Отиди на
Форум "Наука"

Котки и огледало


Recommended Posts

  • Модератор Биология

моята нищо не прави. гледа се и мига.

Ми, Алва, ...

твоята котка е домашна и никога не й се налага да защитава територия, та затова мига на "парцали".

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Има си тема, където надълго и широко, да си приказвате с умиление и удивление за домашните си котета.

Марш, всички, там!

Окепазихте темата с безсмислени брътвежи!

Как никой не каза нещичко за териториалното поведение на Големите котки?

Колко са наясно, например, че битките между лъвиците са много по - жестоки, отколкото между мъжките, когато даден прайд заема територията на друг прайд.

Котките проявяват завиден интелект, любопитстват и се интересуват от света около себе си.

По принцип котките са самотни ловци и им се налага да опознават много по детайлно заобикалящи я ги свят.

Ако направите аналогичен опит с кучеподобни ще видите различни резултати.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз бих искал да попитам биолозите, как реагира домашната котка на тестовете с огледало. Ако се капне малко боя върху челото и, котката прави ли опит да го изтрие, когато види отражението.

Това е важен тест, който успешно се прилага при примати, слонове и т.н. високо интелигентни животни.

. . .

А котешкия интелект защо да обсъждаме?

Фактът, че котката се самоодомашила и оцеляла е достатъчно доказателство, че не е за подценяване. Често пъти моят котарак реагира значително по-адекватно от някои хора, които познавам. Абе с една дума - по-умен е някои ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Доколкото знам тест с огледало, котка и петно никой не е правил.

Такава постановка би минала при сравнително интелигентни групово живеещи животни - те имат много по - добре развит усет за положението си в групата, а оттам и "самоопределяне".

При котките има проблем и тяхното изучаване си е един вид предизвикателство, защото те, като цяло, отказват да направят каквото и да е на сила (правят си каквото им кефне и когато им скимне!).

Но ... ако успеете да излъжите някоя писана да ви "играе по свирката", може да пробвате!

Резултатите биха били интересни ...

Дойде ми идея ...

да взема да приложа въпросната опитна постановка върху порчето си!?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доколкото знам тест с огледало, котка и петно никой не е правил.

Такава постановка би минала при сравнително интелигентни групово живеещи животни - те имат много по - добре развит усет за положението си в групата, а оттам и "самоопределяне".

При котките има проблем и тяхното изучаване си е един вид предизвикателство, защото те, като цяло, отказват да направят каквото и да е на сила (правят си каквото им кефне и когато им скимне!).

Но ... ако успеете да излъжите някоя писана да ви "играе по свирката", може да пробвате!

Резултатите биха били интересни ...

Дойде ми идея ...

да взема да приложа въпросната опитна постановка върху порчето си!?

Мисля че прилагането на тестове върху едно животно или дори десет няма да даде статистички коректни резултати, но поне е някакво начало!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколкото знам тест с огледало, котка и петно никой не е правил.

Такава постановка би минала при сравнително интелигентни групово живеещи животни - те имат много по - добре развит усет за положението си в групата, а оттам и "самоопределяне".

При котките има проблем и тяхното изучаване си е един вид предизвикателство, защото те, като цяло, отказват да направят каквото и да е на сила (правят си каквото им кефне и когато им скимне!).

Но ... ако успеете да излъжите някоя писана да ви "играе по свирката", може да пробвате!

Резултатите биха били интересни ...

Дойде ми идея ...

да взема да приложа въпросната опитна постановка върху порчето си!?

Аз като бях дете си правех експерименти с домашни котки, те са достатъчно интелигентни за да разберат, че огледалото не е друга котка, за това бързо престават да се интересуват от него. Когато им е за пръв път, се впечатляват, реагират, но може би понеже нито мирише като котка, нито е меко като нея, се усъмняват, започва изследване - душене, докосване, ако могат, ще надникнат отзад и това е краят на илюзията. За тях огледалото е просто един гладък предмет.

Предполагам, че и при големите диви котки резултатът ще е подобен,

защото домашната котка е от едно семейство с дивите котки, показани на филмчето.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това което котките виждат в огледалото не е себеподобно, а просто (интересен) обект.

Хмм, толкова категорично мнение, пък и може би малко противоречащо на изводите направени на база други наблюдения на котки.

Например, ясната представа на всяка котка за мястото и в йерархията, когато съжителства с други представители на вида.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това което котките виждат в огледалото не е себеподобно, а просто (интересен) обект.

Нима не се разпознават визуално??

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нима не се разпознават визуално??

"Тестът на огледалото" би трябвало да отговори на този въпрос.

. . .

Капва се малко боя върху животното, след което му се дава възможността да се огледа в огледало. Ако животното се помъчи да отстрани боята - изводът е че се разпознава визуално.

Приматите и слоновете реагират адекватно на теста тоест разпознават се.

Нямам информация, как реагират котките.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...