Отиди на
Форум "Наука"

Социалистически реализъм


Recommended Posts

  • Потребители

За вкусовите качества няма стандарт, защото е невъзможно да бъде изработен. Така понякога се получава качествена храна да има слаби вкусови качества.

Ейййй, помните ли как едно време бабите казваха, че в сиренето Дунавия слагали мас, за да бъде толкова мазно, или че прясното мляко от магазина било фалшименто, щото като го преварявали, не се вдигал каймак?

Това не е вярно. Има дегустатори, които следят за вкусовите качества на продуктите. Реномираните фирми ги използват, за да произвеждат продукти с установени вкусови качества. Когато има промоция в хипермаркетите на вина, ще видиш, че към всяко вино има кратко описание на някои вкусови параметри. Дори да няма някакъв БДС самата фирма-производител спазва свой стандарт, защото иначе ще загуби клиентите си. При социализма го няма именно това. Не се мисли за загуба на клиентите, защото клиента няма алтернатива. Колкото и да се отклони продукта от БДС, друго за ядене няма. Реномираните фирми на Запад ако съсипят вкусовите качества на продукта просто заминават.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 416
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Ей, Скуби, лесен си тииии в Будапещ ... хапваш лангош, пиеш токайско вино, хекеш-мекеш и си готов... :harhar:

Ами туй хекеш-мекеш да знаеш......хей.

http://brunettes.blog.hu/?utm_source=ketrec&utm_medium=csoki&utm_content=2013_03_07&utm_campaign=index

Наистина си готов....

:grin::groupwave2::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Можем много да си говорим по темата, но докато ти цитираш вицове, а аз мненията на водещите експерти по хранителни науки в България, май няма да се разберем. А всеки да си решава на какво да вярва, дали на вицовете във стършел, или на науката. Аз лично работя в институт за изследване на храни, така че няма защо да казвам на кой източник аз лично вярвам.

Всъщност няма "аз мненията на водещите експерти по хранителни науки в България", а се позоваваш на "една жена на пазара каза". Ама то това не било просто жена на пазара, ами било ама много голям специалист. Няма си име, ама специалист. Даже не е ясно каква му е специалността - както не знаем по какво точно са професори Владко Живков и Иван Славков, както и за какви научни постижения Александър Лилов е член-кореспондент. Но знаем, че са специалисти и може да дадат компетентно мнение и за кучешката радост ако трябва.

Как е името на този специалист и къде са му статиите в авторитетни списания, та да се види за какво става дума?

В това, което пишеш няма никакви факти, а амортизирани комунистически лозунги: "Социалистическата кучешка радост е по-добра от всеки буржоазен салам, защото е социалистическа", "Социалистическите нитрати - най-полезните нитрати в света"... На тези лафове вече и в ромската махала няма да повярват, ако не бъдат убедени с поне 50лв. :laugh:

Що се отнася до вицовете - това е мнението на хората за продуктите. А трябва ли да вярваме на специалста, за чиито продукти хората имат толкова лошо мнение? И защо няма такива вицове за Тоблероните, "Джони Уокър", "Кока Кола"...? Или може би си говорил с човека, който е направил рецептата на "Кока Кола"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахад, правиш си твоя интерпретация. Аз ти казвам ''стандарт'', ти ми викаш - дегустатор :-)

...

Доказателства, Митак, няма да дам. Не сме седнали на маса и да ти го кажа на маса, а сме в публично пространство.

...

Може ли да попитам - вие кога разбрахте, че комунизмът ще пада?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато Горбачов въведе сухият закон.

Но, че ще рухне така бърже никой ни другари, ни противопоставени нямаха информация.

Западът се изненада повече от нас....

:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не съм бил чак толкова малък, първата си образователна степен в хранителните науки започнах точно годината след падането на режима. Но не е там въпроса. Няма значение аз какъв съм бил, аз съм просто един асистент по аналитична химия, занимаващ се с храни. Моето мнение не е чак толкова тежко. Въпроса е там че всичките ми контакти, както професионални, така и лични са единодушни по въпроса за значителното качествено превъзходство на храните от онзи период, пред днешните. А тук говорим за доценти занимаващи се цял живот с хранителни науки и водещи технолози в съвременната хранителна индустрия. Няма да влизам в конкретика, но общо взето това което го ядем в България в голяма степен те са го измислили. Та тяхното мнение тежи "малко" повече от моето или на останалите съфорумци...

За това, че в клуба на БСП може да попаднеш на такова единодушно мнение, едва ли има съмнение. Но "това което го ядем в България в голяма степен те са го измислили" си е най-чиста проба лъжа.

В България пием "Кока Кола", ядем турски домати в китайски чинии, а млечните продукти си ги купуваме от хора, дето продават между блоковете неща, които са направили в домашни условия. Да речем, че доста от нещата, които се ядат в България не са произведени в България и въпросните специалисти нямат изобщо думата.

От асистентската ти работа така и не стана ясно какво разбираш под качество на храните и какво точно не ти харесва в тези, които са внос от Западна Европа? Че добре си усвоил партийните лозунги си пролича отлично.

Ако проблемът е в добавките към храните, т.е. че не са ЕКО - ами да сравним храните преди 1944г. с радиокативните марули и мляко от социализма или с нитратните домати. Ако говорим за трайност на продуктите - сегашните са по-трайни? Какви са ти качествените показатели, въз основа на които твърдиш, че преди качеството е било по-добро?

Галахад, правиш си твоя интерпретация. Аз ти казвам ''стандарт'', ти ми викаш - дегустатор :-)

...

Доказателства, Митак, няма да дам. Не сме седнали на маса и да ти го кажа на маса, а сме в публично пространство.

...

Може ли да попитам - вие кога разбрахте, че комунизмът ще пада?

Ами стандарта е притежаване на определени характеристики. Има вкусови характеристики и както казах, съкратена версия може да се види и в рекламните брошури за вина. За наличието на тези характеристики следят дегустаторите. При тях вече е не само познание, а и природна даденост - нещо като да си физкултурник и олимпийски шампион. Реномираните продукти трябва да имат точно определен вкус и мирис.

Има различни специалисти, които следят за различните показатели на храните. Това, че за някои хора е достатъчна и само една жена от пазара да се произнесе компетентно по всички качествени показатели е вече съвсем отделен въпрос. Според продукта обаче експертите са с доста различни познания и няма как един да може да се произнесе за всичко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Некоректно изказване.

Надсмиваш се над професионалните възможности на Ангел.

Във форум за наука - не особено подходящо.

Галахад, учил ли си технология на храните, извършвал ли си дегустации, преценки и качествен контрол на показатели - масленост, съдържание на сухо вещество и прочие?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Некоректно изказване.

Надсмиваш се над професионалните възможности на Ангел.

Във форум за наука - не особено подходящо.

Галахад, учил ли си технология на храните, извършвал ли си дегустации, преценки и качествен контрол на показатели - масленост, съдържание на сухо вещество и прочие?

Ангел пуска само лозунги. Друго няма. Посочи къде са му сравненията на качествените показатели на продуктите, та да може да говорим за нещо друго.

За второто изречение - такъв широк специалист не е никакъв специалист. Нещата, които си изброил са съвсем различни специалности. Дори на средно образователно ниво няма такава обща специалност, а има няколко специалности свързани с производството на различни хранителни продукти.

Да речем, че социалистическото образование правеше майстори по всичко - всичко учил нищо не знае като хората. Независимо от това, какво смяташ да учиш първо трябваше да се сдобиеш със занаят, т.е. техническа специалност. 1 учебна година съм учил готварство, 6м. за програмист на компютър "Правец", 6м. за стругар. Освен това имаше задължителни бригади в селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост, тъй че човек по необходимост виждаше отвътре що за хигиена и качество на суровините има, а също и за качеството на крайната продукция.

В този смисъл всеки приготвен хранителен продукт трябва да има определени характеристики - цвят, консистенция, форма и т.н. В смисъл записваш рецептата, а също така и характеристиките на крайния продукт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ангел ни обеща да ни запознае с една изключително интересна тема. Ще бъде жалко да се лишим от тази възможност да почерпим вода от извора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нищо не му пречи да ни запознае, стига да може. Човек, когато е запознат с нещо, волно или неволно го показва. До тук Ангел показа единствено, че е овладявал преподаваното по комсомолските сбирки. Той не искаше да покаже точно това, но си служи с комсомолските клишета така, както щеше да си служи с други клишета, ако беше наясно с друго. Не говоря за комичните изпълнения на един преди време, дето беше решил да се прави на специалист и ползваше няколко случайно прихванати термина съвсем не по предназначение. Но ето как комунистическите клишета лъснаха - социалистическата кучешка радост, по-хубав колбас и от западните луканки. Също като в избраните лозунги дето се въртят за веселба из нета. Ако беше специалист, какъвто твърди, щеше да си служи пак с клишета, но в съвсем друга насока. Можеше пак да си изповядва комунистически идеи, но щеше да си служи с други думи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен ценното на един такъв форум е възможността човек да чуе какво ке му кажат хората, соито работят в дадена област. Така става нещо повече от бгмама.

Ето, представете си ме мене да ви пиша за исторически теми, Историк за транспортните протеини, Жоро за обработка на злато и диаманти и тн...

Най-добре е всеки да пише там, където е силен. Аз си казвам, признавам от кое разбирам и от кое не разбирам.

Селенът е много капризен с малката разлика между фармакологична и токсикологична доза. И тук аз очаквам Ангел, защото за разлика от нас той няма нужда да чете википедията, за да води дискусия по този въпрос.

...

Чудя се - хипотетично - утре можете да решите, че и аз се изказвам некадърно? Че не ме бива в това, което правя ...

Странно се чувствам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен ценното на един такъв форум е възможността човек да чуе какво ке му кажат хората, соито работят в дадена област. Така става нещо повече от бгмама.

Ето, представете си ме мене да ви пиша за исторически теми, Историк за транспортните протеини, Жоро за обработка на злато и диаманти и тн...

Най-добре е всеки да пише там, където е силен. Аз си казвам, признавам от кое разбирам и от кое не разбирам.

Селенът е много капризен с малката разлика между фармакологична и токсикологична доза. И тук аз очаквам Ангел, защото за разлика от нас той няма нужда да чете википедията, за да води дискусия по този въпрос.

...

Чудя се - хипотетично - утре можете да решите, че и аз се изказвам некадърно? Че не ме бива в това, което правя ...

Странно се чувствам.

Екскюз!

Какво общо има селенът със социалистическият реализъм като художествен, строителен, скулптурен, и др стил и/или реалният социализъм тоест какво е било спрямо какво е гласяла пропагандата?

Знам, че селенът е много важен за организмът ми и затова трябва ежедневно да си хапвам рибка, и, че първите токоизправители за зареждане на акумулатори бяха от селен. Така досега в моето житие това ми беше предостатъчно....

:grin::grin::grin:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днешното положение в БГ-то е пряко следствие от социалистическата система в НРБ-то.

Продукти е имало по време на соца (е, пускани са тук-таме), но качеството им е било отчайващо. Да не говорим за дефицита.

Днес не са ни виновни нито ЧЕЗ, нито чуждите инвеститори.

Виновни сме си ние - не успяхме да създадем правна и нормативна база, върху която българските граждани да могат да развиват бизнес, да печелят и да получават по-високи заплати.

Въпреки че има и добри закони, липсва администрация, която да ги прилага.

А когато законите са калпави, си мълчим.

Очевидно е, че в страната няма специалисти по антимонополна политика и регулация, които трябва да гарантират равнопоставеност на играчите на пазара.

Но гражданите си мълчат, защото повечето сами не знаят какво вършат техните избраници в парламента.

Налице е всеобща корупция и шуробаджанащина, която лъсна особено силно при последното правителство.

Поддържането на изкуствено дишане на различни мутро-монополи (наречени "националноотговорен капитал") доведе до този крах.

Видя се, че тези мафии могат да виреят само с благословията на държавата. Без закрила от държавата те са обречени (дори една мафия си играе на авиокомпания и тъй като очевидно не се справя на международния пазар, й харизаха черноморските летища и сега се опитват да й харижат и софийското летище).

Тези мафии не могат да просъществуват в свободна пазарна среда и затова с помощта на държавата блокират достъпа на нови играчи на пазара. Забелязвате ли прилика със соцсистемата?

Докато не си оправим законите и съдебната система, страната ще е на този хал.

Това го пише и в доклада Ран-Ът. :grin:

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каквито и "прилики" да се измислят, по-важна се оказва една съществена разлика:

При соца (единствено при него "строй") имаше сигурност в утрешния ден. Хората бяха щастливи от факта, че не са убивани, крадени, изнасилвани и тровени или умиращи от безработица и глад,... от "модерни" технологии, чиято единствена задачка е печалбата на собственика й.

Равенство в немотията - не е беда. Щастието не се състои в притежанието на материалните блага. Свободата е осъзнатата необходимост! Може да съществува само Свобода на духа, а тя - не е подчинена на материалното благополучие. За всекиго по малко е ... правилна политика.

Човек Става по-богат, не като увеличава материалните си ценности, а като намали алчността си! (Древна мисъл) ...

Не случайно "Бог дава ..., но в кошара не вкарва!".

Човек "закошарва" - алчен да сътвори "ад!"! (не е акционерно дружество) :grin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То пък една Свобода на духа при социализма - да ти умре конят :fool:

Въобще Перкунас е абсолютно прав - във всяка една сфера на живота се намърдаха същите говеда и техните наследници , които до един период играеха ръководна роля в строежа на социализЪма , след което играят ръководна роля в строежа на капитализма.

Ако всичко това не беше на наш гръб даже би било смешно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поне битовата престъпност беше минимизирана.

На каква цена ?

Партията научи по-опушените и по-неопушените българи доста неща да ги получават наготово, или да ги крадът от държавата. А тогава е давала щото СССР е давал. И затова 23 години по-късно нашето общество е в шок, и все още търси някой да дава. И неможе да се приспособи към реалните условия.

Хората не се крадяха едни други, щото крадяха държавата.

Най-интересното при комунизма е че всъщност комунистите възвърнаха деспотията и аристократизма. Те просто подмениха старата с червена такава.

Всъщност най-страшното в прехода се оказа не че незаконно ограбиха държавата комунягите.

И вече като частни собственици на почти цялата ни икономика, те немогат да я управляват, тя не работи.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На каква цена ?

Партията научи по-опушените и по-неопушените българи доста неща да ги получават наготово, или да ги крадът от държавата. А тогава е давала щото СССР е давал. И затова 23 години по-късно нашето общество е в шок, и все още търси някой да дава. И неможе да се приспособи към реалните условия.

Хората не се крадяха едни други, щото крадяха държавата.

Че държавата кой беше?

:-)))))))

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Адаш, ти не си човек от народа, чисто и просто и не можеш даже малко да влезеш в тяхната кожа. Аз за разлика от теб съм човек израснал в малък град и на село. И то през ония години. Та горе долу знам. Примерно, помня че, говореха за групата "див пърпъл", (дотолкова знаеха английски съучениците ми, а ние включително и аз стояхме и гледахме като втрещени, защото не бяхме и чували за нея), да на село бяхме абонирани за вестник Отечествен фронт, а не за Работническо дело... щото е по дебел, та има в какво да си завива дядо хляба като ходи на къра, а баба да пали печката през зимата.

Огромната част четяха масова руска и българска литература, тук таме нещо по източно европейско.

Снемам интервю с един възрастен човек, който живее в Англия.

Като ходят хората казваха там битер кореком. По телевизията казваха на олимпиадата 3 място зае съветския състезател еди кой си, първо и второ не казват. едно време беше скъпо, но за цял живот. Навремето мои приятели си купиха пералня АМГ която работи 30 години без ремонт. Така беше и в Англия, преди всичко беше здраво, за цял живот.

По партийна линия разказваха как хората умират от глад и без медицинска помощ. Но никой не вярваше. Вярваха на тези които разказваха, че има 10 вида кафе. Човек вижда това което иска да види. И нашенците се впечатляваха от пълните магазини с лъскави стоки. Никой не вярваше на властта и смятаха че всичко е наопъки, та властта ги лъже.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Малоум писа: Каквито и "прилики" да се измислят, по-важна се оказва една съществена разлика: При соца (единствено при него "строй") имаше сигурност в утрешния ден. Хората бяха щастливи от факта, че не са убивани, крадени, изнасилвани и тровени или умиращи от безработица и глад,... от "модерни" технологии, чиято единствена задачка е печалбата на собственика й. Равенство в немотията - не е беда. Щастието не се състои в притежанието на материалните блага. Свободата е осъзнатата необходимост! Може да съществува само Свобода на духа, а тя - не е подчинена на материалното благополучие. За всекиго по малко е ... правилна политика. Човек Става по-богат, не като увеличава материалните си ценности, а като намали алчността си! (Древна мисъл) ... Не случайно "Бог дава ..., но в кошара не вкарва!". Човек "закошарва" - алчен да сътвори "ад!"! (не е акционерно дружество)
Интересни расъждения ;). Да така е ама както се оказа до време. Също така това се однася до времето когато СССР даваше, неща многократно повтаряни. Ако го махнем това пак щее да има сигурност, сигурността на концлагериста. Виж как е в Северна Корея сега. Така щеше да стане и тук.

Адаша писа: Адаш, ти не си човек от народа, .....

Не съм я! Този филм за разлика от теб (може би) съм го гледал. Ние поколението живяло тогаз знаем кой, т.е. кои бяха 'човеците' от народа ;).
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ми аз всеки ден говоря с хора доста по възрастни от мен, единици са на твоето ниво. Огромната част са обикновенни хора и знаят максимум ролинг стоунс (по младите), или Емил Димитров. А за Стайнбек, повярвай ми, никой не е и чувал. Ти може да си част от дребната буржуазия, или интелигент, но не си човек от народа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега се връщам от пиано бар и съм леко...меланхоличен :wavetowel2: Чета за кучешката радост и си спомням как имаше хора които се радваха повече от кучетата когато успяваха да я намерят.

От 1983 започнах да пътувам и работя из западна Европа –
законно според тогавашните разбирания за законност.. Съответно имах законни
доларчета и законно право да пазарувам по Корекомите.

Един слънчев ден излизам от Корекома с торба пълна с

Тийчърс, бонбони и цигари и тъкмо да се кача в колата, възрастен човек с видимо
селски вид ме спря. Човекът беше притеснен и явно не притежаваше дар слово.
Измънка:

- Момче, да те питам нещо, айде да ми купиш един касетофон! За внука, ще влиза в казармата...

Огледах го – отруден чичка, с дрехи които се слагат на

погребение, на бебе, на сватба...

Тогава имаше много копои , агенти и разни „певици” по районните

управления и имах пълното право да се усъмня и да си намеря извинение да му откажа. Но нещо ме трогна - дали напуканите му от бачкане длани, дали неудобството което изпитваше....не знам, но се съгласих. Купих му касетофона, човекът си плати с измачкани български левчета, стиснахме си ръцете и чао.

Една седмица по-късно ме издирил (предполагам, че по номера

на колата, нямаше ме в тоя момент) и занесъл в къщи пълна торба с луканки,
бабеци, суджуци и бутилка дом. ракия.

Та мисълта ми е, :

Колко кила „качествена кучешка радост” може да компенсира унижението на този селяк, дето си е късал гъза от

бачкане цял живот, да се моли на някой 23 годишен пикльо ,който поради стечение на обстоятелствата има възможност да се фръцка със западни благинки...

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине не се смятам ама въобще за някакво изключение! Какво ти тук ниво ;). Караш ме да се смея. От колегите в екипа знаеш трима сме набори, те ще потвърдят, че беше нещо нормално като деца и младежи да четем Стайнбек (и куп други класици, ама не отричам, че ми е любим), да служаме Битълс, Пърпъл и Флойд (а куп други групи). А и Стайнбек пише за обикновенните хора, а и не само за тях (ако приемем, че те са средната класа), а и за малко по- хм... долна класа ("Тортила Флет", "Улица Консервна", неговите класики са за тях). 'Произхода' не ми е интелигентски според класическото определение на Луначарски (три поколения вишисти). Само единия ми дядо е имал полувисше образование (или неговия еквивалент по това време). Пак само той произхожда от средната буржоазия, ама селска (били са най-богати в селото), но поради това, че става марксист е обезнаследен от баща си (т.е. не сме и реститути). Жени се за баба ми, която пък е от много бедно семейство (нейния баща, прадядо ми е румънец изклал там някакви чокои и избягал когато е бил в казармата малко след ПСВ и поради това без никакъв имот), когато тя е била на 16-сет. После стават яростни сталинисти до края на живота си (а баба ми почина чак 98-ма). От страна на майка ми съм от софийските села. К'ва буржоазия к'ви пет лева. А филма за Т. Живков се казвае "Човек от народа"! За това се помайтапих миналия пост, че не ща да съм такъв човек от народа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На каква цена ?

За тежките престъпления - убийства, въоръжени грабежи нямаше прошка. За отвличания пък въобще не се е чувало.

В затвора чичковците милиционери теглеха чоп по между си, връзваха осъдения на един стол и един от тях му стреляше в тила. Bay-bay дето се казва.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...