Отиди на
Форум "Наука"

Анимирана история на Полша


Warlord

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Една наистина чудесна работа:

Която за пореден път ме кара да си задам въпроса - защо никой в България не прави такива неща? Нито държавни нито частни средства не се отделят за подобно нещо, пък не е кой знае какво. Нито пък сред невършещите никаква работа през повечето време купища компютърни спецове и графични дизайнери у нас има някакъв интерес...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Страхотна идея и великолепна реализация! Дано някой ден се направи нещо подобно и дори по хубаво за нашата история.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе не знам...

Като че ли, спорните моменти в полската история са по-малко от нашата. Тук, ако направим такъв филм ще се изпокараме и изпобием! Като се почне от това прабългарите тюрки ли са или иранци и се стигне до това, комунизмът донесе ли небивало развитие или съсипа държавата. В Полша някакси нещата са доста по-ясни.

Иначе филмчето е страхотно! Живо и въздействащо!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За съжаление за изработката на такова нещо трябва доста време. Има доста индивидуални обекти. Предполагам, че е подготвено за нещо като анимационна поредица или видеоигра. Ако някой младеж се хване може да отидат няколко летни ваканции или някоя ваканция и някой срок с много двойки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чудесно филмче, браво на авторите!

При нас наистина има спорни моменти, но и те си ги имат, да не смятате, че всички поляци мислят с една глава. Който направи филмчето - негова ще е реализацията. И тук не липсваха някои набързо минати или пък леко пропагандни моменти - и това е нормално.

Имаме чудесни аниматори (като екипа на Knights of Honor, да речем), които биха се справили не по-зле. Но работата не е само до аниматорите. На поляците трябва да им се признае, че са хора с въображение. Киното и литературата им от край време си ги бива, а и съществува нещо като обща романтична представа за Полша.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе имат спорни моменти, но по фундаменталните въпроси са единни (е, сигурно има някой друг с различно от обичайното мнение, но като цяло имат обществен консенсус). А във филмчето има добре застъпен пропаганден момент, но смятам, че това е съвсем нормално.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Имаме чудесни аниматори (като екипа на Knights of Honor, да речем), които биха се справили не по-зле.

Така е, ама те ще си размърдат гъза само ако им платят да направят клипче за някоя игра или най-вече за реклама. Дори и детски анимационни филмчета не се правят тук от незнам колко време или поне са крайно непопулярни ако има някакви.

А иначе и в полската история си има спорни и неудобни моменти, както във всяка друга. Клипчето не показва примерно гнета на ляхите над казаците (т.е. показва шкембести безмилостни чужди бирници по техните земи, но не ии техни бирници по чужди земи ;) ), не показва как поляците окупират Вилнюс или как влизат заедно с немците в Чехословакия окупирайки около 1000 кв.км. от братската славянска земя възползвайки се от критичното положение на чехите, нито пък факта че генерала от СС, който смазва по най-жесток начин Варшавското въстание си е на половина поляк роден във Витебск и тн.

Така че не може да мине без спорове и критики, но въпроса е наистина в това кой пръв ще се заеме със задачата - той ще има възможността да изложи собствената си гледна точка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета, не искам да споря. Или аз не се изразявам правилно, или вие разбирате понятието "спорни моменти" по-различно от мен. :)

Лорде, това са неудобни, а не спорни моменти. И наистина, факт, неудобни са за поляците.

Примерно за нас такива неудобни моменти са антигръцките погроми в началото на ХХ век, "Драмското въстание", "Възродителния процес". Някой да е забелязал "Драмското въстание" да предизвиква особен дебат тук? Има които одобряват потушаването му на 100 %, има и такива, които смятат, че е извършено насилие, но защо никой не се пени толкова като например по въпросите за комунизма? Или за произхода на прабългарите? И тези спорове са в цялото българско общество.

Специално за аниматорите нека не ги обвиняваме. Това филмче също не е правено на доброволни начала от ентусиасти-кръжочници за едната гола слава. Това е рекламен продукт. Предназначен е да представи полската история в достъпен вид на Експо 2010 в Шанхай. Така че, проблемът не е в нашите аниматори, а в това, че у нас няма кой да поръча и да финансира подобно нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е аз и това отбелязах, никакви организации тук не финансират подобно нещо. Но познавам лично графични дизайнери и програмисти, които буквално не правят нищо по цял ден и се занимават с пълни глупости докато нямат какво да правят, например със създаване на спам ботове, вируси или дебилни клипчета с малоумни хакерски шеги и др. такива ей така за кеф, та ми се струва малко тъпо как сред цялата тая пасмина не се намира нито един, който да прояви интерес към подобен проект.

А иначе неудобните моменти автоматично се превръщат в спорни от страната, за която са неудобни ;) например Драмското въстание ние не го отричаме, но оспорваме неговата масовост и жестокост на потушаването (а и не е като да нямаме основания за това), да в действителност то е малко популярно, но това е нормално - историческото му значение е просто нищожно пред това на комунизма в България.

Та така, мен лично спорните и неудобни моменти никак не ме притесняват и не обвинявам въобще поляците за начина по-който са си направили клипчето, тъкмо обратното - смятам че точно така трябва да се направи. Въпроса е че у нас както винаги няма пари (разбирай - няма инициатива).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Ако искаш един народ да НЯМА БЪДЕЩЕ - просто го накарай да се ВТОРАЧИ В "СЛАВНОТО СИ" МИНАЛО - така със сигурност ще пропусне единственият път към това БЪДЕЩЕ - НАСТОЯЩЕТО :-) Хайде със здраве.

Прав си. 100% прав. Големи простаци, кво простатци диванета на н-та степен са били те всичките тези народни будители нацело с Хилендарски чак до Левски и други маймуни които взели да се жертват в името на какъвто и бил български славен народ. Направо смешни са. НАЛИ?

"....За вас е потребно и полезно да знаете известното за делата на вашите бащи, както знаят всички други племена и народи своя род и език, имат история и всеки грамотен от тях знае, разказва и се гордее със своя род и език.Така и аз ви написах подред това, което е известно за вашия род и език. Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи....."

Паисий Хилендарски СЛОВОТО

:vertag: :vertag: :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей, модератор...

Такъв хубав отговор дадох на човека, а ти да го изтриеш :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Няма проблем - По-добре да ПИША НА ВЯТЪРА, отколкото ВЯТЪР ДА МИ ВЕЕ В ГЛАВАТА ;)

Само не ме хвърляйте от форума, че настина си чета, лошо не правя на никого...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей, модератор...

Такъв хубав отговор дадох на човека, а ти да го изтриеш :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Няма проблем - По-добре да ПИША НА ВЯТЪРА, отколкото ВЯТЪР ДА МИ ВЕЕ В ГЛАВАТА ;)

Само не ме хвърляйте от форума, че настина си чета, лошо не правя на никого...

Дай пак. Ама така, че да не те трият.

Или прати ЛСл

:good: :good: :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Виж сега и аз мразя атакисти, псевдонационалисти и всякакви подобни автохтонни дебили биещи се в гърдите с крясъци "Булгар, Булгар!". Наясно съм и с големите митологизации в полската история и с тези в нашата естествено, но не виждам нищо лошо в клипчето - поляците са си показали тяхната гледна точка и това е. Както виждаш правена е за EXPO 2010 Sanghai, трябвало е да се изфукат :)

И в патриотизма няма нищо лошо, в науката История - също, кофти е само когато тези понятия започнат да се тълкуват на кой както му е кеф ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Клипчето е готино, но познавателната му стойност преди 1939 г. клони към нула. Ако нямах познания, макар и бегли, по полска история, сценките нищо нямаше да ми говорят. Ако го види един американец, решил да ходи на екскурзия в Полша, нищо няма да разбере, освен, че през ВСВ немците са прегазили Полша и че един строен стегнат немски фашага се е ръкувал с един разплут дебел руски комуняга.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От 30-тата до 50-тата секунда на второто клипче на Скуби има музикален мотив от Medieval Total War. post-49835-1119740250.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Е зарежи американците, те така или иначе не биха разбрали филмчето ако в него няма Макдоналдс, Анджелина Джоли или бейзболен мач. Идеята е който го гледа да има все пак бегла представа за историята и също така идеята е да изглежда епично заедно с взора към светлото бъдеще в ЕС и тн. няма как да очакваш в 8 минути да разяснят всички детайли около историята си и да изложат всички гледни точки и развенчавания на митове ;)

Вие ако трябваше да сте режисиори на такова клипче за България какво щяхте да покажете? А?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е зарежи американците, те така или иначе не биха разбрали филмчето ако в него няма Макдоналдс, Анджелина Джоли или бейзболен мач. Идеята е който го гледа да има все пак бегла представа за историята и също така идеята е да изглежда епично заедно с взора към светлото бъдеще в ЕС и тн. няма как да очакваш в 8 минути да разяснят всички детайли около историята си и да изложат всички гледни точки и развенчавания на митове ;)

Вие ако трябваше да сте режисиори на такова клипче за България какво щяхте да покажете? А?

Щях да сложа по едно упътващо изречение, за да не гледат хората като телета в железница енигматичните числа 1000, 1100, 1200, 1300 и т.н. и да се чудят тия защо се бухат с други или пък защо тях ги бухат. smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И какво щеше да пише в това пояснително изречение? "Тука тия ги бухаме щото ни нападнаха през 1100", а "тука ги бухаме щото ние ги нападнахме през 1200" :biggrin: Американеца (като вид зрител) пак толкова щеше отбЕре ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мен филмчето и така си ми хареса. Но наистина е интересно какво би трябвало да бъде такова едно пропагандничко наше филмче.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И какво щеше да пише в това пояснително изречение? "Тука тия ги бухаме щото ни нападнаха през 1100", а "тука ги бухаме щото ние ги нападнахме през 1200" :biggrin: Американеца (като вид зрител) пак толкова щеше отбЕре ;)

Цъ, пишеш следното:

"1000 г. - Полша е васал на Германия."

"1100 г. - Полша е васал на Германия."

"1200 г. - Полша продължава да е васал на Германия."

"1300 г. - Полша още ли я кара като васал на Германия?"

"1400 г. - Полша този път не е васал на Германия."

"1500 г. - Полша май почва да забравя, че е била васал на Германия."

"1600 г. - Полша откъде накъде си е внушила, че може някой да е неин васал?"

"1700 г. - Полша май скоро пак ще е васал на Германия."

"1800 г. - Полша е васал на Германия, но и на Австрия и Русия."

"1900 г. - Полша май не е чак така зле като васал на Германия."

"2000 г. - Полша не е васал на Германия, ура. Васал е на САЩ." laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Ех, Енчев! Колко си прав! Ама убийствено си точен! Не е само да се взираш в славното историческо минало... Трябва реализъм и визия, и цел за бъдещето, ако искаш да имаш такова!

Ние като нация сме изчерпани и явно не искаме да имаме бъдеще!

Така. Скрих постинга на Енчев, защото е обиден и нецензурен. Махнах и цитата ти към него, за да избегнем флейм. Всъщност предполагам, че юзърът Енчев има най-малкото предупреждение на ЛС за подобен постинг. Оправих ти и главните букви, понеже си още нов. Не пиши само с главни букви, това се приема за "крещене". Бел. мод. Глишев

Редактирано от glishev
Скриване на цитат към оскърбителен постинг и редакция на "крещене".
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ех, Енчев! Колко си прав! Ама убийствено си точен! Не е само да се взираш в славното историческо минало... Трябва реализъм и визия, и цел за бъдещето, ако искаш да имаш такова!

Ние като нация сме изчерпани и явно не искаме да имаме бъдеще!

Така. Скрих постинга на Енчев, защото е обиден и нецензурен. Махнах и цитата ти към него, за да избегнем флейм. Всъщност предполагам, че юзърът Енчев има най-малкото предупреждение на ЛС за подобен постинг. Оправих ти и главните букви, понеже си още нов. Не пиши само с главни букви, това се приема за "крещене". Бел. мод. Глишев

Ясно модератор!Извинявам се, не исках да крещя.Просто това ми е навик да наблягам на конкретни думи/изречения от текста.

Няма да се повтори.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...