Отиди на
Форум "Наука"

Либерализмът-минало,настояще и бъдеще


Recommended Posts

  • Потребител

Аз съм чел творбите на хора с либерални идеи,познавам много добре либерализма от 19 век.

Е сега Джон Лок не съм чел,но той не е либерал,а за четвърти път-идеалист на просвещението...

Виж сега - понятията могат да се променят само в точните науки с оглед на новите обективни открития и обогатяване на адекватното им съдържание. Понятия като либерализъм и толерантност (защото в този контекст са взаимосвързани) не спадат към тази категория. Те спадат към социалните науки, които са силно променливи, конюнктурни и субективни. Ако искаш да внасяш ново съдържание, създай си ново понятие и няма да се чудиш защо либерал е едно нещо, а лЕбераст съвсем друго, макар и да изглежда същото.

Да ти кажа сега какво значи либерал и толерантен човек за какъвто субективно се имам:

Нямам никакъв проблем да взема на работа (твоя пример) нито циганин, нито хомосексуалист, стига като човеци и професионалисти да ми вършат работа. Но, няма да ги взема само защото са цигани и хомосексуалисти. Това второто е лЕберастия и толерастия. За уважението и разликата му с търпимостта вече ти обясних. Вържи ги нещата и ще разбереш, което е истински либерализъм и толерантност и кое извратено тяхно подобие.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 217
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

А аз кога съм казвал,да ги взимаш само защото са такива?

Каго съм имал такива идеи?

КГ125 -няма защо да ме цензурираш,не съм визирал никой конкретно.

още по-зле - визираш целия форум.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, ми в София има два района, впрочем единият е разположен на чудесно място - на малък хълм с чудесно изложение, от който по права линия до центъра пътят е около 20 м., при това - екологичен - с електротранспорт, а също и безплатен.

Казва се с едно много академично название. Там би ли?

Само да отбележа, че скоро беше установено по съвсем обективен път,че улиците не могат да се преминат поради три причини - дупки, строежи напряко през улицата, и граждани, често непълнолетни, които налитат да измият стъклата на колата ви по съвсем обективни причини - за да съотвества тя на академичното название на района, естествено, безвъзмездно. Т.к. обаче не може да се върви против пазарната икономика, това ще ви струва малко пари.

В случай на несъгласие, тези граждани, демократично, възмутено, огряни от пламенна борба за права и сводоби, разбиват стъклата на колата ви.

Същата пламенна борба те водят и срещу някои влакове, преминаващи по ж.п. линията, трасирана в близост - така те изразяват острият си протест срещу изостаналостта на БДЖ.

Когато техен съгражданин, пандал жертва от ръката на неизвестен злосторник, беше оставен на тази линия, за да го сгази post mortem влака, в опит за заблуда на неизбежното следствие и полицията, жителите на квартала, в справедливия си огненометежен гнява, с поемата "Йохан" под мищница, засипаха минаващите влакове с градупка от камъни.

Когато пък, за да няма повече такива инциденти, Властите опитаха да оградят линията, за да не безпокои живущите, то градушката справедливи камъни заваля отново, този път срещу този опит, но пак по минаващите влакове.

пп

тези граждани не са малцинство.

Как неолиберализмът коментира тази социалнополитическа конкретика, и пак

ТИ! Би ли се преместил там? Наемите са нисички.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А аз кога съм казвал,да ги взимаш само защото са такива?

Каго съм имал такива идеи?

Но тук има хора,които открито казват,че няма да ги търпят при никакви обстоятелства.

Ти конкретно може би не, но концепцията която защитаваш е точно тази. Затова поради лЕберастията и толерастията във филма на Холмарк (един дребен, но мнозначителен пример) за Аргонавтите, Орфей бе... негър. Провери що е точно такъв според американските съвременни "либерални" изисквания.

ПП - грешка, Орфей имам предвид, но вече съм доста изморен.

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук обясних многократно,че не всеки писал се за либерал е такъв.

Това незнам как се нарича,но това далеч не е присъщо нито за либерализма,нито за толерантноста,нито за неолиберализма.

Това си е нечие глупаво хрумване.Защо веднага го свързвате с либералната идея.

КГ125-не искам да се местя,защото засега съм доволен от околната "среда".

Та ако реша да се местя,ще помисля къде.

ПП-не харесвам поемата "Йохан" и останалите "пролетарски поеми"..

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

поради лЕберастията и толерастията във филма на Холмарк (един дребен, но мнозначителен пример) за Аргонавтите, Орфей бе... негър. Провери що е точно такъв според американските съвременни "либерални" изисквания.

А това е посегателство срещу българската идентичност!!!! Та той е тракиец!!!! Аз съм потресен, светът ми рухна, имам траен психологически дискомфорт, искам обезщетение и предлагам да се подеме световна кампания! :tooth:

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...Това си е нечие глупаво хрумване.Защо веднага го свързвате с либералната идея...

Предполагам, че това е отговор на моя въпрос. Че е глупаво, не просто е глупаво, а абсурдно хрумване, подигравка с всякаква митологичност, историчност и каквото там се сетиш. Но не е просто направено от типичната американска глупост и невежество. Оставям на теб да провериш защо. За джокер - има си "леберастки" изисквания при заснемане на днешните американски филми...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз се интересувам от истинските либерални идеи,а не от това как се правят американски филми.Тази тема е за истинския либерализъм,а не колко негри има в митологията....

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ125-не искам да се местя,защото засега съм доволен от околната "среда".

Та ако реша да се местя,ще помисля къде.

ПП-не харесвам поемата "Йохан" и останалите "пролетарски поеми"..

А напразно! Това е великолепна литературна творба на високоталантлив поет, за съжаление отишъл си невероятно млад..

Но на въпроса не отговаряш конкретно и бягаш по тангентата. Аз отговорих ли ти конкретно на твоя въпрос? Отговорих.

Ти БИ ли живял там, където описах?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А това е посегателство срещу българската идентичност!!!! Та той е тракиец!!!! Аз съм потресен, светът ми рухна, имам траен психологически дискомфорт, искам обезщетение и предлагам да се подеме световна кампания! :tooth:

КГ,

не са прай на толераст и лебераст!!! Ся остава да ревнеш, че са ти накърнени правата и ще съдиш американското правителство! :tooth:

И така ще убиеш всичко детско в нечия представа за съвременен "хуманитарен и възвишен либерализъм"... :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз се интересувам от истинските либерални идеи,а не от това как се правят американски филми.Тази тема е за истинския либерализъм,а не колко негри има в митологията....

Ти или не вдяваш за какво ти говоря или бягаш от отговора...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз се интересувам от истинските либерални идеи,а не от това как се правят американски филми.Тази тема е за истинския либерализъм,а не колко негри има в митологията....

Тъй ли? Но не четеш Джон Лок?!? Как така се интересуваш тогава от либерални идеи? Поинтересувай се пак. Защото наличието на афроамериканец в ролята на Орфей е АДМИНИСТРАТИВНО задължение на Холмарк. Длъжни са да имат поне един! Е, ако е Минотавърът.... ще стане страшно. Но виж Орфей....

Очаквам филм за Шака Зулу, в който последният да се играе от Долф Лундгрен. Що па не? Нали може?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А напразно! Това е великолепна литературна творба на високоталантлив поет, за съжаление отишъл си невероятно млад..

Но на въпроса не отговаряш конкретно и бягаш по тангентата. Аз отговорих ли ти конкретно на твоя въпрос? Отговорих.

Ти БИ ли живял там, където описах?

Ми тоя поет не е за мен.Аман от червени ескадрони....

Не,не бих живял там.Защото е прекалено силна музиката през ноща....не за друго. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ,

не са прай на толераст и лебераст!!! Ся остава да ревнеш, че са ти накърнени правата и ще съдиш американското правителство! :tooth:

И така ще убиеш всичко детско в нечия представа за съвременен "хуманитарен и възвишен либерализъм"... :w00t:

Не, ти остави, откакто разбрах за това, не мога да спя и да гледам телевизия. Това е потресаващо! Искам част от печалбата на Холмарк!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми тоя поет не е за мен.Аман от червени ескадрони....

Не,не бих живял там.Защото е прекалено силна музиката през ноща....не за друго. :laugh:

Но то не е либерално и толерантно! Ти трябва да търпиш културните различия! Като дойдат у вас и ти оберат джанката, това е дар от природата, то не е собственост!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй ли? Но не четеш Джон Лок?!? Как така се интересуваш тогава от либерални идеи? Поинтересувай се пак. Защото наличието на афроамериканец в ролята на Орфей е АДМИНИСТРАТИВНО задължение на Холмарк. Длъжни са да имат поне един! Е, ако е Минотавърът.... ще стане страшно. Но виж Орфей....

Очаквам филм за Шака Зулу, в който последният да се играе от Долф Лундгрен. Що па не? Нали може?

Е Джон Лок е от друга интелигенция-за 5ти път.

Ами нали това е тема за либерализма.

Нали има разлика за вас от либерализъм и "лЕберализъм".

Защо тогава говорим за "лЕберализма"(не че някой,ми е обяснил какво значи,само ми бе даден пример).

Та отворете си тема за това,което наричате леберализъм и си говорете там за филми,пълни с негри.

И за 8ми път-тези които искат да ме оберат,аз няма да ги търпя.И това е либерално-да не търпиш този,който теб не те търпи.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, ти остави, откакто разбрах за това, не мога да спя и да гледам телевизия. Това е потресаващо! Искам част от печалбата на Холмарк!

А социални помощи от американското правителство не щеш ли? Като потиснат индивид на расова основа от неизвестното българско малцинство, чиято история е манипулативно поругана от белите и зли капиталисти? :biggrin:

ПП - абе какъв казус можем да им спретнем според днешните либерални... изисквания и правила. Освен това няма да използваме и думичката "робство", която е забранена от тази година за употреба в повече нюйорски училища, щото щяла да предизвиква дискомфорт и лошо храносмилане у некои индивиди с... различен цвят на кожата.

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми че искам! Ако правителството е задължило Холмарк да извърши това.... ах, ох, нямам думи.... ето пак имам пристъп на притеснение...... това историческо посегателство, значи трябва да ма обезщИтИ!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е Джон Лок е от друга интелигенция-за 5ти път.

..

И това е либерално-да не търпиш този,който теб не те търпи.

Джон Лок е бащата на либерализма. Каква "друга интелигенция", що за понятие!

Да не търпиш, викаш, тогова, който не те търпи теб. А тогова, който подкопава традицията ти? Твоята, вечната, оня, която дедите... и която е основа на твоята идентичност? Него как...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Либерализма не е като марксизма.Тук не са толкова важни личностите.

Другата интелигенция-интелигенцията на просвещението.Той е част от нея.

Тя е интересна,но не е за тази тема.

Тук говорим за развития вече либерализъм.

За каква традиция става дума?Нито обичам традициите,нито някой ми ги подкопава.

Аз нямам вечна "традиция",ти може и да имаш и ако е така-обясни какво значи точно.

Нещо го обърнахме на чат.

И ми омръзна да повтарям едни и същи неща 8 пъти.

Горе-долу се въртим в кръг.Не е на добре....

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е-е, Глостър, сега вече го обърна аслъ на чат - личностите не били важни за едно политическо течение. Ми нали те са го създали?!

Ако няма традиции, как различаваме немецът от англичанина? Ами афроамериканецът от китаеца?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина време е за по-смислени и свързани с темата мнения.

За последен път отговарям накратко.

Обясних ти още в началото,че либерализмът не е само политическо течение.

Създали ли са го много личности,преминал е през много процеси.

Не е просто,като при марксизма,по-сложно е.

Това за традициите е интересно,но в друга тема да го обсъдим.Това не е спам тема.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съвременният либерализъм е насочен главно срещу традициите, така, че това е темата.

Повечето политически течения са така - създадени и развити от много хора. Най-вече от няколко водещи личности.

Еми - казвай какво имаш да казваш за миналото, настоящето и бъдещето на либерализЪма. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съвременният либерализъм е насочен главно срещу традициите, така, че това е темата... :)

Аха! След толкова приказки си дойдохме на думата... по същество!

А, както казва модерната днешна реклама - традициите не са това, което бяха...

И по този повод да цитирам един велик писател, получил Нобелова награда за литература преди десетилетия и не с оглед на лЕбералната днешна политкоректност:

"Както виждате, книгата достига една велика межда, наречена ........ година. Още една стотица от години беше избита като масло и смляна като брашно, а всичко случило се в тях бе замъглено според това как им се иска на хората да го запомнят: по-богато и по-смислено, колкото е по-отдавна. В що-годе мемоарните книги това бе най-доброто време, в което някога е газил светът — старото време, безгрижното време, сладостно и просто, сякаш е било младо и безстрашно. Старите хора, които не знаеха ще могат ли да претътрят нозе през междата на стогодието, го очакваха с погнуса. Защото светът се променяше, невинността си бе отишла, добродетелите също. Върху ръждясващия свят бе плъзнала тревога: какво ли не бе изгубено — и добрите обноски, и безгрижието, и красивите неща! Жените повече не бяха дами, а и не можеше вече да се вярва на джентълменската дума.

Беше време, когато предните копчета на панталоните биваха здраво закопчани. Но мъжката свободия кипва. Дори детството вече не бе тъй хубаво, то просто не беше като едновремешното. Каква бе тогава детската грижа, освен да си намериш един по-хубав камък, не съвсем закръглен, а плосък, огладен в реката, който да влиза в направената от стара обувка прашка? Къде отидоха всички хубави камъни, къде отиде онази простоватост?

Човешката памет леко помътнява — та как да си спомняш чувството на радост, на тъга или на задушаващи трепети? Можеш единствено да помниш, че си ги изпитвал. Позастарелият мъж наистина би си спомнил, малко смътно, колко плахо е играл на чичо доктор с малките момиченца, но той забравя — защото иска — онова разяждащо усещане, носещо такава всеобхватна меланхолия, от която момчето заравя лице в греховете на младостта като в див буренак, удря с пестници по земята и хлипа: „Исусе, защо, Исусе?“ Такъв човек би рекъл, което и става: „За какво се е проснало това шантаво момче в тревата? Може да настине!“

О, и ягодите вече нямат прежния си вкус! И женските бедра вече са изгубили своята жилавост.

И някои мъже, подобно на кокошки носачки, намират утешение в гнездото на смъртта."

Амин и Бог да пази либерализма!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нексусът "липса/недостатъчност на т.н. емпатично мислене" -"отхвърляне на хомосексуалността"

Значи, неодобрението към хомосексуализма корелира със степента на родовост на обшествата. Смята се че има връзка и тя е следната:

Приема се от учените че в родовите култури всичко, което противоречи на семейните ценности се не се приема и толерира, но механизмът има нужда от доизясняване.

Как стоят фактите:

Например 9О или повече процента от хетеросексуалните (включителнои семейни) в Холандия показват приемане и толеранс на към хомосексуалите и по-общо към хомосексуалните бракове и връзки;

Какви са причините за това приемане?

(и обратно - защо в преобладващо родовите култури процентът на семейните хетеросексуанли които показват приемане е нисък или в защо културите в които не се формирало и е непознато емпатичното мислене, големи хора започват да си мислят (някои от тях откровено изперкват) че Ал-кайда, или червените бригади, или Лебералите, с център Москва или Вашингтон, Пекин искат да "деинтегрират" обшествата

Просто е: (като футбола, проста игра за интелигентни хора) В безродовата холандска култура, се е формирала (характеризира се с висок процент) като особеност, това което се нарича емпатично мислене: Да можеш мислено да се поставиш на мястото на другите (отсрещните);

Как се отнася това до хомосексуалните и хомосексуалността?

Пак е просто:

Хетеросексуалните се постават на мястото на хомосексуалните

Биха ли искали хетеросексуалните, ако те самите живеят в хомосексуално(хомосексуално-центрирано) общество, някой да им забранява да се женят със партньорите си, да създават семейства, да имат деца (хомосексуалните могат да осиновяват или да правят деца в епруветка или тама каквото, разбира се) , или не дай си боже да ги дискриминират на работното място или при кандидатсване за работа, да ги обиждат, и отхвърлят, или мразят и бият, та да трябва да се крият?

Аз не искам, а ти КГ125? След като аз като хетеросексуален, не искам да съм в това положение, как мога да се нарека етичен, добър човек, (и принципен), ако откажа това за други хора (хората с хомосексуална ориентация)?

Просто е, но трябва да се мисли.

PS

Айде стига с тези тъпизми, моля ви се. Няма никакви мангали, нито някой иска да им разрешава да си правят каквото искат. Напротив, закона и реда трябва да се поддържат;

Трябва да се преразгледа по "в дясно" политиката за помощите (това се отнася и за белите маргинали), но това е за друга тема..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...