Отиди на
Форум "Наука"

Битката при Онгъл 680 г.


Recommended Posts

  • Потребител

В изворите има данни за стратиоти още преди началото на процеса на създаването на темите. Има данни за стратиоти през седми век в територии, необхванати още от темната организация.

Да, Йончев, в края на краищата първите малоазийски теми носят имената на регулярните военни части, които са разквартирувани там по места. Така, че е само въпрос на време такива стратиоти, които по списък са адднати към дадено войнишко поселение, да образуват наличния състав на бъдещата тема. Увеличаването на стратиотите, просто налага образуването на нова тема. Проблемът не е само фискален и административен, както отбеляза преди това Маготин. Той засяга преди всичко армията.

Както и да е.

И друго: по коя логика примерно обособяването на тема Самос от Каравасианската тема (при което темите стават повече) ще произведе допълнителни стратиоти?

Знаеш, че в периодът, който разглеждаме все още няма (не се среща) обособяване на дадена тема от друга. За да не изниква недоразумение, изрично подчертавам - става въпрос за времената на Констант II и Константин IV. Тук спорим за следното: използвал ли е Погонат при Онгъла запаса на Империята.

От ромейска гледна точка арабите са не по-малко варвари от българите. А и на практика са си били варвари в този период.

Еее не, в случая си краен :tooth: Не съм съгласен. Половин век след като излизат на световната сцена, арабите са изградили не само империя, но най-вече ислямска цивилизация. Ромеите много добре разбират това. Българите нямаме никаква, ама никаква база за сравнение с арабите. Ние просто сме си варварите от степите.

Редактирано от monte christo
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,5k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Отговорът може да е, че войската е голяма.

Голяма, голяма, колко да е голяма? :post-20645-1121105496: Според Георги Монах тя е много голяма морска и сухопътна войска :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми ето - голяма е, и затова се налага част от нея да ходи пеша. Значи, към твоите 25 - 30 х. трябва да се добави някой процент. На око, защото ясно е, че няма преки и точни данни. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми ето - голяма е, и затова се налага част от нея да ходи пеша. Значи, към твоите 25 - 30 х. трябва да се добави някой процент. На око, защото ясно е, че няма преки и точни данни. :laugh:

Е, хубаво де, КГ125, ами аз ако се заинатя като магаре на мост и кажа: тц, самУ темитИ сЪ използвЪнИ, щотУ ТеУфан тъй казвЪ, ти въз основа на какви данни ще надградиш армията? :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не се използва латинската форма на Анастасий, защото първичната запазена форма е на гръцки: Ογγλος у Теофан и Ογλος у патриарх Никифор. В случая Анастасий Библиотекар не е някакъв друг извор за събитията - той е превел на латински "Хронография" на Теофан.

"Онгъл" се е наложило не заради Златарски (той счита за по-правилна формата на изписване у патриарх Никифор, а не Теофановата), колкото заради Иван Дуйчев - след неговата студия "Славяни и първобългари" от 1951г., в която той привежда аргументи към идеята на Шафарик, че "Онглос" (формата, употребена у Теофан) е гръцка производна от славянската дума "онглъ" (ъгъл). Но понеже "онглъ" не пасва на съвременния ни говор, популярно е станало "онгъл". Златарски няма общо с това.

Дам, моя грешка за Златаровото "Онгъл", имах предвид неговото и Фехеровото "Оглос" - укрепено място :)

В различните преписите на Теофан въпросното име се среща като Ογγλος, Ογλος и Ογкλος, та си мислех, че името от Анастасиевия превод, като считан за най-близък до оригинала на Теофан, е предадено по-достоверно. За Шафарик, той човека локализира Онглос в Южна Бесарабия. Ние къде го локализираме тоз Онглос? Възможно ли е Шафарик да се е подвел по турското название на областта буджак и да е натъкмил нещата(буджак-ъгъл-онглос)?

Някъде, не помня къде, срещнах онглос преведено като крепост. Има ли резон в тоз превод или е плод на Златаровото "укрепено място"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ахахахахаха, нееее, луда работа :tooth: Битки относно числеността на ромейската армия се водят и в нашата Уикипедия. Става въпрос за Онгъла.

Из онези дни се карах на Расате, че надгражда армиите. Дадох му пример с нашето Вики, където пишеше, че при Онгъла ромейските пехотинци били 120 000 души, а конниците 20 000. Пишеше още какво ли не за битката. Така.

Вчера през деня, някой беше затрил огромната армия и добавил нови данни, като прилежно беше дал посочка с Трейдголд, позовавайки се на неговите цифри от 15-25 000 души. Старата статия беше прилежно редактирана, като глупостта за 120 000 пехотинци и 20 000 конници беше премахната.

Снощи последва контра-удар. Малката полева армия от 15-25 000 души беше унищожена, като на нейно място се настани друга по-голяма полева армия, указващи ни числа от 40 000 - 120 000 души.

Днес отново моят съпартиец се е взел в ръце, прогонил е огромната некачествена армия, и е сложил данните според Трейдголд: 15-25 000 души. Аз приветствам този човек, който и да е той!

p.s. има поговорка: гузен негонен бяга, но аз наистина не се меся специално в тази статия, и не участвам в нейното редактиране. друго, например бай ви Спандю ме пита аз ли съм graf Monte Christo в Империя Онлайн, на което отговорих отрицателно - просто не играя никакви игри. според неговите думи, някой най-нагло се представя с моя никнейм :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, хубаво де, КГ125, ами аз ако се заинатя като магаре на мост и кажа: тц, самУ темитИ сЪ използвЪнИ, щотУ ТеУфан тъй казвЪ, ти въз основа на какви данни ще надградиш армията? :vertag:

Въз основа на това, че Теофан не казва изрично това и че така се прави обикновено при сериозни войни. А че е сериозна ни говори факта, че не са вдигнати най-близките само теми, а всички и че императорът отива, докато го чака Вселенски събор. Вселенски, всекосмически... да се върнем в онези времена и да се сетим какво значи това.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Оглос пък е система от землени укрепления са разположени върху една територия от около 15 000 кв. км. които образуват единен комплекс, който аспаруховите българи са заварили и възстановили.

Заварили? Възстановили? (съзнателно търся маниера на хлапето от "Двама мъже и половина" :tooth: )

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вътре в очертанията на лагера още Шкорпил е разкопал три каменни укрепления - не много големи.

Не мога да кажа точно на колко км от днешния Дунав се намира Никулицел - ще трябва да го сметна по карта - но е много близо до Исакча.

Южен ръкав (на юг от Никулицел) е имало и не само е имало, ами го видях отбелязан на западноевропейска карта от 1704г. Има и специално геоморфологично изследване на терена, което потвърждава наличието на този ръкав в миналото и следите от него - в настоящето. Ще гледам да ти го пратя - имам го изтеглено, но в момента не го откривам по папките.

Южен ръкав няма как да е имало тъй като най южния остров е Певки - мнокогратно отбелязано от всички автори.А Певки няма нищо общо с Никулецул.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

isav-e, след тези писмени слова се убеждавам за пореден път, че или не ме вземате на сериозно и всичко, което досега съм писал е било на вятъра, или, което е по-лошо за вас самите: нищо и никога няма да разберете, понеже не осмисляте добре придобитата информация.

Напротив, много насериозно приемам всичката поднесена ми наготово информация и уважавам труда ви, но някои неща анализирам критично - реформата има за цел да снижи държавните разходи за издръжка на професионална армия, като я реорганизира и и придаде нов тип структура и набор на кадри, ама хайде да помислим заедно - кой войник е по-подготвен: този, който е ежедневно зает във военно обучение или онзи, който се обучава покрай ред други задължения? :unsure: Ето това е същината на коментара ми...

p.s. както и да е, дай инфо къде точно се е намирало укреплението в Онгъла, не се прави на интересен :vertag: а пък аз ще изчисля блатата в дунавската делта през периода :tooth:

С най-голямо удоволствие, при това веднага след като вие ми дадете инфо КЪДЕ ТОЧНО СЕ Е НАМИРАЛ ОНГЪЛА??? (И според кого) :Oo:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еньо, хакнал съм ти плюс да знаеш :) Все пак, най-накрая се намери човек, който така подробно да обобщи това-онова, пък и картинки като за децата си дал! Да видим какво ще кажат археолозите :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въз основа на това, че Теофан не казва изрично това и че така се прави обикновено при сериозни войни. А че е сериозна ни говори факта, че не са вдигнати най-близките само теми, а всички и че императорът отива, докато го чака Вселенски събор. Вселенски, всекосмически... да се върнем в онези времена и да се сетим какво значи това.

Ами те всичките теми са три по него време. Без да подценявам ни най-малко Вселенския Събор, но мисля, че и други императори са пропускали заседания на предните събори, без даже да им се е налагало да водят война.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

реформата има за цел да снижи държавните разходи за издръжка на професионална армия, като я реорганизира и и придаде нов тип структура и набор на кадри

тук вече ми 'аресваш! :good:

кой войник е по-подготвен: този, който е ежедневно зает във военно обучение или онзи, който се обучава покрай ред други задължения? :unsure: Ето това е същината на коментара ми...

Тези, които са ежедневно заети биват сравнително малко число. Всъщност те са заети със служебните си задължения, а не толкова със самото военно обучение. Визирам най-вече тагмите, регулярните войски по гарнизоните, и донякъде полка на оптиматите.

Тагмите по времето на Константин IV са само две, като всяка от тях е с численост 1 500 - 4 000 души. Простите сметки ни показват, че това са 3 000 - 8 000 души.

Регулярните войски по гарнизоните не са така многобройни, както на всички ви се иска. Дори и в по-големите градски и административни центрове, регулярите обикновено са към две кентархии, т.е. 200 души, цяла банда, подчинени на някой колега count, както моя моя милост. Предполагаемо Солун, Адрианопол, Кесария, Амориум са имали по две банди. Ако някой запита: ама не са ли твърде малко за защита на града, бих му отговорил, че защитата на града обикновено се организира от цирковите партии. Стига да има кой да го нападне. И тук простите сметки ни показват, че в двайсетте най-големи града на Романия по времето на Константин IV, общата численост на гарнизоните (без Константинопол, който се пази от тагмите и неговите циркови партии) едва ли е надхвърляла 4 500 - 5 000 души. Част от гарнизонните войски се водят на отчет и в темните регистри, понеже, както знаем, вече си имаме три темата.

Полкът на оптиматите е друга бира. Да не се бъркат с по-късно обособената тема Оптиматон - тя носи тяхното име. Тази елитна 4 000-на готска гвардия от миналото, мисля, че по тях времена е със затихващи функции, които даже не можем да наречем и представителни. Заради това аз с голямо удоволствие бих ги харизал в прословутия запас на КГ125. Tе и без това на границата между VII-VIII в. вече не са били нищо друго, освен елитни запасняци и водоносци :Oo:

Та какво излезе, братко ми Исаве? Въпросът кой е по-подготвен не стои на дневен ред. По-скоро трябва да зададем следния: има ли и други подготвени, освен гореспоменатите? Да, има, това са стратиотите и те са подавящото мнозинство. :v: Ако използваме за сравнение така любимата ми 100% скала за бойна ефективност, допускам, че стратиотите имат 60-75% такава. Началникът на спомагателните войски наскоро ми се оплаква, че неговите люде били с показатели 10-15% :tooth:

Редактирано от monte christo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1.Ами Ширакаци казва че като Аспарух се заселва в Певки изтласква оттам аварите.Напълно нормално е да се приеме че земите на север от Дунав са били под владението на аварския каган.А заселват там славяни по късно когато основният масив българи се заселват на юг от Дунав.

2.Никулецул не е част от Делтата.

3.Изворите говорят за преминаване на Дунаме преследване до Одесос-защо да не е възможно?

Изворите казват преследвали до Дунав, после стигнали до Одесос, после покорили славяните , а не преследвали до Одесос. Не е указано точно.

А другото интересно е, че братът на Аспарух се заселва при аварите оттатък Дунав?!

Ако по това може да се предположи точно къде са тогава Аварите. Дано ви е в помощ. От това обаче си мисля, че са били авари с българи смесени и едва ли във война с Аспарух, но няма невъзможни неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До magister militum zapastalis

Във връзка с предстоящия поход против българите, в Градът усилено се говори, че василевсът бил намислил да се лиши от твоите услуги. На далавера си! Армията, която той възнамерявал да свика, щяла да се състои от войниците на:

тема Опсикион - 6 000 души. Тежкари! Много се пъчат, ама преди две-три години се осраха! Нито един арабски кораб не успяха да оплетат с мрежите и да го извлекат на брега.

тема Армениакон - 9 000 души. Еретици! Както и да ги гледаш. Навремето Ираклий много се осланял на тях (нали джинсът му бил такъв ) а те го предали при Ярмук!

тема Анатоликон - 15 000 души. Комарджии! Така разправят де. По цял ден играели на кости, а коефициентът им за това темата да продължи да съществува бил много висок - нали са най-многобройни, колкото и да избият все щяло да остане нещо. Макар на мен да не ми става много ясно фриги и галати как се търпят.

Според конфиденциална информация изтекла от двореца, нарочени били още:

тагмите на Схолите и Ескувитите - 8 000 души. Хитреци и тарикати! Разправят, че когато раздават заплатите се явявали 4 000 души. Когато трябвало да се работи не повече от 1 500 души заработват; другите се скатават или хойкат по Меса. Други пък, разправят, че на Гвардията не и вървяло в последно време. Сирийките били най-очочорени и постоянно сваляли гвардейци. Тези пачаври ще предизвикат сексуална революция. Е как да не и върви на Гвардията: пари и леки жени?!?

полкът на оптиматите - 4 000 души. Връзкари! Всеки ги мрази тези гадни готи, дори гръцки не могат да приказват добре. Да се чудиш на Константин, как не е захванал навремето цялото им племе да построи всичките градове по Романия отново, та да се затрие гадният им род. Отвратителни са ми с тези дълги мазни коси и смешните им панталони.

корпусът на тракезийците - 6 000 души. Морски гларуси. Разправят, тяхна била поговорката: като няма риба, и ракът е риба. Навремето, когато ги прехвърлили от Тракия в Йония, те били истински мъже, а сега са глезльовци. Искрено се надяват да отърват Дунавската екскурзия, понеже имперските чиновници (тези корумпирани копелета) навярно са получили подкуп и нарочно не са ги отметнали в регистрите, за да се състави така нужната ни нова тема. Да ти кажа честно, на мен не ми се вярва напролет да ги оставят да свалят мацки по плажовете, ама може и да им се размине. Или ще изтъкнат, че никой няма правното основание да ги закача, или покрай този Събор императорът ще забрави за тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еее не, в случая си краен :tooth: Не съм съгласен. Половин век след като излизат на световната сцена, арабите са изградили не само империя, но най-вече ислямска цивилизация. Ромеите много добре разбират това. Българите нямаме никаква, ама никаква база за сравнение с арабите. Ние просто сме си варварите от степите.

Тук не съм съгласен с теб. :lac:

Арабите попиват и унаследяват цивилизацията предимно на Персия и до някъде на Византия.

Мога смело да твърдя,че цивилизацията,която през този период носят са предимно на "новите" мюсюлмани от завзетите територии.Но като цяло са си били дивци-трябва да минат поне още 100-200 години за да говорим вече за ислямска цивилизация.

От друга страна "българите" стават варвари,когато вече не са угодни на Империята-т.е. по време на Аспарух иначе по времето на Кубрат България е била "велика" и е добре устроена държава-мога да кажа от източен тип с римски елементи. :laugh:

Красноречиво за българската цивилизация говорят разкопките-като най характерни са тези в Крим,където няма ислямско или римско влияние.

Т.е. с две думи най малкото сме били варвари. ;)

П.с. :hmmm: Разделянето на България при Кубрат ми заприличва много на разделянето на Киевска Рус по късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според вас в едно укрепление с размери 240 на 64 метра колко войска може да се укрие.И то преобладаващо конница.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според вас в едно укрепление с размери 240 на 64 метра колко войска може да се укрие.И то преобладаващо конница.

Да ти кажа-ама ще бъде наизуст-трябва да се направи полеви опит. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй като подобна тема дъвкахме и в друк форум

http://www.bg-history.info/smf/index.php/topic,2078.135.html

а и тука дойдохме до картите, бих бил много щастлив Eньо да дръпне една от тях - Roman Tomis - и да го вкара /нарисува / този Никулицелски землен лагер. Ако много съм ги орязъл мога да кача и с по гомяма площ,

Ще е по нагледно и може да се помисли къде е бил “ десанта” на корабите, свалили конницата на брега.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Мисля и, някъде северно от Томи. Доколкото знам крайбрежието от делтата почти до Томи е блатисто (даже май имаше някакво плитко езеро).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Арабите попиват и унаследяват цивилизацията предимно на Персия и до някъде на Византия.

Мога смело да твърдя,че цивилизацията,която през този период носят са предимно на "новите" мюсюлмани от завзетите територии.Но като цяло са си били дивци-трябва да минат поне още 100-200 години за да говорим вече за ислямска цивилизация.

От друга страна "българите" стават варвари,когато вече не са угодни на Империята-т.е. по време на Аспарух иначе по времето на Кубрат България е била "велика" и е добре устроена държава-мога да кажа от източен тип с римски елементи. :laugh:

Т.е. с две думи най малкото сме били варвари. ;)

Расате, допирните точки на арабите с Рим и Иран не датират от епохата на нашествията, а векове преди това. Впоследствие Ислямската цивилизация не се носи само на върха на сабята, а се изгражда най-вече от Корана. В края на VII в. спокойно можем да говорим за Ислямска цивилизация. Разбира се, вътре в нея се зараждат противоречия още от средата на века. Все пак, нека не говорим наизуст. Навярно тук има хора, много по-добре запознати от нас.

В тази връзка - кои сме ние? Не варвари, а башка степни варвари. Проследи развитието през VII в. и на едните, и на другите.

Красноречиво за българската цивилизация говорят разкопките-като най характерни са тези в Крим,където няма ислямско или римско влияние.

Само внимавай, т. нар. "българска цивилизация" в Крим да не се окаже германска или всякаква друга. Вие археолозите не си поплювате. Ако трябва и от Камчатка ще докарате артефакти, свързани с BG history ;)

Редактирано от monte christo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според вас в едно укрепление с размери 240 на 64 метра колко войска може да се укрие.И то преобладаващо конница.

Това трик куесчън ли е? :tooth: Правилният въпрос в случая е колко дявола могат да се съберат на върха на една игла.

Ако се съди по Плиска и други подобни, "укреплението" най-вероятно е имало няколко последователни вала и линии на отбрана, така че със сигурност е имало място за всички желаещи :). Любопитният въпрос е защо Ромеите не са се опитали да го щурмуват. Тук възможностите не са особено много.

1. имали са само конница която е седяла пред вала и е зяпала :tooth::tooth::tooth:

и в момента в който Робин Худ се е подал на стената цялата непобедима Ромейска конница е ударила на паническо бягство без да я преследват. Като най-отпред бягал сам василевсът и кълнял войската и стратезите. :punk:, които не само че не искали да правят кални бани в блатата, а най-нагло се опитвали да го изпреварят и стигнат преди него до баните в Несебър. Наглеци!

2. било ги е страх да нападнат

3. не са били подготвени и на са имали достатъчно обсадни машини

4. направили са си тънката сметка че Българите са били подготвени и тъкмо това са чакали, да ги обезкървят в един ялов щурм и след това довършат с подкрепления и числено превъзходство.

Редактирано от turanaga_san
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До magister militum zapastalis

тема Опсикион - 6 000

тема Армениакон - 9 000 души.

тема Анатоликон - 15 000 души.

тагмите на Схолите и Ескувитите - 8 000

полкът на оптиматите - 4 000

корпусът на тракезийците - 6 000

Графе май и ти си продаде душата йезуитска :tooth: , или са те наели за научен съветник и консултант към новата версия на филма за Аспарух- Империятя отвръща на удара.

Като гледам и ти ги докара Ромеите докъм 50 000 души, баш като във филма. Че даже и разбивка си им дал :biggrin:

Сложи от мене и още поне 20 000 плячкаджии, циркаджии и безделници от Константинопол и околностите и може да се разберем. :tooth: То не че твоите стратиоти от темите са нещо повече от въоръжени селяни събрани от кол и въже, но както и да е. В тая война единствената професионална и добре мотивирана военна единица в Ромейската армия е била тази на плячкаджиите, която току шо описах. Да обаче количеството не може да компенсира качеството и резултатът от цялата кампания го виждаме. Непобедимият император трябвало да ходи на бани за да си лечи раните :tooth: или подаграта, според официалното съобщение на говорителя на синклита.

Сега, малко по-сериозно. До сега изглежда не съм коментирал никога кампанията на Константин Погонт срещу Българите и предполагам много от четящите тръпнат в очакване какви ще ги измисля, но ще трябва да почакат. Събираме информация :biggrin: Направо не е за вярване колко неща сте изписали по тая тема, като се има предвид, че цялата изворова база са няколко нескопосани и малоумни пасажа, преписани с елементи на разсъждение от някакъв общ "първоизточник", с извинение. На успехите на този писар, който е измислил историята с подаграта и баните в Месембрия дори и Гьобелс би му завидял :tooth: А тука се развихриха и разни медицински дебати, за хранителни диети, хормоните, климата, влиянието на лунния цикъл. :tooth: То сигурно има защо... и за най неконсервативния ум тези измишльотини с краката на василевса са толкова невероятни, че просто няма как да не са истина. Кой би си измислил подобни истории? :tooth:

А за темите и числения им състав, много интересна информация си дал. Ако може все пак да ни кажеш на какви източници се базират тези данни? И от кога?

Имам въпрос и за други две теми. Първо за темата Тракия. Кога се създава тя? И какъв е бил численият и състав? Тези данни биха били полезни за изясняване на приблизителния брой на войниците, които империята е можела да събере от Балканските си владения, преди създаването на Тракийската тема, в случай, че такава още не е съществувала към датата на похода. За мен е очевидно, че основната военна тежест в този поход е паднала именно върху наличните на Балканите войски на империята, а точно те липсват изобщо в твоите сметки. Няма как Ромеите да тръгнат да домъкват 15 000 души чак от Анатолия, при това оголвайки отбраната си спрямо Арабите а да не съберат войски от Солун или Одринска Тракия. В тези земи и имало Ромейско население, а и не само Ромейско. Ти сам беше писал някъде за това колко славяни били рекрутирани в Ромейската армия в Мала азия, тези там вероятно не са били Балкански славяни, а са били по-скоро част от Славяните периодично изселвани в Мала Азия, но това не означава че във Визнатийската войска на Балакните не са били рекрутирани и използвани славяни, и то масово. Така че все пак в битката при Онгъла Славяни може и наистина да са участвали :tooth:

Другата интересна Византийска тема, мисля че бяхме я обсъждали във връзка с Кубер и неговите Керамесиийци, е "темата" на така наречените Карабисиани или Кибириани( имаше някакъв печат на стратега им, който поради звуковата прилика между Керамесиани и Карабисиани се свързваше с Кубер ). От името карабисиани става ясно, че се касае не за истинска тема, а основно за моряци, ( не знаех че кораб било Гръцка дума :) ), тоест за нещо като "темата" на флота, може би моряците са имали разни имоти и земя по островите. Защо тези Карабисиани са важни? Важни са защото всички източници споменават за "въоръжаването" и голямата роля, която е изиграл флотът в тази кампания, а тези другари пак липсват в твоите сметки ;)

1000 корабчета по 10-20 души обслужващ персонал всяко не са малко хора. По това време гребците в Ромейската флота роби ли са били?

Редактирано от turanaga_san
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

monte christo, on 07 April 2011 - 09:32 PM, said:

До magister militum zapastalis

тема Опсикион - 6 000

тема Армениакон - 9 000 души.

тема Анатоликон - 15 000 души.

тагмите на Схолите и Ескувитите - 8 000

полкът на оптиматите - 4 000

корпусът на тракезийците - 6 000

тези данни за числеността на темите изобщо актуални ли са за времето на Константин Погонат?

Как може Опсикийската тема да има числен състав една трета от този на Анатолия? При положение, че тя е била първоначално най-голямата и е включвала територията на други бъдещи теми. Във Викито пише дори , че първоначално Балканските владения на Визнатия в Тракия също са били подопечни на Опсикион. Тоест само темата Опсикион вероятно е имала доста по-голяма армия от тази на Анатолийската тема.

Тема Опсикион

Там пише и това:

Consequently, the reduced Opsikion was downgraded from a guard formation to an ordinary cavalry theme: its forces were divided into tourmai, and its komēs fell to the sixth place in the hierarchy of thematic governors and was even renamed to the "ordinary" title of stratēgos by the end of the 9th century.[6][17][18] In the 9th century, he is recorded as receiving an annual salary of 30 pounds of gold, and of commanding 6,000 men (down from some 18,000 of the old Opsikion).[17][19]

Което ме кара да мисля, че всичките тия бакалски сметки дето ги правите са мижи да те лажем :tooth: Тия 6 000 души явно се отнасят за ситуацията от 9 век, когато вече броят не темите и техният числен състав е бил съвсем различен. То е ясно, че всякакви конкретни бройки без значение дали ще посочиш 20 000, 50 000, или 100 000 са изсмукани от пръстите, но все пак би трябвало да се подхожда поне малко по-рационално. Изобщо по времето на Константин Погонат може ли да се каже каква част от Ромейската полева армия изобщо е била включена в тематната система? А и приказките на Теофан и Никифор са просто някакви напълно условни клишета, така че не ми е ясно какъв точно заек очаквате да изскочи от шапката. Да се коригират измишльотините и произволните съчинителства на БГ историците с някакъв смешен буквализъм комбиниран с модерни тенденции и псевдонаучни бакалски сметки, е еднакво комично. Друг е върпосът, дали в случая имаме алтернатива :tooth:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...