Отиди на
Форум "Наука"

Накъде, Българийо?


Recommended Posts

  • Мнения 211
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Никога не дойде на власт комунизма в България на избори преди освобождението на съветската армия - на 6 септември влязоха в България на 9 вече бяхме комунисти! И така в цяла Източна Европа.

Ама ти сигурно не знаеш, че БКП е забранена през 1924, та до 1944 интересно ми е как ще излезе на избори. Ей...

Къде ти са вързах и аз на акъла? Ами тя темата е за това прочети първия пост.

Ти стоиш само и да са намираш на работа си дрънкаш! Чи и аз с тебе.

То не бяха икономики, държави, империи, исландии - просто си дрънкаш нон стоп!

Ами аз пък си мислех, че, за да определим пътя на българия, трябва да анализираме световния опит и история. това е контекстът, извън който България е неопределима, неразбираема и неосъществима.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво се постига? Гърция, хаха, държава в колапс, която дръпна рязко за две години подред, защото изляха купища пари, и после 30 години висеше на дъното на ЕС по богатство. Ето това се постига. Изтрелване, както при нас при комунизма, и после стагнация или бурно падане, пак като при нас. Разлика нема.

Една вметка Португалецо, първа "фалира" именно Исландия, след това Гърция, вече и Ирландия, готви се и Португалия. Всичките ли имат "балкански" манталитет?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами ще дадем ако трябва и петорно по-високи помощи. Както Германия дава по 600 евро на ром, дава му апартамент и му плаща наема. Това им трябва, щото на работа 5 000 години не са се научили, няма и сега да се научат. Дай им там пари, да видиш как ще се социализират. Това е немския модел и действа.

Алва,

ти да не живееш в някоя паралелна вселена? Дори г-жа Меркел официално каза преди няколко седмици, че немският модел на интеграция се е провалил. Я направи една справка в Гугъл коя е една от най-продаваните по Коледа книги в Германия. За да не губиш време - натисни ТУК и прочети статията в Deutche Welle.

Освен това, да не забравяме, че германците преди 60 години направиха рестарт на интеграцията и за известно време ползваха един по-различен модел. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Става дума за провокативната книга на бившия член на управителния съвет на Дойче Бундесбанк Тило Сарацин, в която той обвинява мигрантите-мюсюлмани и главно турците в липса на желание да се интегрират в германското общество. Сарацин събира толкова интерес, колкото и утвърденият автор на криминалета Кен Фолет с неговия роман "Погромът на титаните".

Германия се пробужда!

За добро, или за лошо, това е водещата европейска държава!;

И дано този път няма такива страшни катаклизми...

Макар, че се съмнявам!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма да има, защото днес процесите са по-управляеми и на нАучно обосновани :) Ще се поправят грешките бавно и еволюционно. Или пък не... :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе мислех да пиша просторни обяснения, на въпросите, по-точно на отговорите де, на Дедето, ама на мен ми се спи :(. Пък и на утопии нЕма опровержения, Ленин го е казал ;). Нема управия ;): И тая работа в оная и душата в Рая ;). Не става. Няма начин и да стане де. В тая връзка, бих попитал уважаемото деде, как си ги представя тез неща? На всяка негова точка да даде работещо решение. Неработещо е ясно и аз не се изкушавам да дам, абе мързи ме, че и ми се спи, щерката трябва да се кара рано, щото танцуват на "Батемберг" и то на врьх НГ. А рано е, щото тренират. И без "Младежки съюз", ако имаше таквоз жУвотно немаше да се запише, даже да я карам ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Извинявай Алва, ама наистина от икономика не разбираш. Не може сега в тази държава да повишиш данъците. Ние с ниски данъци не сме привлекателни, а камоли да ги повишаваме- ще избягат първо фирмите, после и гражданите. За да повишиш данъците първо достигни един висок стандарт, стани привлекателен, бъди голям пазар или път към големите пазари. Някой от нещата България никога вероятно няма да постигне - това не е болка за умиране, могат да се компенсират. Това да станем привлекателни ще стане бавно, но може да стане въпреки, че сме малък пазар и то благодарение на ниските данъци и дори категоризиране на инвеститорите. Как пък никой от икономистите и наши и чужди не надигна глас за повишаване на данъците?

Да се черпи опит от другите не е лошо, но не трябва да се прекалява. Всяка икономика е постигнала дадени резултати благодарение на конкретни особености - дали времената са били други, съответно и особенностите на пазара, дали се е възползвала от моментни възможности, геополитически особенности и т.н.- работи трудно приложими в различни моменти и за различни държави. Изобщо пък няма смисъл да се сравняваме с Холандия - до колкото се сещам първата банка е холандска - това не става случайно, най- голямата реекспортна икономика в Европа. Имаме си други особености- трябва да се възползваме от тях и мисля, че момента е подходящ да бъдем фактор в региона по много отношения.

Мисля, Стинка е прав и за контрола и за носталгията по отминалото, но така се случват нещата, когато един строй се сменя плавно. Много крачки назад се направиха и забележете винаги когато дойде на власт БСП или скачаме много назад ( на ръба на пропаста ) или застиваме на едно място. Наистина е жалко, че точно нашите родители спират развитието на държавата. Просто ще трябва да се смени поколението - тази носталгия е пагубна за нас, лошото е, че тя май е заразна и се заразяват и млади хора.

За предложенията на Дедето- без коментар, аз лично не искам да се връщам назад - по- скоро то е хем назад хем настрани.

Редактирано от fixxxsers
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алва,

ти да не живееш в някоя паралелна вселена? Дори г-жа Меркел официално каза преди няколко седмици, че немският модел на интеграция се е провалил. Я направи една справка в Гугъл коя е една от най-продаваните по Коледа книги в Германия. За да не губиш време - натисни ТУК и прочети статията в Deutche Welle.

Освен това, да не забравяме, че германците преди 60 години направиха рестарт на интеграцията и за известно време ползваха един по-различен модел. :)

Това, което за немците е провал, за нас може да е само въжделена мечта.

Една вметка Португалецо, първа "фалира" именно Исландия, след това Гърция, вече и Ирландия, готви се и Португалия. Всичките ли имат "балкански" манталитет?

Тези фалити са временни кризи. За разлика от нас, които живеем в една постоянна криза. Айде да не сравняваме исланския фалит в условия на световна криза с българските фалити без да има ни криза, ни нищо.

Извинявай Алва, ама наистина от икономика не разбираш. Не може сега в тази държава да повишиш данъците. Ние с ниски данъци не сме привлекателни, а камоли да ги повишаваме- ще избягат първо фирмите, после и гражданите.

Не знам дали знаеш, че гражданите в България отдавна бягат, без да се повишават данъците. както вече писах два пъти, на разпасаната държава тука се разват разни маргинални фирмички, които живеят на гърба на бедните хорица. Благодаря от такива фирми. Я виж в Швеция със 60% данъци как цъфти икономиката и то не са фирми, не е чудо.

За да повишиш данъците първо достигни един висок стандарт, стани привлекателен, бъди голям пазар или път към големите пазари. Някой от нещата България никога вероятно няма да постигне - това не е болка за умиране, могат да се компенсират. Това да станем привлекателни ще стане бавно, но може да стане въпреки, че сме малък пазар и то благодарение на ниските данъци и дори категоризиране на инвеститорите. Как пък никой от икономистите и наши и чужди не надигна глас за повишаване на данъците?

Странно защо Дания, Швеция, Норвегия, Исландия първо постигат социална държава и високи данъци, а после им тръгна икономиката. Да не би случайно Исландия или Дания да са големи пазари? После ми говори, че аз разправям глупостите.

Нашите икономисти, абе кои икономисти? Тея нищо не разбират, смешници са всичките до един. Икономисти? Каролев ли? Хахаха.

Можем да се сравняваме именно със Скандинавия. Там е било по-голям глад и мизерия отколкото тука по същото време. Предполагам не знаеш.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ти верно ме изумяваш! Понякога си мисля, че ги говориш на майтап тези неща, но май сериозно вярваш в това, което пишеш.

Увеличаваме данъците - кой точно данък да увеличим или всичко що е данък нагоре? Така, успяваме да изгоним всички фирми от България и после какво правим? То сигурно ти е ясно, че данъците в крайна сметка ще се отразят най- силно на нас - редовите граждани, зашото дори и да остане фирма в Бг тя ще увеличи цените, за да си избие печалбата ( няма да броим това, че хич няма да е конкурентноспособна). От къде ще ги вземеш парите - от този народ с нисък стандарт? Всичко трябва да внасяме. Икономиката не ще се свие, тя ще се сгромоляса.

И как ще дойдат тук големи, човеколюбиви фирми, дето ще си плащат чинно големите данъци, нищо че навсякъде около нас данъците ще са по- ниски. Айде кажи защо ще идват в България, как ще ги привлечем?

И стига с тези Дания, Исландия и т.н. реалностите сега са други, геополитически стоим съмсем различно и дори да направим всичко стъпка по стъпка като са го правили тези държави ще се окажем не на дъното, а заровени в тинята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами ще идват в България, защото има сигурност, силна държава, стабилна политика, а това е, което търсят сериозните фирми.

Те пък сякаш сега големите фирми са се юрнали към България, та сме цъфнали и вързали.

Не виждам нищо геополотическо тука. И ние, и те, сме част от ЕС, имаме сходни територии, ресурси, население и тн. Даже ние имаме по-изгодно положение. Айде обясни ми, как така и сега постоянно се вдигат цените, и как фирмите ходят в Швеция и Дания, въпреки 60% данъци?

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

После какво правим ли? Алвата ще го вземат войник в Трудовата повинност, да копае и да зида, защото няма да има кой. :tooth:

Алва, чети Айн Ранд. Ако ти се види дълга, виж последните книги на г-н Ал.Никонов.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам достатъчно неща да чета да ти кажа. Чета литература на 4 езика. Такива измислени писатели не ме вълнуват. айн ранд, тази пропаднала жена, айде моля ти се.

един съвет от мен - избягвай да четеш книги, които книжарниците редят на видно място срещу входа на централната лавица. стефан цанев и айн ранд са особено тежки случаи. да добавим към графоманите паулу коелю, дан браун и други подобни измишльотини.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, на вкус и цвет, товарищ нет. Щом четеш на 4 езика, дано ти попадне и малко здрав разум сред тях. Не за друго, ми в Строителни войски няма много време за четене. :tooth: Щото не си мисли, че като дойдат комунистите, ще те направят партиен секретар. Няма, ще копаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никакви комунисти няма да идват. В най-добрия случай може да ни се случи скандинавският модел, ама при много късмет.

аз лично съм категорично против всякакви комунизми други подобни извращения. това го пиша за шести път, а ти вместо да четеш фашизоидни незадоволени жени, чети по-внимателно какво пишат съфорумниците.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Скандинавския модел се случва без да е прекъсвана традицията на скандинавските народи. От протестантсвото досега, кажи речи 300-400 години минимум, не са докосвани. Прави ли ти впечатление, че това са страни, които не само комунизъм, но и буржоазна революция не са имали, които са вървели бавно по пътя на еволюцията?

Какво значи това? Това значи системно натрупване на национално богатство. Какво се случи у нас? Таман нещо да стане и хоп - националното богатство бива източено. Какъв шведски модел без конкурентни на световния пазар тежки индустрии?? Отде ще генерираме доходи? Нали първо системата трябва да тръгне, нещо, което скандинавците го имат от 150 години?

Сори за мечтите ти, пич, ама тука имаше комунизъм и шведски модел няма да има или никога, или скоро.

Второ - да правиш асоциация между думата Швеция и "мафия"? Не, нали. А тука имаме мафия, посткомунистическа такава. В мига, в който имаш повече държава, цялата мафия ще скочи отгоре на тия високи данъци и ще ги изнесе, в Кипър, на Бахамите и на п... си майна, далеч от всеки българин.

Бизнесът ще се изнесе оттука, българите, които могат да правят нещо, ще духнат масово и ще стане точно това, което се описва във финала на "Атлас изправи рамене".

Точно тогава и тебе ще те вземат трудовак. Или ще идеш в чужбина и ти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никакво национално богатсво не е трупано в Швеция, Дания, Финландия, Исландия. Допреди 60-70 години са яка мизерия.

Източването на националното богатство няма нищо общо с комунизма. Защо не го източиха в Чехия, Унгария, Полша, Словения, Хърватия?

Не бъркай темерута с комунизъм.

А какъв исландски, холадски и датски модел без конкуретни тежки иднустрии. Много ми е интересно какви тежки индустрии има в Исландия?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Източиха го и там, но по-малко.

В Скандинавия е трупано богатство. Никаква яка мизерия - ти вадиш онова време от контекста на епохата. То и във Франция тогава е било мизерия. "Норск хидро" откога е, например? Ами "Скания"? Ами Ханзата? А гилдиите?

В Исландия има 300 000 човека и натовски бази под път и над път. Въобще не ми я хвали. Още повече виж какво стана сега там.

http://bookz.ru/authors/nikonov-aleksandr/svoboda-_492.html

http://lib.aldebaran.ru/author/nikonov_aleksandr/nikonov_aleksandr_svoboda_ot_ravenstva_i_bratstva_moralnyi_kodeks_stroitelya_kapitalizma/nikonov_aleksandr_svoboda_ot_ravenstva_i_bratstva_moralnyi_kodeks_stroitelya_kapitalizma__0.html

ето тука чети.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В Исландия ще се оправят. Не им е за първи път да има криза. Де да бяхме ние на тяхното депедже, айде да не се спекулира с това.

А мизерията в скандинавия в началото на 20 век е много яка. Защото ханзата вече я няма, търговията запада, пазарите също.

И какво като има триста хиляди? никой не произвежда.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами това, че 300 000 могат да живеят като част от една по-голяма система, наречена запад. Това е един Бургас със знаме.

Какво предлагаш, нищо да не произвеждаме ли? 7 милиона калпака на чии гръб да легнат?

През 20-тте години мизерията по цял свят е "яка". Но дори и 1920 г. да вземеш за стартова точка, когато Швеция има вече изградена индустрия и то тежка, то пак - тя никога не е имала нито комунизъм, нито мафия.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

западът не е даденост. той е резултат от редица особености, типични на човека. изобщо развитието на скандинавия, холандия, ханза манза итн. нямат нищо общо с тоя запад, те са били алтернатива на запада във времето си, който е бил конксервативен, аграрен и феодален.

Абе какви 20те години. Аз ти говоря за 19 и началото на 20 век. Скандинавия, сравнена с остатъка от европа, е пълна скръб.

Мафията няма нищо общо с комунизма. Но комунизмът има много общо с тежката индустрия.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тъй ли, ханзата няма общо със запада? Свободните търговци и занаятчии нямат общо със запада? Свободните градове не са първообразът на буржоазните революции?

И мафията няма общо с комунизма? А нашата мафия сигурно падна от небето.

Алва, почваш да се плетеш като пате у кълчища.

Sweden's predominantly agricultural economy shifted gradually from village to private, farm-based agriculture during the Industrial Revolution. This change failed to bring economic and social improvements commensurate with the rate of population growth; as a result about 1 million Swedes immigrated to the United States between 1850 and 1890.

In the 19th century liberal economic influences emerged, which ultimately led to the abolition of guild monopolies in favor of free enterprise. Other modernizing reforms included new taxation laws, voting reforms, and a national military service. This period of time also marked the birth of Sweden's three major political parties: the Social Democratic, Liberal and Conservative parties.

During and after World War I, in which Sweden remained neutral, the country benefited from the worldwide demand for Swedish steel, ball bearings, wood pulp, and matches. Postwar prosperity provided the foundations for the social welfare policies characteristic of modern Sweden. Foreign policy concerns in the 1930s centered on Soviet and German expansionism, which stimulated abortive efforts at Nordic defense cooperation. Sweden followed a policy of armed neutrality during World War II and currently remains nonaligned.

http://www.state.gov/r/pa/ei/bgn/2880.htm

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами към момента на създаването си и във времето си нямат нищо общо със запада. както казах, те са антипод на запада. в следващата епоха обаче му дават облика, познат ни днес.

ами няма нищо общо с комунизма мафията. В словения, чехия, германия примерно мафия няма. тя е въпрос на манталитет, не на обществен строй.

абе кг, ти вече въобще не знаеш какво пишеш.

мафията е измислена в италия. айде ми обясни там какъв комунизъм има?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Антипод, глупости, Алвич. Протестантска страна, конституционна монархия, тотално основана на частната собственост и била антипод на запада. Че Скандинавия е иманентна част от западна Европа, точно нещо средно между Германия и Англия. Айде моля те.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами в 12-15 век тези неща са антипод на запада, който в тази епоха е католически, абсолютистки, аграрен и феодален. Пределно ясно.

Трябва да ти кажа, че когато се раждат и утвърждават в англия и швеция, 17-18, та даже и 19 век, всички тези неща - капитализъм, индустрия, конституционна монархия, са голяма новост за запада.

трябва внимателно да четеш какво се пише. прави ми впечталение, че не четеш внимателно. трябва повече да внимаваш.

сега моля пак за извинение, ще ви оставя за малко, отивам да рина лайна.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...