Отиди на
Форум "Наука"

Котки и огледало


Recommended Posts

  • Модератор Биология

Ник и Дорис,

подхождате много повърхностно към въпроса.

Първо, очовечавате животните! Изключително погрешен подход.

Това не трябва да се прави, защото води до грешни изводи и псевдонаучни тенденции.

Котките на са самовлюбени. Това, че домашните котки не реагират на отражението си в огледалото е вследствие на "приспаните" инстинкти от домашните условия. Затова няколко котки могат да живеят заедно без особени конфликти.

При дивите им посестрими, обаче, нещата стоят малко по - иначе. За дивите котки, като цяло, важи приказката "първо бият, после питат".

Сега вземаме едно огледало и гледаме какво се случва:

котката вижда отражението си в огледалото и идва да си изясни ситуацията; приближава бавно, оглежда, побутва няколко пъти къде с лапа, къде с муцуна, като на игра (в природата преките конфликти са сведени до минимум!); нищо застрашаващо не се случва и котето започва да се занимава с належащите си дела;

Дали се разпознава в огледалото или само установява, че изображението не е опасно, засега не може да се каже, със сигурност.

Дотук, в темата, изчетох доста глупости, затова молбата ми е да спрем с идиотските изказвания!

Това да имаш котка вкъщи не означава,че знаеш как да се грижиш за това животно или че познаваш изискванията му. В допълнение и липсата адекватна биологична подготовка води до сътворението на уникални недомислици!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

....Това, че домашните котки не реагират на отражението си в огледалото е

вследствие на "приспаните" инстинкти от домашните условия....

Ами теорията ти малко не съответства на действитлността. Аз имам 2 котки в къщи и те са си разделили апартамента на 2 части, като непрекъснато се бият когато се срещнат в коридора, значи териториалните им инстинкти не са притъпени. Обаче не обръщат никакво внимание на огледалата. Това е фактът. Освен това, както казах имам безброй наблюдения от детските години по огледалния въпрос. Просто след първия път загубват интерес - това е.

Мисля, че би било добре да решите този форум само за дипломирани биолози и модератори ли е или и за любители на животни.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Мисля, че би било добре да решите този форум само за дипломирани биолози и модератори ли е или и за любители на животни.

Дорис, тук има място за всички любознателни хора!

Наистина, не мога да знам какво правят твоите котки у вас, но няколко пъти съм виждал по няколко котки в един апартамент, без да създават проблеми. Говорил съм със собствениците им, наблюдавал съм ги (котките), виждал съм ситуации всякакви, вкл. три котки да спят на купчина на едно легло, да се хранят от една купичка без да се дразнят и още, и още ...

Не е задължително да си биолог, например, за да направиш сносен извод от наличната информация, но определено помага за по - правилна преценка. Познавам ветеринар, около 50 годишен, който да скоро твърдеше, че змиите имат гръден кош! Това, пък, е другата крайност - принципно имаш нужната подготовка, но не можеш да асимилираш знанията и фактите.

Както хората, така и животните имат индивидуални особености и не е правилно на база няколко изключения да правим генерални изводи!

Идеята на писанията ми, дотук, е по - скоро да споделите впечатленията си, а изводите да се правят от по - компетентни хора.

В научните среди би трябвало да има дискусия, а не "авторитети".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо, очовечавате животните! Изключително погрешен подход.

Това не трябва да се прави, защото води до грешни изводи и псевдонаучни тенденции.

Не разбирам защо например "самовлюбеността" или, да го наречем "егоцентризма", трябва да се счита само за човешка черта. Поначало има твърде много сходства между хората и животните, така че понякога обвинението в "очовечаване" на животните би имало точно толкова малко смисъл, колкото и това - в "оживотняване" на хората. :glare:

Идеята на писанията ми, дотук, е по - скоро да споделите впечатленията си, а изводите да се правят от по - компетентни хора..

Аз не видях в темата някакви научни изводи, направени от по-компетентните тук хора. Но видях надменно и оскърбително отношение към тъй наречените "НЕкомпетентни" хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами теорията ти малко не съответства на действитлността. Аз имам 2 котки в къщи и те са си разделили апартамента на 2 части, като непрекъснато се бият когато се срещнат в коридора, значи териториалните им инстинкти не са притъпени. Обаче не обръщат никакво внимание на огледалата. Това е фактът. Освен това, както казах имам безброй наблюдения от детските години по огледалния въпрос. Просто след първия път загубват интерес - това е.

Мисля, че би било добре да решите този форум само за дипломирани биолози и модератори ли е или и за любители на животни.

аз също имам вкъщи две сестрички, апартаментът е разделен на две зони, и ако някой мине границата става страшно. Твърденията на господин биологът, който предполагам жива котка не е виждал през живота си, просто не съответстват на реалността.

Господин Гошавк, съвет - излезте от кабинета си, вземете си котка, па тогава говорете. А, и внимавайте да не ви изпапка, че особено много обичат книжни плъхове.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

роман и шпага какви са тия интимности това форум за наука ли е или гепиме.бг. я да се стегнете

приятелю Богданов тестът с боята съм го правил неколкократно. резултатът е незадоволителен а от няколко месеца котката ми е зелена на лилави точки.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

аз също имам вкъщи две сестрички, апартаментът е разделен на две зони, и ако някой мине границата става страшно. Твърденията на господин биологът, който предполагам жива котка не е виждал през живота си, просто не съответстват на реалността.

Господин Гошавк, съвет - излезте от кабинета си, вземете си котка, па тогава говорете. А, и внимавайте да не ви изпапка, че особено много обичат книжни плъхове.

ОТ

Алва, приятелю, goshawk е всичко друго, но не и кабинетен учен!

Познавам го лично, знам с какво се занимава и т. н. с чиста съвест написах по-горното изречение.

Край ОТ

Колеги, темата би била много по-интересна, ако ограничим спама до минимум.

Поздрави ББ

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

роман и шпага какви са тия интимности това форум за наука ли е или гепиме.бг. я да се стегнете

приятелю Богданов тестът с боята съм го правил неколкократно. резултатът е незадоволителен а от няколко месеца котката ми е зелена на лилави точки.

Както вече споменах, превежданото на подобен тест при наличието на малък брой животни не би дал резултати подлежащи на анализ.

. . .

Зелено коте на точки - пънккоте

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

мдам, за да има статистическа значимост, трябва да се проследи поведението на поне 30 котки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хмм, толкова категорично мнение, пък и може би малко противоречащо на изводите направени на база други наблюдения на котки.

Например, ясната представа на всяка котка за мястото и в йерархията, когато съжителства с други представители на вида.

Интересен и/или застрашаващ обект

С кои наблюдения противоречи?

Наистина не е изяснено дали котките виждат себеподобно или обект при първата среща, но не виждам дотук нещо подкрепя идеята че виждат себеподобни при следващите срещи (още повече членове на йерархината си група, демек на групата си)

Аз имам вседневни, почти денонощни наблюдениявърху клан/група от домашни котки (клановете са матриархални, и може да включват и животни без роднинска връзка). Съжителствах с такъв клан - т.е те съжителстваха с мен - две поколения, тъй като се бяха настанили ("матриахрът" с бандата си) на терасата ми - удобно и безопасно за тях място, което достигаха катерейки се по лозата, която стигаше до етажа.

Искам да кажа че домашните котките в групата са социални и общуват (в групата си), често и чрез физически допир, а натрапниците са чужди елементи с които са в конфликт - дори срещите по време на размножителния период са драматични.

Има ли нещо от тестовете с огледалото което подкрепя идеята?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Очовечаване на котки

42108d1350468446-amoureux-chats-535804_4



А реално котките изглеждат

42058d1350197159-amoureux-chats-561766_4



Ник, сам казваш, че могат да съжителстват заедно и имат йерархична структура.

Защо да не разпознаят себеподобно животинче в огледалото след като разпознават перфектно други представители на вида си. Едва ли само обонянието и слуха им имат определящо значение при положение, че котките имат страхотно зрение.

...

Аз не мога да приема твоя пост, който бе написан с абсолютно категоричен тон. Може да е вярно това което си написал /аз нямам представа до каква степен/, но не представяш никакви доказателства за това.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • Потребител

Виждам, че темата е стара, но ако има нова информация..., моля споделете, че ми е любопитно (котешки любопитно)! Имам котарак. Вече е на 8г. Никога не е искал да поглежда в огледало. Не знам защо. В момента, в който го доближа до огледало, започва да гледа настрани. Странно ми е. И просто да го оставя някъде това огледало, подминава го, но никога не поглежда в него. Нито веднъж за 8-те си години не е гледал в огледало. Какво мислите вие за това?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...