Отиди на
Форум "Наука"

Земетресение 22.05.2012 г. 03:00 ч.


Земетресението и вие  

18 потребители са гласували

  1. 1. Как реагирахте на земетресението?

    • Останах си в леглото.
      8
    • Застанах под касата на вратата.
      1
    • Веднага напуснах сградата.
      2
    • С колата излязох извън града..
      0
    • Звъннах на телефона за спешни случаи - 112.
      0
    • Следях новините за земетресението в Интернет.
      2
    • Промених статуса си във Фейсбуук.
      0
    • Писах коментари под новините за земетресението в сайтовете на вестниците "Капитал" и "Дневник".
      0
    • Писах коментари в теми за земетресението във форумите.
      1
    • Аз не го усетих, но домашното ми куче/коте го усети.
      0
    • Земетресение ли? Нищо такова не усетихме - нито аз, нито хората, нито животните около мен.
      4


Recommended Posts

  • Администратор

Усетихте ли земетресението?

Къде се намирате и колко силно беше то при вас?

post-20645-1121105496.gif

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В София здравата разтресе! Не бях виждал такова нещо...

Magnitude mb 5.5

Region BULGARIA

Date time 2012-05-22 00:00:33.0 UTC

Location 42.66 N ; 23.01 E

Depth 10 km

Distances 25 km W Sofia (pop 1,152,556 ; local time 03:00:33.5 2012-05-22)

6 km NW Pernik (pop 82,467 ; local time 03:00:33.5 2012-05-22)

Епицентърът е някъде около София и Перник - На 10 км. западно от София и на около 5-6 км. северозападно от Перник, на дълбочина около 10 км. под земята.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бавни сме у нас с информацията .... Не се бях стряскал така отдавна, може би защото спяхме.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

В Сърбия също се говори за това, а и се е усетило... http://www.blic.rs/Vesti/Svet/324758/I-u-Srbiji-se-osetio-snazan-zemljotres-pokraj-Sofije

По Фокус също съобщиха данните за земетресението и нищо повече...явно все още няма никаква информация.

В сайта на БАН може да видите всички земетресения от тази вечер... - http://ndc.geophys.bas.bg/

M 3.0 BULGARIA

00:55 May 22.M 2.5 BULGARIA

00:49 May 22.M 3.3 BULGARIA

00:43 May 22.M 2.8 BULGARIA

Area: Перник, Перник, България

28km ЮЗ от София

00:23 May 22.M 2.0 BULGARIA

Area: Брезник, Перник, България

38km З от София

00:20 May 22.M 2.5 BULGARIA

Area: Радомир, Перник, България

32km ЮЗ от София

00:16 May 22.M 4.7 BULGARIA

Area: Брезник, Перник, България

33km З от София

00:04 May 22.M 5.8 BULGARIA

Area: Радомир, Перник, България

32km ЮЗ от София

00:00 May 22.

Левски - Гурко има паднали керемиди

Площад Прага имало паднала мазилка.

В Перник имало по-сериозни щети

3,1 и 3,2 - се е усетило като вторично земетресение.

- това по Фокус го съобщиха

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Над 15 вторични труса са регистрирани в първия час след силното земетресение, което разлюля България около 3ч. тази нощ. Това съобщи д-р Николай Милошев, директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН в интервю за БНР.

По думите на Милошев големият брой вторични трусове дават надежда, че напрежението спада и е вероятно да няма второ сериозно земетресение.

По данни на Милошев земетресението е усетено в почти цялата страна. Той уточни, че в Перник има данни за паднали комини и напукани сгради, но няма информация за жертви и пострадали.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/05/22/1832111_nad_15_vtorichni_trusa_sa_registrirani_za_chas/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При нас в Бургас не се усети нищо.

Предполагам, че усещането за софиянци е същото, което имахме тук в края на 90-те, когато тресеше в Турция (голямото земенресение там). Тогава пак бе нощ и си спомням, че нещо направо ме избута от леглото, а сградите зловещо се люлееха и още по-зловещо скърцаха.

Абе, страшничко си е, когато всичко те люлее и тресе край теб. Добре, че няма човешки жертви.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Усетихте ли земетресението?!?!?

Къде се намирате и колко силно беше при вас?

има си хас да не съм го усетил, то си беше направо като в къщичка за домино цялата работа. Бах, целия ми сън преебаха тея трусове. Тъкмо си заспивам и вторичен. Грозна гледка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

и пак......

абе пияници ниедни, вие не спите ли???? Като почнат да падат атомните бомби пак ли у форума ще седите да пишете до последно:)))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

абе пияници ниедни, вие не спите ли???? Като почнат да падат атомните бомби пак ли у форума ще седите да пишете до последно:)))

ето и интересен сайт за сеизмичната активност;

http://www.iris.edu/seismon/

http://www.iris.edu/seismon/zoom/?view=eveday&lon=5&lat=49

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

абе пияници ниедни, вие не спите ли???? Като почнат да падат атомните бомби пак ли у форума ще седите да пишете до последно:)))

Е първо се ъпдейтват фейсбук статусите, пък след това вече форуми, скайп. Къде ти време за евакуация ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вено е това, хората са прекалено заети да си изливат впечатленията във фейса:

540263_10150899339723629_290872263628_9780706_219429221_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Русе беше слабо. Аз го усетих, събудих се, станах и погледнах през прозореца - целият квартал спеше, никаква реакция. За момент дори си помислих, че може да съм сънувал.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво да правим при земетресение?

Не се паникьосвайте и не хуквайте да бягате напосоки - това е първата препоръка на специалистите за реакция при силно земетресение. Ето други практически съвети:

- Не трябва да напускате жилището, училището и изобщо сградата, в която се намирате, освен ако бихте могли да излезете на открито за около 10 секунди

- Заемете най-безопасното място в сградата - под рамката на вратата, близо до вътрешна стена, колона, под стабилна маса или легло

- След първите вибрации люлеенето ще се засилва, запазете самообладание и не хуквайте към асансьорите и стълбите

- Ако сте на улицата, застанете далеч от сгради и далекопроводи

- Ако трусът ви завари зад волана, спрете на открито, безопасно място и изчакайте

- В обществения транспорт е по-добре да изчакате края на труса в превозното средство.

Личен пакет от необходими вещи при бедствие:

- Фенерче и допълнителни батерии за него.

- Противогаз или най-малко респиратор, ако живеете в района на химически комбинат.

- Портативно радио работещо на батерии и допълнителни батерии за него.

- Пакет от превързочни материали и други средства за оказване на първа медицинска помощ.

- Основни лекарства – обезболяващи и тези, които се явяват жизнено необходими – индивидуално.

- Суха храна и вода.

- Отварачка за консерви, прибори за хранене, нож, ножичка, свирка, игли и конци.

- Пари в брой и кредитни карти, важни документи.

- Здрави обувки и други вещи в зависимост от сезона.

След преминаването на първия трус:

- Изключете електричеството, газта и водата

- Вземете подготвения багаж и бързо напуснете сградата

- Слезте по стълбите, не ползвайте асансьор

- Осигурете предимство за майките с деца и за възрастните хора

- Очаквайте вторични трусове - обикновено по-слаби от основните, но могат да бъдат достатъчно силни и да доведат до допълнителни щети на отслабените вече конструкции.

- Използвайте телефон само за спешни повиквания.

- Следете медиите за допълнителна информация

- Отваряйте шкафове внимателно - пазете се от обекти, които могат да изпаднат от рафтовете.

- Стойте далече от пострадалите места и райони, освен ако вашата помощ не е изрично поискана от полицията, противопожарната охрана или спасителните служби.

- Върнете се в къщи, само когато властите потвърдят, че това е безопасно.

- Помогнете на ранените или затиснати хора. Обадете се за помощ.

- Почистете от разлети лекарства, белина, бензин или други запалителни течности незабавно. Напуснете района, ако усетите миризмата на газ или изпарения от други химически вещества.

- Проверете комините по цялата им дължина за повреди. Незабелязани увреждания биха могли да доведат до пожар.

- Проверете за изтичане на газ. Ако сте усетили миризмата на газ или чуете шум като продухване или съскане, отворете прозорец и бързо напуснете сградата.

- Огледайте за увреждания по електрическата система

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2008/11/16/583496_kakvo_da_pravim_pri_zemetresenie/

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз, жена ми и котарака спяхме. В един момент и двамата с нея се събудихме едновременно и в полусън видяхме как котарака скача вертикално около половин метър (ама като ракета подскочи!) и тупва на пода. После леглото започна да "плува", а стените се клатеха. Много странно усещане. Обаче нищо не падна и нищо не се счупи.

На сутринта котарака се изпика на пода. Една колежка разказала на Мимито (жена ми), че нейния котарак се напикал от страх. Явно и нашият - така.

Ей, ама много сте ранобудни, бе!?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Русе беше слабо. Аз го усетих, събудих се, станах и погледнах през прозореца - целият квартал спеше, никаква реакция. За момент дори си помислих, че може да съм сънувал.

Но найнапред глътнете 1-2 успокоителни хапчета и/или хапчетата против кръвно....

Да не ви се дигне случяйно и да ви направи беля след траса...

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По данни от вътрешен източник на МВР, снощи около 3 часа в Перник премиера Бойко Борисов играл на канадска борба с Чък Норис. Обявено е бедствено положние, но властите призовават населението за спокойствие

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ние се бъзикаме, ама в Перник им е било доста спечено чак до сутринта, епицентъра е само на 6 км западно от града, имало е паднали комини и керемиди и патрули на гражданска защита са карали хората да останат на открито поради опасност от нови трусове, такива имаше но за щастие все по-утихващи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

НОВИЯТ ПЛАН ЗА ЕВАКУАЦИЯ В СЛУЧАЙ НА ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ

1. СЕДНЕТЕ НА КОМПЮТЪРА СИ И УВЕДОМЕТЕ ВСИЧКИ СВОИ ПОЗНАТИ ВЪВ ФЕЙСБУУК ЧРЕЗ ПРОМЯНА НА СТАТУСА СИ, ЧЕ Е ИМАЛО ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ И ВИЕ СТЕ ГО УСЕТИЛИ.

2. В СЛУЧАЙ, ЧЕ ИНТЕРНЕТ ВРЪЗКАТА ВИ Е ПРЕКЪСНАТА ОТ СИЛНИТЕ ТРУСОВЕ, МОЛЯ, НАПРАВЕТЕ ГОРЕСПОМЕНАТАТА СТЪПКА, ИЗПОЛЗВАЙКИ НЕЗАЩИТЕНА ИНТЕРНЕТ МРЕЖА ИЛИ БЕЗЖИЧНИЯ ИНТЕРНЕТ НА ВАШИЯ ТЕЛЕФОН.

3. НЕ СИ ПРАВЕТЕ ТРУДА ДА БУДИТЕ СВОИТЕ БЛИЗКИ, КОИТО ВЕРОЯТНО ОЩЕ СПЯТ И ИМА ВЕРОЯТНОСТ ДА БЪДАТ ЗАТРУПАНИ, В СЛУЧАЙ, ЧЕ ЗЕМЕТРЕСЕНИЕТО СЕ ПОВТОРИ С ПО-ГОЛЯМА СИЛА.

4. АКО СЕ СЛУЧИ ТАКА, ЧЕ ВАШ БЛИЗЪК (НЕ ДАЙ СИ, БОЖЕ!) БЪДЕ ЗАТРУПАН, ОБНОВЕТЕ СТАТУСА СИ ВЪВ ФЕЙСБУУК, ОТПИСВАЙКИ ГО ОТ СЕМЕЙНИТЕ ИЛИ ОТ ПРИЯТЕЛСКИТЕ СИ КОНТАКТИ.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ние живеем на 14-ти етаж в Софето, голямо люлеене падна. Такова нещо не бях преживявал и да си призная доста се стреснахме с жената. При вторичните трусове веднага след първия, бях прав и си помислих, че краката ми треперят от страх :tooth: Не бях заспал и в тази връзка исках да попитам: стори ми се, че чух тътен, някой друг да е чул нещо или просто ми се е сторило?

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...