Отиди на
Форум "Наука"

Социалистически реализъм


Recommended Posts

  • Потребител

Мъчно ми става да чета тази тема.

И ми е мъчно за кубинците. Знаете, че след падането на комунизма, Фидел излезе и обяви <<нулева>> година - година, в която държавата не може да осигури нищо - храна, заплати, ток, градски транспорт, обучение, медицински грижи...

Хубаво е да си мислим за комунизма, че е имало неща, които били добре, само че някой плащаше за това.

Сега ако имаше кой да ни плаща като преди, надали бихме се сетили да охкаме, че тогава било хубаво.

Просто сме много бедни и озъбени от несигурност.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 416
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Мъчно ми става да чета тази тема.

И ми е мъчно за кубинците. Знаете, че след падането на комунизма, Фидел излезе и обяви <<нулева>> година - година, в която държавата не може да осигури нищо - храна, заплати, ток, градски транспорт, обучение, медицински грижи...

Хубаво е да си мислим за комунизма, че е имало неща, които били добре, само че някой плащаше за това.

Сега ако имаше кой да ни плаща като преди, надали бихме се сетили да охкаме, че тогава било хубаво.

Просто сме много бедни и озъбени от несигурност.

Не се отчайва...

Във Венезуела сега ще се строи чавизмът с ръководството на един екс шофйор на автобус.

Имат си доста нефт да си играят социализъм....

:grin::groupwave2::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Венецоланите не ги мисля. Река Ориноко да им е жива и здрава да им крепи соца...

Ние да си сядаме на дупетата и да мислим как да си коригираме сбзнанието/битието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Извинявай трябва ли да цитирам всичките си професионални контакти? Някой може да не иска да му се коментира името публично все пак. Защото аз работя в тази сфера. И няма един, повтарям ЕДИН специалист, доцент в хранителен университет, или каквото там ти хрумне, който да не е съгласен че хранителните продукти от онова време бяха много по-качествени от днешните. Не селскостопанските суровини, а продуктите на хранителната индустрия (за уточнение). Някои естествено влизаха и в подробности, но не съм си водил записки, така че извинявай за непълнотата, но ако искаш мога да ти опиша някои от разликите между храните тогава и сега. Имаш ли представа какъв скандал се получи миналото лято заради нишестето в лютеницата? И как повечето производители не искат добавките на нишесте да бъдат ограничавани? Защото вкарването на нишесте означава вкарването на повече вода и по-малко термична обработка на лютеницата, за да се изпари водата идваща със суровините. А преди за нишесте в лютеницата никой не си е и помислял. И не защото не са знаели какво е нишесте и как действа, нали ще се съгласиш с това? :) Та това е само един от многобройните примери между преди и сега. Ако искаш да продължавам?

Ще ми трябва малко време за да изровя данните, но ще пусна малко сравнителен материал за състава на някои храни. При нас все още се съхранява библиотеката със стандарти от онова време. Кажи кой продукт те интересува и ще му изровя стандарта. А след това отиваш в магазина и гледаш какъв е състава, който пише на опаковката. И сам ще си направиш сравнение.

Между другото да, аз не съм технолог, аналитик съм. Но съм единствения химик в инсититут пълен с технолози. А доцентите ни са учили и работели тогава. Така че извини ме, че цитирам казано от колеги с много по-голям опит от моя...

Е кока колата не е основна храна на Българина. Или ако там където живееш е основна храна, значи си измислил портал между измеренията и ни пишеш от някое чуждо измерение. ;)

Аз коментирам храните произведени в България. Все още мнозинството Българи се изхранва от храни произведени тук, макар и от вносни суровини. Най-голямата фирма за производство на колбаси на балканския полуостров е на територията на България. Или това не го знаеше? :)

Моята лгедна точка за качеството на храните няма много място в дискусията, понеже за да се коментира тя са нужни много висока честота на анализите и много голяма бройка на анализираните параметри. Така че под качество на продуктите ще е добре да разглеждаме един по-опростен показател. Като например съдържание на основната суровина в храната или като алтернатива, съдържание на нехранителни пълнители в крайния продукт (този е по-лесен).

И накрая хайде стига си повтарял тия простотии с радиоактивните марули и нитратните домати. Тая мантра я научихме наизуст. Но ние нито сме яли радиоактивни марули (с изключение на един изключително кратък инцидент, но марулите моето семейство си ги отгледа само и бяха много вкусни да ти споделя), нито сме яли по-нитратни домати от обичайното. Въобще забрави тая глупост с нитратите, вече ти обясних, че нитратите нямат толкова голямо негативно влияние, а малкото им негативни въздействие се компенсира с лихвите от позитивното на консумираните витамини и микронутриенти. Така че това за нитратите иди го пише в БГмама, тук малко повече сме чели и е обида към аудиторията.

Извини ме, че се опитвам да синтезирам в няколко изречения много информация. Не ми се пише нова дисертация по всяка тема която захванеш. Така че пак ти повтарям, кажи продукт който те интересува и ще ти извадя числени данни за него. А ако трябва да генерализирам, да тогавашните продукти генерално бяха по-качествени от днешните. А колкото и да не ти се вярва, в тогавашната кучешка радост имаше поне толкова месо, колкото в днешните шпекови салами, а подозирам (тук признавам че нямам числени данни, но екстраполирам от други източници) че съдържанието на месо и вода е било сравнимо с това при по-ниско качествените съвременни луканки.

Много интересно защо някой "може да не иска да му се коментира името публично все пак", след като той не само не е вършил нещо срамно, а дори би трябвало да е публикувал авторитетното си мнение в някое авторитетно издание. Оная жена от пазара може и да не иска да и се споменава името, обаче от тебе, като голям специалист за какъвто се самообяви се очакваше да сложиш заглавията на съответните научни статии, където е обосновано това. Но както писах в отговор на котарака - това не стана.

За това, че "няма един, повтарям ЕДИН специалист, доцент в хранителен университет, или каквото там ти хрумне, който да не е съгласен че хранителните продукти от онова време бяха много по-качествени от днешните" ми напомня как в един друг форум се аргументираха, че който и да съм питал от катедрата по нова българска история, всеки ще ми кажел, че в България нямало фашизъм. Тъкмо си представям как обикалям от стая в стая и задавам такива идиотски въпроси. А е идиотско, защото тези неща не се говорят из пазара или из барчетата в университета, а се публикуват обосновани статии в авторитетни научни списания.

На второ място не ми е ясно на каква база се счита, че не съм разговарял с такива хора и не съм чул съвсем противоположното мнение на онова, което според оная жена на пазара те са щели да твърдят.

Що се отнася до "БГ мама" - явно някои хора са се пробвали и там да разправят какво им е казала оная жена от пазара, ама и там са ги скъсали от подигравки. Защото обосновката на това, което се пише там е на светлинни години напред от писанията тези, дето тук недоволстват срещу този форум. Съжалявам, ама вече никъде не вървят глупостите за високото социалистическо качество - нито в "БГ мама", нито в клуба на пенсионера, нито в ромската махала (ако не се платят поне 50лв. на някой да каже, че е повярвал).

А това, как при преминаването на радиоктивен облак марулите в двора останали незасегнати е направо къртещо:

"на един изключително кратък инцидент, но марулите моето семейство си ги отгледа само и бяха много вкусни да ти споделя".

Направо са били вълшебни тези марули - тези, дето тогава са били бременни родиха деца не с по 5, а с по 6 пръста (казано по-сериозно, доста родилки, които тогава не можеха да абортират родиха деца с аномалии).

Нитрати, радиоктивни марули, лоша хигиена. Това са все конкретни и много известни неща. Но кои са качествените предимства на тогавашните пред това, което е било произвеждано преди и след социализма? Нали целта е да видим предимствата на социалистическото - та с кое то превъзхожда онова, дето е било преди и след "светлия период"?

За тежките престъпления - убийства, въоръжени грабежи нямаше прошка. За отвличания пък въобще не се е чувало.

В затвора чичковците милиционери теглеха чоп по между си, връзваха осъдения на един стол и един от тях му стреляше в тила. Bay-bay дето се казва.

За лошото не се чуваше нищо, защото който се осмелеше да го разправя отиваше на лагер в Белене.

Има едни ежегодни сборници с практика на Върховния съд - може да се погледнат годините преди 1989г. и да се види, дали те са били толкова безопасни за хората. Там не е всичко, което се е случило, но се виждат интересни неща, за които в другите книжки не пише.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.youtube.com/watch?v=P-5scLxeC9s&feature=player_embedded#!

Не знам дали някой си спомня тв играта - «Что? Где? Когда?» -

беше доста занимателна

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хе, Галахад, ти мислиш ли си че тогава някой можеше да устрои такова разиграване на властите, каквото го правят сега бандюгите? А?

Щяха да мобилизират целия държавен апарат и престъпниците щяха да свършат в мазето на затвора. Ндаа...

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Днес проблемът не иде от дребните класически бандити, а от мафиотизираните структури на предишната държавна власт. Например Трактора - и доносник да го наречеш, и другар на Станишев да го наречеш, и служител на ДАНС да го наречеш и "окпотод", т.е. мафиот да го наречеш, все няма да сбъркаш. Един логичен завършек на развитието на социализма - започнал с дребни партизански кражби и завършил с мафиен монопол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Галахаде, ако обичаш стига си тролствал, а напиши нещо конкретно по темата. Защото в последните ти постове освен неопределени нападки, друго не откривам. Поучи се от останалите колеги как се води конструктивен диалог. На мен ми омръзна да ти отговарям конкретно на заяжданията, а ти да се правиш, че не си ги видял и пак да си повтаряш старата песен на нов глас.

Крадеца вика дръжте крадеца!

Всъщност конкретния ти отговор е следния:

Ще ми трябва малко време за да изровя данните, но ще пусна малко сравнителен материал за състава на някои храни.

Иначе казано, че ще ми отговориш някой ден в бъдеще. Като онова светло комунистическо бъдеще дето така и не стана настояще. Но все пак ще се възползвам от челния ти опит и като вземе пример от тебе:

И няма един, повтарям ЕДИН специалист, доцент в хранителен университет, или каквото там ти хрумне, който да не е съгласен че хранителните продукти от онова време бяха много по-качествени от днешните.

и ще ти отговоря:

Питах всички професори занимаващи с качеството на храните. Всички казаха, че през соца храните били с ужасно качество, а тогавашната кучешка радост просто не е салам. Но като е нямало с какво да се сравни, хората са били лъгани, че храната им става за нещо. Двама от професорите признаха, че в университетите им се е навъртал някакъв, дето е обещавал по 50лева на всеки, който се навиел да каже само пред него, че социалистическите храни били по-качествени от сегашните. Чистачката от единия университет и параджията от другия се изхитрили, метнали си по една бяла престилка и като се представили за доценти, взели по 50лв. сложени в брошурка с надпис: "Гласувай за БСП!".

Който не вярва да тръгне по университети и институти и да пита професорите и доцентите кой от двама ни лъже.

:eat:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D1%82_%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB

А по темата, никога не съм крил къде и какво работя. В съседната до мен стая се намира библиотеката със стандарти на института. Две стени с лавици плътно запълнени с папки. Почти съм сигурен, че мога да намеря данни за всеки продукт свързан с консервите. За други, извън темата за консервирането, ще ми трябват консултации и повечко време, в някои случаи седмици за да говоря със съответните хора, но пак е възможно. Така че ако някой се интересува конкретно за някой продукт, ще гледам да изровя данни за произвежданото тогава, стига въпросния някой да си направи труда да попита (за себе си няма какво да доказвам, ровил съм се достатъчно). По отношение на произвежданото сега, ще се наложи да ми се доверите, понеже лабораторията ни ежедневно прави анализи на произвежданите сега хранителни продукти, но нямам право да изнасям числени данни от анализите (който иска обратното да ходи в Ангола или Зимбабве, където законите може и да не важат, или да си плати за съответните анализи).

Що се отнася до линка, мисля, че стана дума вече дори за Партията:

Троловете могат да бъдат и такива, които са наети от политически партии

Като повечето неща, които съм написал по темата и това е общоезвестно:

Антон Кутев от ръководството на БСП признал, че 40-50 червени симпатизанти пишат активно в интернет форумите

А проблемът с демонстрираната омраза към форума "БГ мама" е защото от там изгониха червената агитка

А що се отнася до това, опасявам се, че времето на подобни "аргументи" си отиде със правителството от специалисти на Беров и правителството на царя:

По отношение на произвежданото сега, ще се наложи да ми се доверите

Как да нямат хората доверие на човек, дето им обяснява, че родният социалистически шоколад "Фин млечен" е много по-хубав от "Тоблерона", който купуваха вместо това от Корекома разменяйки за целта на черно 1$ срещу 10лв (при МРЗ от 100лв).

През соца имаше БДС, но никой и никога не го е спазвал. То не беше и възможно. Няма как една крава да дава всяка година все повече мляко за да се изпълни плана - неизбежно се стига до наливането на все повече вода в млякото.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Една реклама която снимах наскоро до арапския мост. Според мен, дори и търговците започват да се досещат какво искат хората. Качество, такова каквото е било в миналото, без химии и подобни гнусотий, екологично чисти храни приготвени както в доброто старо време.

Уверявам ви, че това сирене, макар и по скъпо наистина е добро и си струва парите, няма нищо общо с гадостите в които тъпчат палмово масло.

post-70-0-94297400-1363115895_thumb.jpg

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Никога не съм коментирал щоколади, тоблерони, кафе, компот от ананаси и други нетипични за българската кухня продукти. Нека ти припомня какво точно твърдя. Основните хранителни продукти произвеждани тогава бяха много по-качествени от сегашните им аналози по магазините, независимо в коя държава са произведени тези аналози (естествено сигурен съм че както и всички други и това правило си има изключения).

Ти нищо не си коментирал аргументирано, а просто искаш да ти се доверят, че всичко социалистическо е било по-качествено от всичко капиталистическо, независимо дали е било произведено на запад, или в България но преди 1944г. или след 1989г. Шоколада "Фин млечен" се произвеждаше в Своге - родно, социалистическо производство, втори е въпросът доколко изобщо беше шоколад.

Сега си купувам наливно прясно мляко от едно магазинче до нас и си го заквасвам по възможно най-традиционния начин в домашни условия. Мляко с такава гъстота, масленост и вкус никога не съм купувал от магазин през социализма. В сравнение с прясното мляко, което купувам сега, онова си беше по-скоро оцветена с мляко водица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една реклама която снимах наскоро до арапския мост. Според мен, дори и търговците започват да се досещат какво искат хората. Качество, такова каквото е било в миналото, без химии и подобни гнусотий, екологично чисти храни приготвени както в доброто старо време.

Уверявам ви, че това сирене, макар и по скъпо наистина е добро и си струва парите, няма нищо общо с гадостите в които тъпчат палмово масло.

Досещат се разбира се - така работи принципът на търсенето и предлагането .Картинката обаче ми подсказва,че май "под друго време" не се разбира социалистически колхоз или АПК,а нещо по-старо от тях.Проблемът с качеството на храната е цивилизационен.Преди хората се хранели малко,но качествено,а днес всички се тъпчат повече от необходимото и при това са по-болни от преди.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За кравите и тяхната млечност имаше и има други проблеми. И те са, че нашите крави, ако ще и купени от Холандия или Дания, идвайки в България, млечността им по документи не отговаряше на реалната млечност. Защо? Мастит.

...

В кисело мляко Данон няма живи бактерии, затова и да го оставите половин година в хладилник, то няма да вкисне, може само да мухляса, ако е отворена опаковката. Такава му е технологията. В началото има бактерии, живи и здрави, но във финалната фаза умират. Закваската си Данон я купуваха до скоро, а може и да продължават да я купуват от единственото предприятие, останало от ДСО Млечна Промишленост, което днес се казва ЕлБи - това е централата на Млечна промишленост, мястото, където се пазят бактериите.

...

Самия директор на ЕлБи ми вика, че киселото мляко, което днес произвеждат, е на границата на стандарта, поради променените вкусови навици на самите българи (загатвайки ролята на Данон). По стандарт киселото мляко е млечен продукт с киселинност 130-160 градуса.

В миналото са го произвеждали с киселинност около 150 (в магазина да стигне 160), днес са на ръба с киселинност 130.

...

Самите менажери на Данон казват, че тяхната цел е да наложат нови вкусови навици на българската нация.

Който е ходил в Данон е видял как се прави кисело мляко от разни чувалчета с бели прахчета.

...

За млякото и неговото качество и как 65% от него изобщо не влиза в никакъв стандарт, поради ниското си качество, няма да говоря. Тук има много фактори, някои наследени от времето на късния "зрял" соц. Други са от демокрацията. Оправия няма.

...

Мисля, че мога доста неща да напиша за киселото мляко, а и не само, ама това не е по темата, затова спирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Напротив, продължи Емиле, интересно е. В тази връзка, чувал съм по стари хора да обясняват следното. Едно време (преди 1944) за да направиш кисело мляко се искаше качествено прясно мляко. После еди кой си (забравих му името, но го кълняха здраво) измисли как да прави кисело мляко едва ли не и от вода, и го развалиха. А днес пък вече е тотално различно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес май само името му е "кисело мляко"...

В същност, нарастването на населението, нуждата от задоволяване с базистни храни на това население, "индустриализацията" на хранителната промишленост (във връзка с големите, направо индустриални обеми на произвеждана продукция и стремежа към норма на печалба) в световен мащаб води само до едно - драстично спадане на качеството на храната (няма да забравя как преди няколко години един приятел англичанин, който за първи път бе в България като разбра, че ще яде салата от домашни краставици и домати само каза - Really? Real food? и изяде няколко салати с невиждан апетит), все по-засилващата се употреба на химически заместители и сурогати и все по-скъпи храни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Блажени са онези, които са отглеждали кози и крави в домашното стопанство.

За градските чеда (без баба и дядо на село) оставаха вмирисаните спомени от кварталния "Плод и зеленчук" или кварталния "кооперативен пазар". И думичката "нитрати".

И прясното мляко в бели найлонови торбички, нахвърлени на куп в хладилника... просто радост за окото :) Имаше и плодово мляко с мирис на банан в по-малки пликчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявам се за личното отклонение, но...

Галахаде, по-спокойно с комунизма и капитализма бе човек. Мисля, че доста предубедено пишеш.

За Фружин, каквито младите такива и старите хора - най-различни мнения. От старите хора слушайте факти (и също внимавайте дали са факти), другото си е пъстрило, интересно, но до там.

Тази тема като цяло си е ... крива. Кой ще каже какво е "социалистическия реализъм"!? Много са малко хората тук, които биха могли да изведат един добър анализ.

Ще ми е интересно Емо да осветли повечко за млякото. Аз имам мн.добро впечатление от старото соц.кисело мляко, сирене, кашкавал. И бира. Мисля, че имахме съвсем не лоша хр.вкусова промишленост. И сега събуваме гащи данон да ни променя вкусовите навици. Ама данон не са виновни.

Тук във Ванкувър (канада) си купувам само българско овче сирене(краве не съм виждал). Добрите стари зелени кутии/тенекии(1кг). От иранските магазини. За тях няма по-добро сирене от българското. И за мен. (Не съм пробвал македонско, и такова има :))

Та, давай Емо за млякото. И млечните производни. Направо си отвори една тема. Ако питаш мене:)

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами довечера явно ще трябва да пусна тема? Сега джуркам един силикон в алкохол... и дишам алкохолни пари... :guitar:

Понеже Жоро си е сложил снимка, реших и аз да ви зарадвам с изображение на моята муцунка, не ме гледайте, малко съм мургав... ся да не почнете с въпроси що съм черен!?

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Снощи го прочетох това и две минути не можах да спра да се смея. Интересна е ситуацията, когато опонента от незнание защитава твоята теза. ;) Първо малко тъпичко е да сравняваш домашно мляко сега с промишленото обезмаслено мляко от онова време. Но хайде да не обръщаме внимание на тази част, не си специалист в областта, простено ти е да правиш такива грешки. Интересната част е друга. Значи по онова време, когато във всяка селска къща имаше домашни животни и домашното прясно мляко беше по-разпространено от обезмасленото в магазина, но въпреки това ти си си хапвал сиренце и кисело мляко от магазина нали? А сега, когато за достъпа до истинско домашно прясно мляко трябва да имаш едва ли не контрабанден канал до някой от малкото останали дребни производители, ти вместо да си купуваш млечните продукти от магазина си играеш да си заквасваш сам. ;) Същото е и при мен да ти призная. В моето семейство до края на 90-те сме гледали постоянно кози, а в един момент и крави. Винаги сме имали домашно сирене (това е най-ефективния начин за консервиране на млякото все пак). Но първо, това сирене никога не е достигало вкусовите качества на промишленото саламурено сирене и второ, никога не сме си правили труда да правим други млечни продукти, освен едно трайно сирене. Въпреки че ежедневно сме разполагали с литри мляко, не сме си и помисляли за производство на домашно кисело мляко, или кашкавал. Просто защото в магазина имаше прекрасно кисело мляко, кашкавал, че и сирене, но за сиренето си имахме традиция и си го правехме въпреки че магазинното беше по-добро. През 90-те ситуацията толкова се влоши, че не само вече си правихме сирене и кисело мляко, но се научихме да бием масло (да ти кажа, много е трудоемко), че дори и разучихме технологията за производство на кашкавал, но се оказа че тя е непрактична за прилагане в домашни условия. Нямаше кой да го чака да зрее.

Определено не схванах защо не трябва да сравнявам качеството на млякото, което мога да консумирам в зависимост дали е домашно или промишлено обезмаслено? Със същия успех бил могло да се каже, че е тъпичко да се сравнява кисело мляко с растителни мазнини с кисело мляко. Говорим за продукти, които ги е имало тогава и ги има и сега. И това, което е можело да се направи с онова, дето е могло да си купя тогава от магазина с това, дето мога да направя с купеното сега от магазина.

Тогава не съм правил кисело мляко, защото от оцветена с мляко вода не се получава. Правеха се опити, но неуспешни. Там, където съм живял нямаше крави, та да си купувам. Сега пак няма, но има хубаво прясно мляко в магазина и мога да си го купя. За мен по-качествените продукти в магазина са хубаво домашно мляко, домати без нитрати и марули без радиация. Сега мога да си купувам такива стоки, а преди не можеше, защото просто ги нямаше в магазина. Стериопорените плодове и зеленчуци са в хипермаркетите, ама много хора от там могат да пазарят веднъж седмично, защото са далеко. Малките квартални магазинчета близо до домовете и на сергиите в кварталните пазари, често са зареждат с продукти от дребни производители, които просто нямат възможности да произведат силно химизирани продукти. Под щанда тук-таме даже може да се намери и домашна ракийца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пак чета някакви мантри за нитрати в доматите.

В действителност доматите са от тези зеленчуци, в които най-рядко се натрупват нитрати, за разлика от марули, салата, зеле и др.

Що се отнася до марулите с радиация, това е веднъж в рамките на целия период, за който става дума в темата, а като чета словоизлиянията ти оставам с впечатлението, че по време на "соца" години наред марулите умишлено са облъчвани с радиация.

Проблемът тогава беше не с марулите, а с неинформирането или по-специално неточната информация, която бе давана.

Не знам къде живееш, но в повечето от големите градове "малките квартални магазинчета" зареждат огромна част от стоката си от някоя верига хипермаркети, а плодовете и зеленчуците най-често от зеленчукова борса, където има всичко друго, но не и "дребни производители"

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Отново е време за реклама на регион Карлово. Моето семейство ядем само кисело мляко Домлян, което е с жива закваска и се държи като нормално кисело мляко, макар да не е баш същото като домашно правеното. В тази връзка, виждате разликата между продуктите от малкия бизнес ( сирене Кърнаре, мляко Домлян) и едрия Данон.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Закваските са смес от няколко бактерии, които имат по няколко хиляди щама. При приготвянето на киселото мляко си има температура, която трябва да се спазва. И в крайна сметка се получава смес от Лактобацила и Стрептокока, които работят в различни направления.

Лактобацила дава киселинността и по-рехава консистенция, Стрептокока дава ниска киселинност и кремообразна консистенция. Затова ако гребнете с лъжичка и усетите, че млякото е като крем, недейте очаква да бъде кисело на вкус.

Ако загребете и усетите воднистост - ще бъде кисело, спор няма. Тези две бактерии се развиват при различни условия, затова с промяна на температурния режим ни фаворизираме един от тях.

Има си закваски, много малко са фирмите на пазара, които работят със свои закваски. Всичко идва от ЕлБи. Знате защо. Защото закваските се променят изключително бързо и качеството на млякото няма да е стабилно - не казвам калпаво, но стабилно.

Ако не е онзи договор с японското правителство, може би днес нямаше да я имаме банката с щамовете.

А иначе по-страшна гледка от менажер на Данон е само Крокодилус ромбифер в атака. Но ако не е в атака, се чудя.

Нямам представа как така един българин може да иска да накара цялата нация да консумира йогурт по френски тертип, вместо нормалния традиционен продукт, наречен кисело мляко!?

Представяте ли си ако стане така във всички сфери?

...

Няма да пиша повече за Данон, че ще кажете, че имам лично отношение. Не, просто съм говорил с няколко менажери и съм влизал веднъж в завода. Туй то.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...