Отиди на
Форум "Наука"

Зли папи


Recommended Posts

  • Потребител

Може ли да дадете някаква информация за зли папи като папа Александър 6 (Родриго Борджия), аз съм чел за някои от тях, но не ми беше достатъчна информацията.

Редактирано от Mr.Shades
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На мене най-любим ми е случая когато един морски разбойник върлуващ до преди това из Средиземно море успява да стане папа - Балтазаре Коса (1410-1415г.), под името Йоан ХХІІІ, в последствие обявен за "антипапа". Само част от обвиненията към него са за пиратство, убийства, содомии, кръвосмешение.

едит: сега видях, че вече е споменат, изглежда не само аз съм му фен :)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да си представим сега ефектите, ако тук на това фото беше виден водач на някоя от другите големи религии ;)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да си представим сега ефектите, ако тук на това фото беше виден водач на някоя от другите големи религии ;)

Ами то е ясно - фетва за автора на колажа (ама не да го галят, ами да му резнат главата) и призиви за перманентен джихад срещу оскревнителните неверници.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето една стара, твърде твърде любопитна снимчица на сегашният папа подвизаващ се днес като Бенедикт ХVІ във Ватикана. Тук пък се подвизава като 14 годишният Йозеф Ратцингер в Хитлер Югенд ;)

post-28-088406400 1323890910_thumb.jpg

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тук е в одежди на помощник на свещеника май. Можело ли е да е в хитлерюгенд и в католическата църква едновременно??????????

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В нета е пълно с плява по този въпрос. Папи пирати, развратници, сатанисти, че даже и папеси. Чичко гугъл ще ти изрови всичко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Папа Стефан VІ (VІІ) заради организирания Трупен процес срещу папа Формоза (този, който Борис искал за архиепископ на България). Покойният Формоза бил изваден от гроба, скелетът му бил облечен в папски дрехи и бил изправен пред съда. След това му отрязали пръстите с които благославял, а скелетът бил заровен първо в гробището за чужденци, а после хвърлено в Тибър. Това предизвикало силно възмущение, папа Стефан бил хвърлен в затвора, където бил удушен.

Jean_Paul_Laurens_Le_Pape_Formose_et_Etienne_VII_1870.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От 1940 г. нататък става задължително за всеки младеж навършил 14 г. да постъпва в Хитлерюгенд, без значение дали е свещеник (нацистите междувпрочем нямат никакви проблеми нито с католическата църква нито с протестантската, има доста снимки на които духовници отдават поздрав "Хайл Хитлер" ;)), та даже е минал и военен курс за зенитчик. :)):

Всичко това разбира се по никакъв начин поне според мен не уронва престижа му и не може да се сравнява с извергите от Средновековието.

п.п. това с папесата не е доказано, макар че е имало силни подозрения, ама то клюки всякакви ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Папа Стефан VІ (VІІ) заради организирания Трупен процес срещу папа Формоза (този, който Борис искал за архиепископ на България). Покойният Формоза бил изваден от гроба, скелетът му бил облечен в папски дрехи и бил изправен пред съда. След това му отрязали пръстите с които благославял, а скелетът бил заровен първо в гробището за чужденци, а после хвърлено в Тибър. Това предизвикало силно възмущение, папа Стефан бил хвърлен в затвора, където бил удушен.

Jean_Paul_Laurens_Le_Pape_Formose_et_Etienne_VII_1870.jpg

За този случай знам, но все пак мерси!

Интересна картинка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От 1940 г. нататък става задължително за всеки младеж навършил 14 г. да постъпва в Хитлерюгенд, без значение дали е свещеник (нацистите междувпрочем нямат никакви проблеми нито с католическата църква нито с протестантската, има доста снимки на които духовници отдават поздрав "Хайл Хитлер" ;)), та даже е минал и военен курс за зенитчик. :)):

Всичко това разбира се по никакъв начин поне според мен не уронва престижа му и не може да се сравнява с извергите от Средновековието.

п.п. това с папесата не е доказано, макар че е имало силни подозрения, ама то клюки всякакви ;)

Kъм този момент мисля, че не е бил свещеник а някакъв помощник. Свещениците не знам да са подлежали на военна служба.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност какво се чудите - папската институция има история като всяка друга институция - с тъмни и светли моменти.

Какво да кажем за онзи папа Леон I, който излиза пред портите на Рим и връша Атила с войската му...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво да кажем за онзи папа Леон I, който излиза пред портите на Рим и връша Атила с войската му...

It's a very good legend:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако търсиш зли папи, книгата която ти трябва е "Свещеният вертеп" на Лео Тексил. Тя е дебела - към 500 страници, защото общо взето на всички папи е намерен някакъв косур. Без съвременните, защото самата книга е доста стара.

За споменатия Лъв(Леон)І Лео Таксил пише, че "този отец се прославил с това, че издал една крайно безнравствена була, узаонил правото на бащите да продават дъщерите си за наложници на когото си искат."

ЛъвI преследвал и изтезавал безмилостно опонентите си. Описани са разправиите му с Иларий Арлски заради епископа Целидоний, обвинен в убийството на съпруга на своята любовница и още няколко. Иларий Арлски го осъдил и свалил , а ЛъвI го въстановил и отлъчил Иларий.

За Атила обяснението е просто. " Папа Лъв му дръпнал една вдъхновена реч, която за повече убенителност била подкрепена със солидна сума. Атила справедливо оценил откупа, взел даровете и се пръждосал."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За Атила нещата са прости - идвал края на сезона за походи, а папата се отправил срещу него не с желязо, а със злато, което се оказало при тези обстоятелства много по-убедително. Разбира се ако Атила не се е бил споминал, то папската риторика едва ли е щяла да спаси Рим.

А като броим злите папи как ви се вижда прдешиния Йоан Павел ІІ. Той страдаше от фанатичен антикомунизъм и антирусизъм (което си е нормално за поляк). Това обаче го хвърли в другата крайност и той подкрепяше антикомунистически режими дори и тогава, когато бяха същата стока, като комунистическите, че и по-лошо. Лошата репутация на сегашния папа не малко се дължи на онова, дето е правел при предишния. А Йоан Павел ІІ определено не беше сред най-ревностните привърженици на свободната мисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За света той е велик и обичан, но ние, българите май нямахме късмет с папа Йоан Павел ІІ.

Като дойде в България се надявах, че ще ни оневини за атентата, но приказките му бяха само най-общо любезни, според мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бях фен на покойния Йоан-Павел и още повече съм фен на Бенедикт. Далеч са от представата за "зли папи". Аз като чуя "зъл папа" си прадставям някакъв разхайтен средновековен изрод с примитивни нрави или налудничав, или жесток, абе изобщо - патологичен случай. Някого като Александър VI, наистина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мда, Борджия верно си е бил зъл. Или пък може би историята в случая е подвеждаща, подобно на изобразителното изкуство. Ето Григорий XI изглежда определено зъл на най-известния му портрет, а е бил пич, идеалист, дори наивен, което го прави още по-симпатичен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че той изрично каза, че не вярва в българската връзка. Какво повече?

Там е работата, че той изрично и лично нищо не каза по въпроса,защото макар напредналата си възраст тогава , все пак можеше да говори. Казаното беше тълкуване на президента Първанов. Аз следях с голямо внимание посещението на папата.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...