Отиди на
Форум "Наука"

Немски дълъг меч срещу японска катана


Warlord

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Един твърде интересен експеримент, вижте сами резултатите:

http://www.youtube.com/watch?v=5Hy_A9vjp_s&feature=player_embedded

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много яко.

Да нормално е това накрая , японските са олекотени по принцип, да се въртят по-лесно. За по-голяма бързина, и са по слаби в директен сблъсък.

Даже този издържа доста.

По-новите се огъват при въртене даже и без удар

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами по принцип целта е да са гъвкави и съответно по-трудно чупливи. Това развенчава нагледно мита, че японската стомана е най-здравата. Естествено в един дуел такъв перпендикулярен удар с максимална сила острие в острие е почти невъзможно да се случи, освен инцидентно, а и далеч не само това са качествата, които можем да сравняваме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

То пак се вижда един и същ резултат постигнат по-други начин.

До колкото знам диамантената форма позволява на европейският меч, да добие същите качества които има катаната с още малко повече преимущества. Прав е и затова може с него точно да се пробива там където няма броня. По лесно и бързо е масовото производство на меча.

В европа има на изобилие желязо и затова не е нужно да се работи с него колкото се може по-пестеливо. Па и много повече хора имат право да носят меч. Дотогава японците трябва да пестят с желязото, много по-малко хора имат право да носят оръжие и заради голямата численост на ефтина работна ръка, повече етапа и хора се занимават с производството на една сабя.

Но пристига огнестрелното оръжие, барут може и от свински изпражнения да направят и така един нищо и никакъв селяндур може да гръмне и най-прочутият въоражен с най-най-катана самурай кат куче.

Затова освен митът няма нищо супер в това оръжие. От гледна точка на петалургия.

Само това му е чудесно, че като го гледаш виждаш поне едногодишен труд на дозина хора.

СМСМ

:117: :117: :117:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Все пак катаната тежеше 1100 гр., а двуръчният меч - 1400. Това също е от значение. Ако трябва да се сравняват по-близки оръжия, катаната би трябвало да се съпостави с обикновен едноръчен меч (той също ще е към 1100-1200 гр.), а двуръчният - само с някое голямо но-дачи (което пък би достигнало 1400).

В ръцете на добър фехтовач и японското, и европейското оръжие биха имали смъртоносни качества, но употребата им е много различна. В ръцете на лош фехтовач и двете биха били просто остри пръчки. Познавах човек, който имаше известен опит с хладните оръжия и беше в абсолютно преклонение пред азиатското. Според мен това е грешка. Обратното - самодоволното мнение, че японските средновековни постижения в оръжейната техника са по-ниски от европейските - също е грешка. Днес поне е възможно добри фехтовачи от двата края на света да се срещат и най-приятелски да си сравняват възможностите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тази разлика в теглото е съвсем незначителна в случая ако я съпоставим със силата на замаха. А според мен нодачи би се огънал още повече, защото е направен от същата стомана и е със същата дебелина, но доста по-дълъг. Неслучайно не е бил толкова масово използван колкото катана, че дори и вакидзаши в средновековна Япония.

Но наистина би било по-равностойно експеримента да беше проведен с катана и рапира например. Рапирата също е направена възможно най-гъвкава и нечуплива, а и теглото ще е по-малко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Рапирата би станала на трески :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно... Този човек явно е майстор с меча. Забелязахте ли как с двуръкия меч сечеше бамбука и в двете посоки?

Тези двуръки мечове са мн. интересни оръжия, някои достигали до 2 метра дължина и 5 кг тежки. Просто не ми се мисли колко добра физическа подготовка трябва да имаш, та да въртиш меча в продължение на няколко часа докато трае битката.Не ми се вярва обаче мечове с такива размери да са били масово разпространени - най вероятно изключение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

peter_finer_artfinding_german_twohanded_sword_12132791448819.jpg

Е най-дългите цвайхендери са се държали с две ръце почти през цялата битка, често хванати като копие за мушкане и отбиване на пиките. В интерес на истината доста се разпространява този тип мечове в периода 14-17 в., сгъстяването на новите бойни строеве затруднява фехтовките с обикновен меч и налага използването на пики и алебарди, а като противодействие на тях мечовете еволюират в доста по-дълги (стават най-големите използвани в историята) добавя се и допълнителен гард, с който да се парират алебардите и отклоняват.

В Япония дългите мечове не намират такова разпространение поради това, че там линейните строеве на водене на бой са непознати, самораите винаги предпочитат фехтовални единоборства където търсят по-добре балансиран отколкото по-дълъг меч, който също така ги ограничавал при бой в затворени или тесни пространства или гори.

Cold%20Steel%2088BN%20Nodachi%20Ray.jpg

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

И все пак да не забравяме, че първото клипче в което победи Дойчес Лангшверт беше немско ;)

Ето сега обаче едно американско - отново експериментални удари, този път с коренно различен резултат:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Уан кат - уан кил ;) Катаната си е яко оръжие. А рицарчетата дето са били 1,60 едва ли са могли да въртят такива големи мечове. Те и затова отрядите меченосци са били най-елитните части, защото мъж с височина 1.80 е било рядкост през Средновековието на Запад.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мене истински тест би бил дуел или по-добре дуели между еднакво бронирани и с еднакви умения майстори. Тогава да се броят успешните удари и да се тегли чертата. Вероятно в повечето случаи би спечелило по-лекото и маневрено оръжие. Но е относително. Еднакви условия е трудно да се постигнат. Някъде четох, че пред разсичащите саби предимство имали пробождащите рапири, но смятам, че категорично мнение може да даде само някой с много опит в двубои. Но и това е относително, защото така или иначе те ще са симулационни. Това е мнение на човек, който е пипал такива работи само в магазин ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами да връчат на фундаменталистите и на натовците в Афганистан хладно оръжие :tooth:

Шегичка!

Редактирано от каскадьора
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лорде, сравнението на два толкова различни типа оръжие е напълно безсмислено. А и тоя удар ръб в ръб - няма такова животно. Пусни го на Здравко да те обезкости. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Малко ми напомня филма "Тринайстият войн", дето викингите се смяха на арабина /Антонио Бандерас/, че прави от меч нож. Човекът си изкова от дадения му меч ятаган.

Нещо не ми харасаха демонстрациите. Представиха меча като много слаб, не мисля, че е така. Ако това са класическите удари, ок, но мисля, че с този меч може може да се удари така, че да разсече бронята и да се получи дълбоко като от катаната срязване. За леда съо е въпрос на замах.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми ето де - нагледно ти го показват, то и аз мислех, че може да я разсече, но то зависи и от бронята, през късното средновековие се появяват ковани брони с дебелина до 5 мм и съответно оръжия подобни на кирки за да ги пробиват. Американското клипче е по-реалистично, защото в немското показват удар острие в острие под ъгъл 90 градуса, което е невъзможно да се случи в реална битка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А има ли сравнение между японската катана и китайския прав меч?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Еми ето де - нагледно ти го показват, то и аз мислех, че може да я разсече, но то зависи и от бронята, през късното средновековие се появяват ковани брони с дебелина до 5 мм и съответно оръжия подобни на кирки за да ги пробиват. Американското клипче е по-реалистично, защото в немското показват удар острие в острие под ъгъл 90 градуса, което е невъзможно да се случи в реална битка.

Просто си мисля, че ако се замахне силно с меча и тази броня се "близне" с върха... Друг е въпросът след колко такива удали върхът ще се нащърби или направо счупи. А това дето се вижда - те бият с него като с тояга. Може би има смисъл ако мечът е тежък - да троши кокали.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ето каквво може да се прави с кухненски нож... Е, дамаскин :)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

ПС. Подобни изпълнения могат да се постигнат и с малко по-читав китайски нож.

И аз мисля, че е повече до замахването /техниката/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я нещо, което се е случвало може би - японските катани срещу испанските мечове от 15-16в. - португалците са били с такива или подобни, няма начин да не е така.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител

Ето ги моите 150годишни красавици, но ме е страх да ги тествам така :)

030008440-big.jpg?r=0

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И все пак да не забравяме, че първото клипче в което победи Дойчес Лангшверт беше немско wink.gif

Ето сега обаче едно американско - отново експериментални удари, този път с коренно различен резултат:

Това видео изглежда някакси .... нагласено...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...