо като ранен патриарх Никон.

Имах си хас за един футуристичен бивш комсомолец, днешен неозапбуржоа , исихастите да са му по-симпатични . По-скоро Земята ще се завърти наобратно , отколкото един продукт на консумативната идеология да оцени плода на човешкия дух.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Вероятно имаш нещо против атеистичните ми убеждения?:whistling:

Впрочем не виждам особена разлика между исихаст чакащ да види "таворската светлина" и дзен будист, чакащ "сатори". Излишна мистика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Вероятно имаш нещо против атеистичните ми убеждения?whistling.gif

Не , бе , все едно не съм очаквал Божо да каже ,че в рая ще е готско(готски). :tooth:

http://www.24chasa.b...rticleId=212783

Ако колеги министри ви попитат да спазят ли съвета на църквата “Бъдете мъртви за греха Мадона!”, какво ще ги посъветвате?- Греховете се изкупуват. Това няма да бъде много голям грях, затова няма да отидат в ада. Най-много в чистилището да постоят малко и да влязат в рая, но аз не съм сигурен, че в рая е много интересно.

Както каза , либерте ,фратерните, егалите, само обаче за 33-та степен . :punk:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...