Отиди на
Форум "Наука"

Възможни резултати от референдума за АЕЦ и алтернативи от тях


Recommended Posts

  • Потребители

Нямам информация естествено колко точно ни е струвало всичко това, но мога да си го представя, а също така и мога да направя заключението, че ше е тъпо да го зарежеме в крайна сметка.

Тъпо е да се почва строеж без да има финален договор, без да има преценка за алтернативи (а такива има), и без да се информират хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 146
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Не знам дали ще успее да я вдигне, но тези хора и семействата им вече ще имат работа и сигурни приходи за разлика от сега.

У нас има нужда от изграждане на доста инфраструктура, защото сме назад. Това може да става, както със собствени средства (ако не се пилеят както напр. Цанков камък), така и с европари, ако има проекти разбира се. При финансиране от европрограмите също има нужда от съфинансиране от бюджета.

Тъпо е да издумкаме огромен ресурс на държавата само в един единствен проект, точно сега в кризата. :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Можеше да се дадат по 100 000 лв. на 5 различни социологически агенции, които да им изкарат същия резултат - 1 от 10 имащи право на глас е за „Да”.... айде нека е малко повече от 1 (да речем един човек и един задник).

Щеше да ни струва 500 000, а не 20 000 000.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Би ли изброил алтернативите?

Нали за точно за това говоря. Алтернативата на Белене, са нови реактори на Козлодуй, говорим за краткосрочен план, това което следва да се прави първо.

Двата проекта не си пречат, но в дългосрочен план. Да се строи всичко едновременно не ми изгрежда сериозно, за да се обсъджа.

Не е серизно също така да се борави с милиарди така с лека ръка. Предполагам знаеш на колко възлиза бюджета.

Това обаче колко мощности трябва да се изградят в бъдеще (особено в дългосрочен план) не е толкова бакалска сметка, защото трябва да се отчита и подобряването на енергийната ефективност, която у нас е много ниска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам защо в цялата дандания беше пренебрегнат факта, че Белене се намира до Свищов? А района на Свищов е земетръсен. При последното земетресение във Вранча от 1977г. загиват повече от 200 наши сънародници. Какво ще стане, ако се изгради централата и Вранча отново се разтресе?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още ли дъФтече тази тема?

Нещата са ясни - България ако иска да се развива икономически и да има изобщо цивилизация поне на сегашното техническо ниво й трябва енергия. Не знам Тойнби какво е писал за съотношението енергия-цивилизация, но като чета отрицателното мнение на Алвата, не бих се очудил ако скоро същият (Алвата, не Тойнби) върти половин час педалите на домашното си динамо, за да прати един постинг тук. Другият вариант е да си спретнем "гълъбов" форум и админите да са в същност баш гълъбарите. Ще бъде малко форум tete-a-tete, но толкова без достатъчно ел.енергия.

За момента и с оглед консуматорският дух, насаждан в обществото, както и обективните нужди на цивилизованото общество от големи количества енергия, атомната енергия няма заместител. Утре - утре може и да има, но до тогава каква цивилизация ще има у нас на тъмно и студено? Алвата поради крехка възраст може и да няма спомен от 80-те, но аз имам много ярък спомен какво означава да се живее на режим на тока. Е, Алва, отвратително е за съвременен човек. Иначе, на свещи и под юргана с хубава гола кака е романтично, но... до тук.

Друг е въпросът, че целият проблем с енергията и то в световен мащаб е много дълга и сложна тема (цена, себестойност, печалба, и не на последно място - максимална екологична сигурност). Енергията е и стратегически продукт за тези, които още не са го разбрали. Енергията, за да има високо ниво на цивилизация, изисква да е обилна и сравнително евтина. Националната зависимост от чужди енергийни източници (тогава цената е само един от проблемите) е като да си изтървеш сапуна в баня, пълна с манафи и настървени... сексуално различни.

Всичко друго е от Лукавия и човешкото късоглество, да не кажа нещо по-силно в стила на Еразъм Ротердамски и неговата Възхвала...

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

атомната енергия може и да няма заместител, но въпросът не е за това, а за нова аец. икономически неизгодно.

а дендро, режим на тока имаше когато работеха всичките блокове на козлодуй, ако не помниш.

тука да се твърди, че без белене ще станем на свещи е некомпетентно и съвсем в духа на примитиви като тея от атака.

не знам дали ще сме на свещи след 30 години или не, ама ако построим белене държавата нищо чудно да фалира много по-скоро.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

атомната енергия може и да няма заместител, но въпросът не е за това, а за нова аец. икономически неизгодно.

Аз не знам дали е икономически изгодно или не. Ти също не можеш да знаеш в действителност. А защо не ни дават достоверна информация, мисля, че си достатъчно умен да се сетиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

напротив, знам. Защото е по-изгодно да се сложи нов блок в козлодуй, отколкото да се строи цяла нова централа, това е близко до ума и без да си физик.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... а дендро, режим на тока имаше когато работеха всичките блокове на козлодуй, ако не помниш...

Виж сега как нарочно смешваш нещата или поради незнание... по тойнбиански един вид :grin: . Режимът на тока бе не защото нямаше достатъчно произведена енергия от Козлодуй, а защото се изнасяше. Така че, това не променя крайния факт, независимо от причините, ако има недостиг на ел. енергия какво ни чака.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, мненията във форума са представителна извадка за електоралните нагласи на референдума направо...

Основният резултат от референдума според мен е, че на българите изобщо не им пука за държавата им. След като по последни данни се оказа, че е минат минималният праг, топката се връща в парламента. Т.е. топката отива у депутатите, върху чиято воля, както е известно, народът няма никакво влияние. И че по темата "има АЕЦ, няма АЕЦ" край скоро няма да се види. и че държавни пари ще изтичат както и досега...в нечии джобове. т.е. хвърлиха се едни милиони за референдум, който не реши абсолютно нищо, и може да се смята за провал на българската пряка демокрация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж сега как нарочно смешваш нещата или поради незнание... по тойнбиански един вид :grin: . Режимът на тока бе не защото нямаше достатъчно произведена енергия от Козлодуй, а защото се изнасяше. Така че, това не променя крайния факт, независимо от причините, ако има недостиг на ел. енергия какво ни чака.

ами приятелю, то като се построи цяла нова централа, пак ще се изнася, защото без нея има достатъчно ток за нас. Само че с тая разлика, че на теб ще ти продават скъпия ток на белене, а евтиния ще изнасят навън.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

напротив, знам. Защото е по-изгодно да се сложи нов блок в козлодуй, отколкото да се строи цяла нова централа, това е близко до ума и без да си физик.

Знаеш, ама чушки. Покажи диплома за атомен енергетик и за икономическо управление на енергийни мощности на тази основа, докажи обективни и безспорнни данни и тогава ми разправяй, че може и да знаеш. Аман от приказки, на които вярвате.

Затова казвам, че енергия ни трябва, дали точно с тази атомна централа или не е друг въпрос. Но в скоро време не виждам други такива енергийни мощности за масова употреба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами очевидно е, че по-евтино да сложиш нов блок на съществуваща инфраструктура, отколкото нов блок с нова инфраструктура. хаха

затова беленският ти реактор ще ти струва 6 млрд плюс още 3 за целия проект, и само 6 милиарда ако се сложи в козлодуй, щото проектът там си го има.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами приятелю, то като се построи цяла нова централа, пак ще се изнася, защото без нея има достатъчно ток за нас. Само че с тая разлика, че на теб ще ти продават скъпия ток на белене, а евтиния ще изнасят навън.

Това може и да е така, ако така бъде конструирана сделката. Сиреч, субективния подкупен човешки фактор. Обективният обаче е друг - трябва ни енерегия и още повече ще трябва. С духане ли ще си я набавяме, а?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами очевидно е, че по-евтино да сложиш нов блок на съществуваща инфраструктура, отколкото нов блок с нова инфраструктура. хаха

За момента, а за в бъдеще? Нали знаеш приказката, че със стари курви -нов бардак не става?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
За момента, а за в бъдеще? Нали знаеш приказката, че със стари курви -нов бардак не става?
точно за в бъдеще става, става. инфраструктурата си я има така или иначе. реакторът като се смени проблеми няма. Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

има много начини за добиване на енергия, но нова аец е най-скъпният, опасен и икономически неизгоден от тях.

Не е така. Може да се окаже най-скъпия. Затова смесваме проблемите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

никакви проблеми не смесваме. Един е проблемът - изгодно ли е нова аец, или е по-изгодно нов блок в козлодуй? нещата са ясни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж сега как нарочно смешваш нещата или поради незнание... по тойнбиански един вид :grin: . Режимът на тока бе не защото нямаше достатъчно произведена енергия от Козлодуй, а защото се изнасяше. Така че, това не променя крайния факт, независимо от причините, ако има недостиг на ел. енергия какво ни чака.

По-елементарно мислене не съм виждал...

Ако има недостиг на ел.енергия, той ще бъде запълнен чрез внос. Сега България не е затворена система както преди 1989 г. В момента България не произвежда достатъчно месо за да покрие собствените си нужди - но в месарницата празно ли е?

По-лошото е, че натрупване на нови хилядници означава само едно - още по-голям дъмпинг на ток на външния пазар и субсидиране на износа на ток чрез сметките за док на всеки клиент в БГ. Защото АЕЦ не работи на произволно избрана мощност и не може да се настройва спрямо цикличността на потреблението - ден и нощ, зима, пролет, лято, есен. Времената, когато Кремиковци и подбни соцмастодонти работеха нонстоп на 3 смени (и гълтаха ток като едно към гьотуре), минаха и няма да се върнат. Електромобилите едва ли ще залеят БГ масово в близките 50 години, та да очакваме заради тях нужда от допълнителни ядрени мощности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-елементарно мислене не съм виждал...

Ако има недостиг на ел.енергия, той ще бъде запълнен чрез внос. Сега България не е затворена система както преди 1989 г. В момента България не произвежда достатъчно месо за да покрие собствените си нужди - но в месарницата празно ли е?

По-лошото е, че натрупване на нови хилядници означава само едно - още по-голям дъмпинг на ток на външния пазар и субсидиране на износа на ток чрез сметките за док на всеки клиент в БГ. Защото АЕЦ не работи на произволно избрана мощност и не може да се настройва спрямо цикличността на потреблението - ден и нощ, зима, пролет, лято, есен. Времената, когато Кремиковци и подбни соцмастодонти работеха нонстоп на 3 смени (и гълтаха ток като едно към гьотуре), минаха и няма да се върнат. Електромобилите едва ли ще залеят БГ масово в близките 50 години, та да очакваме заради тях нужда от допълнителни ядрени мощности.

По-елементарен и недалновиден коментар рядко съм срещал. Но, вече не се очудвам на нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

никакви проблеми не смесваме. Един е проблемът - изгодно ли е нова аец, или е по-изгодно нов блок в козлодуй? нещата са ясни.

Смесват се, Алва, и то нарочно се смесват.

Четеш ли какви ги мислят хората - отворена енергийна система, като няма ще си внасяме... абе тресе ги още комунизма в мисленето за розовото бъдеще.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-елементарен и недалновиден коментар рядко съм срещал. Но, вече не се очудвам на нищо.

Забравих да добавя, че като дойде сметката от 4-5 милиарда евро за демонтажа на 1-4 блокове в Козлодуй, някой трябва да я плаща - и това ще е пак крайният потребител в БГ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...