Отиди на
Форум "Наука"

Крепост


Recommended Posts

  • Потребител

не е чак такава находка...всъшност не можеш да четеш нищо освен няколко неща който са сканирали, но трябва да имат отстрани иконка "дигитално копие"

Моята връзка

Иначе не можеш нищо друго да правиш освен да видиш инв. номер за да я намериш в четалня или библиотеката на хартия, но това го има почти всяка по-голяма библиотека в България :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не е чак такава находка...всъшност не можеш да четеш нищо освен няколко неща който са сканирали, но трябва да имат отстрани иконка "дигитално копие"

Моята връзка

Иначе не можеш нищо друго да правиш освен да видиш инв. номер за да я намериш в четалня или библиотеката на хартия, но това го има почти всяка по-голяма библиотека в България :post-70473-1124971712:

Доколкото знам наскоро имаше новина в която се спомена че всички хартиени архиви ще бъдат качени на дигитални копия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Намерих списъка:

http://www.libvar.bg/projects/digitalcollection/digitalized.html

Хачука не знам какво значи, но въпросната гора ако продължи бурното строителство на Златните и Дружба скоро може и да изчезне наистина.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Хора как освен ако не намеря спонсор да инвистира в разкопки и проучвания на крепоста ? Има ли друг начин няма ли тук някои които учи археология или археолог да помогне все пак Кранево се застроява с пълна сила.. Изсякоха гората и не бих искал да застроят и Крепоста Кранеа.. Както комунистите нарпавиха поделение там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дори не съм сигурен след поделението дали има останало нещо от крепоста, но ентусиаста ти ме радва..А за второто съм дори почти убеден че това място не би предложило нещо чак толкова обогатяващо от културно гледна точка че да има нужда от спонсориране и разкопки. За добро или лошо България е осеяна със история и археология....толкова малка държавица при толкова много обекти. Почти всяко село има не по един а поне по 3-4 обекта от различни епохи. Така около моето има: селищна могила, римско поселение+малък некропол и средновековно поселение + малък некропол. Я те като ги отдели човек станаха даже 5 обекта :biggrin:

Но освен бързо проучване, освен селищната могила другите едва ли биха предложили нещо. Предвид факта че са малки поселения а земята на тяхна територия се и обработва....вервай разкопки не биха били необходими ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То и аз се чидя 4 те могили до родното ми село до кога ще стоят не разкопани. Сигурно чакат иманярите да ги изпреварят и после да се вайкат.

Чак и на мен ми е минавала идея поне да се види какво има там, да се спонсорира малко. И разкопае.

Е, от горе написаното явно трябва да се цани и един археолог да ма'а гащи там. И да контролира правилното копаене. Както правиха при Преслав Септември. Брачедите копат, а те контролират.

Като се сетя в селото доста брачеди има безработни, май евтината работна ръка ще се уреди лесно. остава скъпата археологическа, но пък нали се оплакват хората ,че им са малки заплатите, значи и тя е евтина.

Май нещата ще са по-евтини от колкото си мислех в началото.

Особено с това желание на правителството да финансират, може и да са финансирали и за нашите могили. Поне шосето е на близо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...