Отиди на
Форум "Наука"

Академичното и популярното знание срещу "чалга-знанието"


КГ125

Recommended Posts

  • Мнения 118
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Има тема, посветена на фоменкологията - и тук, и във Форум "Бойна слава".

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=1034

http://forum.boinaslava.net/showthread.php?5124

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тая тема я знам, имам даже мнение в нея. Искам да кажа, защо не реагирате на фоменкологични тези, излагани във форума, например за разпределението на монетите в Плиска?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За коя тема иде реч?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За коя тема иде реч?

Като заговорихме за чалга-знанието, аз бих попитал и защо първите явно фантастични 6 теми в руския раздел все още съществуват /руски ли не разбирате, модератор за там ли си нямате/:

http://nauka.bg/forum/index.php?showforum=36

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бих искал да разбера становищата ви относно този проблем:

http://dimitaratanassov.wordpress.com/2011/06/23/acad-deconst-chalga/

Защо "националноориентираната" история да е еднаква с маргиналната??

естествено, че е маргинална ...

аз съм се сблъсквал с русоцентризъм, гръкоцентризъм, евроцентризъм и бритоцентризъм ...

завъртят ли се фактите около някаква националистическа или друга идеология жална им майка ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като заговорихме за чалга-знанието, аз бих попитал и защо първите явно фантастични 6 теми в руския раздел все още съществуват /руски ли не разбирате, модератор за там ли си нямате/:

http://nauka.bg/foru...hp?showforum=36

Генадий пише само в тях. Ако ги затворим или ги скрием, той ще трябва да започне да пише по научному, което не му се удава.

Нека си пише за сега... Той е "затворен" в руския раздел (не може да пише в българските раздели) и си пише в тези няколко теми.

Не ги следя постоянно, но между щуротиите може да е постнал и нещо смислено. Трябва да се провери.

Най-лесно е темите да се заключат или да им се сложи шапка-невидимка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нека си пише за сега... Той е "затворен" в руския раздел (не може да пише в българските раздели) и си пише в тези няколко теми.

Това не е причина да бъде оставен да оспамва форума. Все едно аз да почна да пиша на шльокавица в Английския форум. Дето се вика, може и нещо смислено да напиша, ма нали глобалните модератори не следят изкъсо, та може би ще проверят някой ден. Както и да е, ще повдигна въпроса пред админите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре, прав си, Романе. Аз не чета Генадий, но може би не съм прав. Чистете му глупостите или ги преместете целокупно в паранауките, историческото моделиране и прочие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй като не ми отговорихте на въпроса, ще се опитам аз да си отговоря.

Една част от паранауката придобива все по-научен вид, като запазва приемуществото да е забавна и достъпна. За това тя става все по-популярна чрез различните средства за информация. Нейни представители са известни, харесвани и с научни титли.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй като не ми отговорихте на въпроса, ще се опитам аз да си отговоря.

Една част от паранауката придобива все по-научен вид, като запазва приемуществото да е забавна и достъпна. За това тя става все по-популярна чрез различните средства за информация. Нейни представители са известни, харесвани и с научни титли.

Въпросът не е да има по-научен вид, а сериозно да изследва даден въпрос, опирайки се на достъпните доказателства. Има немалко хора, които удачно сглобяват наукообразни писания. но от това тяхната стайност не се повишава.

Ако "забавната и достъпна форма" означава твърдения, че българите са изобретили космическия кораб, нощното цукало, християнството и сладоледа - аз съм "пас" за подобни "забавления". А параисторията твърди точно това, като същевременно сипе хули срещу "официалната" история. Много справедливо беше отбелязано по-горе, че всеки идиот, прочел повече от 2 книги се счита за годен да се занимава с история, но никой не се хваща да се занимава с хирургия или атомна физика ако няма нужната квалификация.

И кои са тези с научни титли, които се занимават с параистория? Това че са обичани и харесвани от неуките тълпи мен не ме интересува. smokeing.gif

Аз не съм забелязал фоменковщина, но и да забележа какво може да се направи? Тези хора не са нормални - просто трябва да се лекуват. Аз не съм психиатър.

Редактирано от Black Wolf
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тези хора не са нормални - просто трябва да се лекуват.

Може би и критикуваните от теб представители на академичната наука мислят така, за това и не реагират.

Не бих казала такова нещо дори и за по-лековати паранаучни идеи, а фоменколозите изглеждат много нормални и даже логични.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

При все че, разбира се, цялата фоменковщина е един формен идиотизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би под "формен идиотизъм" разбирате нейната интердисциплинарност, която кара историците да блокират умствено и да не смеят да поставят конкретни въпроси, а под "социална патология" - охотността, с която средствата за информация я разпространяват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не; интердисциплинарността е едно, а липсата на дисциплина - съвсем друго. Колкото до конкретните въпроси: има разлика между създаването на нови митове за "древни цивилизации" и "алтернативни хронологии" от една страна и съвсем сериозната, конкретна и богата история на ежедневието, история на комуникациите и история на идеите. Интердисциплинарно е изследването на Лиляна Симеонова за търговията в Средиземно море през XI в., което привлича данни от няколко полета на изследване. Фоменко не е интердисциплинарен, а е глупак, защото има абсурдни твърдения по въпроси, от които не разбира нищо. Да заявиш, че Тацит и Салустий не са съществували, е историческият еквивалент на това да вярваш, че под леглото ти има вампир.

За какво ми е да чета Фоменко, Греъм Хенкок и други такива, които ме занимават с митотворчески хипотези за извънземни, подземни градове и атланти, когато мога да чета Фернандес-Арместо, Арон Гуревич, Фернан Бродел, Робер Фосие или Цочо Бояджиев, които обосновано и пряко ми казват как е живеел и мислел човешкият род в миналото? Едните автори работят по малоумни теми и без метод, а другите - по ясни проблеми и със здрави критерии.

Един сериозен труд върху корабните дневници и пристанищните документи от XVI в., направен от човек с огромни познания по икономика и история и владеещ два старинни езика има далеч повече смисъл от хипотези за технологичния напредък на Атлантида, написани от лекар.

Както Блек Улф правилно посочи - псевдоучените се насочват главно към историята, а не например към химията, защото там по-лесно си проличава пълната некадърност.

Историците рядко си позволяват да пишат трудове по физика, но пази Боже от физици, решили да правят "революция" в историята!

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фоменко и сие да си гледат работата. Вятър работа са. Аз пък най-отговорно заявявам, че история изобщо НЕ СЪЩЕСТВУВА. Всичко е плод на нашето съзнание и в това отношение всичко става, но не съществува. Ерго няма и история. А съзнанието съществува извън времето и пространството.

Дали ще ми дадат Нобел за това велико откритие като принос в Науката? :unsure:

:tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Отново опираме до политика. Целта на либерастите е да изградят световно правителство. За целта всички народи са длъжни да се простят с патриотичната си история. Хората по цял свят трябва да бъдат убедени, че до настъпването на съвременната лява демокрация света е представлявал кървава каша от неграмотни, бедни и нещастни хора които със зверска ненавист са заливали света с кръв. Примерно, факта че Вашингтон е робовладелец трябва да внуши на всички американци, че той не е бащата на нацията им, а гаден робовладелец който е само малко по добър от Хитлер. Взирането и постоянното натякване че тяхния най голям герой е бил гад цели да намали гордостта на обикновения американец от своята история и да го убеди, че не националната, а наднационалната история има значение.

Давам примера със САЩ не случайно, това е най могъщата нация в момента, хора които искрено смятат че са най най и най, но дори и те, дори и американския народ е принуждаван да се откаже от патриотичната си история.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фоменко и последователите му са математици, а не физици.

За какво ми е да чета Фоменко, Греъм Хенкок и други такива, които ме занимават с митотворчески хипотези за извънземни, подземни градове и атланти, когато мога да чета Фернандес-Арместо

Всеки има право да чете каквото си иска и каквото може да разбере.

Специално Фоменко и последователите му според мен създават респект сред нематематиците, които все се страхуват ги четат и да коментират конкретните аргументи, заради използваните математически методи, които са им неясни.

Факт е, че или се правят, че не са видели, или се ограничават да пуснат по някоя анатема. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В случая все тая точно какъв е Фоменко - не е историк. Специалисти по науката А имат мнения по наука Б и ги защитават по начин, който е невъзможен от гледна точка на методите на наука Б.

Аз, за съжаление, съм чел двете томчета на Фоменко и смятам, че те почиват на лошо разбиране на литературоведската теория за повторяемостта на повествователните мотиви.

Чел съм и Тацит, при това на няколко езика. Човек, който може да каже, че Тацит не е съществувал или че текстовете му са написани между X и XIV в., е идиот. Фоменко го казва; следователно Фоменко е идиот.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Човек, който може да каже, че Тацит не е съществувал или че текстовете му са написани между X и XIV в., е идиот. Фоменко го казва; следователно Фоменко е идиот.

Не сте прав, колега, Фоменко не е идиот. Той е ПЪЛЕН идиот. Особено са ми забавни опитите му да наглася и приравнява различни династии, търсейки тъждество между тях. :biggrin:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък нямам намерение да се охарчвам за томовете на Фоменко, макар че съществуването им като издание ме респектира. Четох няколко статии на българските му последователи, които остават без отговор в пространството.

От Фоменковите трудове четох само за Алмагест.

В случая все тая точно какъв е Фоменко
Не може да е все тая, защото хронологията е и обект на други науки, не само история.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И ти не си прав, колега; Фоменко е полуидиот, а идиоти са феновете му (ако има такива тук, те се изключват от числото на идиотите за времето на престоя си във високообразоващите и антифоменковски форуми на сп. БГ-наука).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...