Отиди на
Форум "Наука"

Социалистически реализъм


Recommended Posts

  • Мнения 416
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Странно звучи всеки производител под 1% от световното производство да не го смятаме за производител.

Писах, защото сме форум за наука и трябва да можем да се изразяваме точно и ясно. Ако беше живял някъде в близост до плантациите с какао като малък и по цял ден си миришел какао...ще се чудиш един ден да прочетеш, че соца не произвеждал какао. Все едно не си бил част от него.

Подозирам, че 90% от консумацията е в рамките на 10 държави. Нито една бивша соц държава не е сред тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подозирам, че какаото не е брашно, и няма нужда от огромни количества.

няма нужда от огромни количества, но с под 1% от световното производство няма как да произвеждаш шоколад за цяла източна европа и ссср.

Странно звучи всеки производител под 1% от световното производство да не го смятаме за производител.

Писах, защото сме форум за наука и трябва да можем да се изразяваме точно и ясно. Ако беше живял някъде в близост до плантациите с какао като малък и по цял ден си миришел какао...ще се чудиш един ден да прочетеш, че соца не произвеждал какао. Все едно не си бил част от него.

Подозирам, че 90% от консумацията е в рамките на 10 държави. Нито една бивша соц държава не е сред тях.

ами с под 1% не си сериозен производител, не си в състояние да изнасяш, и да удовлетвориш нуждите си.

то и бг има петрол, но не изнасяме за ссср.

точно защото сме във форум за наука, трябва да се говори аргументирано. http://www.scielo.org.ve/scielo.php?pid=S1316-03542004000100004&script=sci_arttext

ти твърдиш, че държава с под 1% от световното производство на какао е производител.

аз пък казвам, че такъв производител не е в състояние да задоволи ама никак потребностите на държавите от СИВ, което води до сериозен дефицит.

не става въпрос дали имаме някъде 70 или 80 дка какао, а дали СИВ е в състояние да задоволи потребностите с от какао, без да внася. Ами не е.

казано по друг начин, производството на какао в СИВ е повече от незначително.

кое не е ясно тука?

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

митак, нещо социализъма хич не ти е ясен.

Може, може Алва да не го разбирам, ама го знам ;).

Еднаква по площ с България. Като за какао - вероятно би стигнало? Не мога да коментирам, само зная, че това какао не го ядяха кубинците. Някой е папкал. Дали са го изнасяли за долари или са го давали на Съюза за нефт, бог знае.

Но подозирам, че супер шоколади би могъл да прави соц блока. Не много, но вкусни. Какао имат, фабрика си имат на място (останала от американците)... какво повече? Технолозите са си на място. Тези, които не могат да плуват, че тея, дето могат да плуват, са доплували до Миами.

Благодаря за линка за корекомите. До нас навремето имаше кореком. Ами то само един такъв магазин да има в една държава и ... предаността на гражданите към идеологията на комунизма я пиши бегала...

...

За долари няма как да изнасят какаото имаше ембарго. Значи не зная колко фабрики за шоколад са оставили американците в Куба? Дай инфо за да не си пишем наизуст! Но да предположим, че са оставили ще ми е интересно капацитета на тези фабрики, пак дай инфо. Това при положение, че са останали технолозите, висшия ръководен персонал няма как да е останал. Но даже да са останали технолозите, даже и да са направили 'шоколада' къде са го пласирали до '72-ра, когато Куба влиза в СИВ? Надали в третия свят в 'първия' абсурд, в нашия - няма данни. Невъзможно е да са си го яли сами (хмм не съм чел цитат на Кастро "Като нямате хляб яжте...шоколад" ;)). Така че е силно несериозно да се разчита на кубинската суровина за производство на шоколад. А направо си е фантастично кубинците между износа на революция, чуденето какво да си правят тръстиката, как да си изхранят хората (след ембаргото) да се занимават с какаото, след като си имат кубинските пури ;).

Алва, по професия журналист ли си?

Лични на лична много моля! Също така моля и без заяжданици или неща които могат да се помислят за заяждане!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алва, по професия журналист ли си?

Алва,

разкриха те! Я си признай бързо, доброволно и чистосърдечно, че работиш в агитационния отдел на БосфорТВ!!! :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На 8 май светата православна църква чества паметта на св. Йоан Богослов и на св. Арсений Велики.

На 9 май се чества паметта на пророк Исая, мчк Христофор и св. Николай Летни.

Пазарите ги загубихме, защото произвеждахме некачествено, но поради липса на алтернатива - купуваха.

Имаше и още едно "за износ", този път на запад и за там отиваше всичко, което що годе ставаше за нещо. Но по-скоро се наблягаше не на качеството, а на цената - т.е. продаваше се на безценица за да се вземат $$$. Както в началото на упадъчния социализъм идваха руснаци със саковете в България и продаваха на безценица техни стоки.

През соца у нас трудно можеше да се постигне качество по много причини:

1. изолация от по-напредналите държави;

2. некадърно управление на червената номенклатура;

3. демотивация на работниците заради уравниловката;

4. ограничен достъп до световните пазари за закупуване на качествени суровини

Имаше БДС, а заедно с него и още други изисквания като насрещен план, които по ред причини бяха неизпълними. Сега примерно хипермаркетите имат поне 10 каси и като се струпа народ се отварят всички. През соца касите са 1 или 2, а опашката е огромна. Касиерките не смогват, клиентите нервничат, стават постоянно разправии и накрая касиерката като виждат, че нито има откъде да дойде помощ, нито пък има благодарност от клиентите го удрят през пръсти. И това става в целия икономически сектор. Брежнев започна да толерира корупцията за да създаде някакъв неофициален стимул, но това само влоши положението.

Ред стоки за да се произвеждат качествено трябват продукти, които ги няма в България и дори в соцлагера, сиреч трябва да се купуват за валута, а пък тя е предназначена само за кефа на висшата номенклатура. При това положение няма как в магазините и заведенията кафето да не е леблебия, ръж, инка (от цикория) или сместа къна-веро-аспирин. Същото е и с шоколада и с много други неща.

Разви се и едно особено отношение към клиента, тъй като заплатата не зависи от оборота, а от уравниловката. Готвачите и сервитьорите не считат, че получават заплатата с която се изхранват благодарение на клиентите, които правят оборота, а разправят, че те хранели клиентите. Вярно, че единия приготвя храната, а другия я носи, ама то не е същото, като да го правят безвъзмездно. И това е подхода на всеки, който прави нещо за пазара. При това отношение няма как да се очаква да излезе нещо свястно на пазара.

Та много неща във формирания манталитет от соца трябва да се преосмислят и да се променят, та първо да почне да излизат хубави стоки родно производство, а после и да се мисли за връщане на пазарите, които България е имала преди 1944г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Миналият век, по пладне в Слънчев бряг. С приятели решихме да обядваме....

Първият ресторант празен, келнерите в единият ъгъл си приказват. Когато съзряха, че се готвим да седнем казаха, че няма обслужване защото е заето от група....На вторият, третият, също...Накрая не издържах, казах, че ние ще седнем и докато дойде групата ще се наядем.

-Неможе!

-????

-готвачите и ние имаме обедна почивка......

:-О

накрая намерихме един който печеше на улицата пиле и при него си хапнахме....

Приятелите се скъсаха да ме бъзикат..... :grin::groupwave2::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе, Митак, това ембарго не се спазва от всички.

Недей писа, че не е можело да продадат какаото, щото имало ембарго :-)

Нали пледираше за точност щото сме научен форум! САЩ си спазваха ембаргото, другите нямат долари, капиш? Недей да ме цитираш неточно! Писах, че не могат да го продадат за долари. Разбра ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нали пледираше за точност щото сме научен форум! САЩ си спазваха ембаргото, другите нямат долари, капиш? Недей да ме цитираш неточно! Писах, че не могат да го продадат за долари. Разбра ли?

Имаше когато съюза освен безплатният неф който даваше на кубинците - а те го преподаваха за долари- наистина имаше когато неможеше, тогава съюза продаваше част от нефтът си за валута която или я изпращаха директно или купуваха стоки нужни на кубинците....

При преговорите например в СИВ или ЕКР имаха специален статут. Бяхме длъжни с каквото може да подпомагаме развитието на тамошната икономия...Евентуалната загуба в калемът плащаше съюзът. :guitar::guitar2::goodpost:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само САЩ имат долари?

...

Ти ме изненадваш... Куба успяваше да търгува за долари през годините. И с тях купуваха машини за военните, медицинско оборудване и прочие...

...

Няма данни за производството на какао. Щото няма и проучване на пазара. Никой не се е занимавил с глупости тогава.

...

Едно маркетингово проучване за малък нишов продукт излиза днес около 100 хил евро...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи хайде нека да сме коректни! Търговията през СИВ минаваше през преводна рубла. Търговията с Франция и други страни дето нямаха ембарго (изцяло или понякога) не включваше каквито и да е операции свързани с даване на долари на Куба. Аз не пиша нито за незаконната търговия, нито за някакви неофициални 'инжекции' от СССР.
Разбира се, че в Куба е имало долари и Куба е имала долари. Но изциало 'незаконно' т.е. съвсем неофициално. Ще припомня, че всяка соц д-ва си имаше такива 'структури', някои полуофициални, други съвсем неофициални (в смисъл не се водеха на д-вите на които всъщност принадлежаха). БТВ дай сега примери какво оръжие е купувала Куба с долари разбира се неофициално щото официално ще се измъчиш доста, както и мед. оборудване. Всяко нещо поднесено като факт без док-ва е близо до манипулация.


Добре, ти по-горе едно твърдиш, сега пишеш, че няма данни. Е така не може! Ако ще изказваш някакво твърдение, ако ще спориш по въпроса просто го докажи, а не се оправдавай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Машини за военните, не оръжия.

Оръжия никой няма да ти купува, те идеха с корабите от Съюза.

Първо писа, че нямали долари, щото имали емарго, сега писа, че естествено, че имали долари?

Ама айде да лягаме...хъррррр...то е ясно, че българия няма да се оправи...

И този форум е като другите - каквото и да напише другия, ти трябва да го затапиш, ако той промени курса , ти го слудваш. И накрая пишеш обратното на това, което си писал в началото, но си прав.

Имам малко информация за куба и се опитах да споделя малка част.

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето какво съм писал:

.......

За долари няма как да изнасят какаото имаше ембарго.

.............

Ето и ти какво писа!:

Абе, Митак, това ембарго не се спазва от всички.
Недей писа, че не е можело да продадат какаото, щото имало ембарго :-)

Забележка, не съм писал, че не могат да продадат, а че не могат за долари!

Машини за военните, не оръжия.
Оръжия никой няма да ти купува, те идеха с корабите от Съюза.
Първо писа, че нямали долари, щото имали емарго, сега писа, че естествено, че имали долари?
Ама айде да лягаме...хъррррр...то е ясно, че българия няма да се оправи...
И този форум е като другите - каквото и да напише другия, ти трябва да го затапиш, ако той промени курса , ти го слудваш. И накрая пишеш обратното на това, което си писал в началото, но си прав.
Имам малко информация за куба и се опитах да споделя малка част.

Добреее, дай да ги видим тез машини за военните. Дай ми примерчета, признавам сгреших за оръжията сега чакам да видя колко, какви и от кого са купили кубинците машини за долари?

Никога не съм писал, че няма долари и съм принуден да отбележа, че това е лъжа. Какво съм писал виж по-нагоре.

За България в момента не става дума, нацацал си в спама оправяй се. Като не ти харесва форума, знаеш (предполагам) какво трябва да направиш.

Искам да ми посочиш къде съм написал обратното на това което съм писал в началото? Настоятелно моля! И не, не затапвам и не се опитвам да затапвам, но се дразня от спаменето, от спора заради самия спор, от заяждането, от лични нотки там дето не им е мястото.

Ако си мислиш, че аз сега се заяждам - не си прав. След като няколко пъти оспами темата, че и накрая заяви, че кубинците си имат какаото (де са данните), фабриките (де са данните) и спецовете (де са данните) са могли да захранват не, ами хайде да произвеждат шоколад - давай доразвих ти спама. А каква е връзката на Куба и какаото с темата е твой проблем не мой, както и киселото мляко и другите ти забежки и не само в тази тема. Мнението си е лично мое и не засяга по никакъв начин модераторския екип и администрацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе, Митак, това ембарго не се спазва от всички.

Недей писа, че не е можело да продадат какаото, щото имало ембарго :-)

няма ли все пак да ни предоставиш данни за това кубинско какао? засяти площи, износ....или ще продължаваш да говориш наизуст?

Само САЩ имат долари?

...

Ти ме изненадваш... Куба успяваше да търгува за долари през годините. И с тях купуваха машини за военните, медицинско оборудване и прочие...

...

Няма данни за производството на какао. Щото няма и проучване на пазара. Никой не се е занимавил с глупости тогава.

...

Едно маркетингово проучване за малък нишов продукт излиза днес около 100 хил евро...

напротив. има данни. съвсем официални статискити на кубинското аграрно министрество от 1960 насам. ама ти не ги знаеш.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

спорът е, че макар всякакви данни, статии, източници, които докарваме, някои съфорумници продължават да си твърдят неверни неща, неподплатени с нито една цифра.




Алва,

разкриха те! Я си признай бързо, доброволно и чистосърдечно, че работиш в агитационния отдел на БосфорТВ!!! :harhar:

е ти пък босфор тв, аз съм от връзки с обществеността на канал Пладне ТВ, официоз на община Груево.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

http://en.wikipedia.org/wiki/Theobroma_cacao

http://en.wikipedia.org/wiki/Cocoa_bean

Май го напипах! http://www.factfish.com/statistic-country/cuba/cocoa%20beans,%20production%20quantity

Производството на какао в Куба. Има и данни от доста ранни периоди. Май Куба никога не са били значим производител на какао.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Соц-марципанът" изобщо не е бил марципан, ами сигурно продукт на битовата химия.

Марципанът се прави от бадемово брашно или брашно от шамфъстък, и проилиза от Средиземноморския район. Естественият му цвят е сивкав, но може да се оцвети, и от него се правят даже сладки с най-различна форма: къщички, животни, колички и.т.н.

Кумалисата си е 100%-ва шоколадова кувертюра, която се продава и днес.

В Германия кувертюрата е доста по-евтина от шоколада и е пакетирана в грозна прозрачна найлонова опаковка, a la БГ-"соц вафла".

За производството на какао сте забравили една от африканските дружки на СССР, Гана (не е член на СИВ), която е основен производител на какао.

Никарагуанско кафе се продаваше в едни метални консерви.

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://en.wikipedia.org/wiki/Theobroma_cacao

http://en.wikipedia.org/wiki/Cocoa_bean

Май го напипах! http://www.factfish.com/statistic-country/cuba/cocoa%20beans,%20production%20quantity

Производството на какао в Куба. Има и данни от доста ранни периоди. Май Куба никога не са били значим производител на какао.

е аз още вчера пуснах данни, че не са.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-нагоре писах плюс на Митака някъде, за анализа на причините за проблемите на системата, но относно Куба и финансовите инжекции в долари, това се е било държавна политика за подпомагане на братската ембаргова държава.

Та тука, у нас навремето след 89-та, некои ръководители бяха обвинени за даване пари на братските африкански режими, та примерно СССР ще остави Куба, няма да и изкупува захарта и да и дава долари за нея, как ли пък няма да го направи.

Ха-ха ха. :yes:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...