Отиди на
Форум "Наука"

Германски филм за убийствата по българските граници


Recommended Posts

  • Мнения 188
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Ако е така това е достойно за съжаление, значи става като при руснаците - стрелочникът виновен за всичко. Редникът даже не е и стрелочник..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Гледам някакви приказки на Шехерезада да не сме пипали сметките на босовете, дето за да не им развали рахатлъка са принуждавали войниците да гърмят. Ма тя Швейцария не давала (не че е съвсем вярно де - предложиха данни от крадения диск, но у нас "не проявиха интерес" - за причаната вж. вица на Скуби). Ми що пък България трябва да дава да се съдят тези, дето са гърмели германците? А, ще правим морално осъждане. Ми що морално да се осъдим авторите на филма, че така широко са затворили очи как докато едните ги е брулил вятъра и са джопали из преспи и киша по границата, други отговорни другари са трупали сметки в Швейцария?

Тук иде реч за строго моралната оценка на тези наистина трагични събития. Та тия просто са искали да идат в Западна Германия!!! Да карата Опели, а защо не и БМВ вместо Трабант и да живеят в къщи вместо в панели. Нищо повече.

Ама те и депортираните роми просто са искали да останат във Франция и да карат "Мерцедеси". Защо авторите на филма морално не осъдиха Саркози, че ги депортира. Германци от Източна Германия бягали в Западна. Ами в сегашния случай случай пък хора от ромските квартали в България бягат в ромските квартали във Франция, където пак си живеят сред своя етнос. Е, защо да не могат? Германци отиват при германци и роми при роми. Но наистина има разлика. Едното е ставало в миналото и не може да го променим. Другото обаче става сега и авторите на филма могат да го променят. Във филма няма морал. Едно е да твърдят, че във Франция се случва същото, което в източния блок през Студаната война и да искат той да бъде снет от поста и съден. Ама те се правят на хамави.

Ами зависи колко е бил акълът на часовия - така си го обяснявам. Щото всеки, които е бил в казармата знае, че някои са по-лабилни на пост. Не едни и два инцидента са се случили по този начин - от застреляни животни до застреляни хора, които по някаква причина решават да преминат. Говоря за нормален караул, не граничен, но и там е същото.

Не виждам много прилика да си на пост до знамето в шаба с това да си из пущинака, дето има всякакви диви зверове и убити граничари. Пък и "по-лабилните" едва ли са се натискали да са в армията и на пост. За някоя добре платена работа няма да ги вземат, защото са лабилни, но не е било проблем да им тикнат автомата в ръцете. Пък и германците що не са се замислили, че може да попаднат на лабилен набор, който обаче за разлика от тях съвсем не се е озовал на това място по свой избор и желание?

И тъй като се потопихме хубаво в помийката, един подходящ виц за аромат.

Брежнев и Живков били на среща на ръководителите на държави. По едно време Бружнев пръднал. Обърнал се към Тато и му наредил веднага да се прибира в хотела. Тото изненадан го попитал защо той трябва да се маха, след като друг се е изпуснал. А Брежнев му отговаря: "Защото аз като пръдна, ти все се насираш." Та това е положението и сега - направили германците филм и нещои ще се скъсат да се напъват. Ми то от напъване какво може да излезе? Едно е да кажем, че социализмът си е отишъл, друго си е да се промени социалистическия манталитет. Съд в Нюрберг-Народен съд; разкулачване в Русия-разкулачване у нас; борба срещу култа на личността- Априлска линия у нас ... Повторението на глупостите от миналото не е осъждане, а сляпо обожание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако е така това е достойно за съжаление, значи става като при руснаците - стрелочникът виновен за всичко. Редникът даже не е и стрелочник..

Айде да не ги мислим германците. Във всеки случай там нещата са много по-обмислени, отколкото у нас. Щом така са решили, значи са намерили основания.

Аз продължавам смятам, че няма нужда да откриваме топлата вода. В нормална Европа нещата станаха по един начин, при "умниците" от България, Сърбия, Македония, бившият СССР - по друг. Мисля, че живота и практиката убедително показват кой начин е правилния.

П.П. Галахад, смущаващ е начинът, по който пренебрегваш и зачеркваш десетки животи на българи. Които не са престъпници. Пак повтарям - при едно по-различно стечение на обстоятелствата и в моето семейство можеше да има жертва. А вуйчо ми е много интелигентен и буден човек. Те такива се и навиваха да бягат. По-будните. На останалите дори им харесваше в комунистическата кочина.

П.П.П. Вуйчо ми не е германец, не е гласувал за Хитлер, даже и баба ми не е гласувала за Хитлер, поне за това са невинни. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде да не ги мислим германците. Във всеки случай там нещата са много по-обмислени, отколкото у нас. Щом така са решили, значи са намерили основания.

Що за аргумент? Що трябва все ние да се мислим за най-прости. Значи те да ни дават акъл, а ние да не гледаме критично на действията им?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като се има предвид и че със сигурност ГДР е санкционирала, ако не и подбудила тия твърди действя срещу бежанците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що за аргумент? Що трябва все ние да се мислим за най-прости. Значи те да ни дават акъл, а ние да не гледаме критично на действията им?

Аргументът е твърде практичен.

Практиката показва, че за съжаление, България е твърде далеч от върховите постижения в която и да е област. Независимо за какво говорим. Много по-полезно е да следваме примери от страни, които са по развити от нас, вместо да се правим на много умни. Защото обикновено, когато се правим на много умни, си е за наша сметка.

Съжалявам, но никак не вярвам в българския гений. Срещам се всеки ден с него... :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се, наложително е да гледаме на върховите постижения на страни, по-развити от нас, но това отрича ли ни правото да сме критични, още повече че се касае в случая за булевардна журналистика по отношение на "момчето за бой" България?

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой не ни бие. Това е доста комплексарска трактовка.

Направили хората филм. Всеки има право да го прави. Наши журналисти също могат да направят за Германия, Франция, Тамбукту и къде ли не.

Покрай филма се замислих, че за тия работи не се говори в България. И че никой не говори не просто за убитите германци, а за убитите българи.

Бях убеден и каква ще е реакцията.

Факт, че в по-развитата част на Източна Европа, хората постъпиха по по-различен начин. Сигурно имат своите основания.

А какви са нашите основания? Да кютаме, като сме кютали досега? Ей, Богу, вече 21 години кютаме.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами онзи гедереец, щом е бил толкова отдаден гедереец трябва да е бил комунист, а откъде да се учи един комунист, ако не от СССР? Логично и съвсем практично - учи се от по-напредналите.

Аз не се вживявам в никаква роля. Животът, драги Урагане, си има своите закономерности. Наистина няма смисъл да откриваш топлата вода, след като вече е открита.

А ние избор имахме. Но не го използвахме...

Единственото ни оправдание е, че на тия географски и културни ширини никой не го използва. Трудно можеш да надскочиш себе си.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сразяващ аргумент! Напомня ми за една истинска история, случила се между руснак и германец през 70-те години на миналия век. Руснакът бил на работа в ГДР. Запознал се със свой колега германец. Направило му впечатление, че германецът следи всяка негова дума, пита го за широк кръг въпроси и дори си води записки. На въпрос защо прави това, германецът отговаря, че СССР има по-големи постижения от ГДР във всяко едно отношение, те са победили цяла Германия и затова германците от ГДР трябва да мълчат смирено и да се учат ВЪВ ВСЯКО ЕДНО ОТНОШЕНИЕ И ОБЛАСТ НА ЖИВОТА от всеки руснак!

Виждам, че Михов се вживява в ролята на този германец и ни предлага нещо подобно. Всъщност не знам, дали въобще заслужаваме да ни предлагат нещо. За да приемеш или не приемеш нечие предложение, трябва да имаш избор. А ние........

А пък мой приятел навремето запита едно гадже на варненският плаж какво чете....

Тя му каза, ами такова лятно четиво на което не трябва много да се мисли....

Приятелят ми с изтинска изненада я изгледа и:

-Защо на вас в ГДР въобще позволено ли е да мислите??????

Не успя да договори с нея рандеву...Защо? Незнам....

:laugh::w00t::tooth: :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото, ГДР е много интересен случай като държава. Съчетание на съветско и прусашко.

Както доказа историята обаче, това е лоша комбинация.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какви са нашите основания? Да кютаме, като сме кютали досега? Ей, Богу, вече 21 години кютаме.

А какво да правим? Едните да почнат да душат червените бабички ли? А другите реститутките? Щото той материала се изнесе отдавна...Останаха знаем кои.

Излишно теоретизираш, Михов, излишно..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз и другаде съм го казвал - вече е твърде късно за много неща, така е.

И все пак има дреболии, които могат да се направят. "Дреболии", които са важни и които е по-добре да станат късно, отколкото никога. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Много по-полезно е да следваме примери от страни, които са по развити от нас, вместо да се правим на много умни.

Ами тогава какъв е проблемът с отстреляните германци? Просто сме следвали челния германски пример. Ако примера им е бил лош, значи е глупаво да продължаваме да следваме германците. Както се казва, всеки греши, но глупав е този, дето повтаря грешките си. При две загубени войни, след като поне два пъти са губили Берлин и след като сега мрънкат, че сме имали глупостта да им вървим по ума, нещо не се връзва да продължаваме да следваме примера им.

Що се отнася до българите, ами и задържаните моряци в Гърция са българи. Но ние се вайкаме за германци, дето са умрели много преди някои от нас да се родят, а за българите, чиято съдба може да се промени нехаем. А това са хора, дето са тръгнали да изхранват семейства.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо сравянвате комунистическия период с днешните проблеми? Моряци в Гърция, Меркел?? Какво се опитвате да докажете, че българските власти отпреди 1989 г. са света вода ненапита ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво се опитвате да докажете, че българските власти отпреди 1989 г. са света вода ненапита ли?

Е, това де!

Цялата работа е заради това.

То това е основното упражнение в България от 21 г.! Да легитимираме режима.

И понеже знам какво ще последва - спестете си го!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам какъв ви е проблема - искате България да следва герм. опит, следвали сме го - те гърмели по границата, у нас също. Ама при положение, че германците все губят и ги съдят, май е време да се спрем и да живеем доволни, че германци са отстрелвани както на гер. граница, така и на нащата, но по техен пример.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, май е време за една турска поговорка: "акъл парасъ".

Галахад, успокой се, поне тази нощ ти обещавам лошите германци да не те навестят у вас! Дишай дълбоко!

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам какъв ви е проблема - искате България да следва герм. опит, следвали сме го - те гърмели по границата, у нас също. Ама при положение, че германците все губят и ги съдят, май е време да се спрем и да живеем доволни, че германци са отстрелвани както на гер. граница, така и на нащата, но по техен пример.

Хееееей от ми дойде на ум старият виц.

Един полски войник кого ще убие първо?

Германският или руският войник?

Ами първо германеца и после руснака.....

Първо е задължението и после удоволствието....

:punk: :punk: :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хееееей от ми дойде на ум старият виц.

Един полски войник кого ще убие първо?

Германският или руският войник?

Ами първо германеца и после руснака.....

Първо е задължението и после удоволствието....

:punk: :punk: :punk:

+1!

Вицът е готин.

Но не е за България. Даже за Унгария не е. При нас кое е е задължението и кое удоволствието?

И защо водите от девет кладенеца води за нещо толкова просто? Защо това е такова бреме за вас?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бреме е, щото е много просто. И тъй като германците все простотии вършат, все ги съдят. Няма нищо лошо в бремето, което ни предпазва от повтарянето на стари грешки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами тогава какъв е проблемът с отстреляните германци? Просто сме следвали челния германски пример. Ако примера им е бил лош, значи е глупаво да продължаваме да следваме германците. Както се казва, всеки греши, но глупав е този, дето повтаря грешките си. При две загубени войни, след като поне два пъти са губили Берлин и след като сега мрънкат, че сме имали глупостта да им вървим по ума, нещо не се връзва да продължаваме да следваме примера им.

Що се отнася до българите, ами и задържаните моряци в Гърция са българи. Но ние се вайкаме за германци, дето са умрели много преди някои от нас да се родят, а за българите, чиято съдба може да се промени нехаем. А това са хора, дето са тръгнали да изхранват семейства.

Ами той,проблемът с отстреляните германци е просто никакъв.Те много добре са знаели накъде са тръгнали и какви са рисковете по пътя.Няма и проблем и с граничарите ,които уставно са си изпълнявали задълженията.Проблемът според мен е в тези случаи,когато граничарите или техните началници са си превишавали правата,цинично казано-са проявявали "творчество" и без да е необходимо са наказвали със смърт,а тогавашната власт си е затваряла очите,че даже и е поущрявала проявилите се.А най-големия проблем е,че ние днес поросто махаме с ръка и казваме:Е,голяма работа,к"во пък толкоз се е случило.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
А най-големия проблем е,че ние днес поросто махаме с ръка и казваме:Е,голяма работа,к"во пък толкоз се е случило.

Големият проблем е:

Защо сравянвате комунистическия период с днешните проблеми? Моряци в Гърция, Меркел??

Миналото не можем да го променим, но ако не ни харесва, единственото което можем е да не допускаме да се повтаря. Има задържани моряци днес, има депортирани роми сега и има хора от ръководния състав на режима, които могат да бъдат санкционирани като им се конфискуват отмъкнатите пари (за това давност няма). Но оплакващите германците не искат да се сложи край продължаващите и днес повторения, а просто да се поиздевателства над някой друг редови българин. Не се търси справедливост, истина, а само един гол сеир. Ето около това е целия спор.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...