Отиди на
Форум "Наука"

ДОД върху лихвите по депозити за и против


Alexander_Nevski

  

24 потребители са гласували

  1. 1. Подкрепяте ли данъка върху лихвите от депозити

    • ДА
      5
    • НЕ
      19


Recommended Posts

  • Потребител

И арогантен естествено...

Когато отиваш с пари /за влог примерно/ е много ясно че поръчваш музиката. И в този слчай мисля че броят на балъците е 0 или дори отрицателно число /метафорично/;

Но за кредит е друго положението. И пак условията не са еднакви за всички. Известен факт за всички /грамотни/ е че когато отиваш за услуга, примерно кредит, има положения и условия от които може да се "мърда". Има неща като преговори, има и значение как изглеждашя какво и откога работиш, предишна редитна кистория и други. В този смисъл може да си занижиш някои тежести, но не можеш да ги елиминираш.

фактът е че нямам никакви такси по сметката, която ми обслужва кредита, а лихвата ми беше намалена до най-ниската възможна за страната, с около 2% по ниска от тази по депозитите ми ... т.е. аз нямам никакъв интерес да си погасявам задълженията ...

иначе имах и такси и по-високи лихви, ма всичко е разкарано, дали с арогантност или по друг начин не мисля, че има значение, важен е крайният резултат ...

затова и не приемам някой като се размрънка каква робия било това с банките в БГ

робия е за робите и те ще си останат завинаги такива, щото им е вътре в главата ... банки, политици и други подробности не променят нищо ... овцата си е овца ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 202
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

В Швейцария хората даже изобщо не ги слагат на лихва, а в банков сейф. Въпреки това швейц. банки са предпочитани заради тяхната надеждност и стабилното законодателство на Швейцария. Именно в тази посока ще са най-тежките поражения от облагането на лихвите у нас - ще се види колко е опасно да се държат парите в български банки, където законодателството се мени всеки ден, пък и е държава минала по пътя на национализацията.

О неразумний... затова ли немските пенсионери се юрнаха да си отварят спестовни влогове в Швейцария???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О неразумний... затова ли немските пенсионери се юрнаха да си отварят спестовни влогове в Швейцария???

те си ги отварят от десетилятия и укриват данъци с милиарди ... и не само в швейцария, а и в белгия и австрия ...

просто работата се разсмърдя последните 5г. ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски, не ти знам личните преференции и за коя държава и банка пишеш, но работата ми е такава че имам поглед върху банковите взаимоотношение на доста фирми и ти гарантирам, че до момента, само по т.нар. депозитни сметки на граждани няма такси, освен при предсрочно изтегляне на депозита. Сега очаквам точно по тези сметки да се въведе такса за превеждането на данъка върху лихвата. По всички останали видове сметки, не съм срещал такава без такса : повечето са от сорта - месечна или годишна такса за подръжка на сметката /щото е доста тежка и може да падне ако не я поддържат/ , такса за всяка транзакция / с изключение на он-лайн транзакциите/ , такси за внасяне на пари в брой над определен лимит, такси за теглене на пари в брой над определен лимит, такса за теглене на пари в брой без заявка над определен лимит.... за кредитните сметки - такса за разглеждане на документите, месечна кредитна такса за управление и поддръжка на кредита и други подобни. Ако не е тайна, сподели коя е тази безтаксова банка че ми е интересно

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Нека се има предвид, че се няма предвид бачкане с лопата или каране на камион.

Бачкането, което има предвид Невски е повече с главата. Не повече, а изключително.

Това означава актуални знания(включително и собствени наблюдения и тип "под сурдинка") и (ако приемем, че всички сме от люпилнята на соца) куража да приложим едно знание, което сме придобили извън предаваното от соца. И извън предаваното изобщо. Щото никой няма да каже как САЩ се крепят на печатарска преса и все повече полиция и/или че скоро стоките от първа необходимост ще вземат да заскъпват. Щото политиците дават тон, а университетите го подемат и предават на студентите.

Та в един момент, човека със знания рискува и започва да ги прилага. Не е лесно за масата народ, вервайте ми. И за мен не е лесно. Да си за..беш моралните принципи (щото те не винаги са ... не се сещам за подх.дума... правилни или адекватни, фундаментални). Напр. не сме (бяхме) свикнали да си изтъкваме (и доукрасяваме) способностите и да се пазарим за заплата. Поне на мен това ми бе проблем. Не всеки е устроен да мисли на едро. Не всеки може да мисли достатъчно, че да заработи 100к за няколко години. Не че не е възможно, но определено не е за всеки.

И другото, не всеки с куфар пари може да го запази или дори умножи. И за това се иска акъл. То се помага веднъж и като се издъниш няма да видиш повече куфар. И за тъмните сделки не всеки става. Там пък освен акъл се иска и дупце и топки и некролога в джоба. (Не че нашия не е де, но поне не знаем)

Определено, но в онзи свят, където е Невски е възможно. Изключая тона му, с който казва казва колко са зле другите и какви са мизерници и неудачници, другото не е нещо особено..

Аз имам приятел дето за няколко години работа в Холандия /присаждане на лалета - не с лопата - с голи ръце и без ръкавици се работело, за да усещаш еди какво си/ си докара доста повече. Доктор (медик, а не phD) от БГ там взема близо 400 GBP на час и няма ограничение за 8 часа - И такава познавам. Тук е под въпрос да се изкарат подобни пари, с колкото и яко бачкане да е. Напомням, че и управление на проект при което такива пари се пренасочат за възнаграждение е измама.

Но тука има роби, нормално е.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Голямата част от народа ни си е мизерник и неудачник по свое желание и свой избор, а и дори нещастието ни харесва*(на същата част от народа)

/Влючвам и себе си в това число/

Какво има да го говорим и мислим толкова..

Коментарът на Невски беше за по-лошото, за това че част (голяма част) от народа е свикнал да мисли че все някой да му е виновен за нещастието..

*Ние се оплакваме (част от народа) и от нещастието си, и казваме че искаме да сме щастливи, но всичко свършва щом трябва да се направи нещо в другата посока, ама това си е просто природа (а срещу нея не може да се върви)..

Ето един пример и обяснение (то не е само едно): няма как да сме щастиливи когато се тровим взаимно/си тровим човешките отношения..Не е измислен филма за щастие при отровени отношения, при цинизъм, недоверие, взаимни обвинения, и нетолертност..

/Нека Сириус да ви разкаже от първа ръка за американците, защо и как в болшинството си американците са щастливи и оптимистични хора.Аз няма да се бъркам/

Още в тази насока: българинът (част от българите) е нещастен и заради това че иска да е богат, но не знае как да го постигне (за което вината е негова)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски, не ти знам личните преференции и за коя държава и банка пишеш, но работата ми е такава че имам поглед върху банковите взаимоотношение на доста фирми и ти гарантирам, че до момента, само по т.нар. депозитни сметки на граждани няма такси, освен при предсрочно изтегляне на депозита. Сега очаквам точно по тези сметки да се въведе такса за превеждането на данъка върху лихвата. По всички останали видове сметки, не съм срещал такава без такса : повечето са от сорта - месечна или годишна такса за подръжка на сметката /щото е доста тежка и може да падне ако не я поддържат/ , такса за всяка транзакция / с изключение на он-лайн транзакциите/ , такси за внасяне на пари в брой над определен лимит, такси за теглене на пари в брой над определен лимит, такса за теглене на пари в брой без заявка над определен лимит.... за кредитните сметки - такса за разглеждане на документите, месечна кредитна такса за управление и поддръжка на кредита и други подобни. Ако не е тайна, сподели коя е тази безтаксова банка че ми е интересно

разплащателна сметка в евро в пощенска - без такса

райкард, който използвам като разплащателна сметка в лева през epay.bg - има 25лв. годиша такса, която е в пъти по-малка от кешбека, който получавам за това че си плащам сметките и данъците през нея ... верно е е не мога да внасям повече от 2000лв на куп без такса ма това си е ок

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

само да те питам ти някога бил ли си в Швейцария?

Не съм бил. Една от огромните разлики, заради която България не може да си позволи някои неща е репутацията. Швейцария е с отлична репутация, както и нейните банки. България е с лоша репутация и съвсем не е необходимо да се види Сергейската магистрала или още като се мине границата по друсането да се види, че лошия имидж на страната ни е съвсем оправдан. Същото е с Англия - репутация, че има стабилно законодателство. Определено далеч от съвършеното, но пък действащо доста продължително.

Предполагам се сещаш, че не можа да поживея във всяка държава по света по година, та тогава да реша къде да си държа парите. Не че имам нещо против да живея толкова дълго, но уви, реалния свят е друг. Тъй че по необходимост изборът неизбежно ще е на база на популярната представа за държавите.

Англия е една от най-кожодерските държави на света, пенсията е еднаква за всички, няма никакво значение дали си плащал данъци върху 100К на година или върху 10К ... и е огромните 110 паунда на седмица ... като имаш предвид че местният данък за средностатистическа къща е 150 паунда на месец ...

Малее, ама тея направо са изградили комунизЪмЪ - от всеки според възможностите, на всички равни пенсии. :tooth:

Горките англичани, живи да ги оплачеш:

Вложенията на жителите на Обединеното кралство са нарастнали средно с 10 000 паунда на човек за първите шест месеца на годината

Но явно и те като много способни спестявайки от закуските като Владко Татов и един депутат са натрупали бая парици в банките.

БРИБ са свободни да не оперират в Бг ако не им харесва ...

в Англия всички банки удържат 20% от лихвите и ги превждат на държавата като държавата не им дава нищо за това, който не му харесва да участва, прав му път да ходи да работи някъде другаде ... който дължи по-високи данъци си е негово задължение да си ги впише в данъчната декларация, който иска да бъде освободен от данъци пише писмо, в което го доказва ...

Всички знаят, че БРИБ е свободна да прави в България каквото си иска. Ама знаят също, че държавата не може да прави неща, които БРИБ не иска. Който не е разбрал, да се върне назад и да прегледа пак един линк за един записан телефонен разговор.

а прогресивен данък в БГ скоро няма да има ... от всичко, което чета изписано от теб оставам с впечатлението, че пишеш наизуст и колкото да не заспиш

Същото може да се каже и за данъка върху лихвите. Втори е въпросът, че Дянков трябва да бъде освободен от поста, защото дрънка глупости за двете неща. Това, че в крайна сметка държавата няма да изкяри нищо от въвеждането на данъка е едно. Това, че Дянков с тъпите си изпълнения пречи хазната да печели косвено от това, че данъка го няма е вече съвсем втори въпрос. Както вече написах - проблемът не е какъв данък не трябва да имаме, а какъв финансов министър не трябва да имаме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За разходите по удръжката на данъка и двамата не познахте : нито държавата ще плати, нито банките ще направят нещо даром, сещате ли се че ще се пръкне още една банкова таксичка по сметките, така че както винаги е ставало, крайният потребител плаща масрафа

Ами аз затова написах, че не е толкова просто.

Тези, с многото пари просто ще ги преместят в друга държава. Ще останат по-дребните вложители. Какво се получава, ако някой има 1000лв при 3% годишна лихва? Излиза, че за годината ще получи 30лв. Данъка ще е 3лв. и му остават 27. Но няма да му останат 27, защото всеки месец банката ще го е таксувала с 2лв. за туй, че е привеждала в бюджета 30ст. месечно. Тъй че ще му останат от лихвата 3лв. Работата е там, че и те няма да му останат, защото тези 1000лв. не са стоели непрекъснато през годината, а при нужда е теглено от тях, а при възможност пак е довнасяно. Тъй че примерно лихвата му ще е 25лв, от които вадим 2.50данък и остават 22.50лв, от които банката трябва да вземе 24лв, но тъй като няма такава лихва, ще ги вземе от главницата. Тъй че е въпрос на време човекът да се усети, че трябва да пренасочи парите си към буркан-банк.

Работа е там, че банката отпуска кредити не със свои пари, а с парите на вложителите. И се пита как ще работи банката, ако вложителите си изтеглят парите и не искат повече да внасят (в бълг. банка)?

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

фактът е че нямам никакви такси по сметката, която ми обслужва кредита, а лихвата ми беше намалена до най-ниската възможна за страната, с около 2% по ниска от тази по депозитите ми ... т.е. аз нямам никакъв интерес да си погасявам задълженията ...

иначе имах и такси и по-високи лихви, ма всичко е разкарано, дали с арогантност или по друг начин не мисля, че има значение, важен е крайният резултат ...

затова и не приемам някой като се размрънка каква робия било това с банките в БГ

робия е за робите и те ще си останат завинаги такива, щото им е вътре в главата ... банки, политици и други подробности не променят нищо ... овцата си е овца ...

Както казах - българската банкова система е високорискова. Въпреки популярния и образен вариант с раздаване на едни пари в едни куфарчета на едни хора от оня списък, то на практика пари са раздавани и по други начини. Напр. отпуска се кредит при по-ниска лихва и същите пари се внасят в същата банка на по-висока лихва.

Но предполагам, че и повечето се сещат за някой бързозабогатял, който е станал бързообеднял когато са му прибрали куфарчето (разсекретяването на досието му обикновено става след прибирането на куфарчето).

Иначе предполагам, че за всички агент Тервел е идеалът за професор - способен, умен, красив и прилично дебел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

О неразумний... затова ли немските пенсионери се юрнаха да си отварят спестовни влогове в Швейцария???

То и ред кадри на Рейха са си отваряли сметки там, но дали е било заради лихвата?

Дали забеляза какво брожение предизвика идеята да се обложи лихвата с десятък, а не че не е имало намаляване на лихвата с 10%, само дето то е минало без бурен обществен дебат.

Което пак показва, че вредите за държавата от въвеждането на данъка ще са много по-големи от мизерния приход.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не съм бил. Една от огромните разлики, заради която България не може да си позволи някои неща е репутацията. Швейцария е с отлична репутация, както и нейните банки. България е с лоша репутация и съвсем не е необходимо да се види Сергейската магистрала или още като се мине границата по друсането да се види, че лошия имидж на страната ни е съвсем оправдан. Същото е с Англия - репутация, че има стабилно законодателство. Определено далеч от съвършеното, но пък действащо доста продължително.

Предполагам се сещаш, че не можа да поживея във всяка държава по света по година, та тогава да реша къде да си държа парите. Не че имам нещо против да живея толкова дълго, но уви, реалния свят е друг. Тъй че по необходимост изборът неизбежно ще е на база на популярната представа за държавите.

знам че не си бил, знам и че нямаш и влог и сейф там, знам и че и да имаше нямаше да имаш какво да сложиш, щото иначе нямаше да ги пишеш тия глупости ...

в реалният свят има реални хора като мен които живеят в много държави и имат депозити в много държави ... ако си бях държал парите последните 5г. в сейф в швейцария щях да реализирам около 45% пропуснати ползи ... това на 100К евро са 45К евро, ти ако можеш да си го позволиш аз не мога ...

Малее, ама тея направо са изградили комунизЪмЪ - от всеки според възможностите, на всички равни пенсии.

Горките англичани, живи да ги оплачеш:

Вложенията на жителите на Обединеното кралство са нарастнали средно с 10 000 паунда на човек за първите шест месеца на годината

Но явно и те като много способни спестявайки от закуските като Владко Татов и един депутат са натрупали бая парици в банките.

освен че никъде не си бил и никъде нямаш депозити си и неграмотен

1) няма връзка между спестяванията и пенсиите - пенсиите в англия са минимални, за поддържане на минимален стандарт на живот, затова и са еднакви, който иска нещо повече си спестява сам ...

2) в статията не става дума за вложения, а за средното богатство на домакинствата (виртуален показател, който зависи най-вече от флуктуациите на имотния и борсовите пазари), в англия кешът и депозитите са най-малката част от нетното богатство на населението ... даже и при пенсионерите нетното богатство е съставено основно от НИ, акции и пенсионни фондове ...

Всички знаят, че БРИБ е свободна да прави в България каквото си иска. Ама знаят също, че държавата не може да прави неща, които БРИБ не иска. Който не е разбрал, да се върне назад и да прегледа пак един линк за един записан телефонен разговор.

преувеличаваш силно влиянието на СИБанк (поне я наричай правилно), което още повече ще намалява ...

Същото може да се каже и за данъка върху лихвите. Втори е въпросът, че Дянков трябва да бъде освободен от поста, защото дрънка глупости за двете неща. Това, че в крайна сметка държавата няма да изкяри нищо от въвеждането на данъка е едно. Това, че Дянков с тъпите си изпълнения пречи хазната да печели косвено от това, че данъка го няма е вече съвсем втори въпрос. Както вече написах - проблемът не е какъв данък не трябва да имаме, а какъв финансов министър не трябва да имаме.

разбирам че дянков не ти харесва и според пише и говори глупости и пречи на държавата, за съжаление, това което ти пишеш е далеч даже и от неговото ниво ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То и ред кадри на Рейха са си отваряли сметки там, но дали е било заради лихвата?

Дали забеляза какво брожение предизвика идеята да се обложи лихвата с десятък, а не че не е имало намаляване на лихвата с 10%, само дето то е минало без бурен обществен дебат.

Което пак показва, че вредите за държавата от въвеждането на данъка ще са много по-големи от мизерния приход.

отварЯха си ги за да избегнат данъчно облагане в германия, а не защото немските банки са по-стабилни от швейцарските ...

и то не всички пенсионери, а само по-богатите ...

кво мислиш, че в прекрасната германия няма данъчни далавери?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Голямата част от народа ни си е мизерник и неудачник по свое желание и свой избор, а и дори нещастието ни харесва*(на същата част от народа)

/Влючвам и себе си в това число/

За някои неща трябва време. Манталитета не се променя за ден. Това, че някой се мисли за велик, защото е изкарал колкото два пъти месечно да иде в чалготеката и да се налее с менте-алкохол и турбо-фолк, съвсем не означава, че може да се нарече успял човек.

Но нещата се променят. Няма ги вече многохилядните митинги на БСП. Сега с бира, кебапчета и Веско Маринов не могат да запълнят и малък площад. Като се премине и периода на отрицание, ще почне да се мисли за промяна. Петилетката не става за две години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

знам че не си бил, знам и че нямаш и влог и сейф там, знам и че и да имаше нямаше да имаш какво да сложиш, щото иначе нямаше да ги пишеш тия глупости ...

в реалният свят има реални хора като мен които живеят в много държави и имат депозити в много държави ... ако си бях държал парите последните 5г. в сейф в швейцария щях да реализирам около 45% пропуснати ползи ... това на 100К евро са 45К евро, ти ако можеш да си го позволиш аз не мога ...

Само червените бабички живеят с идеята, че печелят от лихви. Банката е само посредник за тези, които не ги бива да печелят от парите си. Тя само ги компенсира за инфлацията и в най-добрия случай им дава мъничка печалба. Тъй че по-добре не се замисляй колко са ти пропуснатите ползи.

1) няма връзка между спестяванията и пенсиите - пенсиите в англия са минимални, за поддържане на минимален стандарт на живот, затова и са еднакви, който иска нещо повече си спестява сам ...

2) в статията не става дума за вложения, а за средното богатство на домакинствата (виртуален показател, който зависи най-вече от флуктуациите на имотния и борсовите пазари), в англия кешът и депозитите са най-малката част от нетното богатство на населението ... даже и при пенсионерите нетното богатство е съставено основно от НИ, акции и пенсионни фондове ...

И колко души смяташ за толкова глупави, че да се вържат на това, при положение, че с няколко чуквания по клавиатурата може да проверят какво е положението? Какъв е тогава изводът?

При пенсиите в Англия има три компоненти - държавна, професионална и лична. То ако погледнем у нас пък каква е социалната пенсия нещата ще се окажат съвсем плачевни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Само червените бабички живеят с идеята, че печелят от лихви. Банката е само посредник за тези, които не ги бива да печелят от парите си. Тя само ги компенсира за инфлацията и в най-добрия случай им дава мъничка печалба. Тъй че по-добре не се замисляй колко са ти пропуснатите ползи.

и да не ме компенсира за инфлацията по добре със 145000 евро в банката след 5г. отколкото със 100000 евро в сейфа

само финансово неграмотните си държат парите под дюшека или в сейфа ...

И колко души смяташ за толкова глупави, че да се вържат на това, при положение, че с няколко чуквания по клавиатурата може да проверят какво е положението? Какъв е тогава изводът?

При пенсиите в Англия има три компоненти - държавна, професионална и лична. То ако погледнем у нас пък каква е социалната пенсия нещата ще се окажат съвсем плачевни.

само първият елемент е задължителен ...

последните 2 освен че не са заължителни бяха стопени на 50% от некадърно управление и борсови загуби последните 10г. ... т.е. ако си платил 200 000 паунда вътре са ти останали 100 000 ...

половината от населението в момента не спестява за пенсиониране и държавата се чуди каква врътка да извърти да ги накара да го правят ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

когато има проблем най-мързеливят път е той изобщо да не се решава, а най-доброто оправдание външният враг ...

кой точно е външния враг - големите сили, СССР, САЩ, ЕС, ДС, БКП, агентите, либералите, сорос и фондациите му, вързкарите, зависи просто от ситуацията и периода ... важното е да не е от нашето семейство и близки ... и най-важното е, че нищо не може да се направи по въпроса ... щото ако не е така трябва да се полагат усилия ...

това е психологията на мизерното озлобено завистливо булгарситанско човече и няма никаква значение дали става дума за лихви, данъци, пенсии, бизнес, пари, бюджет или политика или собствените му неудачи ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

когато има проблем най-мързеливят път е той изобщо да не се решава, а най-доброто оправдание външният враг ...

кой точно е външния враг - големите сили, СССР, САЩ, ЕС, ДС, БКП, агентите, либералите, сорос и фондациите му, вързкарите, зависи просто от ситуацията и периода ... важното е да не е от нашето семейство и близки ... и най-важното е, че нищо не може да се направи по въпроса ... щото ако не е така трябва да се полагат усилия ...

това е психологията на мизерното озлобено завистливо булгарситанско човече и няма никаква значение дали става дума за лихви, данъци, пенсии, бизнес, пари, бюджет или политика или собствените му неудачи ...

съгласен съм на 100%..

+турците/Анкара, циганите, либералите, сомкома, и всичко останало..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това, че някой се мисли за велик, защото е изкарал колкото два пъти месечно да иде в чалготеката и да се налее с менте-алкохол и турбо-фолк, съвсем не означава, че може да се нарече успял човек.

Но нещата се променят. Няма ги вече многохилядните митинги на БСП. Сега с бира, кебапчета и Веско Маринов не могат да запълнят и малък площад. Като се премине и периода на отрицание, ще почне да се мисли за промяна. Петилетката не става за две години.

Извинявай, но това са глупости..Кебапчетата на БСП някакво никакво отношение към щастието..

/А и фактите са ясни - тези които ходят на митингите на БСП са една малка част от българите, като нещастни се определят 80-90 процента от българите/

Пак ще повторя: не е измислен този филм в които при лоши/отровени човешки отношения, цинизъм, нетолерантност, липса на готовност да се помага на другите и да се4 влиза в положението им, при който обществото да е щастливо..

Ще кажа още нещо: парите могат да доведат до задоволство, но задоволството не е щастие (и затова има различни класации за щастие, и задоволство от качеството на живота/

да, прекалената бедност в обшествата в които има лоши отношения (това за което пиша по горе) - може да засили нивата на нешастие, но богатството не може да го излекува:

Няма как да се купи с пари щастие, ако отношенията са отровени, и никои не е склонен да проявява толерантност към другите, и да отделя време, или срества

(да инвестира) в по-добри отношения..

Българите са толкова нешастни, колкото* са и неспособни на толератност, и неспособни на добри отношения, помощ и сътруничество(не към родата и близките, за които сме запазили тези отношения) към непознатите и нуждаещите се)

Дори в България да започне да валят петрол и пържоли, то ние няма да станем по-шастливи, не променим ли тази си култура!

От списание “Икономист” наскоро научихме, че българите - заедно с хаитяните - са сред най-нещастните хора в света. А от Световния индекс на благотворителността за 2010 година, който публикува Фондацията Charities Aid разбираме, че българите са сред националностите, които даряват най-малко, и най-рядко практикуват всякакъв вид благотворителност.

В България 17 процента от хората са готови да дарят пари, едва 3 на сто биха отделили от свободното си време, за да помогнат, и цели 30% са готови да подкрепят непознат.

Read more: http://www.bulblog.com/?p=2280#ixzz29p1TWEEU

Тук може да се видят и изтелят материалите от изследването :

http://www.earth.columbia.edu/articles/view/2960

Вългария е на 147 -мо място по индекс на щастие от 152 в света..

Две места преди нас е африканската държава Чад, петата най-бедна страна в света! Страна, където само 1.5 % от населението има електричество в домовете си, достъп до питейна вода 48% , а до канализация - едва 2%. Държава, където само миналата година над 17 000 души са заразени с холера, а 5% от населението живеят със СПИН.

43 места нагоре в класацията е Бангладеш –страната, където на територия, малко по-голяма от българската, са се натъпкали 150 милиона души и където ежегодните наводнения заливат почти цялата територия.

Цели 90 места пред нас е Боливия – най-бедната южноамериканска държава.

В списъка на по-щастливите от българите народи може да бъде удължен със страни като Ангола, Афганистан, Уганда, Судан, Палестина, Ботсвана, Сомалия, Ирак, Албания и още и още страни, които по-стандарт на живот, по образованост, по инфраструктура, по доходи, по социални придобивки, по сигурност и по какво ли още не, са далеч след българите.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

и да не ме компенсира за инфлацията по добре със 145000 евро в банката след 5г. отколкото със 100000 евро в сейфа

само финансово неграмотните си държат парите под дюшека или в сейфа ...

По-горе сам обясни нещо за германските пенсионери. Тъй че не се прави на ударен. Надеждността на Швейцария като държава и на банките й е причина хората да съхраняват там разни неща в трезорите. Включително и пари. Не съм твърдял, че това е най-добрия начин за печелене. При управлението на доносника Дунав обаче, доста хора, на които парите им бяха не в сейф, а на влог се простиха с тях, защото финансовата институция, на която ги бяха предоставили фалира - напр. "Банка Пеков" или "Югоагент".

Ако се въведе данък върху лихвите, той не е толкова проблемен, колкото банковите такси за превод на данъка в бюджета. Те до такава степен ще изчерпят всяка полза от влагането на парите в банка, че остава само риска ако банката фалира да си изгубят парите.

последните 2 освен че не са заължителни бяха стопени на 50% от некадърно управление и борсови загуби последните 10г. ... т.е. ако си платил 200 000 паунда вътре са ти останали 100 000 ...

половината от населението в момента не спестява за пенсиониране и държавата се чуди каква врътка да извърти да ги накара да го правят ...

Ами при положение, че на някои хора банката отпуска кредит с по-ниска лихва, отколкото им дава за влога, какво може да се случи с тази банка? Дава кредит от 100лв, за който получава 2лв, а на вложителя му дава 4лв, т.е. е на чиста загуба от 2лв. При това положение къде трябва да са парите на огромната маса дребни вложители, след като данъка и таксите по обслужването ще им отнемат цялата лихва, а за някои от най-малките влогове и част от главницата? Под дюшека няма да им се начисли лихва, от която и без друго нищо няма да получат, но освен това може да им замине и част от главницата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Каква промяна бе човек? Народопсихологията ни е такава от времето на траките още. Втория най-силен народ в античността, който така и не е успял да се обедини за да създаде силна държава. Същите сме си и днес. Кой друг народ има като литературни герои само дребни хитреци като хитър Петър, бай-Ганьо и Андрешко? Кой друг народ вместо да се обедини около някаква обша кауза, ще си измисля начини да се дели? Извинявай, но докато не започнем да наричаме нещата с истинските им имена няма да имаме шанс да се оправим. Ето и тук, вместо да навлезем в същността на проблема, на половината колеги им се привиждат агенти на държавна сигурност и комунисти... Основния ни проблем е нежеланието ни да загърбим различията си за да постигнем една по-висша кауза. Като започнем да го правим, нямаме спиране като народ (виж темата за балканската война за пример). НО рядко влизаме в ритъм.

Нещо бъркаш. Траките са втория по големина народ известен на Херодот. Я сравни територията на траките с тази на Китай или на империята на инките. А че елините въобще не успяват да създадат една по-голяма държава през античността, а до момента, в който са завлядени от Рим си имат само градове-държави? А келтите (живели са на територията от Средиземно море, та чак до Албион) дето са били покорени от един град, който го обрали на принципа: "Тежко на победените" (от това събитие иде известната сентенция)?

Наред с това обаче при управлението на Ситалк Одриското царство е сред най-големите за времето си.

А при Крум България е една от 4 най-големи държави в Европа. Но за да стане това е имало едни Крумови закони.

Що се отнася до лошите кредити на доносниците - това, за което сложих линк са офиц. данни на Комисията по досиетата. Номера с привиждането минаваше преди да почнат да се публикуват имената на доносниците. Вече е факт какви точно ги вършат в нашата държава и защо са я докарали на този хал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

галахаде, единственото дето успях да ти разбера от всички словоизлияния е, че в БГ е гадно, скапано и нищо не е като хората ...

повярвай ми, като човек обиколил света, ти казвам, че грешиш ...

нито банките са ни толкова гадни, нито данъците, нито управниците ... да малко ни липсва лустро и фасада ...

западът му предстои да се сгромоляса точно заради мащабните злоупотреби, които се връткат там, а там се краде много повече отколкото в БГ ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

галахаде, единственото дето успях да ти разбера от всички словоизлияния е, че в БГ е гадно, скапано и нищо не е като хората ...

повярвай ми, като човек обиколил света, ти казвам, че грешиш ...

нито банките са ни толкова гадни, нито данъците, нито управниците ... да малко ни липсва лустро и фасада ...

западът му предстои да се сгромоляса точно заради мащабните злоупотреби, които се връткат там, а там се краде много повече отколкото в БГ ...

Хвала на такива като тебе! Вместо да седят и благоденстват в България управлявана от доносниците Дунав и Гоце обикалят Западна Европа въпреки риска да ги удари някоя керемида от сгромолясващия се капитализъм. :tooth:

Поне на мен ми се струва, че след като сме държавата в ЕС с най-ниските доходи е нормално да минава през главата идеята, че управниците от сегашната епохата на упадъчен социализъм са гадни. Пак по същата причина е нормално хората в българия да се чувстват нещастни.

Но идеята, че винаги е било така още траките не само не е моя, но не е и вярна. Така е от вт. пол. на ХХв.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

идеята ти че за всички са винвони някаква доносници и ДС не е вярна ...

материалът е лош ... мухобойко не ми харесва ... ма за това беше изключително прав ... в БГ се работи малко и се мрънка много ... затова и доходите съответстват ... точно защото БГтата са мързеливци и мрънкачи ... както и по-голямата част от южна европа ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кой каза че българинът не е изобретателен :

"Финансисти и банкери, пожелали анонимност, споделиха ,че лихвеният данък може да се избегне, като на клиентите се предложат алтернативни договори, които носят доходност, съпоставима с лихвите по депозити. Това можело да стане чрез договори за доверително управление, които носят капиталова печалба. Възможно било клиентът да получава и вид премия от банката, а не лихва. Имало напълно легални варианти налогът да се сведе от 10 до 2% например, каза Хампарцумян. Той обаче категорично отказа да съобщи подробности с аргумента, че все още нямало законова дефиниция за данъка. "Когато я видим, ще говорим", отсече Хампарцумян. Той цитира решение на американския върховен съд, който казва, че "плащането на данъците не е между патриотичните задължения на гражданите и всеки има право да намери законен начин да си ги намали".

Последното мнооооого ми хареса. Да живее американския върховен съд ! :tooth:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...