Отиди на
Форум "Наука"

ДС и досиетата


Recommended Posts

  • Потребител

Напротв, има има.

Ако трябва да избираш сина си, или непознати. Избираш непознатите, групата, - изгърмява сина ти.

това морално ли е?

Морала както казва той да избери сина си така и казва той да бъде наказан.

е това няма смисъл. излиза, че човекът е наказан, защото е морален. значи, ако беше неморален, нямаше да бъде наказан...

брей.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 180
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОПУЛЯРНИ ДНИ

  • Потребители

Оттук нататък обявявам напълно официално, че спамове [...] няма да се толерират. Има около 170 раздела във форума. Моля, намерете подходящия, създайте темата и си говорете по нея...

Не спамете темите! Не обвинявайте модераторите; те просто си вършат работата!

Оттук нататък няма да има никакво толериране на спам в този форум.

Мисля да приложа този текст.

Впрочем, този пример със сина е някаква хипотетична дъвка, която пак ни разсейва от темата за ДС. Сиреч спам.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля да приложа този текст.

глишев, призовавам те за разум. говорим точно по темата. За морален казус на човек, който е принуден от агенти на ДС да стане доносник, за да запази сина си и бъдещето му.

Смятам, че това не е спам, а показва важни морални аспекти на човека, поставен пред избор в ненормалната среда на комунизма.

Впрочем, този пример със сина е някаква хипотетична дъвка, която пак ни разсейва от темата за ДС

напротив, не ни разсейва. Точно това е случай, с който много от набедените за доносници в Блъгария са се сблъсквали. Изключително важно е и показателно.

Аз искам всички да вземат участие и да се даде отговор на този морален казус.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Моралът няма за цел самия себе си, а да дава резултати - защита на живота и на групата. Живота на сина е спасен, сега да се спаси групата! Толкоз.

Но в конкретния случай това е невъзможно, защото едното изключва другото. Средата на комунистическа България е именно такава - създава морални противоречия.

Точно това е дилемата. При демокрацията днес и двете неща са възможни едновременно. Но при комунизма трябва да избираш.

Как да спасиш групата, след като си станал доносник, и със доноси си обрекъл десетки хора на смърт?

а ако решиш да не си доносник, обричаш сина си на смърт, или мизерия.

Ето ви уважаеми ДС. Психологически терор. Представете си го. Точно така се действа.

Много лесно е да се осъжда. Но ако попаднеш в такава ситуация, вече е съвсем различно.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А, да не забравя и този:

Тотално оспамена тема и напълнена с глупости.

Ключ [...]

Алва, няма смисъл да ме призоваваш към каквото и да било след като изтърпях десет страници преливане от пусто в празно. Първият постинг в темата, както и заглавието й се отнасят до КДС, до досиета и до актуалност.

А не до хипотетични случаи, които разкриват евентуална морална дилема на неуточнено лице. Темата е тотално оспамена - от теб. Деденцето поне се придържа към конкретиката, макар да я представя превратно.

Михов, Стинка - благодаря за участието и се извинявам за неудобството.

Впрочем, затварям и за да не наруша сам правилата - не ми се иска да пиша точно какво мнение имам за мнения, омаловажаващи вината на служителите на КДС.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Колеги, вината не е ли персонална? Вече има мнения, едва ли не да идва направо наказателния взвод.

Юридическата си е персонална. При това, само ако е имало нарушение на тогавашния закон. (Не като "народния съд", който е действал по всякакво друго, но не законово съображение. )

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...