Отиди на
Форум "Наука"

ДОД върху лихвите по депозити за и против


Alexander_Nevski

  

24 потребители са гласували

  1. 1. Подкрепяте ли данъка върху лихвите от депозити

    • ДА
      5
    • НЕ
      19


Recommended Posts

  • Мнения 202
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Против! Първом банковите лихви от кредитите, че тогаз ;)

Или, може би 3% - не повече. Данъците трябва да се намалят, а не да се създават нови!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

по принцип, чисто прагматично, има 2 точки в полза на този данък и още 2 против

ЗА

1) в депозити има затворени десетки милиарди, причината да са затворени там, е че въщност по-голямата част от тях са притежание на по-заможната част от българите ... те нямат проблеми с това какво да ядат и как да си плащат сметките ... т.е. за тях алтернативата на депозитите са други активи - например имоти или акции ... повечето от тях обаче имат имоти, а доходността и от имоти и от акции е отрциателна последните няколко години ... затова те предпочитат да си држат парите на 7-8-9% лихва вместо да купуват, пазаруват, потребяват и инвестират ... та ... има теза, че лихвата ще освободи част от тези пари, което мен лично ме съмнява

2) данъкът не е толкова висок и държавата смята, че е разумно да изпозлва тези пари за социално подпомагане на пенсионерите ...

ПРОТИВ

1) данъкът ще намали нетните лихви и може да доведе до изтегляне на средства от банките ... това застрашава стабилността на системата и е вероятно да увеличи и лихвите по кредитите ... почти всички държави, които имат такъв данък си имат централна банка, от която банките могат да се финансират директно като байпасват депозитите ... в БГ това не е така ...

2) преди да спестиш пари те вече веднъж са обложени с ДОД и осигуровки, като тръгнеш да си харчиш лихвите плащаш ДДС, не станаха ли малко много данъците?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
затова те предпочитат да си држат парите на 7-8-9% лихва вместо да купуват, пазаруват, потребяват и инвестират ... та ... има теза, че лихвата ще освободи част от тези пари, което мен лично ме съмнява

Ако се почне някакво "трескаво" потребление, похарчените пари няма да се влеят в българската икономика, а ще идат у германския производител. Демек ще извадим едни пари, за да ги подарим на швабите да развиваме тяхната икономика, че да изсмукват още по-добре Източна и Южна Европа..

не станаха ли малко много данъците?

В страната, управлявана от Мутрата монополите се галят с плосък данък 10%, а обикновения човек го отупват като празен брашен чувал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ако се почне някакво "трескаво" потребление, похарчените пари няма да се влеят в българската икономика, а ще идат у германския производител. Демек ще извадим едни пари, за да ги подарим на швабите да развиваме тяхната икономика, че да изсмукват още по-добре Източна и Южна Европа..

трескаво потребление няма как да започне повечето депозити се държат от 100 хиляди семейства, които и без това си потребяват добре

В страната, управлявана от Мутрата монополите се галят с плосък данък 10%, а обикновения човек го отупват като празен брашен чувал.

о в страните неуправлявани от мутрата, обикновения човек го съсиспват много повече, това са глупости ...

аз например съм на ДОД от 40% + осигуровки, а после върху лихвите пак 40% ...

БГ си е много добре в това отношение, не се самонавивайте ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

трескаво потребление няма как да започне повечето депозити се държат от 100 хиляди семейства, които и без това си потребяват добре

о в страните неуправлявани от мутрата, обикновения човек го съсиспват много повече, това са глупости ...

аз например съм на ДОД от 40% + осигуровки, а после върху лихвите пак 40% ...

БГ си е много добре в това отношение, не се самонавивайте ...

Ти си на 40%, ама и Шел (условно го пиша) е на 40%, нали? А не на 10%.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти си на 40%, ама и Шел (условно го пиша) е на 40%, нали? А не на 10%.

на 20% и то след като си приспадне всики разходи, аз не мога да приспадна нищо

т.. малко по-сериозно не е вярно това дето го пишеш ...

офшорките и другите врътки няма да ги споменавам да не те разочаровам съвсем ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И кво? И апология на десятъка да ми изнесеш, не виждам да са го въвели в САЩ, УК и изобщо в белите страни. Както и не виждам да е тръгнал водопад от инвестиции в Страната на десятъка, сиреч в Мутростан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И кво? И апология на десятъка да ми изнесеш, не виждам да са го въвели в САЩ, УК и изобщо в белите страни. Както и не виждам да е тръгнал водопад от инвестиции в Страната на десятъка, сиреч в Мутростан.

в UK и САЩ върху лихвите и пенсиите просто се дължи ДОД ...

в моя случай това е 40% ...

можеше и да е 50% ако това те успокоява ...

затова и няма как да видиш десятък там, всъщност облагането там е много по-жестоко ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

ЗА

1) в депозити има затворени десетки милиарди, причината да са затворени там, е че въщност по-голямата част от тях са притежание на по-заможната част от българите ... те нямат проблеми с това какво да ядат и как да си плащат сметките ... т.е. за тях алтернативата на депозитите са други активи - например имоти или акции ... повечето от тях обаче имат имоти, а доходността и от имоти и от акции е отрциателна последните няколко години ... затова те предпочитат да си држат парите на 7-8-9% лихва вместо да купуват, пазаруват, потребяват и инвестират ... та ... има теза, че лихвата ще освободи част от тези пари, което мен лично ме съмнява

И мен ме съмняява. Не знам доколко тази мярка ще освободи тези пари. Онези които ги имат са винаги една крачка пред държавата и ще измислят контра мярка, дал на чуждо име или в чужда банка... Ами ако инвестират извън БГ?

по принцип, чисто прагматично, има 2 точки в полза на този данък и още 2 против

ЗА

2) данъкът не е толкова висок и държавата смята, че е разумно да изпозлва тези пари за социално подпомагане на пенсионерите ...

Аха.. От грижа за хората значи.. Ами ако на това основание държавата въведе данък върху данък? ДДС на ДДС-то? Не, не да се повиши ДДС на 22%, това ще е отделен данък дето ще ходи в перо "Ефективно управление и администриране на ДДС"? Колко неща има още дето могат да се обложат - слънцето, вятърът, луната, данък живот, данък чист въздух /не завиждам на хората от провинцията/, наднормено тегло, заболяване /с благородната идея хората да проявяват по-голямя грижа за здравето си/, данък временна и данък постоянна нетрудоспособност...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в UK и САЩ върху лихвите и пенсиите просто се дължи ДОД ...

в моя случай това е 40% ...

можеше и да е 50% ако това те успокоява ...

затова и няма как да видиш десятък там, всъщност облагането там е много по-жестоко ...

На мен не ми е никаква утеха, защото дори и да сме само с десятък, имаме некадърна и крадлива администрация, предрешени търгове, уговорени обществени поръчки и т.н.. Та и да направят 0% данъка, инвестиции ще дойдат нанайси. И Дянков ще се чуди откъде да стърже кинти за годината на изборите.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

в UK и САЩ върху лихвите и пенсиите просто се дължи ДОД ...

в моя случай това е 40% ...

можеше и да е 50% ако това те успокоява ...

затова и няма как да видиш десятък там, всъщност облагането там е много по-жестоко ...

Има едно понятие "Екзистенс минимум", коета и без това е занижено за БГ, нали се сещаш че в нашата реалност, няма как да стане. Най-вероятно след всичките ти облагания, ще можеш да купrш повече от някой тук работещ твоята работа платил нашите данъци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен не ми е никаква утеха, защото дори и да сме само с десятък, имаме некадърна и крадлива администрация, предрешени търгове, уговорени обществени поръчки и т.н.. Та и да направят 0% данъка, инвестиции ще дойдат нанайси. И Дянков ще се чуди откъде да стърже кинти за годината на изборите.

хаха що мислиш, че тук администрацията е кадърна и ефективна, а нетният капиталов поток положителен ...

айде моля ти се ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

хаха що мислиш, че тук администрацията е кадърна и ефективна, а нетният капиталов поток положителен ...

айде моля ти се ...

Айде моля ти се, като е толкова добре в БГ и толкоз зле в УК, ела си тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде моля ти се, като е толкова добре в БГ и толкоз зле в УК, ела си тук.

точно това си уреждам в момента, до няколко месеца се надявам да си дойда

в UK и САЩ идват втората и третата вълна на финансовата криза ... упадъкът тук ще е пълен следващите 10г. а стандартът на живот ще спадне драстично ...

аз нямам намерение да участвам ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е то какво излиза?

Ако вкарам 1000 лева на 5 % лихва за една година. На края на тази година колко лева ще имам, след данъкът?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е то какво излиза?

Ако вкарам 1000 лева на 5 % лихва за една година. На края на тази година колко лева ще имам, след данъкът?

лихва 50лв

данък 5лв.

нетно 45лв.

1045лв.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти си знаеш как е при тебе, дано си преценил добре

значи това дето го прави аспандиат е некоректно и не са аргументи в спора,

и аз мога да му обяснявам на всеки втори постинг, що не дойдеш тук да плащаш моите данъци ...

това не променя факта, че той не е прав и не знае, че всъщност в немутренските държави данъчното облагане е много по-жестоко отколкото в БГ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е поредната тъпотия на сбърканите финансисти. На Дянков му трябват пари и търсе от къде да ги вземе, лошото е че не му дават да ги вземе от когото трябва. Тука въртят, сучат , все гледат по-бедните да го отнесат. Най-добро и справедливо решение е да се върне прогресивното облагане със съответния минимален необлагаем доход комбинирано с увеличаване ставката на корпоративния данък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е поредната тъпотия на сбърканите финансисти. На Дянков му трябват пари и търсе от къде да ги вземе, лошото е че не му дават да ги вземе от когото трябва. Тука въртят, сучат , все гледат по-бедните да го отнесат. Най-добро и справедливо решение е да се върне прогресивното облагане със съответния минимален необлагаем доход комбинирано с увеличаване ставката на корпоративния данък.

не съм съгласен

БГ данъчната администрация не е достатъчно ефективна, а БГ населението достатъчно ефективно укрива данъци ...

идеята по-горе е неизпълнима в практиката или поне няма да доведе до реално увеличение на приходите ...

в БГ има само около 100-200 хиляди души, които реално декларират доходи от порядъка на 2000 или над 2000лв на месец ... на тях се крепи потреблението в София и Варна ... само те ще бъдат ударени от прогресивен данък и ще се върнем на стария пиниз да се пиша една заплата, а да се дава друга на ръка ...

въвеждането на необлагаем минимум автоматично означава, че 100ци хиляди хора ще трябва да подават данъчни декларации и някой да ги обработва ... т.к. в БГ няма централизирана PAYE система ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

значи това дето го прави аспандиат е некоректно и не са аргументи в спора,

и аз мога да му обяснявам на всеки втори постинг, що не дойдеш тук да плащаш моите данъци ...

това не променя факта, че той не е прав и не знае, че всъщност в немутренските държави данъчното облагане е много по-жестоко отколкото в БГ

Но не е далече от истината, нали? За идентични професии след облагане, кой остава по-платежостособен? Този в УК или този в БГ? Ама отиваме към простотията да си говорим за доходи...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не съм съгласен

Що ли обаче в "белите" държави са съгласни :hmmm: / Плюсчето на поста ти по погрешка е мое :doh: /

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И при една доста по-висока безработица от отчитаната, и при липса на работа за специалисти различни от ресторантьори и рецепционистия много ми е интересно къде е +ът от по-ниските данъци.

Да не говорим, че по-ниските данъци предполагат лоши или никакви образование, здравеопаване, ред и сигурност, социални дейности и всичко останало дето ни куца. На тукашните доходи твоите данъци са невъзможни. Ако мисиш че тук ще се скриеш от настъпващата рецесия жестоко се лъжеш. Само доходите са изолирани, цените са глобализирани

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1) в депозити има затворени десетки милиарди, .....

Сериозно ли мислиш че парите на депозит са затворени в банките ? Аз пък що си мисля че точно тези пари се раздават като кредити :happy:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...