Отиди на
Форум "Наука"

Възможни резултати от референдума за АЕЦ и алтернативи от тях


Recommended Posts

  • Потребител

Защото АЕЦ ...... не може да се настройва спрямо цикличността на потреблението - ден и нощ, зима, пролет, лято, есен.

Я колко "ядрени физици" сме имали на сянка. Нали не си мислиш че ядреното гориво го хвърлят с лопатите в пещта.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 146
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Забравих да добавя, че като дойде сметката от 4-5 милиарда евро за демонтажа на 1-4 блокове в Козлодуй, някой трябва да я плаща - и това ще е пак крайният потребител в БГ...

Ти май не четеш или не вдяваш ккаво четеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Смесват се, Алва, и то нарочно се смесват.

Четеш ли какви ги мислят хората - отворена енергийна система, като няма ще си внасяме... абе тресе ги още комунизма в мисленето за розовото бъдеще.

Напротив Дендро, вас ви тресе комунизма и то яко. Да строим да строим мастодонти. То белене си е точно комунистически проект, с тая разлика, че днес ссср го няма, та да ни даде всичко на вересия.

а да внасяме ток е по-евтино от това да го произвеждаме.

затова и днес бг картофите са по-скъпи от полските.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забравих да добавя, че като дойде сметката от 4-5 милиарда евро за демонтажа на 1-4 блокове в Козлодуй, някой трябва да я плаща - и това ще е пак крайният потребител в БГ...

Наистина изобщо не си наясно с материята. Една част от парите за да си загробим реакторите, произвеждащи единствената конвертируема българска стока са договорени и редовно се плащат от ЕС. Това беше сделката - да ни платят разходите за да си затворим "печатницата на пари". Друга част от необходимите средства за бъдещото ПЛАНОВО загробване на реакторите се начислява в себестойността на ел.енергията. Това е константа при формиране производствената цена на ел.енергията.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина изобщо не си наясно с материята. Една част от парите за да си загробим реакторите, произвеждащи единствената конвертирума българска стока са договорени и редовно се плащат от ЕС. Това беше сделката - да ни платят разходите за да си затворим "печатницата на пари". Друга част от необходимите средства за бъдещото ПЛАНОВО загробване на реакторите се начислява в себестойността на ел.енергията. Това е константа при формиране производствената цена на ел.енергията.

Ти наясно ли си колко добросъвестно се управляват тези парички? И колко всъщност ще излезе крайната сметка - по цени от 1999 г. или по цени от 2029 г.?

(Ако единствената конвертируема българска стока е електричеството, нищо чудно че държавата ни е на това дередже :) )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти наясно ли си колко добросъвестно се управляват тези парички? И колко всъщност ще излезе крайната сметка - по цени от 1999 г. или по цени от 2029 г.?

(Ако единствената конвертируема българска стока е електричеството, нищо чудно че държавата ни е на това дередже :) )

Много мога да ти разкажа, ама хонорара ми не е малък :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив Дендро, вас ви тресе комунизма и то яко. Да строим да строим мастодонти. То белене си е точно комунистически проект, с тая разлика, че днес ссср го няма, та да ни даде всичко на вересия.

а да внасяме ток е по-евтино от това да го произвеждаме.

затова и днес бг картофите са по-скъпи от полските.

Алва,

хайде прочети пак внимателно какво си написал и се опитай да осъзнаеш смисъла му, че мен ми е неудобно да ти казвам... Но, всичко е за продан, нали така - по отворените международни трасета на... тока. Ей, ако не беше тъжно като бая стеснен начин на мислене, щеше да е смешно. Типично по-комунистически: днес да оправим дереджето с палиативни и еФтини мерки, па утре ще му мислим за решаването на проблема, когато ни излезе през задника. Па, може и внесем еФтино ток от братските страни. Например, от братската турска ядрена централа на българо-турската граница в Странджа...

Картофи и ел енергия... направо говорим за едно и също.

И ми разправяш, че идеята за енергийна автономност на страната не се смесвала с казуса Белене... Не само се смесва, но направо е кашотина в редица глави. От картофа-компир, от компира-Козлодуй, от Козлодуй-Белене, от Белене... къде? На майната си ли? Неее, на безплатния обяд по български, както сме се научили по социалистическо време. Били по-евтини картофите от внос... И кой е виновен? Картофите ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не са виновни картофите, а неефективното ни производство. Което ще бъде и при строителството, и при експлоатацията на аец белене. не знам дали наричаш стеснен начин на мислене стремежът на имаш нещо на възможно най-ниската цена, но ако е така, да, стеснен съм, даже прекалено.

ако ми е по-евтино да внясям ток от турция, защо да не внасям? или ти влагаш в сметките си за ток емоционални исторически причини.....направо една графа там да има под енергийната ефективност - такса емоция.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не са виновни картофите, а неефективното ни производство. Което ще бъде и при строителството, и при експлоатацията на аец белене. не знам дали наричаш стеснен начин на мислене стремежът на имаш нещо на възможно най-ниската цена, но ако е така, да, стеснен съм, даже прекалено.

Ти нали разбираш, че така за нас всяко нещо ще е скъпо? И нищо не трябва да се строи. Сега разбираш ли къде се мешат нещата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... ако ми е по-евтино да внясям ток от турция, защо да не внасям? или ти влагаш в сметките си за ток емоционални исторически причини.....направо една графа там да има под енергийната ефективност - такса емоция.

Ето, това е стеснен начин на мислене - вкарвал съм историческа емоция. Пълни щуротии. Вкарвам само едно: България, за да я бъде, няма приятели и врагове, а само интереси. Нали се сещаш нЕкои държави до къде стигнаха с тази максима като политика? И нали се сещаш ако само внасяме какво става с икономиката ни? Така утре и килограм кюмюр ще ни е прекалено скъп. Абе... какво съм седнал да ви ограмотявам на мислене без пари? :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ако внасянето ни е по-евтино от прозиводството, икономиката ни може само да....процъфтява. ако я заробим с неефективна и остаряла централа за 20 000 000 000, ще фалираме на мига.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами ако се строи, ще бъде още по-скъпо. 5 ст ток от козлодуй, 15 от белене.

Ти пак не вдяваш, че за мен Белене не е казус, от който разсъждавам за стратегията на енергетиката ни. А вие от казуса Белене правите стратегия. И пак ми разправяй, че не било каша в главите ви. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

е, аз говоря за белене, щото ако не си разбрал, референдумът беше за него.

Белене е само симптом на заболяването относно енергетика в главите ви, ако не си разбрал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

това заболяване не е в моята глава, а на тази на болните социалисти. ние трябва да изрежем тумора само.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В краткосрочен план козлодуй не е опция защото тепърва трябва да се започва всичко от начало. Та ако сега започнат да работят по козлодуй, може би след десетина години може и да видим блокове 7 и 8 в експлоатация. Докато белене е готов проект с извършени предварителните строителни работи. Ако сега го замразят ще се получи като ситуацията през 90-те. Почти готова централа да се остави да се разпадне и да се налага да се изрине и да се почва от начало. Не сме толкова богати за да си позволим подобно прахосничество.

Точно обратното. Трябва да се почне отначало защото подходът е сгрешен. Като впрягаш каруцата пред коня няма да стигнеш никъде.

Трябва да се рестартира с цялостна нова стратегия за развитието на енергетиката.

От какъв зор се припира да се построи Белене толкова бързо?

Да строим на куп 2000 мегавата реактори от 3-то поколение е не просто ненужно, то е безумие.

При положение, че се разработват реактори 4-то поколение, които ще бъдат по-сигурни, по-икономични и с по-евтин ток.

Точно за това, аз не премятам реактори и мегавати така с лека ръка. Може да се окаже, че ще се наложи да изградим само още един реактор от 3-то поколение, и след това ще се минава на реактори от 4-то поколение. За това трябва да се строи там където ще бъде най-икономично, това е в Козлодуй.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че вие разсъждавате като тях. Начинът ви на мислене е същият, това че по-случайност стигате до точно обратния резултат е последица от предпоставянето на тезата. Те също така, ама с обратната предпоставена теза - само с Белена, само без Белене...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Трябва да се рестартира с цялостна нова стратегия за развитието на енергетиката.

От какъв зор се припира да се построи Белене толкова бързо?

Да строим на куп 2000 мегавата реактори от 3-то поколение е не просто ненужно, то е безумие.

При положение, че се разработват реактори 4-то поколение, които ще бъдат по-сигурни, по-икономични и с по-евтин ток.

Точно за това, аз не премятам реактори и мегавати така с лека ръка. Може да се окаже, че ще се наложи да изградим само още един реактор от 3-то поколение, и след това ще се минава на реактори от 4-то поколение.

Ей, най-после някой да мисли с главата си извън предпоставени тези по казуса Белене!

Методологически е правилно, но има един съществен недостатък: за да се направи читава стратегия за развитие на енергетика (със заложен елемент на енергийна самостоятелност при отчитане на редица други фактори в тяхното кумулативно прогнозно действие, включително и демографска стратегия) е необходимо да имаме сериозна национална стратегия за развитие на държавата. Само че, с тези пишман политици от всички цветове, дето вандалстват последните 22 години това няма как да стане за съжаление. И само ще си припяваме - не ни трябва Белене по подразбиране щото ще си внасяме ток като картофи за по-еФтино, трябва ни Белене по подразбиране и на всяка цена...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Че вие разсъждавате като тях. Начинът ви на мислене е същият, това че по-случайност стигате до точно обратния резултат е последица от предпоставянето на тезата. Те също така, ама с обратната предпоставена теза - само с Белена, само без Белене...

Никаква предпоставена теза не защитавам. Тезата която защитавам е мнение което имам от поне 10 години. Още когато Белене въобще не беше рестартиран. Още тогава съм казвал, че той не трябва де се рестарира. По това време съм бил студент, а това че политиците у нас са кухи кратуни, чиито разбирания дори не са на студенско ниво е съвсем друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никаква предпоставена теза не защитавам. Тезата която защитавам е мнение което имам от поне 10 години. Още когато Белене въобще не беше рестартиран. Още тогава съм казвал, че той не трябва де се рестарира. По това време съм бил студент, а това че политиците у нас са кухи кратуни, чиито разбирания дори не са на студенско ниво е съвсем друга тема.

Това не бе за теб, а за Алвата, така че не се вързвай. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това не бе за теб, а за Алвата, така че не се вързвай. :grin:

Помислих, че е отправено към мен.

Както и да е, уточнението ми си остава валидно :)

Хайде лека вечер от мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се хабете, едвам ви изчетох мненията за днес.

Бойко вече е подписал за реактори в Козлодуй. Дори и без да попита никого. Камо ли референдум да прави.

За това е бил целият панаир. И българите се вързахме.

Иначе мненията са от по-защитаващи себе си до по.

Кой има нужда от мнение което защитава самото мнение.

Най-странното е, че активността стана след изборът т.е. като мине пушилката.

Вече няма толкова смисъл.

А защо някои не писаха по-рано е ясно, политическа зависимост.

...

Още никой не е обяснил и до ден днешен от УЖ толкова разбиращи тук (писах преди няколко дена в тази тема) никой още не казва, парите които струва централата за тези 51% ли е или за 100%, знаем, че по договор ние искаме 51% от нея.

Явно УЖ има разбиращи, а сега пълниме ефира.

....

Прочетох безумни мнения, как някаква страна щяла да фалира от инвестиция в нещо което се изплаща от самосебе си и за което няма да даде и лев през цялото изграждане. Максимума в най-негативният вариант е да ни го вземат. Тъй-като е заложено да се изплати от продажбите, не от друго, не българи или циганчетата да плащат. Т.е и преди и сега без Белене.

Това е най-лошият вариант. Не да фалира страната, на която ще и спрат 2 та от Козлодуй и няколко теца. Стига в заключителният договор някой да не пише точно това.

...

Прочетох мнение, че от туризъм ще се издържаме, вероятно е от някой който не е ходил на Калиакра, прилича на бостанско плашило с въртележки. Сега трябва златна крепост да направи, че да идат да я видят.

...

Да и колите ще искат ток, не днес но след 20 години да.

А точно тогава вече няма Козлодуй, няма и няколко теца. След 20 години няма да има нито една фотоволтаична централа построена до днес ( 20 г. им е животът)

Е после ако сме живи, какъв ще го ядем?

...

Мение относно колко евтино били нова площадка в Козлодуй, а не, лицензираната в Белене.

Идея някой си имат явно какви пари трявбат и колко години за лиценз ( може ли точно сумите и годините да напишете, че и на мен ми стана интересно).

Още по-малко колко пари неустойки ще се платят на Росатом или на който още ще даваме за това да няма Белене.

Ако някой имаше идея щеше точно да го напише.

Само за протокола инфраструктурата я казаха, че струва 300 милиона, не милиард или два.

Така, че нека да сложим на масата колко загуби за Белене ще плащаме и колко тепърва за Козлодуй ще се плаща.

Но, не от мен, а от Специалистите.

...

Колкото и нов реактор да е, няма да прави ток без пари. при 4 ст. реална цена, и без пари да стане, останалите 6 ст. за изплащането остават. Така, че приказките за нови видове икономични реактори са популистки. Цената на самата централа е по-голямата част за близкият 20 годишен план и пак няма да правят ток без пари.

За Белене прогнозата е 4 ст. ток и 6ст. лихви. Общо 10 ст. (не 15 както прочетох по-рано, и Козлодуй не прави за 5, а за 4 ст. /киловата)

Ако това не е така, може ли информацията от кой официален източник е?

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...