Отиди на
Форум "Наука"

Физически данни за исторически личности


Boromir

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

през свободното си време работя по проект свързан със скулптури в цял ръст на велики българи,

като идеята е да са максимално детайлни и достоверни.

В списъка са включени личности започващи от Аспарух, през Левски и Ботев, та до съвременни политици.

За съжаление обаче информацията която намирам в нета е крайно недостатъчна, особено за хората отпреди

миналия век... На този етап не мога да отделя достатъчно време за проучвания в библиотеката, затова

ще се радвам ако се намерят хора в този форум които могат да помогнат.

Необходими са ми най-вече данни за ръста и теглото, снимков материал също би ми бил от голяма полза,

въпреки че повечето от кадрите които са в нета вече са запазени и подготвени за употреба.

Линкове с конкретна информация по въпроса също ще ми бъдат много полезни.

Ако някой има идея или виждане относно цялото начинание - нека не се притеснява и да сподели ;)

Благодаря на всички предварително, надявам се проекта да се осъществи и да поканя всички вас на откриването :)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще е доста по-лесно да кажеш за кои си събрал, защото няма смисъл да се ровим и да търсим неща, които имаш. Втори е въпросът, че за някои личности спорим дали са съществували, пък какво остава за сантиметрите и килограмите им. Но примерно от преполагамието гробове на Самуил и Калоян може да се вземат някои мерки. Също и за Левски, Евтимий и иван Александър, но се опасявам, че родните учени не са измерили всички преди да им загубят тленните останки (пък те в последното са най-добри).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тепърва започвам да събирам тези данни, и може да се каже че нямам почти нищо освен портрети и много рядко някоя снимка...

Засега сме ограничили броя на личностите до около 80, като не малка част са по-скорошни лица.

Като цяло издирването на подобни детайли е доста трудоемко, изненадващо е как липсва такава информация дори и за съвременни личности.

Относно Калоян намерих статия в която е споменат великански ръст, каквото и да значи,

а Левски е описан от Вазов като "ръст среден, тънък и строен; очи сиви, почти сини; мустаци червеникави, коса руса"

Ето все пак списък с няколко човека, за които нямам инфо:

Аспарух, Крум, Омуртаг, Борис I, Кирил и Методий, Симеон, Иван Асен II, Ивайло, Иван Рилски, Паисий,

Раковски, Иван Вазов, Христо Ботев, Райна Княгиня...

Понеже не съм достатъчно начетен в тази област, на този етап биха ми помогнали дори бегли и непотвърдени данни за ръст всеки за когото се сетите.

Благодаря отново :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

През свободното си време работя по проект, свързан със скулптури в цял ръст на велики българи, като идеята е да са максимално детайлни и достоверни.

Необходими са ми най-вече данни за ръста и теглото, снимков материал също би ми бил от голяма полза...

Става дума за това а събираш данни, на чиято база да създадеш след време статуи или искаш да изследваш достоверността на вече създадени статуи, бюстове и релефи?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аспарух, Крум, Омуртаг, Борис I, Кирил и Методий, Симеон, Иван Асен II, Ивайло, Иван Рилски, Паисий

За външния вид на тези хора нямаме никакви данни. Така че всичко ще е в сферата на фантастиката.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

С доста голямо едно на ум, разгледай отблизо изображенията в хрониките - на Омуртаг, Иван Александър, мисля Крум.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аспарух, Крум, Омуртаг, Борис I, Кирил и Методий, Симеон, Иван Асен II, Ивайло, Иван Рилски, Паисий

За външния вид на тези хора нямаме никакви данни. Така че всичко ще е в сферата на фантастиката.

На Омуртаг мисля има два портрета във византийски хроники, странното е, че си прилича или пък така изглежда..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Единственото изображение което успях да открия за Омуртаг е това, не знам доколко е достоверно:

31ae5d3b4d32a4f4.jpg

Ще потърся тези хроники, благодаря за съвета! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абсолютно не е!

Това е от съвременен художник и отразява фантазиите му. Да видим ще го намеря ли.

Хм, Омуртаг си прилича:

post-727-014329600 1311880349_thumb.jpg

post-727-086185400 1311880355_thumb.jpg

post-727-080170200 1311880372_thumb.jpg

post-727-015289000 1311880389_thumb.jpg

post-727-003517100 1311880409_thumb.png

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това трябва да е Крум (естествено, винаги трябва да се внимава с достоверността на хрониките, но от друга страна...) Аварин бил, не знам какъв бил, но и двамата си имат съвсем български физиономии.

post-727-099904400 1311880497_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето обикновени българи:

http://www.runitravel.com/2011/06/23/мадридският-ръкопис-на-йоан-скилица-e-а/

На втората колячите са българи, явно някакви знатни.

Ето ти максимално автентични образи :))

post-727-070533200 1311880681_thumb.jpg

post-727-056580800 1311880871_thumb.jpg

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мда, на втората от първия ти пост попаднах и аз, но не бях сигурен дали е той... Все пак е архивирана, вече и със всички останали, благодаря :)

Значи тази която съм прикачил аз направо да я игнорирам, така ли? Тя ми беше най-голямата надежда, но явно...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Забрави я на мига. Това е рисувано през социализма и е абсолютно неточно. Виж средновековните хронисти как са ги рисували. Тоя на портрета от 20 век мяза на някой кърсердарин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Успях да осъществя непряк контакт с учени от Института за исторически изследвания към БАН, и ми препоръчаха да потърся из библиотеките "Великите българи".

За съжаление обаче не съм абсолютно сигурен за точното наименование, и нямам идея кой е автора, знам само, че е от преди '89-та...

Пробвах в библиотеките на два града, но ударих на камък - намерих единствено "Бележити личности", и то не всички 7 тома.

Някой може ли да помогне, и поне да потвърди че такова издание съществува?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина не знам - както писах, нямах възможност да комуникирам лично с човека, и ми предадоха "Великите българи"...

"Бележити българи" издание в 7 тома ли е, т.е. възможно ли е аз да бъркам и да е това което аз открих?

Редактирано от Boromir
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...