Отиди на
Форум "Наука"

Инквизицията


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Европа излиза от християнската мрачна епоха и едва тогава се цивилизова. Дори християнството с Инквизицията не успяват да попречат на естсвените процеси - не че не опитват, де!

Протестирам. Европа се цивиизова чрез християнството и римската традиция!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Бел. мод. Недей. Тук юродиви няма (или не се задържат; нито Христа ради, нито против Христа), а точно в момента и нискочели няма. Ако изобщо е работа на някого да раздава негативни етикети, то тя е на екипа.

Няма и просветена, камо ли пък просветлена духовност - и слава Богу за това. Най-много да има известна буржоазност.

Това си е твое мнение, от което не споделям и дума. Юродивци има навсякъде; в тоя форум не са нито повече, нито по-малко от другаде.

Нямам представа каква е работата на екипа, но каквато и да е, не ми влиза в работата;

Мисълта ми е - ами да си я върши. Не виждам какво точно ти пречи да си свършиш работата. Не и аз. не очаквай благодарност за това, че не си ми изтрил постинга и т.н.; като го считаш за нереден, свърши си работата.

За духовността - има, но щом казваш че не я виждаш, значи не я виждаш. Окото не може да види себе си. Но може пък да си прав. Никой не е абонат за истината.

За буржоазността изобщо не съм съгласен - тука смърди на пролетарски партенки и на поети с ватенки от всякъде; мисля на Тончо Жечев беше мисълта, че в България, няма някой, който, като се качи на тавана на къщата си, да не намери там дядовите си цървули; което нито е лошо, нито е добре; народ от овчари и копачи, както е казал Дядо Паисий. Българската буржоазия преди 9-ти не е много по-различна като менталност от чорбаджийството преди 1878-ма - меркантилна, компрадорска, малограмотна, и продажническа, дето вика един класик, подритвана по кьошетата на балканите от великите сили в течение на няколко века и с огромен комплекс за малоценност; не е по различна и буржоазията ни преди девети- тая бруталност на класовата борба в селска България не е случайност; пълното отсъствие на солидарност с бедните и нямащите и бруталността към тях е типична за буржоазията ни; изключенията са малко и са просветени; а , и просветлени;

Не е по-различна и съвременната българска буржоазия; но тъй като генезисът и се осъществи пред очите ни (мутри и ченгета), за нея нямаме особено добро мнение; само че тая преди девети е същата.

Слава Богу, особена буржоазност - т.е. мутращина в тоя форум няма; предимно просветени пролетарии; къде с дух къде без.

Това, какво ще правиш с тоя постинг, дебело подчертавам, си е твоя работа, която не бива да вменяваш на други, т.е. да очакваш форумците сами да си я коригират. Наздраве.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Много обичам когато някой говори глупости да му натрия муцуната с факти.

Мароко 98,7% мюсюлмани, Алжир 99+% мюсюлмани, Тунис 95% мюсюлмани, Либия 99% мюсюлмани, Египет мюсюлмани 90%, християни 10%, Судан 95% мюсюлмани,5% други, Йордания 92% мюсюлмани 8% християни, Ливан 60% мюсюлмани, 40% християни, Сирия 90% мюсюлмани, 10% християни, Турция 96% мюсюлмани, Иран 98% мюсюлмани, Ирак 96% мюсюлмани 4% християни, Саудитска арабия единствената позволена религия е исляма мюсюлмани 100%, Йемен практически 100% мюсюлмани, Оман практически 100% мюсюлмани, другите малки страни ще си ги спестя, но също са с около 100% мюсюлмани, Кувейт 85% мюсюлмани, 15% други (работещи там европейци без никакви права), Афганистан 99% мюсюлмани, Пакистан 96% мюсюлмани, 1,85% индуисти, 1,6% християни, Индонезия 86,1% мюсюлмани протестантов — 5,7 %, католиков — 3 %, индуистов — 1,8 %, буддистов и приверженцев других религий — 3,4 %

Специално за Индонезия карта

800px-Religous_map_of_indonesia.jpg

Има данни за религиозния геногид над християните в Индонезия, сега търся данни и ще ги представя.

Извода от всичко това. Ислямската религия е толкова нетърпима към другите религии, че не е позволила никъде да се съхрани нещо друго и редовно имаме геноциди над другите религии.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

ПАКИСТАН – Вълнение около делото на Азиа Биби за богохулство

Източник: VOM

Осъждането на Азиа Биби за богохулство е причинило вълнения и дебати не само по отношение на произтичащата от това смъртна присъда, но и по отношение на самия закон за богохулство. Азия, Християнка от бедните слоеве на обществото бе обвинена от нейни колежки в богохулство и осъдена на смърт от съда. Нейният случай предизвика дебати в Пакистан относно валидността на закона, който забранява говоренето против пророка Мохамед или Корана. Управителят на провинция Пунджаб, който подкрепи Азиа Биби и призова за отмяна на закона, бе убит от собствената си охрана. Животът на Азиа е също в опасност. Екипът на Гласът на мъчениците (Voice of the Martyrs) в Пакистан е загрижен за нейната безопасност както в затвора, така и при транспортирането й от затвора до съда, където се води делото. Семейството на Азиа също е в опасност и нашият екип им помогна при преместването им на безопасно място. Нейният съпруг и децата й също много се тревожат за нея. Да се молим за безопасността на Азиа и нейните близки. Да се молим законът за богохулство, който често се използва против Християните в Пакистан да бъде отменен.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Няма проблем. Само факти.

... аз съм си донесъл вериги, въже намазно с катран и смола, както и конопения чул, който съм си навлякъл и вече съм до гредата накуп дървената камара... Трябва само някой да ми помогне с връзването... ей-там на пет метра пред мен има две запалки и два кибрита - за всеки случай - ще ви помоля да драснете клечка и да хвърлите по мен. Благодаря!

Това се казва 'подпомогнато самоубийство' - моля за помощ - никой няма да Ви съди - ще кажете, че това е Българския клон на 'Дигнитас', клиниката на доктор Кеворкян ...

:crazy_pilot:

Първо за юродивците. Имаш някакъв чиляк, който моли и вопие някой да го запали и да му сложи край намъките,като казва (вярвам му!), че си е донесъл вериги и кибрит (??), и твърдиш, че няма юродивци?

Човекът моли за помощ, и според мене наистина има нужда да му се помогне. Бързо, щото може и да не изкара до сутринта. Не случайно предупредих за слънчевото изригване. Трябва да се внимава и да се ходи с каска. Вериги не препоръчвам.

Имаш някой, който реве в тема за инквизицията за подпомогнато самоубийство, дрънчи с вериги, носи си бензин и после нямало юродивци?

Сега другия случай, вълкът моя приятел. Който иска източното православие да му се извини, по причини, които не е така добър да сподели с нас, и това в тема за католоческата инквизиция?

Черният вълк, иначе любител на животните, може би не знае, че ислямът има специални разпоредби срещу ....черните кучета (едно черно куче станало причина архангел Гавраил да закъснее), които са въведени в каноните на шериата; И се спазват; както и ритуалното убийство с камъни, убийството на честта и обрязването на женските гениталии - това са съвсем реални неща, които в съвременността са за съжаление ежедневие; според канонът на Исляма всички кучета трябва да бъдат убивани с камъни, специално черните; и хората си ги убиват? По една единствена причина - само щото са черни на цвят; същата работа с комунистите на другарите ленин, че гевара и пол -пот; ако си от погрешната класа - край, това е, въжето на врата или куршум м/у очите. Това са тежко фанатични религии, където човекоубийството е залегнало в идеологическата част; и не е като вълка да не го знае; колко кучета са убили православните по религиозни причини?Ми нито едно. А колко милиона хора и кучета са избили "атеистите" (атеисти друг път) фашисти и комунисти? Комунизмът е брутална религия, при която човекоубийството е желателно и дори задължително - изграждането на "новият човек" (егати, какъв ли психопат са мечтаели да изградят) минава през задължителна екстерминация на "назадничавите класи"; имаш убийства и патологична склонност към убийства, облечени в идеологическа форма, т.е. "класова борба". Имаш стройна религиозна система от мумии, изложени по централните градове, които са обект на религиозно поклонение, ежедневно и на чисто религиозни по характер ритуали - "вечен огън" (вечен, а?) "умираха безсмъртни" (задгробен живот за комунистическите герои"; ритуално четене на имената на "падналите в борбата" пред строя ;имаш портрети на "светци" - ленин, мао, сталин, маркс, коит се мъкнат по първомайските манифестации така, както християните мъкнат иконите си;

Някакъв злокобен ум измислил религия, основана на човекоубийството, и принудил 100-тици милиони да се кланят на мумии, изключително зловещо, създал култове към мъртвите (падналите герои за "свободата") със стаи за молитви и упражняване на религиозния култ (димитровските стаи) със свещенослужители (дружинните ръководителки) - които индоктринират децата буквално от яслите до гроба, и я нарекъл комунизъм; в теологическата част ("манифестът"), призраци и фигури от отдвъдното обикалят из европа и подобно на парсибал дрънчат с вериги, призраци на комунизма; копаят гробове или просто яздят метли, според половата принадлежност; комунизмът е "неизбежен" - същия фатализъм и религиозен детерминизъм присъства и в сродната на комунизма религия, исляма.

Абсолютна вяра в задгробния живот ("Ленин жил, Ленин Жив, Ленин будет жить") мистицизъм (поклоненията в мавзолеите)

.Комунизмът е най юродивата, злокобна и нискочела религия, която се е пръкнала под небето - култ към смъртта и убийството, какъвто и вмезолита не е имало; и всичко това, за да е още по-абсурдно и зловещо, по д маската на "атеизъм" и "материализъм". Какъв материализъм, след като на комунистите всяка втора дума в теориите им е "идеали"?

И вместо да погледнат комунизма Вълка и Парсивал се нахвърлят на най-кротката религия, чиято първа заповед е "не убивай!" и я обявяват по един крайно абсурден начин за "най-насилническата", докато единия вие Господ да му се извини, а другия дрънчи с вериги и моли някой да го отърве от мъките му?

Ами честно си признавам, че трагическите вопли на парсивал и вълка към небесата ми няпомнят на едно стихотворение на Дядо Вазов:

ПРЕБИТОТО ПСЕ

I

Утрепано, пребито,

с пречупена нога,

то страшно, жаловито,

със кал и прах покрито,

квичеше до брега.

Дълбока скръб гореше

във погледа му прост (!!! - сега някой да не каже, че троля - цитирам дядо вазов!),

плачът му остър беше

и черна кръв шуртеше

из счупената кост.

.

.....Мълчат! И само псето,

дух тъмен и злочест,

квичеше в кръв облето

и своя към небето

изпращаше протест

То викаше: „О, спрете,

о, чакайте сега!

Над мене се смилете,

да мра ме оставете

със моята тъга".

Ако някой модератор или друг счита, че с постинга си нарушавам добрият тон - моля, да заповяда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Безкраен офтопик е и покрай него ще настъпят караници, но от мен плюсче :) Не заради патоса, а защото просто е вярно.

Което си е вярно - вярно е. Във форума се начетохме на прекалено много еднакви, досадни, предвидими и обидни антихристиянски приказки. Южняк, няма как обаче да не те помоля да избягваш тоя патос за напред. Да не влизаме и ние в клишето.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В цялата тази тема има много лични нападки и квалификации - не обосновани факти и аргументи срещу мнението или тезата, изразена от някого, а атаки и епитети срещу пишещите "досадни, предвидими и обидни антихристиянски приказки." Това е по-красноречиво от каквъвто и да е коментар или интерпретация...

Тук също непрекъснато се правят паралели между религия и политически доктрини. Редовно и непрекъснато политически режими използват ритуализирането на определини събития и взаимстват изразителни средства и реторика от разни религии. Тези повърхностни методи за установяване на ценностна система дори не се доближават до фундаменталните различия между религия и политическо-социална доктрина.

Но... ако това са водите в това море - да плуваме в тях:

Нека да сравним България от 1945 година с България от 1985 година. Какъв напредък, какъв прогрес, какво добруване на населението!!!! Безплатно образование, 98% грамотност, лични автомобили във всяко семейство, лични жилища, цветни телевизори, почивка на море ипланина, 5 дневна работна седмица, безплатна и напреднала медицина, ниска детска смъртност... А ДС пази ценностите и народа от враговете му! И ако прилагам аналогиите и логиката на мненията по-горе мога само да възкликна: Да живее зрелия социализъм, защото чрез него сме прогресирали и напреднали!

За мен несъстоятелността на горния параграф е очевидна и е безпредметно да влизам в детайл ... Обаче, това продължава да мнението и убеждението на сериозна част от населението на България, както и на поне две политически партии.

Аз съм между хора, които виждат в християнството (и в исляма) неща и факти, които - бидейки факти - изглеждат 'предвидими' и може би дразнещи за накого. Съжалявам ако са обидни - ние просто обсъждаме и аргументираме мнения, които се различават от други манения и гледни точки. Позволявамве си го, защото етикета 'БГ Наука' ни караше да передположим че можем да водим рационален диспут с разни виждания.

Но - бъдете снизходителни - нали ни виждате какви сме - нискочели и нечели.

Редактирано от Парсивал
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Парсивал, моля ти се, какви лични автомобили във всяко семейство? Чакаше се 15 години за Лада, т.е. за италиански Фиат модел отпреди 20 г. от времето на чакането.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какви автомобили, говорим си за Инквизицията - най-много за испански ботуш да стане дума :)

В крайна сметка всеки разговор по история на цивилизацията във форума свършва в това дали стaрорежимният Запад е процъфтявал под топлите грижи или е пропадал под свирепия терор на християнските Църкви :) Скучновато.

Но забелязвам, че консервативните фенове на старорежимния Запад не пропускат все пак да отбележат, както се казва, "некои извращения". Докато прогресивните критици пропускат край ушите (и мониторите) си всяко позитивно явление, свързано с християнската цивилизация.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми защото стъпват не на история, а на пропаганда, по същество. (Не го казвам като обвинение или упрек нещо, а като констатация на състояните на историографската проблематика. Т.е. дори не на историографската, а на това, което се свежда в масовото историческо съзнение). Историята е сложно дело ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аха! Както се пее:

С испанските ботуши потропа дядо поп

и строго той пошушна 'Защо не вярваш в Бог?'

Ех - пламъци ще има - за всички от сърце!

Инквизицио любима - ш'са взема във ръце!

...

Добре де - тук е ясно - има хора които мислим, че европейската цивилицация не е била подпомогната (най-меко казано) от християнството и развитието и прогреса, които са неизменни за Европа със стартите си школи и традиции са възтържествували въпреки преследвания и догми.

Има и другото мнение, че със злините си, християнството све пак е било стимула за развитието и прогреса и без него нямаше да я бъде Европата, както е днес.

... На мен дискусията за тези неща не ми се вижда скучна ... Понякога загрубява, не си е интересно ... :smokeing:

Редактирано от Парсивал
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Инквизицията просто добре си е паснала с някои национални особености на испанците..

Аз като чуя за корида, винаги съм на страната на бика, и му пожелавам да изкорми тореадора.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Инквизицията е плод на болни мозъци които се обличат в дрехата на Антихриста който винаги иска да хвърли петно върху Христос който не е извършил никакво зло на никого. Антихристи които се наричат с Христовото име и в името на Бога убиват истинските християни. Огън,огън за такива!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Какъв прост руски човек съм Ви аз? Аз съм бивш Велик инквизитор..."

Кристобал Хозевич Хунта

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Ъпвам темата ако може да разкажете за реалната цел на Инквизицията(една от най-сатанинските организации съществували някога), първо колко души са измъчвали с машините си, и второ, какво са печелили от това:

- наслаждавали са се на мъченията на хората

- вярвали са, че са вещери и не знам си какви и ги е било страх от тях

- вярвали са, че го правят в името на Бог

- вярвали са, че така спасяват душата на човека(и каква услуга само му правят да го измъчват)

- това е било инструмент да запазват властта си и да имат авторитет

- конфискували са богатствата на жертвите си?

Това последното ме интересува, въобще какви са били жертвите на инквизицията, кой от тези мотиви ползват, и как им е хрумнала цялата идея с мъчението и по-специално да изобретят такива уреди и въобще да имат желанието така да измъчват хората. Дайте пример за тежки и за леки провинения на най-изпатилите им жертви. И как са избирали кой да изгорят жив, кой да сложат на оня стол със шиповете и т.н.

Редактирано от Spiritus
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

жертвите на същинската Инквизиция /каквато си я представяш/, която се заражда първоначално в Испания са покръстени евреи и мюсюлмани. Целта на инквизицията е да 'провери' дали тези новопокръстени не са фалшиви вярващи. Естествено садизмът, вярата в богоизбраност и непогрешимост на предприятието се допълва от възможността за финансово облагодетелстване. която не е никак малка. С времето Инквизицията, прехвърлила се в други държави и върху други членове на обществото става чудесен инструмент за отстраняване на политици, учени, религиозни дейци, а и по-обикновени конкуренти на църквата като лекари, знахари, въобще всеки, показващ самостоятелно мислене и неробуване на наложените догми. Бих сравнил Инквизицията със съвременните светски репресивни структури по времето на тоталитарните режими, които упражнявали същия контрол, подчинени на друг тип идеология, разбира се.

Естествено след 'признанието', че си вещица, магьосник, слуга на дявола, неверник и пр. /изтръгнато след мъчения/ следвала смърт. Тя била бърза, ако си си признал доброволно или бавна и мъчителна, ако си упорствал дълго. Любим специалитет било изгарянето на клада. Пък и зрелището играело чудесна назидателна роля за останалите недоволни.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е точно така - при принание първия път много от "вещите" а били освобождавани, със забрана да се разгласи задържането им и разбира се, след религиозно покаяние. За това малко се знае. Такава освободен "вещица" например е била младата жена, от която тръгват слуховете, довели до психозата и случаят на Салазар Фриас.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте! Търся отговор на един въпрос и ще съм благодарна на всеки, който успее да ми помогнеsmile.gif

Защо Инквизицията я има като институция само при католиците , и какво е породило нейното учредяване? Защо точно католиците са я създали, а в Православната Църква я няма?

Това не е истина!

Инквизицията съществува и при мюсюлманите и се нарича на арабски МИХНА.

Ислямската инквизиция е въведена по времето на халиф Ал Мамун и се отнася какти за шиити, така и за суннити!

По време на въведената от халих Ал Мамун михна / инквизиция / , много суннити се възползват от Такийя, за да не бъдат поглагани на мъчения. Те потвърждават, че Коранът е създаден въпреки, че вярват в точно обратното.Като малцинство, живеещо под господството на суннитите – шиитите също използват по необходимост Такийя, за да защитят особеностите на вярата си.

Думата Такийя, произхожда от арабски език и означава благочестие, преданост, коректност и представлява лицемерна традиция, при която

вярващият може да скрие вярата си, когато е под заплаха, преследване и принуда.

Изполването на лъжа при християнте е забранено от Божия заповед и християните са готови да умрат за вярата си. Но при исляма, лъжата е разрешена от Аллах и мюсюлманите могат да лъжат без всякакво притеснение. Коранът представлява ръководство за измама. Традицията Такийя произлиза следствие на разрешението на Аллах за измами.Два са аятите в Корана, които разрешават на мюсюлманите да лъжат.

Класическият аят за измама е Сура 16, аят 106

106. Който отрече Аллах, след като е повярвал ¬ освен който е бил принуден, но сърцето му е спокойно с вярата... Ала които разтворят гръд за неверието, над тях е гневът на Аллах и за тях има огромно мъчение.

Тук е посочен класически пример за измама и лицемерие, ако си принуден - лъжи.Под въздействието на страха, мюсюлманинът също може да лъже.

Това му разпорежда Аллах в Сура 3, аят 28.

28. Вярващите да не взимат неверници за ближни вместо повярвалите. А който направи това, той няма нищо общо с Аллах, освен ако се страхувате от тях. Аллах ви предупреждава за Себе Си и към Аллах е завръщането.

Ако знаете руски, ще разберете от арабин, че лъжата в исляма е разрешена.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В юдаизма също. Просто тук мюсюлманите са се поучили от първоизточника.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е ли само при шиитите? В смисъл не Корана, а да излъжеш, ако си 'на тясно'?

Не!

Коранът е общ за шиити и суннити.

Разликите са в т.нар. Хадиси /Предания/.

Суннитите имат свои собственна свещенна книга с предания, а шиитете - друга свещенна книга с предания. И никое предание не е общо и за двете деноминации.

За юдаизма ясно, те няма как да оцелеят иначе.

Абсолютно точно!

Преденията в юдаизма се наричат МИШНА.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...