Отиди на
Форум "Наука"

Социалистически реализъм


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Значи, дайте да се разберем. През 80 те, още повече през 70 те дори на запад програмираното остаряване и пластмасовата храна не са навлезли напълно. Аргументи от типа "преди 30 години храната беше истинска" са същите, все едно сме 1975 и партийния секретар агитира "Преди 1944 карахте каруци, а я днес какви хубави жигулита карате". Да, агитатора е прав, само дето пропуска, че през 1944 и в останалия свят са на каруци, а през 75 и те са на автомобили. Та и с храните преди 1989 е същото. Съвременния неолиберализъм ни удари страшно, като унищожава традиционния начин на живот, но за това не е виновна демокрацията "просто временатата бяха (са) такива. Ето и в Франция милиони протестират против гей браковете, ама оная лява гад Оланд не слуша хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 416
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Да и на други места съм попадал на този списък. Съгласен съм, че е пресилен, понеже не отчита инфлацията. Въпроса беше за твоето мнение със намеците към управлението на едикоя си партия през целия период на прехода. Ако ти смяташ, че едно мнение е политиеска агитация, напиши го в прав текст, така че автора да разбере какво е сбъркал, или какво ти мислиш че е сбъркал. Не е особено коректно спрямо тукашните правила ти да отговаряш на подобни мнения със контраагитация. До скоро не се бях замислял, но сега схващам, че тукашната политика за недопускане на политика е страхотна идея. Така че нека да се ограничаваме в конкретни проблеми и да не допускаме съвременните партии в дискусиите. Доказали с ме, че тук се получават интересни дискусии, а дори и спорове за жалост, без да намесваме БСП, Бойко Борисов или Костов.

Просто обясних, че думичката "демокрация" за периода от 1944г. до сега е крайно неудачна. Периода е упадъчен социализъм или ако на някой му допада по-ласкавото преход. Иначе казано до сега управлява БКП, изборите продължават да са бутафорни каквито са били и от 1944г. до 1989г. Тъй че все още си е социализъм и все още няма никаква демокрация в този смисъл, в който е Западна Европа. Имаме развит и упадъчен социализъм. При упадъчния социализъм системата се разпада, но продължават са съществуват много елементи от старата система, макар и постепенно да навлизат и някои нови елементи - напр. родното производство продължава да бълва некачествени стоки, но поне магазините не са празни и в тях може да се намери и някоя качествена вносна стока. Не съм говорил за определена съвременна партия,защото в момента тези, които се допускат до властта са само комунисти и доносници. Използвах БСП като едно от многото имена на БКП.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ех, къде са тези социалистически дънки, които можеш 10 години да ги носиш без да се износят? Че със сегашните изкарвам максимум сезон, ако сменям няколко чифта. Реално сегашните ми излизат на цена 300-500 лева, ако се приравнят към времето за носене на старите дънки...

ПС. Съвсем наскоро ни припомниха в една друга тема, че в този форум коментирането на съвременни Български партии е в разрез с правилата. А ти не беше ли модератор точно на този раздел?

Мога да ти дам следния съвет - днес можеш да си намериш оригинални дънки на цена между 180-200 лева. Издържат на зверско пране поне 5 години. Както се казва - не съм толкова богат, че да си купувам евтини боклуци.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Галахаде, не си прав, че сме в период на упадъчен социализъм. Ние сме в период на изграждане на неолиберален тоталитаризъм. Този нов строй започна да си пробива път още през 80 те в западния свят, но получи размах едва след 1989, като се настани както на запад, така и на изток.

Помислете реално, ама наистина. До 1989 в България нямаше опозиция, но като казвам нямаше, разбирайте абсолютно никаква. Едва към края на 80 те, когато замириса на промени и власт някой комунисти започнаха да се държат като опозиция. Всички способни и амбициозни хора, на всеки малко по висок пост бяха свързани с партията и ДС, и да е имало тук таме някой необвързан, то той е бил такъв, защото е аполитичен и не амбициозен. Промяната се извърши от номенклатурата и техните деца. Опозицията беше създадена и контролирана от партията. Вие наистина ли мислите, че може да се появи опозиция ей тъй, от въздуха. В България се създаде една политическа неолиберална каста, която преди това е била комунистическа. Българския народ това го забелязва, но все още не може да се усети накъде отиват нещата. А те отиват към един нов тоталитаризъм, който е почти изграден. Вярно, все още няма концлагери, но има затвори. Утре ще се разгърна нашироко).

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е да де, но през 80-те едни качествени дънки са стрували 10-15% от една малка заплата (или някъде около дневното заплащане на специалист с висше образование). А сумата която споменаваш в момента е 50-60% от нетната ми асистентска заплата и дефакто представлява 2 до 4 месеца пестене на бюджета за лични разходи... Някакси не са сравними нещата като гледам. :(

Точно дънките ли намерихте да давате за пример?

През 80-те едни сносни дънки вървяха около стотачка. Гарантирано и подпечатано от 1-во лице, ед. ч.

Тая работа ми прилича на народно творчество - някой бил чул, който разказал на друг, че на трети, а следващият без да иска изпуснал една нула....

Ако под дънки разбирате някакъв син панталон, това е друг въпрос.

Изобщо всякакви примери за цени на неща които бяха "Made in West", са крайно неудачни.

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз си мисля, че с тези дънки пак забихте в 9-та глуха. Първо не всеки можее да си купи дънки от Кореком. Режима беше сравнително свободен, но все пак се правеха проверки по корекомите и хванат ли те там с долари гориш. Защото на работещите в чужбина, поне по-голямата част долари им даваха само при заминаването (примерно на сестра ми и майка ми дадоха 10 долара щото щяха да останат, а на мен цели 20 щото бях само за три месеца, освен това си ги платихме точно по 2.40лв. - това '82-ра). После доларите 'ставаха' валутни бонове, които бяха един вид поименна или там лична ценна книга без право на продаване и/или преодстъпване. Валутната търговия си бее незаконна също разбира се. Второ хубавите дънки бяха 20-22 $ (може и да бъркам, ама надали с много). Моите първи бяха Райфел или Вранглер и бяха купени 80-та по курс 1$ - 3лв. Смятайте какъв процент е това. Освен това и досега си спомням какъв страх брах да не арестуват баща ми в Корекома на Пиротска (тогава Жданов) и мани резила да не го затворят (тогава още нямаше 'право' на валута). А българските 'дънки' въобще няма да ги коментирам. То и БГ маратонки имаше - Ромика. Тежаха малко по-малко от цинтарките и горе доло колкото кубинките в казармата ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Фружин копна: Цени и заплати при социализма (1988 година) - Официален обменен курс на БНБ 1988 год. - 1 лев = 1,74 щатски долара; 1US$ = 1.75592 Deutsche Mark. Черен курс (де факто конвертируем курс) 4,50 лева = 1 щатски долар. Черният курс на западните валути възниква през 1970-те, когато комунистическото ръководство отваря така наречените корекоми.
Още в началото Фружине си сгрешил! Първо голяма част от цените които си дал съвсем не са от '88-ма, а някои даже от 70-те. Всичките цени за боза, кифли и банички под 10 стотинки НЕ СА от 88-ма, а даже от началото на 70-те (аз бях първи клас 72-73-та и тогава вафлата беше 4 или 5 ст.). Второ преди да копваш каквото и да е провери малко данните, щото ми е много смешно, ама е много неточно да пишеш, че 1 лев е 1.74 долара. Курса на рублата беше 90ст. а долара беше 96-97ст. официално. Но ако са ти разрешили да закупиш долари за пътуване навън (нямаш право да ги продаваш в стараната) курса беше 2.40лв. за долар през '82-ра. Официално. После не зная щото вече имахме и нямахме право да си купуваме ;).

Фружин копна: Цена на 20 цигари с филтър: При социализма: До средата на 1980-те, кутия с 20 цигари българско производство - 50 ст. Кутия с 20 цигари внос от САЩ - 1,70 лева. Края на 1980-те цените на цигари българско производство почти се удвояват. 1988 год. България заема първо място в света по производство и износ на тютюн на глава от населението. При демокрацията: кутия с 20 цигари - 5 лева. Цените за цигари при демокрацията се диктуват от Евросъюза. На черния пазар в България се продават цигари без бандерол на цена 3 лв. за кутия с 20 цигари. Нелегалните цигари без бандерол са с особено високо съдържание на токсични компоненти и властите не си дават зор да прекратят забранената от законатърговия.

И това не е вярно! Аз пуша от 84-та. Цените се вдигнаха 85-та (но с малко) и Феникаса (които пушех) беше левче. Борото и западните цигари ги 'закрепиха' на 2.40, Кента 100мм най беше 3.00лв. За 'социализЪма' взимаш произволни цени през целия период. Защо не прави същото и за демокрацията? Тъй като няколко години съм бил доста близо до търговията с цигари и то по времето на демокрациягта ще припомня, че Мелник-а беше 55ст. Хи-Лайта левче. Борото долар или лев и петдесет. Когато се вдигнаха акцизите тогава цигарите поскъпнаха. Да ЕС диктува цените и с цел. В момента в БГ цигарите са малко под 5лв. в Чехия м алко над 5лв., в Германия 5-6 евро във Франция до 8 евро. В Сърбия са 3лв., но в Украйна са левче. За бирата също не си прав, наливната беше 60ст. за половинка. Вестниците, биетчетата и хляба няма да ги коментирам. Достатъчно съм го правил.

Фружин копна: Най-евтината лека кола в Западна Европа през 1988 год. е Citroën 2CV - 9000 западно германски марки. Mercedes-Benz S600 през 1990 год. струва - 120 000 DM. - При демокрацията: Цена 2012 год.: Mercedes-Benz S600 - над 160 000 евро (320 000 DM), RENAULT Clio 1.2 16V 75 - 31 000 лв. . - При средна заплата 252 лева през 1988 год., една нова лека кола "Лада" се е купувала с 32 месечни заплати. При средна заплата 670 лева през 2012 год., една нова лека кола "RENAULT Clio" се купува с 46 месечни заплати.

Пак доста избирателно. Сега Ситроен С4 струва 24 000, С3 около 20, а Дачия 16 000. Не зная защо до дьо шевото (ситроена де) слагаш Мерца еС класа, че и 600?
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първите ми вносни и оригинални дънки бяха като тези на Митака (посочил ги е по-горе). Баща ми ги купи 81 година по 3.50 лева долара, и в Корекома струваха 22 долара. Купи ми и джинси, също оригинални и те бяха по-скъпи. А по това време вземаше около 280 - 300 лева на месец. Така че, това е сметката. Носих ги десет години, особено дънките тъй като джинсите се изтъркват по-бързо.

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, Ангеле, доста лоша шега изигра и пословичната неефективност на социалистическата система и нейното управление. Как беше - командно-административни им викаха..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Галахаде, не си прав, че сме в период на упадъчен социализъм. Ние сме в период на изграждане на неолиберален тоталитаризъм. Този нов строй започна да си пробива път още през 80 те в западния свят, но получи размах едва след 1989, като се настани както на запад, така и на изток.

Помислете реално, ама наистина. До 1989 в България нямаше опозиция, но като казвам нямаше, разбирайте абсолютно никаква. Едва към края на 80 те, когато замириса на промени и власт някой комунисти започнаха да се държат като опозиция. Всички способни и амбициозни хора, на всеки малко по висок пост бяха свързани с партията и ДС, и да е имало тук таме някой необвързан, то той е бил такъв, защото е аполитичен и не амбициозен. Промяната се извърши от номенклатурата и техните деца. Опозицията беше създадена и контролирана от партията. Вие наистина ли мислите, че може да се появи опозиция ей тъй, от въздуха. В България се създаде една политическа неолиберална каста, която преди това е била комунистическа. Българския народ това го забелязва, но все още не може да се усети накъде отиват нещата. А те отиват към един нов тоталитаризъм, който е почти изграден. Вярно, все още няма концлагери, но има затвори. Утре ще се разгърна нашироко).

Извини ме, но това са глупости. Системата тук е толкова демократична, колкото е и във всяка западноевропейска държава. И като в един типичен капитализъм, управляват тези които имат най-много пари. На запад може би този капитализъм е по-укротен от левите движения, но тук антикомунистическата риторика унищожава всеки по-интелигентен опит за леви реформи. И като резултат имаме не ляв посткомунизъм, а крайно десен капитализъм.

Е да де, но през 80-те едни качествени дънки са стрували 10-15% от една малка заплата (или някъде около дневното заплащане на специалист с висше образование). А сумата която споменаваш в момента е 50-60% от нетната ми асистентска заплата и дефакто представлява 2 до 4 месеца пестене на бюджета за лични разходи... Някакси не са сравними нещата като гледам. :(

Неолиберален тоталитаризъм е абсурд, защото са две взаимноизключващи се понятия. Идеята на либерализма е мининум намеса на държавата в живота на хората - сиреч без щастливи кокошки и прасета, задължителни енергоспестяващи лампи, мохане на думата негър от книгите и др. под. У нас една партия с тоталитарно минало и мераци да го поддържа доколкото е възможно в настояще за да компрометира идеята на едни от основните й врагове приписва на либералите качества, не просто каквито нямат, но им приписва неща, срещу които се борят. Либералите наистина залагат на равния старт и са против дискриминацията, но за всички, а не само за някои. При либералите привилегии няма за никой, което ще рече примерно, че всички трябва да си плащат тока и градския автобус, а не някои да могат да са гратисчии, а към другите да се изсипва цялата строгост.

Това, което се наблюдава като ново течение е неокомунизъм, който плахо стартира още с падането на източния блок под формата на неомарксизъм (в смисъл определени кръгове решиха да реабилитират Маркс като икономист, тъй да се каже неохрусчовизъм по скоро, защото Хрусчов пръв се опита да изправи отклонението от курса на др. Маркс - и още от първия опит тръгнаха фаловете). Появата на едни такива течения са нормални, защото в продължение на дълги години се е подхождало предпазливо към подобни идеи, за да не се реши, че е дошло време за световната революция. Когато обаче Източния блок се разпадна, отпаднаха задръжките и от набраната инерция се отиде доста далеч, което си даде неизбежното отражение в сегашната икономическа криза.

Днешната българска демокрация, както и тази в периода 1944-1989г. са пародия на демокрация. През развития социализъм също имаше избори и даже изборните комисии са ходели по домовете да викат закъснелите избиратели, та да спечелят съравнованието за секция, в която най-рано се е изредил целия електорат. Тогава обаче кандидата беше само един. Това не би било никакъв проблем, ако той се избираше от местните партийни структури, но не беше така, а кандидата се спускаше "отгоре". Сега ситуацията изглежда друга, но изобщо не е. На практика старите кадри са пръснати из няколко партии. За изминалите години обаче хората забелязаха, че в крайна сметка не се сменят хората в парламента и политиката, а там име едни и същи муцуни, които само се превъртат от една партия в друга. Тъй да се каже смените се дължат на природата и само благодарение на нея старите номенклатурчици напускат родния политически небосклон завинаги. При нас уредбата е такава, че да не пропуска немиропозани до политиката: изборен депозит, изборен праг, неясен достъп до медиите, финансиране на определени партии от бюджета и още много. Даже искаха да обявят нета за медия, за да бъде подложен на контрол и цензура и да няма възможност оттам да се формира някаква нова обеществена формация, която да промени стария ред. Последното като цяло си беше тъпа идея, защото сравнително малко българи в България имат такъв достъп до нета, че да може да се получи нещо подобно.

Що се отнася до дънките, през реалния социализъм беше мизерия и дефицит. Дънките спрямо доходите бяха ужасно скъпи и си бяха огромна ценност - даже ги крадяха от простора докато съхнеха след пране. Носеха се доста години, първо защото нямаше опцията за други и второ с доста дупки и кръпки.

При сегашните дунки има две групи. Едните са обикновените, тъй да се каже класически модел, които са доста евтини - 8-15лв. Те са и доста здрави и карат с години, защото са правени с тях да ходи на работа или въобще да служат за занимания, при които дрешката е по-здрава.

Вторите са скъпите. Те са от тези, дето се продават оръфани, ръждиви и какви ли не още. Тези, дето ги купуват от магазина първа ръка изобщо нямат намерение да ги носят години, а само съответния сезон. Следващия сезон вече са модни съвсем други дрешки и колкото и да са били скъпи и хубави парцалките от предишния сезон, вече им е минало времето. По тази причина и на запад като преполови сезона почват зверски намаления на марковите стоки, защото 50% от моралната им годност е минала. У нас модата идва с години и сезона е по ориенталски протяжен, тъй че вече се прави сметка колко години ще изкарат купените от магазин "Втора ръка" маркови дрехи.

Да се надяваме, че краят на прехода наближава и след няколко години на хората няма да им се вярва, че сме дискутирали колко години могат да изкарат едни дънки, както сега някои не могат да си представят, че при реалния социализъм магазините бяха празни, банани имаше два пъти в годината и на хората въображението не стигаше как би било възможно магазина да е пълен със стока и тя няма да бъде изкупена за три дни и на рафтовете пак да няма нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Галахад писа: -Неолиберален тоталитаризъм е абсурд, защото са две взаимноизключващи се понятия. Идеята на либерализма е мининум намеса на държавата в живота на хората - сиреч без щастливи кокошки и прасета, задължителни енергоспестяващи лампи, мохане на думата негър от книгите и др. под. У нас една партия с тоталитарно минало и мераци да го поддържа доколкото е възможно в настояще за да компрометира идеята на едни от основните й врагове приписва на либералите качества, не просто каквито нямат, но им приписва неща, срещу които се борят. Либералите наистина залагат на равния старт и са против дискриминацията, но за всички, а не само за някои. При либералите привилегии няма за никой, което ще рече примерно, че всички трябва да си плащат тока и градския автобус, а не някои да могат да са гратисчии, а към другите да се изсипва цялата строгост. Това, което се наблюдава като ново течение е неокомунизъм, който плахо стартира още с падането на източния блок под формата на неомарксизъм (в смисъл определени кръгове решиха да реабилитират Маркс като икономист, тъй да се каже неохрусчовизъм по скоро, защото Хрусчов пръв се опита да изправи отклонението от курса на др. Маркс - и още от първия опит тръгнаха фаловете). Появата на едни такива течения са нормални, защото в продължение на дълги години се е подхождало предпазливо към подобни идеи, за да не се реши, че е дошло време за световната революция. Когато обаче Източния блок се разпадна, отпаднаха задръжките и от набраната инерция се отиде доста далеч, което си даде неизбежното отражение в сегашната икономическа криза.
Галахад кажи му и ти, че аз от тези обяснения хванах тендовагенит! Заменяйки либерализма с някакъв неизвестен неолиберализъм, леберастия и толерастия, последователите на тази 'заменка' не разбират, че именно те правят същото което уж критикуват. Обвинявайки, че по този начин (с либерализма) се дават повече права на малцинствени групи (ама въоще не доказват че правата са именно повече) желаят да се намалят или ограничат правата на разни малцинства. понякога презумпцията направо граничи с идиотизъм защото видите ли циганите щели да станат мнозинство в БГ след време, неевропейците мнозиство в ЕС. Само че съвсем не разбират, че именно те дават тези козове за налагане на отдавна отречения демократически централизъм (налагане на волята и исканията на мнозинството). Либерализма не е нищо повече от равни права на всички и невъзможност за тяхното ограничаване или отнемане защото мнозинството е решило друго.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичките тези спорове – „за” или „против” соц-а, имат смисъл само и единствено ако имахме право на избор. Но ние нямахме такова.
Соц-ът се срина от само себе си, просто се срути като всяко нещо поставено на гнила основа.
Причината:

Когато една теория не може да се превърне в практика, значи грешката е в самата теория.
Всеки знае, че е по-лесно и безболезнено да градиш от нулата, отколкото да разрушаваш старото и тогава да градиш ново. Освен това, определено имаме нещо сгрешено на генно ниво – някой хромозом непрекъснато се опитва да кръшне от веригата. Друго обяснение да избираме една партия която е навредила толкова на страната ни; и да продължаваме да я избираме, не виждам.

Следствието:
Затова сега му ядем главата и не знам още колко ще я ядем, че нещо почва да ми нагарча. Щото след ВСВ вместо да градим работеща пазарна икономика, градяхме картонени кули, които рухнаха при първото сериозно изкашляне на болното ни общество.

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Либерализма не е нищо повече от равни права на всички и невъзможност за тяхното ограничаване или отнемане защото мнозинството е решило друго.

Де да беше така. Това е избирателно засилване на определени права до степен на абсурдност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Горното изречение е такава глупост и толкова несвързано с реалността, че няма нужда от коментар. Останалата част от мнението ти е интересна, с някои изречения съм съгласен, след известен коментар, а с други не. Но това твърдение от по-горе обезсмисля всеки опит за дискусия. Извини ме но при толкова глупави доводи, няма смисъл да коментираме останалата част.

Кое точно не е свързано с реалността? Имам такива дънки - взех си ги като отвориха Метро и още са си здрави, само са поизбелели от прането, но то и модата се смени и сега тези дето ги продават нови са такива. Не помня цената, но това беше първия хипермаркет и до тогава вървяха доста по-скъпо отколкото сега. Тези май ги взех на около 15лева, което за онова време си беше ниска цена. После от една друга верига си взех на 12, а после на 8. Нямам проблеми със здравината, а ги нося по-често защото са по-плътни, което е много полезно в студено и ветровито време. Имам и други видове, но тях ги нося по-рядко, защото са по-светли или по-тънки и не стават за всяко време и начинание, тъй че при тях ми е трудно да преценя износоустойчивостта. Та не знам какви точно дънки си взимал, но аз поне нямам проблеми със здравината.

Като видях снимките за детските магазини се сетих нещо много съществено за батериите от 4.5 волта - тях обикновено ги нямаше в магазините. Но социалистическата мисъл нали е гениална правеше играчки вместо с трансформатор, с такива батерии и играчката не работаше. Бяха ми донесли съветско електрическо влакче - обаче батерии от 4.5 волта няма в магазина и успях май само веднъж да намеря батерия и да поработи докато тя свърши.

Нещо, което го няма в пропагандния кич на тези снимки, но ми се струва, че като магазини за играчки беше хубаво - специализираните магазини "Млад техник" и "Млад конструктор". То вярно, че и те бяха изградени заради почина: "Като не ти харесват социалистическите домати в социалистическия магазин си посей на терасата в социалистическата панелка". Но все пак идеята да има магазини с игри, при които детето само да може да прави разни неща ми се вижда добра. То и сега име Лего и разни джунджурии, ама тогава си беше тотален дефицит, а сега като има много неща не е толкова впечатляващо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на Пандора за хубавите снимки.

Моля :)

Нещо, което го няма в пропагандния кич на тези снимки, но ми се струва,

че като магазини за играчки беше хубаво - специализираните магазини

"Млад техник" и "Млад конструктор". То вярно, че и те бяха изградени

заради почина: "Като не ти харесват социалистическите домати в

социалистическия магазин си посей на терасата в социалистическата

панелка". Но все пак идеята да има магазини с игри, при които детето

само да може да прави разни неща ми се вижда добра. То и сега име Лего и

разни джунджурии, ама тогава си беше тотален дефицит, а сега като има

много неща не е толкова впечатляващо.

Спомням си и аз тези магазини,имаше интересни неща,децата колекцонираха и творяха нещо.Проблемът на соц.пазара е постоянен недостигът на хубавите стоки.Горните снимки общо взето показват атмосферата на соц. магазините - обширна площ и малко неугледна и недоизпипана подредба.От 1957 г до това което аз си спомням - почти никаква промяна.Но това е характерно за времето.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Недей така, Ангеле, лично съм свързвал малки батерии за да станат 1 голяма, залепена на транзистра с тиксо. Имаше дефицити. Не постоянни, но винаги липсваха важни стоки. Акумулатори за коли; и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Явно или тотално не си запознат с пазара, или най-нагло лъжеш. Интересно как все на теб ти се случва в кварталното магазинче да продават домашно мляко, да си купиш истински дънки за 8 лева и други подобни. Защо ли никой друг в тази държава не е попадал на магазините и стоките които описваш? Галахаде, я си признай че попреувеличаваш. :) Цените на дънките започват от 15 лева нагоре и тези евтините от петнадесет лева издържат максимум 3 месеца (имал съм и чифт, който се скъса след първия месец). Това е реалността в която живеем.

И това не е вярно. Може батериите да не са се намирали под път и над път, но никога не съм изпитвал недостиг на батерии. Ако си спомняш тогава всички радиоапарати и касетофони се правеха така, че да се използват и на батерии (като едновременно с това хората масово ходеха на пикници в планината и си носиха въпросните радиоапарати и касетофони и ги ползваха именно на батерии), а като следствие от това, по магазините беше пълно с батерии за тях. Тези за 4.5 волта бяха малко по-редки, обаче представляваха 3 свързани батерии по волт и половина и въпреки възможността за монтиране на 3 такива батерии с една повече от елементарна операция, нямам спомен някой да го е правил това. Така че батерии са липсвали само на манипулаторите със селективна памет.

Не знам какво разбираш под "истински дънки" (явно остатъчна терминология от реалния социализъм), но са си класически дънки в синьо и черно, с познатия оранжев конец, без дупки, ръжди, мъниста и др. под. Продават ги на Карфур. Цената им варира между 8 и 12лв. - на промоция падат до 8, а иначе са 12. Доста често обаче са на промоция, защото другите им цени изобщо не са атрактивни и ако хептен нищо няма намалено ще останат съвсем без клиенти.

Кварталните магазинчета, от които взимам мляко са 2 - едното е на мандра и оттам взимам киселото мляко, от другото взимам прясното - то е домашно. Киселото от мандрата естествено, че не е - то си е в кофички.

За батериите че ги нямаше говорих за тези от 4.5волта, тъй като в списъка се сравняваше тяхната цена, а за кръглите липсваше днешната им цена. В интерес на истината като дойде режимът на тока ги нямаше и кръглите. Тъй като имахме два часовника с кръгли батерии (единя с малка, а другия със средна) и нямаше батерии се наложи да нося стар механичен часовник на ремонт, а часовникарките казаха, че той ремонта е скъпичък, ама нов механичен часовник в магазина .... няма, празен рафт. По време на режима на тока имах три фенерчета, обаче заради липса на батерии нито едно от тях не работеше.

А за свързването на батерии - мислиш ли, че който си играе с влакчета може да свързва и батерии?!? Когато се усвои свързването на батерии вече е отминал интереса към влакчетата и другите играчки.

А за касетофоните ... в социалистическите магазини такова животно нямаше. Касотофони нямаше в магазините за равните, а само в магазините за по-равните. Пък за по-равните имаше не само касетофони, а батерии и още много други неща, дето за равните бяха "покупката невъзможна".

Хляб, бира, дрехи - не дънки или по-съвременни, обувки - не винаги добри на вид, но имаше.

Хляб имаше в големите градове. В малките градчета и селцата хляба свършваше сутринта и кой взел, взел. Другите да се спасяват. Опашки, блъсканица.

За бирата - имаше бира, но само от определения регион. Тъй като Загорката и астиката минаваха за най-пубави, тези, дето пътуваха си ги купуваха с касите от местопроизводството и си ги караха на стотици километри. Другите пиеха само това, което се произвежда в техния регион.

Дрехи и обувки имаше по рафтовете. Дефектни и грозни, но ги имаше. Проблем беше номерацията, защото изглежда правеха не според търсенето на определен размер, а по равно от всички и се получаваше така, че най-търсените размери винаги липсваха, а имаше само от тези, дето не стават на повечето хора. Тук проблемът си беше плод на недоразумението "социализъм" - пълно неглижиране на това, което се търси на пазара, т.е. дрехи и обувки с най-масово купуваните размери.

Един важен аспект на социалистическия реализъм е, да се обръща повече внимание на военната сила, от колкото на цивилното производство.

То и с военната сила толкова се оправи социализъмЪ. Една от причините за краха му беше, че с програмата "звездни войни" на САЩ просто изпадна в конкуренцията и се пристъпи към почтена капитулация в студената война.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Един важен аспект на социалистическия реализъм е, да се обръща повече внимание на военната сила, от колкото на цивилното производство.

А някои го можеха и с двете ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Другари, баба ми на село никога не кусваше храна от магазина, произведена в завод. Само хляб, сол, захар и олио, нищо друго! Изобщо я смяташе за почти отровна, такива работи като салам, месо, мляко, зеленчуци от магазина никога не пипваше. Това през комунизма.

Айде сега всяко поколение с навиците си. Който е израсъл на село и си е произвеждъл почти всичката храна в домашното стопанство за него всичката храна произведена в завод е "отврат" и с по-лошо качество. Сега следващото вече старо поколение се оплаква колко по-лошо качествена и отврат е сегашното производство на храна. Днес има нови, други технологии и начини на производтва, затва и нови вкусови.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...