Отиди на
Форум "Наука"

Фамилни окончания


Pandemonium

Recommended Posts

  • Потребител

Прави ми впечатление, че много от сръбските фамилни имена завършват с окончание -ович. Кратка справка показва, че -ов означава "син на", а -ич означава ... "син на". Не се ли получава повторение? Как се стига до това, поне за мен, нелогично явление?

Поне в България окончанията на имената следват някаква логика. Ако името произлиза от мъжки прародител, ще завършва на -ов или -ев, ако пък е от жена, ще завършва на -ин. Логиката лесно може да се изведеот местоименията "негов" и "неин" Другата възможност е да произлиза от географски обект и тогава ще завършва на -ски, -шки, -чки. Изключенията са в Македония, където имената завършват на -овски. В другите словянски страни май няма такава зависимост...

Въпросът ми е какво е обяснението за това явление в Сръбско?

ПП - Също така, ако може някой да каже нещо и за бащините имена в Русия, защото те се образуват като тези в Сърбия - с двойно окончание. Те даже имат и окончание -их, което май се среща само при тях. То от някакъв падеж ли се извежда?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прави ми впечатление, че много от сръбските фамилни имена завършват с окончание -ович. Кратка справка показва, че -ов означава "син на", а -ич означава ... "син на". Не се ли получава повторение? Как се стига до това, поне за мен, нелогично явление?

Поне в България окончанията на имената следват някаква логика. Ако името произлиза от мъжки прародител, ще завършва на -ов или -ев, ако пък е от жена, ще завършва на -ин. Логиката лесно може да се изведеот местоименията "негов" и "неин" Другата възможност е да произлиза от географски обект и тогава ще завършва на -ски, -шки, -чки. Изключенията са в Македония, където имената завършват на -овски. В другите словянски страни май няма такава зависимост...

Въпросът ми е какво е обяснението за това явление в Сръбско?

ПП - Също така, ако може някой да каже нещо и за бащините имена в Русия, защото те се образуват като тези в Сърбия - с двойно окончание. Те даже имат и окончание -их, което май се среща само при тях. То от някакъв падеж ли се извежда?

По отношение на руските - за Рьорих си помислих, че окончанието идва от немски, но за Болних, Седих и др. да речем, не съм сигурен.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ПП - Също така, ако може някой да каже нещо и за бащините имена в Русия, защото те се образуват като тези в Сърбия - с двойно окончание. Те даже имат и окончание -их, което май се среща само при тях. То от някакъв падеж ли се извежда?

Няма такова нещо: Кузма Кузмич Кузмов, а не Кузма Кузмович Кузмов.

При сърбите имаш както фамили на -ович, така и на -ич.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По отношение на руските - за Рьорих си помислих, че окончанието идва от немски, но за Болних, Седих и др. да речем, не съм сигурен.

Баш са си немски всичките. Или ешкеназо-еврейски, сиреч пак понемчени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма такова нещо: Кузма Кузмич Кузмов, а не Кузма Кузмович Кузмов.

Не съм съгласен. Може да има хора, именувани като този Кузма, но повечето са с двойно окончание:

- > Владимир Евгеньевич Бесчастных

- > Дмитрий Владимирович Комбаров

- > Александр Александрович Кокорин

При сърбите имаш както фамили на -ович, така и на -ич.

И аз това казах. Въпросът беше на какво се дължи използването на две окончания с еднакво значение при някои от фамилните имена в Сърбия, както и при бащините в Русия :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За съжаление не мога да ти помогна. Ако потребителят Перкунас види темата и вземе отношение, може би що получиш отговор. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поне в България окончанията на имената следват някаква логика. Ако името произлиза от мъжки прародител, ще завършва на -ов или -ев, ако пък е от жена, ще завършва на -ин. Логиката лесно може да се изведеот местоименията "негов" и "неин"

Окончанието -ин може да е свързано със суфикс за родителен падеж,от който произлизат и някои прилагателни - бащин дом - дом на бащата ,маскен бал .Възможно ли е другите окончания да имат такъв произход ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сръбското -ић е наставка за умалителни форми, която е широко разпространена в езика. В старобългарски би ѝ съответствала -ишть (а в руски -ич), но явно не се е прихванала много в езика ни: в Троянската повест (1345 г.) се употребяват смесени форми: сръбски са Шоломоничь (т.е. Соломонов), Париж Пастиревич (т.е. Парис Овчарович), също Фариж Пастиревичишть (на сръбската -ич е залепена българската -ишт). Други примери за -ишт не се сещам.

И тъй -ов е стандартна наставка за прилагателни (общославянска), т.е. "син на еди-кой си".

-> ов-ић "малкият син на еди-кой си"

-ић "малкият един кой си"

Във Войводина се употребяват фамилии -ов (без -ић) - зад тях не се крият непременно българи - а стари сръбски преселници в Австро-Унгария, които са премахнали наставката -ић за да не се издават като имигранти.

-ин е наистина по-характерна наставка за имена, свързани по произход с женско име.

наставката -ски е дала и няколко варианта: -чки, -цки, -шки - образувани при стягане на двете съседни срички в среднобългарски: -чь-скъи, -шь-скъи.

юнакъ, юначьскъи -> юначки/юнашки, влахъ, влашьскъи –> влашки, гръкъ, гръчьскъи -> гръчки/гръцки.

Останки от родителен падеж се съмнявам да има при фамилните имена.

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Принципно фамилиите са, както казват братушките, "новодел" - от тая гледна точка както руските фамилии на -ов/-ев, така и българските им аналози са сравнително ново явление ("Чий син си? - Иванов", if you catch my drift :)). Сръбските, чешките и полските фамилии на -*itj, обаче, са по произход патроними, т.е. доволно древни са.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм с уважаваните съфоумници Perkūnas и EfrejtorNobs. Имам допълнение.

Окончанието -ев е западно-българско. В източна България през 19-ти век преобладавало окончанието -ов. Например, Ботев пишел и произнасял името си Ботйов (по съвременният правопис: Ботьов). Освен това забележете, че в източно-българските диалекти се казвало нашо, вашо, мойо, твойо, и т.н.

В същност, в източна България окончанието -ов през 19-ти и 20-ти век било взаимно-заменямо с турското окончание -оолу. Спомнете си байганювите ъратници Гочоолу (на Гочо синът) и Дочоолу (на Дочо синът). През 20-ти век до т.нар. възродителен процес българските турци имаха имена с окончание -ов: Мустафов, Кадиров, Сюлейманов. Това от всички се считаше естествено, понеже се считаше, че това е просто съответствие на турското окончание -оолу, т.е. нямаше никаква пречка Наим Сюлейманов едновременно да се нарича и Наим Сюлейманоолу, второто на турски език.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Окончанието -ин може да е свързано със суфикс за родителен падеж,от който произлизат и някои прилагателни - бащин дом - дом на бащата ,маскен бал .Възможно ли е другите окончания да имат такъв произход ?

Наставката -ин напълно съответствала на наставката -ов (това са наставки, суфикси, а не окончания), обаче -ин се слагала след имената по 1-во сконение (с основа на -а), а наставката -ов се слагала след имена по 2-ро склонение (с основа на -о). Поради това имаме бащин, майчин, лелин, бабин, но чичов, дядов, батков. Сравнете и руските фамилни имена Никитин, Савин, Фомин (от Фома=Θома=Тома).

Наставката -ен в думата маскен е различна от наставката -ин.

Сред руските фамилни имена се срещат форми в родителен падеж. Например Седих (он из Седых - той е от родът на Беловласите).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма такова нещо: Кузма Кузмич Кузмов, а не Кузма Кузмович Кузмов.

Ако разглеждаме руският патроним Иванович, то в него са сложени и двете наставки -ов и -ич. Ако не е ударена, първата може да се пропуска в някои езикови стилове и тогава става просто Иванич.

При имена с основа на -а обаче, Кузма, Иля, Никита, наставката -ов е неуместна и патронимът остава само Кузмич, Илич, Никитич.

Редактирано от Христо Тамарин
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...