Отиди на
Форум "Наука"

Теории за произхода на българите


Recommended Posts

  • Потребител

не знаех, че са чак толкова, сега остава и малко повечко за тях да намерим , че само имената им нищо не значат като теория.

Това са само теориите представени от що годе нормални изследователи, ако към тях включим и съвсем откачените теории като примерно ацтекската, атлантската, любимата ми теория на Евелина Флорова за египетско прабългарските пирамиди на дъното на Японско море- списъкът може малко да се поразтегли.

Това е нормално, такива многобройни вкл. и съвсем налудничави теории има за всеки народ с неизяснен произход- етруски, баски, олмеки, догони...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 440
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Това са само теориите представени от що годе нормални изследователи, ако към тях включим и съвсем откачените теории като примерно ацтекската, атлантската, любимата ми теория на Евелина Флорова за египетско прабългарските пирамиди на дъното на Японско море- списъкът може малко да се поразтегли.

Това е нормално, такива многобройни вкл. и съвсем налудничави теории има за всеки народ с неизяснен произход- етруски, баски, олмеки, догони...

Е Смятам да не отива ме до отвъдното :)

Нека тези които съм написал да направим поне. Иранската я има дадена и съм я написал , довечера ще напиша една тракийска , защото да я има. Въпреки, че не съм сигурен точно какво гласи , аз ще напиша което знам за нея.

А някой да каже за Тюркската нещо , че тя май е само идейна даже без Първоначално определена територия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.promacedonia.org/sv/sv_1_1.htm#II

http://www.promacedonia.org/pp2/pp_1_2_4.htm

Общо взето това е класическата тюркска теория.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се ли разминавате малко с хронологията? Ако приемем, че аспаруховите българи идват в 680 г., за местното население на Римската империя, населяващо Мизия, може да говорим до времето на император Маврикий. В спорната книга на Флориан Курта "Създаването на славяните" има интересно сведение - за това, че крепостните гарнизони по времето на Юстиниян били снабдявани с всичко необходимо от юг - т.е. от столицата и големите градове в Тракия. Под всичко необходимо се има предвид не само въоръжение, а и храна - което означава, че "власите" и "каракачаните" или са били в дълбока нелегалност, или са живели на други места, а ако са живели по тези места, са били толкова малобройни, че са изяждали всичко, а най-вероятно са посягали и на част от доставките за гарнизоните:)

Аман от тия власи:) Оня ден попаднах на поредната книга от съвременен румънски историк, не знам зашо преведена на български от издателство Рива. За историята на славния румънски народ. Поразгледах я - много интересно четиво... Асен и Петър бяха обявени категорично за власи - зашо бяха изписани така имената им, не разбрах, трябваше да се Асенеску и Петреску :crazy_pilot:

Второто българско царство 1185 - 1396 г. беше скромно названо Второ "българско" царство - с кавичките. Демек, то си е влашко, ама е станало някакво объркване с името. Както и другите умници на запад от нас - те така изписват държавата на Самуил - българска, ама с кавички.

Относно каракачаните и власите. Първо каракачаните не са местно за България население. Каракачаните са бежанци от Епир от размириците по време на Али паша Янински. То това и означава на турски каракачан - черен бегач(черни заради традиционното им облекло). Те най-вероятно са елинизирани (езиково) власи от големия влашки масив в епир-пинд-тесалия. Междудругото в съвременните каракачани в България има бая с руси и светли коси :bigwink: .

Сегашните власи по Българските земи също са сравнително ново население. Власите в Македония голяма част, от които са също преселници от Москополе,Албания и Епир.Пак по време Али пашиЙСКО. Власите край Дунава са главно мигранти от Румъния в последните 200 - 300 години. Тези във Видинско са част от влашкия масив, който е сега в североизточна Сърбия- Тимошко.

По време Али пашиЙСКО мигрират на изток и бая българи от Македония и Албания.То тогава окончателно се изселват от земите на Албания (голо бърдо,мала преспа и гора са Македония) останалите там българи.

Колкото до крипто-легенди.Ами то има такава, че и циганите са баш истинските българи :crazy_pilot: .То това последното май е пуснато от българи, с цел да приобщи мургавите братя към българската идея :tooth: .

Българите сме толкова местни за Балканите,колкото и албанци,гърци и власи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А за кражбите на история от румънците. Ами то поради липса на своя тря да си земат от някаде.То цялата румънски история през средновековието може да се събере в едно изречение: Провинция на Българиая.

А сега дали Асеневци са били власи, и какво ако са били.То това да не прави България влашка държава.Фердинанд като е германец да не е Третото Българско Царство - германска държава. :laugh:

Българи и власи живеят заедно повече от хиляда години.Като изключим език всичко останало е много близко. Да сумати българи са от влашки произход, ама в Румъния в пъти повече са румънците от български произход. 500 години българите бегат от турското робство в Румъния и с течението на времето се асимилират. И същото по Българските земи с власите. Когато не е насилствено са естествени процеси, които са нормални навсякъде по света и за всяко историческо време. Междудругото Тодор Живков също е бил частично влах :unsure: ,пък Чаушеско българин. Ей на тва му се вика размяна на ноу-хау между братски народи :w00t:

А пък сърбите сръбската академия на науките и УМетностите по Jогославско време излезе с твърденито: че в средните векове е имало славяни,които са се наричали българи ама не били българи. Забравих му името на гения ама това трябвало да се приема априори за сръбските земи(даже не е измислено за Македония ами за Сърбия), ами така то като няма ни един исторически източник(вкл. и сръбски), който да казва за етническата принадлежност на хората в Поморавието друго освен Българи (упс).Ко да праят сърбите и тяхната не е лесна то постоянно нещо да те сърби и да търсиш да те начешат :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Та за прабългарите.То е ясно че прабългарите,които идват на балканите са в мнозинството си Иранци (като езиков произход - Сармати и Алани).

Според мен диспутът е от къде тръгва първичното ядро прабългари.

АМУДАРЯ ИЛИ АЛТАЙ?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ad/Scythia-Parthia_100_BC.png

Ей това е ираноезичния свят в първи век пр.хр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мммм, точно това, а особено за траките не е много ясно. По-точно момента на сливане със славяните не е ясен.

точно траките са най-подценявания елемент от създаването на българската народност.

То като погледнеш съвременните българи,нема нужда от генетика и история за да видиш,че сме средиземноморски тип хора повечето де. :post-70473-1124971712: И тва не е донесено от славяните от Полша или от татко Аспарух. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

точно траките са най-подценявания елемент от създаването на българската народност.

То като погледнеш съвременните българи,нема нужда от генетика и история за да видиш,че сме средиземноморски тип хора повечето де. :post-70473-1124971712: И тва не е донесено от славяните от Полша или от татко Аспарух. :biggrin:

И сега кажи кой е занесъл понтийския расов тип във Татарстан. Дали са татаро-монголите, угрите или са кипчаките? Или май са са българите на Кубрат, Аспарух, Котраг! И разбира се как персите са заели от траките понтийския - източно-средиземноморски тип.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е да ама аз сега не мога да добавя в темата нищо

можели някой модератор да добави това в първата тема да се попълни за Тюркската теория

Тюркски произход (или "тюркско-алтайски произход)

1.предполагаема територия на създаване.

Алтай и степите на северен Китай.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ad/Scythia-Parthia_100_BC.png

2.Начин на придвижване да наши земи или велика България.

...

Тука има едно странно разминаване , Пише, че Тюрките са дошли около VI, век , и са кръстили река.. , а на същия сайт има препратка за Българи и пише че сме от IV век и пак Тюркско племе. Ще рече тогава че Тюрките са Дошли не VI а IV век.Пък и си е написано, че не е съвсем сигурен източника и както , че не всички произлизат от древните Тюрки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И сега кажи кой е занесъл понтийския расов тип във Татарстан. Дали са татаро-монголите, угрите или са кипчаките? Или май са са българите на Кубрат, Аспарух, Котраг! И разбира се как персите са заели от траките понтийския - източно-средиземноморски тип.

Копирам го и тук, че може някой да не го е видял.

Ето защо са с големи прилики, и в земите на Персите и Каввказието.

http://kroraina.com/NI/izvori/GIBI_II/06.%20Agatii%20Mirineiski/185.jpg

Както по-рано споменах, че са живели там от старо време. всичките племена от които се водим, че произхождаме , в предния пост много "гури" ми станаха та обърках думите малко сега ще внимавам :)

Котригури, Утигури, Ултизури, Вуругунди и други според прадядовият им обичай.

А местата ги казах кавказието , както и областта около северен Афганистан.

От старо време казват, а после след много поколения преминали в Европа около 400-500 година

Може да се предположи , че поне около II , III век са били в тези земи. След като имаме връзка за това време защо търсим от по-ново ?

По същите мета са се заселили и Траките преди това но доста по-рано. И както казах не може да се говори за приемственост наизуст. Но е доста възможно да има.

Достатъчно е да се разрови някой в арабските извори , и там може да пише нещо.

На местата където е имало Траки се зараждат Българи, не само на балканите. А и Кавказ и в Афганистан това е интересно наистина. Може би това е дало идеята на тракистите, не знам.

Ви е как смятате.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Смятаме, че не е имало траки там, където се зараждат българите ;) За какви траки пише на тази страница?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Смятаме, че не е имало траки там, където се зараждат българите ;) За какви траки пише на тази страница?

Ей!

Първо темата е за произхода на българите, а не на прабългаритеЮ(Мисля че е грешно зададена).

Да няма тракийско в произхода на прабългарите (то и тва остана :laugh: )

Ама има тракийско в произхода на българите.

И последно какъв ми е тона?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И сега кажи кой е занесъл понтийския расов тип във Татарстан. Дали са татаро-монголите, угрите или са кипчаките? Или май са са българите на Кубрат, Аспарух, Котраг! И разбира се как персите са заели от траките понтийския - източно-средиземноморски тип.

Не ми е ясно много какво имаш предвид!

ама аз когато говоря за българи - имам предвид съвременните българи.

А прабългарите са нещо друго - и опазил ме господ :laugh: да кажа, че прабългарите са от тракийски произход!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ей!

Първо темата е за произхода на българите, а не на прабългаритеЮ(Мисля че е грешно зададена).

Да няма тракийско в произхода на прабългарите (то и тва остана :laugh: )

Ама има тракийско в произхода на българите.

И последно какъв ми е тона?

Тонът ти е:

a, a, a??
и
Ей!

недей.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тонът ти е:

и

недей.

затова добре! хвана ме :biggrin:

ама наистина мисля че има голямо объркване.Когато пиша за произхода на българите - и казвам че част от него е тракийски - ДА.

Прабългарите са нещо бая по-различно от българите!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми е ясно много какво имаш предвид!

ама аз когато говоря за българи - имам предвид съвременните българи.

А прабългарите са нещо друго - и опазил ме господ :laugh: да кажа, че прабългарите са от тракийски произход!

Еми имам предвид, че и (пра)българите са били понтиди. Подобно и на персите. Траките доколкото си спомням ги описват руси и синеоки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прабългарите са нещо бая по-различно от българите!

Тц! Това е голямо заблуждение. Най малкото са говорели на почти същия език и преди 1700 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тц! Това е голямо заблуждение. Най малкото са говорели на почти същия език и преди 1700 години.

Е това вече ме разби от всякъде :post-20645-1121105496:

Как така прабългарите и ние съвременните българи говорим един и същ език.

Относно персите,траките и средиземноморците. Ами то всички са индоевропейци и някой расови и езикови прилики е нормално да има. А ти от къде знаеш, че прабългарите са били понтийски тип?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ти от къде знаеш, че прабългарите са били понтийски тип?

Еми не знам. Предполагам.

Ето например една персийка която е почти пълно копие на сестра ми!!!

26228.jpg

и още една иранка:

nazanin_afshin_jam...jpg

и още

nomad_girl.jpg

а ето и трама татаро-монголи от татарстан!!! :tooth:

505992O.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

затова добре! хвана ме :biggrin:

ама наистина мисля че има голямо объркване.Когато пиша за произхода на българите - и казвам че част от него е тракийски - ДА.

Прабългарите са нещо бая по-различно от българите!

Много ли, малко ли по-различно? Това е много голям въпрос, има много измерения и с едно изречение няма да стане ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми не знам. Предполагам.

Ето например една персийка която е почти пълно копие на сестра ми!!!

26228.jpg

и още една иранка:

nazanin_afshin_jam...jpg

и още

nomad_girl.jpg

а ето и трама татаро-монголи от татарстан!!! :tooth:

505992O.jpg

Персите са индоевропейци. Сред тях има много красиви /по нашите разбирания хора/ със светли очи. Значи ли това, че са българи? Или имат нещо общо с етногенеза ни? Твърдо не.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Персите са индоевропейци.

Не. Персите са Индо-иранци, както и ние. Тоест ако с македонците сме братя, със сърбите братовчеди, а с французите - пети братовчеди, можем да кажем, че с персите сме втори братовчеди.

Ето как вижда нещата един асириец, повлиян от моето видео за езика ни: the real and true aryans

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Смятаме, че не е имало траки там, където се зараждат българите ;) За какви траки пише на тази страница?

В случая за тези , писани са в напият форум по другите те ми, само ще ки копирам основно са от изворите , само едни на латиница са от сайт ( но бяха първите ми неща и още гледах и сайтове различни от извори) Знаете че аз рядко фантазирам , слагам само източници. Първивте абзаци за машинен превод.

Ето три цитата където се споменава за такова движение.

http://www.osterholm.info/thracian.html

"Thousands of Trojan warriors left the city of Troy during the 11th century BC. They came north and captured land along the banks of the river Don (southwestern Russia), a major trade route. The locals named the Trojan conquerors the "Aes," meaning "Iron People," for their superior weaponry"

или грубо:

Хиляди бойци троянски "ляво" на град Троя през 11 век пр. Хр. Те дойдоха на север и заловиха земя по поречието на река Дон (Югозападна Русия), която е основен маршрут търговия. Местните жители на име Троянската завоеватели на "AES," което означава "Желязни хора," заради оръжието.

Споменават заселване около Велика България.

"Other names used throughout history include Gimmerai, Crimea, Chomari, Cimmer, Cimmerian. Cimmerians populated areas of the north of the Caucasus & Black Sea in southern Russia. Linguistically they are usually regarded as Thracian, which suggests a close relationship. "Thraco-Cimmerian" remains of the 8th-7th century BC found in the southwestern Ukraine and in central Europe are associated with the Aes people. "

нещо такова:

"Други имена, използвани в цялата история включва Gimmerai, Крим, Chomari, Cimmer, тъмен. Cimmerians населените места на север от Кавказ & Черно море в южната част на Русия. Лингвистично те обикновено се разглеждат като тракийци, което предлага тясна връзка. "Трако-кимерийски" остава на осми-седми век преди новата ера открити в Югозападна Украйна и Централна Европа са свързани с хората AES."

А тук има данни за единият етап на преселение на Траки. В края на материала е.

http://dox.bg/files/dw?a=1f0a5fa538

а сега и едни данни на Б.Филов препис от куполните гробници при Мезек

"От Тракия куполните гробници са минали и в южна Русия, дето те са добили може би от после едно по-самостоятелно развитие"

Под южна Русия тогава се има в предвид днешна Украйна и сещате се кои земи по онова време.

Това дава една интересна следа на преселение на траки в земита на Велика България пренесли Тракийско Микенският начин на изграждане на гробници.

това извадки от извори само:

През 105-106 г. император Траян изселва бесите на север от Дунав.” Това дава и една интересна нишка и основа за името : „визиготите произхожда от погърчения етноним на древните тракийци бесите . беси->веси->вези->везе.”

Къде са се заселили точно незнам. но е ясно северно от Дунав.

Ето данни и за Персийските земи

По време на Великото преселение се прехвърлят в Мала Азия и създават свое царство фригите. Те помагат на троянците във войната против гърците, а след разгрома на Троя присъединяват нейните територии към държавата си. Фригите продължават завоеванията си на изток, където превземат и унищожават Хетската държава в 1190 г.пр.н.е. Някъде по това време от фригийските племена се отделят арменците, за да заживеят отделно в днешните си земи от XII век пр.н.е.

С Великото преселение на балканските народи може да се свърже още едно важно за световната история събитие - заселването на ариите в Индия. Това заселване е датирано от историците съвсем приблизително - края на II - началото на I хил. пр.н.е. Вижда се, че по време то следва Великото преселение. Следва го и по посока. Според историците ариите са дошли в Индия от Иран. Ако проследим пътя на фриги, арменци и мизи, ще видим, че те достигат до Иран. По-нататък просто не е имало кой да документира походите им и ако са продължили нататък, то е останало неизвестно за нас. Затова пък се знае, че в същото време в Северен Иран се появяват първите индоевропейци - мидийците. От там през следващите векове индоевропейците се разпространяват в Индия и Средна Азия. Прави впечатление сходството на имената МИЗИЯ и МИДИЯ, МИЗИ и МИДИ /мидийци/.

За Дионис бог, владетел на Траките. няма смисъл да Ви казвам Знаете, че е стигнал до Индия , но него в извори не съм видял май :)

А мирмидонците на Ахил (знаете, че ги наричат в изворите Българи на 2 места съм го видял май гиби10 097)не мога, да намеря друга връзка, но да се споменават Българи още тогава кои години е било?

Че в момента това ме човърка.

Има вероятно много данни аз тези съм вадил , за моя информация, ако някой има обогатявайте форума :)

Ако някой се интересува сериозно , може да се поровя да видя кое на коя страница е било.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ето още малко татарстаннки

http://inkazan.ru/miss-tatarstan-smenilas/

(~наследници на Волжска България, имат и доста руска кръв вече.)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако някой се интересува сериозно , може да се поровя да видя кое на коя страница е било.

Я порови, порови и ги дай с точно посочване на източника и линковете.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...