Отиди на
Форум "Наука"

Монети


Demon

Recommended Posts

  • Потребител

Вижте този материал и дадената монета: http://inright.ru/news/science/20100905/id_3800/

В статията е съобщена като арабска. Според мен това е чиста ефталитска монета. Открита е в Грайфсвалд (Германия, Мекленбург). Вероятно е донесена от аварите ?

Монетата определено е персийска, по времето на Сасанидското царство. По нея няма арабски йероглифи и ми е странно на каква база е определена като арабска? Според мен прилича най-много на

Silver Drachm of Khusro II. 591 - 628 CE

Obverse: Bust of the King.

Reverse: Zoroastrian fire altar with two attendents standing on each side.

Size: ~31 millimeters.

Mint: Daradgird.

Khusru01o.jpg

Хосров II Парвиз ("Победител") е персийски цар (591-628) от династията на Сасанидите. Детронира и убива баща си Хормазд IV, побеждава узурпатора Бахрам Чобен. Води война с Византия (Персийско-византийска война 602-628). Към 620 година владее големи територии от ромейските провинции - Сирия, Палестина, част от Мала Азия, Египет. В този период Сасанидската империя достига най-голямото си териториално разширение. Но след това Ираклий връща тези земи към Византия. Тежките войни и прахосничеството на владетеля омаломощават Сасанидската империя. Хосрой II е убит в следствие на междуособици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте колеги!!!

Бихте ли ми казали дали знаете нещо за някоя от тези монети

f6e035dbe2b7404b.jpg

Каквото и да било, от малък ги имам и ми е било едва ли не фикс-мечта да узная нещо за тях. Благодаря предварително!

П.С. Най-живо ме интересува монетата най-горе най-вляво, ако знаете за нея нещо ще е супер, ако знаете и за другите още по-добре :crazy_pilot:

Редактирано от Muenze Sucher
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От тази сравнително уникална и меко казано лоша снимка не може да се каже хипер много...но все пак всички са римски между 3 и 4 век.

Тази горе в ляво, и до нея, и под първата са на Проб 276-282, сравнително често срещан император. Номиналът е антониан (бронзов) и имат адски много реверса (задни страни)

Освен на Проб на горният ред имаш и една на Константин Велики, номиналът е Бронз 3, и е сечена между 313-337

На долният ред пък ако не греша имаш 2 бронзови антониана на Максимиан грубо между (285-305)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

явно ще си говорим само с недомлъвки...

Ако забелязваш какво правят другите, правиш го и ти. Снимаш, публикуваш, питаш. Снимката какво да и дискутираме, тя е описана, пускаш Гугъл преводач и действаш :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като цяло Брутални снимки! Честно...липсва им всякакъв фокус.

Римска империя, Никея, Провинциален Бронз на Александър Север (222-235)

П.С. Това в скобите са годините на Управление, не е цената, че вече са ме питали няколко пъти разни деца. Тук цени не се коментират ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

nqkoi znae li kakva e tazi monetapost-11328-058065500 1328284955_thumb.jppost-11328-094341500 1328284971_thumb.jp

Толкова време се чудех от къде ми е познато това.... А то от същият форум...Не мислите ли че "майстора" е един и същ и имат еднаткъв стил:

Моята връзка

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

а спомняш ли си колко време и се чудехме....и собственика дето викаше че ила намерена в Помпей под 3 метра пепел от на стринка леля му докато копаела на археологическият обект и че неговият приятел археолог за първи път виждал такава толкова стара и древна на никой не позната монета и дрън-дрън

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

http://www.biblepicturegallery.com/Pictures/palestinianr/Coin%20of%20Elagabalus%20218-222%20AD%20A%20coin%20struck%20at%20Je%20la.htm

Монетата е подобна на тази.Искам да науча малко повече за нея.Реални снимки утре :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като видим реалните те тогава...че се сещам за няколко подобни с разлика + - 200 години от тая ....и други разлики като тази от Варна до София разстоянието. Както казват по-умните ..да не гадаем на сляпо

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Може ли някой да ми каже каква е тази монета и дали въобще е монета, защото от двете страни е еднаква. Прилича на тетрадрахма, но не успях да намеря подобна в мрежата.

Благодаря ви предварително!

post-11518-070739900 1332836814_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Твоята е в такова състояние че всичко за нея ще звучи като налучкване в тъмното...Задоволи се с това че е римска...друго, ако хвърляме боб, пипер, кафе...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

добре де...местото от където сте взели снимката е пишело всичко което питате, защо продължавате да търсите информация.

Монетата е на император Карин

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Можете ли да ми кажете повече за тези монети?

Само знам че са сечени по времето на Мурад 2,но не знам какъв номинал са и каква е тяхната нумизматична стойност.

Много ще ви бъда благодарен ако ми дадете повече информация.

27wt1c7.jpg

2q354ap.jpg

2ng7rl0.jpg

vp9q14.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че са на Махмуд 2 на него са, за номиналите трябват диаметри и грамажи, отсечени в Константинопол, годините им 1808-1839, като тези са около 25-30 та година на управление демек има няма 1832-1837.

Нумизматична стойност Нямат!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че са на Махмуд 2 на него са, за номиналите трябват диаметри и грамажи, отсечени в Константинопол, годините им 1808-1839, като тези са около 25-30 та година на управление демек има няма 1832-1837.

Нумизматична стойност Нямат!

Благодаря.

Да де на Махмуд 2 са обърках при писането.

А какви са можеш ли да ми кажеш,тоест куруси ли са.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...