Отиди на
Форум "Наука"

ДС и досиетата


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Всяка полиция и служилите в нея е просто една ... техника, без която държавата не може. Проблем с бившите органи обаче при прехода има в няколко аспекта:

- възможността да са активни противници на промените, от идеологически съображения;

- възможността да са активни противници на промените от користни съображения или поради обвързаността им с друга държава;

- възможността да са извършили престъпни или морално укорими деяния при и по повод на службата си - ако питате какви, например да са репресирали някого за изказани политически идеи или ако щете вицове, в т.ч. и физически. И това е най-малкото.

Следователно неучастието им в някои държавни длъжности е повече от логично. То, разбира се, беше забатачено и закъсня, като процесът беше в голяма степен дирижиран от самите тези "бивши" и от политическите сили, които стоят зад, пред, около, над, и под тях. Така, че сега може само да се събират разни остатъци. Само че е задължително довършването!

А иначе от простия факт, че някой е бил разузнавач, контраразузнавач, служител на шесто, пето, първо или ако щете на СГУ на МВР, не следва кой знае какво. Работа като работа, хора като хора.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 180
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОПУЛЯРНИ ДНИ

Уважаеми господа къде отивате, четете внимателно, на никого не се опитвам да внуша уважение към политиката на БКП или КДС, към действията им по отношение на свободите и съдбите на хората. В много постове и теми ясно съм изразил, моето отношение към това време. Не търся никакви реставрации и ги считам за напълно невъзможни. Бил съм обект на разработки КДС, знам много добре какво е това, не мислете че храня илюзии и носталгии по стария строй. НО, не бъдете крайни, не отричайте малкото добри неща, сигурно ще ги намерим и в КДС и в службите на царска България. Не бива да сме народ , отричаш добрите неща в миналото си и търсещ всички причини за неуспеха си в предишни управления, а не във себе си ! Не мислете, че другите служби като ЦРУ, МИ6 и пр... са морални и хумани, те също защитават тесни държавни и политически интереси и както нашето ДАНС го прави и днес.

Ако нещо искам да ви внуша то е : да оставим политиката, тя разединява нацията , да се обединим, без цветове за напредъка на България - не виждам нищо лошо и опасно в това. Не разбирате ли, че това е най-големият ни национален недостатък ! За да стане това трябва да се надмогне високомерието и индивидуализма, партииното разделение и излишните емоции. Помагайте да излезем от типажа отлично описан от Алеко Константинов, ако ние не успеем да го направим за нашите деца и внуци!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А 11 септември 1973 и 24 март 1976 не са взимане на властта чрез насилие, така ли Митак?

Не, 11. 09. 1973 г. е изпълнение на решение на Конституционният съд на Чили. Но това не е по темата, така, че тук ще се огранича само с това, че сравнението е неуместно. Докато днес Чили е първа в Латинска Америка и сред водещите в света, целият Източен блок е в мизерия. При това мащабите са несравними. В Чили жертвите са около 3000 човека от двете страни.

Но тъй като, пак казвам, това измества темата, оттук нататък всякакво сравнение на ДС с Латинска америка ще получи злостна модераторска санкция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Португалецо, пази се! От идеалистите стават най-големите тоталитаристи! Защото ИДЕАЛА е непостижим по дефолт ;). И реки от кръв да пролееш, той пак е там на хоризонта, а ти не си съкратил разстоянието, както знаем не мож' стигна хоризонта :)!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

, да се обединим, без цветове за напредъка на България -

С Р.Овч. ли? Чудесно, да даде 50% от парите обратно на народа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Португалецо, пази се! От идеалистите стават най-големите тоталитаристи! Защото ИДЕАЛА е непостижим по дефолт ;). И реки от кръв да пролееш, той пак е там на хоризонта, а ти не си съкратил разстоянието, както знаем не мож' стигна хоризонта :)!

Ох, чети сега.

Идеалът е непостижим по презумция, но стремейки се да го осъществиш поне малко, постигаш много повече в борбата против злото, отколкото ако се съюзиш с него. Тогава отърване и еволюция нема.

Второ, много е важно какъв е идеалът. Дали е комунизъм, тоталитазъм, националсоциализъм или е доброто.

Айде обясни ми моля те следния казус. Ако искаш да ограничиш злото и напарвиш света поне малко по-справедлив и добър, как ще го направиш, ако се съюзиш със злото и неправдата? Тогава им съдействаш, и става обратното. Вместо комунизъм навсякъде ще имаме военни хунти и злото ще тържествува отново.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно само Дедето и Алвата си се разбират взаимно правилно, пък всички останали читатели все не схващаме :laugh:

Не търся никакви реставрации и ги считам за напълно невъзможни.

***

Ако нещо искам да ви внуша то е : да оставим политиката, тя разединява нацията , да се обединим, без цветове за напредъка на България - не виждам нищо лошо и опасно в това.

Разбира се, какво лошо и опасно има в забраната на политически партии например?! Това не е тоталитарен метод. Не. Напротив. Връх на демокрацията е.

Нямам против някой ясно и просто да си каже - гони ме носталгия, оправдавам някои от нещата в миналото и точка. Ама да върти и да суче и да приказва взаимоизключващи се неща, не го разбирам. Или е лицемерно - което е ок, защото лицемерието е нещо субективно и не би следвало мен да ме бърка. Или пък си е опит да се изкарват читателите по-тъпи, отколкото са.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако нещо искам да ви внуша то е : да оставим политиката, тя разединява нацията , да се обединим, без цветове за напредъка на България - не виждам нищо лошо и опасно в това. Не разбирате ли, че това е най-големият ни национален недостатък ! За да стане това трябва да се надмогне високомерието и индивидуализма, партииното разделение и излишните емоции. Помагайте да излезем от типажа отлично описан от Алеко Константинов, ако ние не успеем да го направим за нашите деца и внуци!

Дядо, не можем да оставим политиката. В българското общество се осъществи една голяма неправда преди 64 години и убийците не бяха наказани. Черните забрадки не бяха обезвъзмездени. Не стига това, ами наследниците на ония органичени и примитивни главорези сега са морални стожери, бизнесмени и технократи. В БАН и университетите - пак са те, в бизнеса - пак са те, в политиката - пак те. Айде, моля ти се! Тия на някой друг ги разправяй!

П.П. Къде е справедливостта за моите убити роднини от комунистите, бе Дядо? Къде?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кучето не бива да се убива. Калпавия стопанин ще развали и следващото. И какво? Пак ли ще го убива? Това го гледаме по телевизията вече 20 години. Това не е решение. От кучета един народ винаги ще има нужда. Въпроса е какво правим с кучетата които се превръщат във вълци и ни правят на кебап? Ще ги търпим и ще се молим на нас да ни се размине? Или ще ги поставим от другата страна на кошарата? Кучетата трябва да се обучават, да се обгрижват, да се контролират. Иначе жална ни майка!

ПП: Деденце, в едно стадо с вакли овце каракачанките ли са елита? :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Друга причина поради която не може да бъде оставена политиката, е свързана с факта, че политиката е единственият признат и работещ инструмент за организация, управление и функциониране на обществото в нашата цивилизация /в момента/. Управление в положителния смисъл. А също според ценностите и практиките на тази цивилизация основата на политиката е демокрацията. Тя не е съвършена. Но по-добра от нея няма. Това, че в нашата страна е още по-малко съвършена, не е причина да се отказваме от нея. Отказването от практиката на демокрацията обаче не е най-страшното. Най-страшното е отрицанието на ценността й.

Поправката в удебеления шрифт е специално за Алвата ;) Да не си помисли, че пак имам нужда да ми напуска линковете за културните различия и пр.

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уважаеми господа къде отивате, четете внимателно, на никого не се опитвам да внуша уважение към политиката на БКП или КДС, към действията им по отношение на свободите и съдбите на хората. В много постове и теми ясно съм изразил, моето отношение към това време. Не търся никакви реставрации и ги считам за напълно невъзможни. Бил съм обект на разработки КДС, знам много добре какво е това, не мислете че храня илюзии и носталгии по стария строй. НО, не бъдете крайни, не отричайте малкото добри неща, сигурно ще ги намерим и в КДС и в службите на царска България. Не бива да сме народ , отричаш добрите неща в миналото си и търсещ всички причини за неуспеха си в предишни управления, а не във себе си ! Не мислете, че другите служби като ЦРУ, МИ6 и пр... са морални и хумани, те също защитават тесни държавни и политически интереси и както нашето ДАНС го прави и днес.

Ако нещо искам да ви внуша то е : да оставим политиката, тя разединява нацията , да се обединим, без цветове за напредъка на България - не виждам нищо лошо и опасно в това. Не разбирате ли, че това е най-големият ни национален недостатък ! За да стане това трябва да се надмогне високомерието и индивидуализма, партииното разделение и излишните емоции. Помагайте да излезем от типажа отлично описан от Алеко Константинов, ако ние не успеем да го направим за нашите деца и внуци!

Не зная какво точно се опитваш да хмм...... реанимираш? Ясно е, че в "службите" е имало и читави хора и такива дето никак не са вярвали в "режима" (считам даже, че са били мнозинство). Ама не само са го подкрепяли служейки, работейки, репресирайки! И не става въпрос за машинописките и шофьорите!

Кое е доброто при КДС? Дай да го видим, докажи го и ще съм първия подкрепил те (втория де Португалеца вече те е подкрепил ;)). Кражбата на Правчо ли? Да добро е, ама после к'о стана? Но май не става въпрос за промишлен или военен шпионаж, там имаме много малко успехи. Че и повечето са с помощ на "братски" служби.

Добре! Сложи на "кантара" Доброто и лошото. Военни тайни (сигурно е имало, ама нали си имахме и РУМНО), но в никакъв случай първостепенни, даже не и второстепенни, технологии, които не успяхме да развием (лесно се краде тайната на компа, трудното е да се произведе и продаде!), какво друго? На другата везна УБИВАНЕ НА ХОРА! И тук и в чужбина. После "мачкането" и тук и в чужбина. Скършването! Ми той тогаз човека престава да бъде човек, престава да бъде полезен не само за себе си, но беше полезен за КДС, и още как!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дядо, не можем да оставим политиката. В българското общество се осъществи една голяма неправда преди 64 години и убийците не бяха наказани. Черните забрадки не бяха обезвъзмездени. Не стига това, ами наследниците на ония органичени и примитивни главорези сега са морални стожери, бизнесмени и технократи. В БАН и университетите - пак са те, в бизнеса - пак са те, в политиката - пак те. Айде, моля ти се! Тия на някой друг ги разправяй!

П.П. Къде е справедливостта за моите убити роднини от комунистите, бе Дядо? Къде?

Черни забрадки има Михов в Аржентина, и не са възмездени. Майките от Пласа де майо. Това е символ на черните забрадки. Черни та дрънка.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А също според ценностите и практиките на тази цивилизация основата на политиката е демокрацията. Тя не е съвършена.

Брей, това трябва да ми го разясниш малко. Аз поне се сещам за столетия и за десетки членове на тая цивилизация, които не знаят що е демокрация, не са и помирисвали. Излиза, че през 1933 Германия излиза от нашата цивилизация, интересно ми е към коя цивилизация минава. И тн.

Когато дедото казва, че партиите трябва да се забранят, той не иска да каже господа, че трябва тука да се установи хунта и терор, а да има демокрация, базирана на мажоритарните избори, да се гласува за личности с конкретни идеи, както е в древна гърция, което е истинска демокрация, не за партии, които в нашите условия се превръщат винаги в криминални структури.

Редактирано от alvassareiro
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брей, това трябва да ми го разясниш малко. Аз поне се сещам за столетия и за десетки членове на тая цивилизация, които не знаят що е демокрация, не са и помирисвали. Излиза, че през 1933 Германия излиза от нашата цивилизация, интересно ми е към коя цивилизация минава. И тн.

А, не, аз на теб нищо за цивилизацията няма да разяснявам - ти всичко си знаеш и с теб не се спори :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не на мен. на мен, както каза, не се спори. Интересно е да обясниш на другите уважаеми юзъри, които не са така на ТИ с материала, през 1933 Германия, като излиза от нашата цивилизация, към коя отива?

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ох, чети сега.

Идеалът е непостижим по презумция, но стремейки се да го осъществиш поне малко, постигаш много повече в борбата против злото, отколкото ако се съюзиш с него. Тогава отърване и еволюция нема.

Второ, много е важно какъв е идеалът. Дали е комунизъм, тоталитазъм, националсоциализъм или е доброто.

Айде обясни ми моля те следния казус. Ако искаш да ограничиш злото и напарвиш света поне малко по-справедлив и добър, как ще го направиш, ако се съюзиш със злото и неправдата? Тогава им съдействаш, и става обратното. Вместо комунизъм навсякъде ще имаме военни хунти и злото ще тържествува отново.

Чета ;)!

КАК, го постигаш? Е тук е заровена главата на кучето! А ти си бил май дуалист? Не знаех? Б??? Тц тц тц? А кое е злото би ли формулирал?

С "рогата напред" никой никого нищо не е постигал! Няма и да постигне. И ти няма да постигнеш. Щастието не е спирка (или цел), а пътя до спирката.

Яяяя, чакам да ми кажеш (напишеш де), що е ДОБРОТО? Ма народа е различен! Добро за мен може да не е добро за Дедо-то и за теб и обратното. Ако ще се дигаме на "Свещенна война" с/у злото, нека преди това да ги формулираме нали? А ДС добро ли е? Или зло? Че да не словоблутстваме. Или като Ин и Ян и и от това по-малко и от онова в повечето?

Ще ти обясня! Според мен няма нито първично зло нито добро (брях разфилосовствах се ;)). Идеите не са нито добри нито зли (имам предвид "прогресивните", не идеята аз и народа сме най-велики (или класата) и ще колим и бесим всички дето не само се противопоставят, а и мислят различно). Но начина по който се налагат могат да са лоши и добри. Аз не се опитвам да ограничавам никого и нищо (освен, ако е противозаконно!), да се опитаме да налагаме обаче не само доброто, а и полезното и възможното (нищо, че може и да има не зло, а неправда в него).

Лелей ще отворя филосовска школа ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Черни забрадки има Михов в Аржентина, и не са възмездени. Майките от Пласа де майо. Това е символ на черните забрадки. Черни та дрънка.

И добре пропагандирани. Забелязваш ли идентичността на похвата, на почерка? И тука ги е имало тия забрадки, веднага след 44-та. Познавам наистина пострадали семейства, но и страховитите лъжи после.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не на мен. на мен, както каза, не се спори. Интересно е да обясниш на другите уважаеми юзъри, които не са така на ТИ с материала, през 1933 Германия, като излиза от нашата цивилизация, към коя отива?

Алва, що не си вземеш още едно коте, така вероятно ще се развличаш с по-приятни неща и ще имаш по-малко време да се ядосваш колко малко знаем за цивилизациите, колко малко четем и колко малко разбираме. :)

Както любезните юзъри вероятно имат представа, процесите, касаещи цивилизациите/цивилизацията, са постепенни, мащабни и дългосрочни. Един отрязък от десетилетие или две не водят до дисконтинуитет на цивилизационното цяло, нито пък цивилизацията е място за паркиране, в което можеш да влизаш или от което да излизаш така лесно. Събитията в Германия през визирания период всъщност допринасят много силно за утвърждаване на демокрацията в последствие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, не са пропагандирани. По няколко причини. Днес вече няма никакъв комунизъм, който да се занимава с пропаганда. Второ, тези жени нямат никаква медийна изява.

КГ, не говори за неща, от които си нямаш никаква представа. Срамно е това, което казваш.

Алва, що не си вземеш още едно коте, така вероятно ще се развличаш с по-приятни неща и ще имаш по-малко време да се ядосваш колко малко знаем за цивилизациите, колко малко четем и колко малко разбираме. :)

Както любезните юзъри вероятно имат представа, процесите, касаещи цивилизациите/цивилизацията, са постепенни, мащабни и дългосрочни. Един отрязък от десетилетие или две не водят до дисконтинуитет на цивилизационното цяло, нито пък цивилизацията е място за паркиране, в което можеш да влизаш или от което да излизаш така лесно. Събитията в Германия през визирания период всъщност допринасят много силно за утвърждаване на демокрацията в последствие.

Тук не става въпрос за отрязък от десетилетие. Откакто съществува нашата цивилизация периодът, зает от демокрация, е много малък, географският обхват също. достатъчно ограничени са, че да не можем да говорим, че демокрацията маркира съвременната цивилизация. Демокрацията е едно от нейните явления. Абсолютизмът, тоталитаризмът, комунизмът, фашизмът, национализмът, и тн. също са нейни продукти.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чета ;)!

КАК, го постигаш? Е тук е заровена главата на кучето! А ти си бил май дуалист? Не знаех? Б??? Тц тц тц? А кое е злото би ли формулирал?

С "рогата напред" никой никого нищо не е постигал! Няма и да постигне. И ти няма да постигнеш. Щастието не е спирка (или цел), а пътя до спирката.

Яяяя, чакам да ми кажеш (напишеш де), що е ДОБРОТО? Ма народа е различен! Добро за мен може да не е добро за Дедо-то и за теб и обратното. Ако ще се дигаме на "Свещенна война" с/у злото, нека преди това да ги формулираме нали? А ДС добро ли е? Или зло? Че да не словоблутстваме. Или като Ин и Ян и и от това по-малко и от онова в повечето?

Ще ти обясня! Според мен няма нито първично зло нито добро (брях разфилосовствах се ;)). Идеите не са нито добри нито зли (имам предвид "прогресивните", не идеята аз и народа сме най-велики (или класата) и ще колим и бесим всички дето не само се противопоставят, а и мислят различно). Но начина по който се налагат могат да са лоши и добри. Аз не се опитвам да ограничавам никого и нищо (освен, ако е противозаконно!), да се опитаме да налагаме обаче не само доброто, а и полезното и възможното (нищо, че може и да има не зло, а неправда в него).

Лелей ще отворя филосовска школа ;).

Чудя се за главата ли да се хвана, или за друго място.

абсолютно зло е примерно да убиваш, изнасилваш, тероризираш, унижаваш. Абсолютно добро е любовта, приятелството.

Идеите не били зли. Хаха, значи идеята да изнасиля някоя баба не е зла, така ли. Ако я изнасиля хуманно и човешки, ми е простено. Или пък да я изям. Сигурно и това ми е простено, ако го направя както трябва.

Митак, айде ако обичаш несе бутай в шамарите.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...