Отиди на
Форум "Наука"

Календарът на древните българи


Recommended Posts

  • Мнения 303
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Makebulgar в общи линии ти е отговорил. Мога да прибавя едно-две неща.

И аз бях впечатлен от тия твърдения за ЮНЕСКО и се порових там, доколкото беше възможно. Няма такова признание.

Че "последната корекция на нашия календар е извършена през 4768г. пр. н.е." е заключение на Борис Рогев. Според него тази година е отправната за българския циклов календар. Рогев е единственият астроном, който е публикувал изследване върху древнобългарския календар (през 1970г., мисля, беше). Не мога да коментирам в детайли становището му, защото не съм специалист в тази област, но за да се направят подробните изчисления, които изпълват неговата публикация, все пак са нужни подробни и най-вече сигурни отправни астрономически данни, каквито информацията за българския календар не съдържа (ясно ти е с какво разполагаме - обидно малко). Такова твърдение е несериозно дори за китайския циклов календар, който познаваме много по-добре. И в тази връзка: няма ясни свидетелства кой от кого е възприел календара - китайците от българите или обратно. Но китайските сведения за този календар са много по-ранни от "Именника", а освен това Китай се намира приблизително в средата на ареала на използването на този календар. Смятам, че последното е твърде показателно.

Подобна хипотеза като хронология не е невъзможна

и тя се материализира в следната лингвистика и история:

1. Год. Верени се образува на основата на същ. верени, което е индоиранска заемка в прабългарския праезик със съответствие напр. лат. варан. Подобно е положението и с барс, съответствието на което е гр. пардус.

2. Челният североизточен фронт на индоиранците опира Алтай и те са там преди края на 4-то хил., а в началото на 3-то хил. прабългарите тюрки интегрират известно количество индоиранци, което се потвърждава и антропологически.

Нататък вече може да се разиграят конкретно-частните сценарии,

като не се изпускат из предвид и евентуалните контрааргументи.

Редактирано от проф. Добрев
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Makebulgar в общи линии ти е отговорил. Мога да прибавя едно-две неща.

И аз бях впечатлен от тия твърдения за ЮНЕСКО и се порових там, доколкото беше възможно. Няма такова признание.

Че "последната корекция на нашия календар е извършена през 4768г. пр. н.е." е заключение на Борис Рогев. Според него тази година е отправната за българския циклов календар. Рогев е единственият астроном, който е публикувал изследване върху древнобългарския календар (през 1970г., мисля, беше). Не мога да коментирам в детайли становището му, защото не съм специалист в тази област, но за да се направят подробните изчисления, които изпълват неговата публикация, все пак са нужни подробни и най-вече сигурни отправни астрономически данни, каквито информацията за българския календар не съдържа (ясно ти е с какво разполагаме - обидно малко). Такова твърдение е несериозно дори за китайския циклов календар, който познаваме много по-добре. И в тази връзка: няма ясни свидетелства кой от кого е възприел календара - китайците от българите или обратно. Но китайските сведения за този календар са много по-ранни от "Именника", а освен това Китай се намира приблизително в средата на ареала на използването на този календар. Смятам, че последното е твърде показателно.

Благодаря и на двама Ви, определено още една мистификация за т. нар. архидревен 'календар' на прабългарите потъна в небитието /където й е мястото/.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...