Отиди на
Форум "Наука"

Максимално ускорение на свободно падащ предмет


dimolb

Recommended Posts

  • Потребител

като за начало да кажа, че физиката не е от силните ми страни и не съм сигурен дали ще задам правилно въпроса си.

искам да разбера каква ще е разликата в ускорението на два еднакви предмета ако падат от различно разстояние. и дали има максимална скорост на свободно падащ предмет, след която скоростта му да спре да се увеличава докато той все още пада.

благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако пренебрегнем промяната на плътността на атмосферата и на земнатото притегляне с височината , разлика няма да има.

Понеже съпротивлението на въздуха е пропорционално на квадрата на скоростта на падащото тяло, ако има достатъчно време за падане се достига максимална скорост, при която силата на съпротивлението на въздуха се изравнява със силата на тежестта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Т.С. няма да има разлика в силата на удар м/у човек скочил от самолет и човек скочил от небостъргач ако паднат на една и съща надморска височина, защото там земното притегляне ще е еднакво и двамата и двамата ще са достигнали максималната скорост. Приемаме, 4е са близнаци с абсолютно еднакви показатели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може да потърсиш данни за пределната скорост на падане на човек и при каква височина се достига тя. Аз намерих, че тя е около 50 m/s, което за височината дава към 250 m. Значи небостъргачът трябва да е от най-високите, за да се дастигне максималната скорост на падане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може да потърсиш данни за пределната скорост на падане на човек и при каква височина се достига тя. Аз намерих, че тя е около 50 m/s, което за височината дава към 250 m. Значи небостъргачът трябва да е от най-високите, за да се дастигне максималната скорост на падане.

Сметката не е толкова проста. С напредване на падането, ускорението непрекъснато намалява, защото намалява разликата между двете

конкуриращи се сили - силата породена от земното ускорение и силата на триене с въздуха. Необходимата височина ще е значително по-

голяма от посочената от теб. Колко точно - трябва да се пресметне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОК. занимавам ви с това заради един спор преди няколко дни. тогава говорехме за един случаи за които гледах по телевизията. За мъж скочил с парашут, съответно парашутът не се е отворил но човека оживял. И понеже от някъде си спомних, че има нещо като максимална скорост. Казах, че няма значение дали човек ще падне от блок или от самолет удара ще е еднакъв.

Съответно всички ми се изсмяха и спора продължи още малко защото не можах да го докажа и се предадох. сега искам да им го доказва. да наистина както разбирам блок не е достатъчно висок но като цяло се достига максимална скорост.

За да им натрия носовете обаче ми трябва нещо повече от тоя форум. а аз не знам къде да търся. Та кой е тоя физичен закон който доказва, че след определена скорост телата спират да се ускоряват.

благодаря ви предварително

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сметката не е толкова проста. С напредване на падането, ускорението непрекъснато намалява, защото намалява разликата между двете

конкуриращи се сили - силата породена от земното ускорение и силата на триене с въздуха. Необходимата височина ще е значително по-

голяма от посочената от теб. Колко точно - трябва да се пресметне.

Аз не правя сметка, а приблизителна оценка.

Ускорението намалява, което означава, че не само времето за достигане на пределната скорост се увеличава, но и скоростта намалява, т.е. изминатото разстояние за единица време - има влияние и в двете посоки, така че докато не дадеш по-точни сметки не можеш да кажеш, че разстоянието е много по-голямо.

Та според тази приблизителна оценка пределната скорост е доста голяма за да оцелее човек, ако не му се отвори парашутът. В един от романите на Дан Браун има такова скачане без парашут, но с платнище и приземяване в Тибър, героят Лангдън , разбира се оцеля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОК. занимавам ви с това заради един спор преди няколко дни. тогава говорехме за един случаи за които гледах по телевизията. За мъж скочил с парашут, съответно парашутът не се е отворил но човека оживял. И понеже от някъде си спомних, че има нещо като максимална скорост. Казах, че няма значение дали човек ще падне от блок или от самолет удара ще е еднакъв.

Съответно всички ми се изсмяха и спора продължи още малко защото не можах да го докажа и се предадох. сега искам да им го доказва. да наистина както разбирам блок не е достатъчно висок но като цяло се достига максимална скорост.

За да им натрия носовете обаче ми трябва нещо повече от тоя форум. а аз не знам къде да търся. Та кой е тоя физичен закон който доказва, че след определена скорост телата спират да се ускоряват.

благодаря ви предварително

Има един закон на Стокс, който показва как зависи силата на триене от скоростта при движение на тяло(в най-широкия смисъл на думата)

в течна или газообразна среда. Като се използва въпросния закон, може да се пресметне, при каква скорост на движение на дадено конк-

ретно тяло, силата на триене ще стане равна на силата породена от земното ускорение (F = mg). Аз съм пресмятал от любопитство, каква

е максималната скорост на свободно падане на човек в приземния слой на атмосферата. Получава се около 200 - 250 km/h, но резултатът

силно зависи от геометрията на падащото тяло при равни други условия. Тъй като човешкото тяло е с доста неправилна геометрия, изчис-

леното от мен няма претенция за висока точност, но ориентировъчно е вярно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има един закон на Стокс,....

Може би мислиш, че аз имам предвид друг закон, като казвам, че съпротивлението на въздуха е пропорционално на квадрата на скоростта на падащото тяло.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не правя сметка, а приблизителна оценка.

Ускорението намалява, което означава, че не само времето за достигане на пределната скорост се увеличава, но и скоростта намалява, т.е. изминатото разстояние за единица време - има влияние и в двете посоки, така че докато не дадеш по-точни сметки не можеш да кажеш, че разстоянието е много по-голямо.

Та според тази приблизителна оценка пределната скорост е доста голяма за да оцелее човек, ако не му се отвори парашутът. В един от романите на Дан Браун има такова скачане без парашут, но с платнище и приземяване в Тибър, героят Лангдън , разбира се оцеля.

В същност, не е необходимо да представям сметки за да го кажа. Въпросната скорост е гранична и тъй като движещата сила за достигане-

то и непрекъснато намалява, тя никога няма да бъде достигната строго погледнато, но достигането, да речем на 99,99% от нея ще се случи

в рамките на приемлив интервал от време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би мислиш, че аз имам предвид друг закон, като казвам, че съпротивлението на въздуха е пропорционално на квадрата на скоростта на падащото тяло.

Не, не си мисля подобно нещо. Просто, човекът попита за физичен закон и аз му казах кой е той.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В същност, не е необходимо да представям сметки за да го кажа. Въпросната скорост е гранична и тъй като движещата сила за достигане-

то и непрекъснато намалява, тя никога няма да бъде достигната строго погледнато, но достигането, да речем на 99,99% от нея ще се случи

в рамките на приемлив интервал от време.

Ама разбира се, че не е необходимо да доказваш каквото и да е, тука всеки е длъжен да ти вЕрва. Въпросната скорост всъщност не е гранична, а равновесна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама разбира се, че не е необходимо да доказваш каквото и да е, тука всеки е длъжен да ти вЕрва. Въпросната скорост всъщност не е гранична, а равновесна.

И кое пречи на граничната скорост да е и равновесна? Виж, аз нямам намерение да доказвам каквото и да било на някого.

Това е работа на всеки, който истински се интересува от задачата. Мога и да го направя, макар че това за мен е загуба

на време, но само за човек, който действително се интересува точно от това и не се държи агресивно абсолютно безпричинно.

Тъй като, очевидно, се смяташ за голям пич, защо не вземеш да покажеш със съответни формули, в каква дълбока грешка съм

изпаднал или в този форум всеки е длъжен да ти вЕрва щото ти си Doris.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е,ти сега се опитваш да ме имитираш. :smokeing:

И винаги се измъкваш по този начин:

... Мога и да го направя, макар че това за мен е загуба

на време.....

Ами, покажи че можеш и да смяташ, а не само да казваш: "не е така".

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

Има един закон на Стокс, който показва как зависи силата на триене от скоростта при движение на тяло(в най-широкия смисъл на думата)

в течна или газообразна среда. Като се използва въпросния закон, може да се пресметне, при каква скорост на движение на дадено конк-

ретно тяло, силата на триене ще стане равна на силата породена от земното ускорение (F = mg). Аз съм пресмятал от любопитство, каква

е максималната скорост на свободно падане на човек в приземния слой на атмосферата. Получава се около 200 - 250 km/h, но резултатът

силно зависи от геометрията на падащото тяло при равни други условия. Тъй като човешкото тяло е с доста неправилна геометрия, изчис-

леното от мен няма претенция за висока точност, но ориентировъчно е вярно.

ами ЯСНО е,че не може да става въпрос за висока точност щом посочваш толеранс от 50км.ч.или 20-25%

Редактирано от Балабанов
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...